m M a a ii «5 a s; 15 M a a r t. «ZEBEIE- i -X NEDERLANDEN. w h Deze Courant wordt, eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. "P/A -.V/ KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente ALKMAAR, brengt ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 Stnntsblnn. 22) bij deze ter ken- nisse van de Ingezetenen dier Gemeente, dat, het voljaarseh Sup nletoir Kohier N°. 5, en het zes majndsch Suppletoir Kohier N°. 6, voor de Personele belasting, dienst 1851/52., op den 24slen Februa- rij 1852, door den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings. in de Provincie Noord-Holland zijn executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad ter invordering zijn overgegeven. Ieder Ingezeten welke daarbij belang heeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te ge ven. ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente ontgaan. Alkmaar, den 8sten Maart 1852. De Burgemeester voornoemd F. C. W. DRUIJVE STEIJN. De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCUUIR. Alkmaar, den 12den Maart 1852. Bij resolutie van Z. Exc de Minister van Finantien van'den 28sten Februarij 1852, wordt vastgesteld de 217de Loterij, zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën de Collecte zal geopend worden op Maandag den 5c'en April 1852 en worden gesloten op Zaturdag den 17dcn derzelfde maand. De trekking der eerste klas se zal aanvangen den 3den Mei 1852; terwijl de laatste 100 nom- mers op Vrijdag den 23stcn Julij 1852, zullen getrokken worden. De voorgenomene reis van Z. M. naar de noordelijke provinci ën zal door 11D. op 19 April e. k. worden aanvaard. Alkmaar, den 13den Maart 1852. Den 9den dezer vierde een aanzienlijk gedeelte van Alkmaars in gezetenen het halfeeuwfeest van het hier gevestigd departement der Maatschappij: tot nut van 't algemeen, waartoe de genoorligde au- thoriteiten gasten en leden met hunne dames benevens een zeer talrijk publiek, zich des middags 12 ure hadden vereenigd in de tot dat einde welwillend afgestane Kapelkerk. In eene sierlijke Rede schetste rle voorzitter des üepartements, den Heer Jonkhr Mr. C. van FOREEST, het doe! en de, meer dan eenige andere, vrucht bare werking der Maatschappij. Dat doelverspreiding van a/ge meen Volksgeluk door de bevordering van godsvrucht en goede zeden overeenkomstig de beginselen der Christelijke Godsdienst en door het voortplanten van nuttige kundigheden, voornamelijk onder minge.oefen den was inzonderheid voor hel karakter van den nederlander ge ijkt en moest zeer zeker door elk wiens hoofd en hart op de regie plaats zijn worden beaamd. Bij bare wetten eene inmen ging in godsdienstige of staatkundige geschillen uitdrukkelijk ver biedende, bevatte de Maatschappij een schild tegen heillooze partij schappen leerstellige geschilpunten waren geheel vreemd aan hare bemoeijingen eri ieder welgeaard ingezeten kon zich in haar weldadig licht gerust koesteren, een lieht van liefde, als de grond slag van het Christendom eene liefde waartoe verdraagzaamheid noodwendig behoort. Het Departement, aanvankelijk opgerigt den lslen September 17811, na in Juli 1795 ontbonden te zijn, werd den 9deu Maart 1802 hersteld en hield steeds dal rigtsnoer voor oogen. In zijn streven naar het doel der Maatschappij bleef het niet achterlijk. Zijn uitwendigen bloei was kenbaar, in de opge- volgelijk door hetzelve opgerigte Leesbibliotheek, Naai- en Breischool van behoeftige meisjes, SpaarbankArmenbewaarschool en Hulpbank, van welke instellingen doel en werking, ieder afzonderlijk, in hem eigene welsprekende tale door den geachlen Redenaar werden ge kenschetst. Orgelmuzijk en eenige, onder de leiding van den verdienstelijken Schoolonderwijzer, den Heer J. IV. van Amerongendoor kinderen der Stads Armenschool en van de A rmenbewaarschoolals voor- tussclien- en slotzang gezongen dichtregelen voor het feest door een drietal geachte leden vervaardigd, wisselden de door vorm en inhoud uitmuntende Bedevoering af, welke wij met genoegen ver nemen. dat op veler bescheiden aandrang door den Voorzitter is afgestaan en zal worden uitgegeven en gedrukt bij den Heer HJvan Vloten, die zijne diensten daartoe, om niet, welwillend heeft aangeboden, ten einde de opbrengst tot de door Alkmaars ingezetenen zon ge- wenseble instandhouding der Armenbewaarschool aantewenden een berigt hetwelk wij ons vleijen dat door zeer velen met belang stelling zal worden vernomen, en tevens tot verschoning voor dit kurt verslag moge dienen. Qe feestviering werd des avonds in het lokaal des Departements prijkende niet de buste van den Stichter der Maatschappij Jan Niew manhuizenin eene buitengewoon talrijke vergadering met Dames voortgezet, waar, een vijftal bijdragen afgewisseld door muzijk en zanghet genoegen zeer verhoogde en eene aan al de aanwezigen aangename verrassing werd verschaftop het ongenblik dat de Voor zitter den Heer F. van de VELDEin gepaste bewoordingen geluk wensehfe met de bijzonderheid dat hij gedurende een tijdvak van juist nn 25 jaren onafgebroken de betrekking van Penningmeester des departements bekleedde, en hij aan hem, als blijk van erkentenis van het departement overhandigde een keurig net bewerkte zilveren inktkoker. Niet minder aangenaam en verrassend voor de vergadering was het aandenken bestaande in een ebbenhouten met sierlijk bewerkt zilver gemonteerd dirigeerstokje, door den voorzitter terstond daar op namens het departement ter hand gesteld aan den Heer W. COS- TERals Directeur van- en eene hulde van dankbaarheid in zij nen persoon aan het muzijk-gezelschap Apollohetwelk steeds be langloos zijn diensten aan het departement tot opluistering van winter avond vergaderingen bewijst. De feestviering werd vereerd met de tegenwoordigheid van de Heeren Hoogleeraren Mr. Beijerman President en P. J. Veth, lid van het Hoofdbestuur der Maatschappijen den Heer D". IV. van Qorde, oud Secretaris van het departement. Het genoegen van den dag werd door niets gestoordwaartoe niet weinig bijdroeg de doelmatige regeling door de zes Commissarissen voor de feestviering, de Heeren E. Masdorp, J. J. Schaops, H. J. de Lange, J. C. Per- sijn, Mr. N. II. de Lange en Jhr. Mr. J. IJ. van Eoreest van der Palm aan welke leden daarvoor allen lof toekomt. Een klein feest werd aan de kindereu der Armenbewaarschool, van wege het departement, en aan de meisjes van de Naai- en Brei school van wege de Dames - Commissiedes anderen daags avond bereid. Ook de kinderen der Stads Armenschool die de zangstuk jes mede uitvoerden werden ten dage der feestviering zelve", van wege het departement onthaald. Brengen wij hulde aan hen die tot den zoo voortreffelijk goeden af loop van het feest bijdroegen, hebben wij namen vermeld, waar bij welligt anderen niet ongepast zouden zijn te voegen als Le den van verdienste zullen in het hart van elk lid des departements dankbaar aangeleekend en ook bij zoo vele anderen in liefelijke her innering steeds blijven, den algemeen geachten Voorzitter, jhr. Mr. C. van FOREEST, voor zijne boven onzen lof ver verheven zoo «e- paste leiding, en den altijd ijverig werkzamen Secretaris van het departement, de Heer Mr. P. A. de LANGE, roer zijne, door wei- nig gekenden en toch zoo vele en velerlei bemoeijingen ter voor bereiding van het feest. VERSLAG omtrent den Staat des Landbouws, gedurende 1851, van het Departement Alkmaar der Nederl. Maatscrapmj ter bevordering van Nijverheid. [Vervolg). 24. Kaas. Daar de zuivel overvloedig was, werd er veel zoete- melksche kaas gemaakt. Over het geheel leterde zij dit jaar, weinig gebrek op, doch in het voorjaar veroorzaakten de schrale winden zoo als gewoonlijk veel baisjes en gesprongen kazen. De Meikaas, was zeer zuiver van gebrek; in Augustus had men als altijd, eene aanzienlijke productie, maar ook veel knijpers. De Herfstkaas leverde weinig op, zoodat men bij de handelaars en houders gerustelijk het getal dooreen op niet meer dan 5°/o van hun inkoup zal behoeven te stellen, hetgeen men als het gewone minimum kan aannemen. De kwaliteit der oude melk se he hooikaas, welke soort weinig voor uitvoer is geschikt, was in het algemeen beter dan het vorig jaar, vetachtig van deeg, minder bitter en kruimelig, hebbende meer zout gelrokken, waarschijnlijk te weeg gebragt door het zoele winterweder en de kaas niet van de vorst leed. Die der nieuwe melksche hooikaas was zeer voldoende, wat betreft de vastheid van deeg, maar overigens eenigzins schraal. Nopens de M e i k a a s werd veel gek langt over wit, droog eri kruimelachtig deeg, en over hare min aangename smaak, waarschijnlijk veroorzaakt door het gebruik van slechte leb be of de niet behoedzame bereiding van het stremsel, hetwelk bij de zuivelbereiding van het meeste gewigt is. Wenschelijk ware een minder sterk roomen van de melk een gebrek dat toeneemt even als het minder zorgzame in de behandeling van het zuivel tengevolge waarvan men dikwerf in het midden der kaas geheele stukken oude vrongel aantreft, welke behoorde te worden fijn ge kruimeld, immers indien men die noodwendig gebruiken moet, en niet vereenigen kan tot eene kaas, voor de kleine markt geschikt. In het algemeen is het deeg niet genoeg gesloten en verbonden en niet aangenaam van smaak en vreest men dat de ondervinding zal leeren dat door de minder zorgzame bereiding, en de buiten matige afschepping der melk het debiet in dit artikel buitenlands zal afnemen en worden verdrongen door de Amerieaansche kaas, Guijere kaas en eigen fabrikaaten waaraan ten deele ook is tne- teschrijven de daling der prijzen welke sinds drie jaren 30 prCt. bedraagt. De Zomerk aas was in het algemeen droog wit kruimelig en krijtachtig van deeg, een gebrek waaraan vooral on derhevig zijn de kazenbij warme en drooge zomers op de zand I Advertenti0n gelieve men des Zaturdag mid* dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing.

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1