G RASVE R PACHT1NG TE ALKMAAR. WAT MOETEN WIJ NU DOEN? A. R. S L O O S. het beoTepnelen begonnenwelke begreppeling grnotendeels reeds is uitgevoerd zoodat er maatregelen tot verdere bewerking en be- zanijiii", waaromtrent nog al Tersehil van gevoelen bestaat, worden beraamd. Ook in hel westelijk gedeelte van den Anna Poulowna- nolder ziet men ontwikkeling en dnidelijken vooruitgang in de groei kracht der gronden. I)e opbrengst van graan- en zaadgewassen was dit jaar nog gering, doch begint men zich meer en meer op de klaverteelt toe te leggenzijnde het gebleken dat zoowel de ronde als de witte klaver vrijwel aanslaat. Het aanleggen van weiland kan, in verbond met de hier zeer toenemende schapenteelt, veel verbetering aanbrengen en zal in het westelijk deel des pol ders wel den eenigen met zekerheid te honden weg 'ij'1- Kleine proeven met tarwe en eenige peulvruchten voldeden redelijk, doch de grond vordert mest in de behoefte waarvan in de eerste plaats uit eieen boezem dient te worden voorzien, alvorens op de L,e -ouden'althans, met eenig goed gevolg kauworden gebouwd Van pas ondernomen proeven met Meekrap waarover men aanvan kelijk niet ontevreden schijnt, werd onder dit artikel gesproken.— üe bevolking neemt steeds toe, zoodat er waarschijnlijk een aan tal nieuwe woningen weldra zullen worden gesticht. Men begint er meer en meer behoefte aan eene kerk en een doelmatig school gebouw te gevoelen en verneemt met genoegen dat de belangheb benden die aangelegenheden niet uit het oog verliezen. oor eene school zijn de benoodigde fondsen beschikbaar en tot nog werd in liet lager onderwijs uit partikuliere bijdragen vrij goed voorzien. In dit "jaar heeft men de voornaamste zeedijken van den Anna Poulowna-polder aanmerkelijk verhoogd en verzwaard en eenen hieuwen watermolen daargesteld. - Ook worden de wegen verbe- terd sommige vaarten uitgediept en andere nieuwe gegravenen bestaat het plan om het oostelijk en westelijk deel door eene brug tc vereenip-en. 1 Sommige woeste gronden in de duinen onder Velzenen Beverwijk werden cï'oor bewerking en verbouw van aardappelen en rogge meer bruikbaar gemaakt. In de B rees nap werden door de tegenwoordige eigenaars twee nieuwe Boerenwoningen gesticht. 40. Nieuwe Producten proefnemingen en werktuigen. Dat ook in den krinf des departeinents bij de toenemende belangstelling in hei- geen elders in den landbouw omgaat, meer proeven dan vroeger werden genomen, zagen wij uit de berigten op de artikelen wortel gewassen wikken en linzen en fijne zaden gegeven. 41. Toestand van Wegen en Vaarten. In 1851 zijn de volgende nieuwe wegen gemaakt 1° De Purmerender weg in de Beemster, van af den volgerweg lo. aan het dorp Oosthuizen en van daar de ringdijk van de Beemster tot aan en aansluitende tegen den schulpweg naar Hoorn zijn 6e- straat, 'ter lengte van Ie zamen 7620 ellen breed 4 el; - dit werk daargesteld van wege liet, collegie der zes Nourd-ïlollandsche sleden. is aangenomen door II- Valk voor f 48,000: 2= De we" in het dorp Oosthuizen, ter wederzijde aansluitende aan den vorige.., lang 600 el, is ter breedte van 3 el bestraat- Bit werk is daargesteld nil bijdragen van de gemeente, en aange nomen door Jde Groot voor f 2850 - 3" De Noorderweg, en een gedeelte van den Noorderdijk van de Wanner van af het dorp Neck nabij Pnrmerend tot aan- en aan sluitend tegen den schulpweg aan de oostnjde van de Zaan nabij het kalf zijn te zamen ter lengte van 7800 en ter breedte van 3 el bestraat;'- dit werk is daargesteld door het polderbestuur van de Wormer, met subsid.ën van de provincie, en aangenomen door S. Rjel ie Hoorn voor 29,600; welke kosten echter lot 31,000 - werden opgevoerd zijode de weg niet door den aannemer maar voor zijne rekening, door bet polderbestuur voltooid. 4° De zoogenaamde kloosterdijk van af de stad Monnickendam langs het zoogenaamde stinkevuil tot aan de Parmer is ter lengte van 1845 el, breed 3 el, bestraat; - dit werk is daargesteld dnor de stad Monnickendam, aangenomen door A. Blankevoort voor Jo-iö 5°. De hoofdwegen door de (Vieringehoanrd zijn over de lengte van 18000 el door het polderbestuur beschulpt, ter breedte van 2 el tusschen de kautlagen - dit werk is aangenomen door Gijzelaar, te Medemblik voor 28.900: 6° Eeni"e wc "en in den polder Barsingerhorn c. a. zullen ter gezamenlijke lengte van 7772 el en ter breedte van slechts 2 el worden beschulpt; welk werk reeds door bet polderbestuur is aan besteed en eerstdaags zal aanvangen. De toestand der wegen in den Heer Hugmnaardde Sc/termeer, alsmede van Oudorp naar de Lansedijkerdorpenen elders in het Noordwestelijk gedeelte van Noord-Hollandis dikwerf belemmerd voor de comminucatieen Mijft steeds het groote struikelblok tegen een verbeterd vertier van vele nemeenten waar verschillende takken van nijverheid voor be langrijke uitbreiding zijn. In bet belang eener goede comminu catie'bereidde men in 'dit jaar voor, bet bijeenbrengen van liet be nondigd fonds voor de aansluiting van Schagen aan de gemelde sohnlowee-ei. van Barsingerhorn waartoe nu eerstdaags door net pol derbestuur van Schagen zal worden aanbesteed het maken van eene straatweg van waalklinkertmoppen lang 2300 el en met.de kant- lao-en breed 3 el, te leggen van het eind des straatwegs bij de her- hér!" de Goede Verwachting in de molenstraat te Sc/ia^en langs de JJoe'p de Lange en Korte Snevert tot de Tin, waar de Schulpweg van Barsingerhorn aanvangt. - De schulpweg ^Beverwijk naar Wijk aan Zee is in slechten toestand en wenschehjk ware het dat dien weg in eenen straatweg worde veranderd. Je Nieuwe Nte- dorp zijn overwegingen aanhangig tot het bepuinen of beschulpen van eénige der buitenwegen van die gemeente. 42. Mest en Bemesting. Ofschoon men in den kring des departe- meuls meest van stalmest gebruik maakt, verneemt men, hier en daar, van groene bemesting, door onderploeging van klaver, wel ke uitmuntend bevalt. Op sommige plaatsan ging men voort met het meslen van wollen lompenwaarvan de werking zeer voldeedi Het gieren neemt elk jaar toe, voor bet weiland en de winterrog ge wordt dit aan den Duinkant beter geoordeeld dan het mesten toodat, bepaalde zich bet gieren vroeger lot het bezigen der vloei bare meststof uit de groep en die van de mestfaalt in den gierkuil afzakte, velen nu ook gier maken door versche koemest met water aantemengen. Men brengt de gier met een bak die op het on derstel van een boerenwagen is geplaatst naar bet landen be sproeit bet door middel van eene holle schop, waarmede men staan de op de bak, de gier over bet land werpt, eene zeker meer om- slagtige en lijdroovende wijze van besproeijing dan elders met den bijzonder daarvoor ingeriglen gierwagen plaats heeft. Vele metspeciën blijven bier nog onbenut, en daaronder niet bet minste de krachtigste, de secreetmesltot ruiming waarvan te Alkmnar, ook sedert het bestaan der Maatsehappij onder directie van den Heer D" Sarphatie, nog altijd niet onaanzienlijke oflers door de ingezetenen worden gebragt. MARKTBERIGT. Alkmaar 30 April 1852. Kaas kleine 13,Dito commissie 11,50. Dito middelb.11, Granen waren te weinig ter marktdan dat daar prijs van te stellen is. LIJST van SCHEPEN, sedert den 9 tot den 22 April 1852. de Koopvaardij-sluis aan bet Nieuwe-diep gepasseerd BINNENGEKOMEN. Walvisch, kapt. F. Schut, Eensgezindheid, kapt. K. Hazelnoot en Nassau, kant. A. L. ten Boekei, alle 3 v. Batavia, Miloechkapt. M. Guivanovich, Pegasus, kapt. J Hanset en Jacob, kapt. J. Du» ritsalle 3 v. OdessaValerius Lodewijkkapt. S. D. de Groot v. Samos, Jantina, kapt. G. H. Strating v. Cepbalonia, Oceaan Quen, kapt. J. Johns v. Alexandrien Vivid, kapt. T. Sim v. Ancona, Au rora, kapt. L. Smit en Zorgvliet, kapt. P. II. Fekkesbeide v. Bor deaux, Juno Aglaekapt. A. Caiglard v. CaanNjordkapt. I. Haijensen v. Drobach Nepthunes kapt. S. Ulsted v. ArendalPene lope kapt. G. A. Hagensen en Susannakapt. C. F. Lorentzenbei de laatste v. Drammen en alle n. Amsterdam; Salamander, kapt. D. B. Burgbard v. Fredrikstad Frilhjofkapt. A. Gröve v. Oostri- suer en beide laatste n. PurmerendeAmsterdam Packetkapt. n, Thus Jr. v. Oostrisoer n. Alkmaar; Geerdina Beertakapt. H, R« Giezen v. Wardenburg n. Kogerpolder. UITGEGAAN. Telegraph, kapt. J. B. Roelofs v. Arasterdam n. Batavia; Maria* kapt. C. C. Ruiter v. dito n. Suriname; Anna Arnoldinakapt. DJ 11. van Wijk v. dito n. NewjorkNoord-Hollandkapt. P. l ijn en Lambertus kapt. R. L. Frerichs, beide v. dito n. Triest, 'de Jonge Walraven, kapt. M. 11. Gnodde v. dito n. Livorno; Unitaskap.« G. A. Larsen en de Koophandel, kapt. H. de Boer beide v. dito n. Genua; Bedwich, kapt. O. A. Carlsen v. dito n. Stukholm kapt. J. Johnson v. Purmerende n. Drommen; Mariakapt. M. Wx deboer v. Purmerende n. La rochel Ie r ARMEN BEWAARSCHOOL te ALKMAAR. Ouders of Voogden die hunne kinderen en pupillen in de Be waarschool wenschen opgenomen te zien, worden verzocht, dat ver langen te brengen in de Vergadering der Commissie van voornoem de Schooldie gehouden zal worden op heden Maandag den derden Heit des avonds van zes tot acht ure, in het Schoolgebouw in de Doelenstraat alhier. Be bewijzen van vaccine of natuurlijke pokken benevens de ak ten van geboorte zullen in die vergadering moeten overgelegd woi- den bij gebreke daarvan, zal de aanvraag tot plaatsing worden o-eweio-erd Namens de Commissie voornoemd P. BRUINVIS de LANGE, Secretaris. Op Woensdag den 5^™ Mei 1852, des middags ten 12 ure, zal, ten overstaan van Burgemeester en Wethouders der gemeente Alk maar, in eeri der vertrekken van het Raadhuis aldaar, worden Ner- pacht: Het GRASGEWAS der aan de Gemeente behoorende Vesten en Plantsoenen gerekend wordende te zijn ingegaan [met den l!lea lei en zullende eindigen den 31sten December 1852. Nadere information te bekomen bij den Architect en den Opzigter der Plantsoenen dezer Gemeente. Bij den Boekhandelaar H. J. VAN VLOTEN alhier, is van da pers gekomen: Een woord aan alle Grondeigenaars en Landbouwers in Nederland, door Prijs 15 Centen. (Mede verkrijgbaar bij de Heercn H. COSTER ZOON alhier, en bij de Wed. J.'C. HONIGH aan de Schagcrbrug in de Zijpe.) HUWEL1JKS - PROCLAMATIEN gedaan binnen Alkmaar, op Zondag den 2 Mei 1852. Eerste Gebod. Theodorus van Soestwonende te Alkmaar en Anna Gertrudes Lok man wonende te Purmerende. Jan Jacob Fels wonende te Kampen en Elisabeth Schoehuizen t wonende te Alkmaar. Christiaan van Randioijk en Haartje Dormant

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 3