A" 1832. ALRIAARSCIÏE c r 2§ A !V T. mgtm m i M a a n (1 a 2; "l 7 Mei. H it 1 p h a n k. ÜiA -V NEDERLANDEN. n Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken laandag, voor de Prijs van 6' Centen uitgegeven. vN 'ui i'!"iii.!lii! pi'i ADvERTENTiëtn gelieve men desZaturdag mid* dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs ran 1 tot 5 regels is één Guldenen voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelrégt voor elke plaatsing. PROVINCIE NOORD-HOLLAND. AANBESTEDING. Op Woensdag den ÏO^™ Mei 1852, des namiddags ten 2 ure, zal onder nadere approbatie, door den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland, of, bij afwezigheid van Z- H.E. G.door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, in tegen woordigheid van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlem, worden aanbesteed: Het Bonwen van eene afdeeling voor het verblijf van Vrouwelijke patiënten der 5« klasse bij het Geneeskundig Krankzinnigen Ge slicht Meerenbergte Bloemendaalmet de leverancie van alle de daartoe benoodigde materialen, arbeidsloonen en transporten. Deze Aanbesteding zal alleenlijk bij inschrijving geschieden. liet bestek, waarop deze Aanbesteding zal plaatshebben, zal van den 8sten dezer ter lezing liggen, behalve aan het Gouvernement van Noord- Holland in de voornaamste Logementen en Xoffijhuizen, als: te Am sterdam, in het Noord-Hollandsche Koffijhuis, in de Kalverstraat in het Wapen van Medemblikop den Dam, in het Koffijhuis het Vosjebij het Plein van de voormalige Beurs, in de Nieuwe Stads- Herberg,' aan bet IJ, in het Harlinger Veerhuis, op de Texelsche Kade en in de Bel, op den hoek van het Haarlemmerplein; te Haarlem, in de Kroon en in het Nuord-Hollandsche Koffijhuis, bei de aan de Groote Markt, in het Logement de Oude Rornolen en Ros kam, in de Nieuw-Stad, en in het Logement de Glazenwagenin de Spaarnwouderstraatte Velserendbij Balen te Bloemendaal bij Jans en wed. Snijders; te Zomerzorgbij A. van der Voort; aan de Jangijzenvaart, bij J. Snijders; te Alkmaar, in den Rooden Leeuw, in de Toelast en in het Wapen van Haarlem te Nieuwediep bij Ihnen en in het Logement den Burg; aan den Helder, in het Heeren-Loge- ment; te Medemblik en te Enkhuizen, in de Logementen den Valk; te Hoorn, in den Doelen en het Ongemaakte Schip; te Purmerende, in de Vergulde Roskam; te Edam, in het Heeren - Logementte Monnickendam, in den Doelente Zaandam, in den Otter; te Buik sloot in het Roode Bert; te Muiden in het Hof van Holland; te Naai den bij Jurrissente Utrechtin het Koffijhuis den Nieuwen Bak; te Sliedrecht, in het Regthuis, en te Hardinxveld, in de Dorps-Herberg. Zullende, aeht dagen vóór de Besteding, zoo veel noodig, aan wijzing in loco worden gedaan, door den Heer A. van der LINDEN noofd-Ambtenaar, belast met het opzigt over de Gebouwen en Gronden van het Gesticht Meerenberg, en inmiddels verdere informa tion te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, den Heer E. de KRUYFF, te Haarlem. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat bij hen is ontvangen Eene Programma voor de Tentoonstelling van Vee en Werk tuigen voor den Landbouw, op Donderdag den lOde» Junij 1852, ter gelegenheid van het Landhuishoudkundig 7e Congres, bin nen Leeuwarden te houden en van heden af, op de gewone tijden, ter inzage op de Secretarie der Gemeente, is nedergelegd. Alkmaar, den 15deu Mei 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. C. W. DR UIJ VESTE IJ N. De Secretaris, De DIEU FONTEIN VERSCnUIR. De Milicien Verlofganger Okker Merensvan de ligting 1851, wordt bij deze opgeroepen om zich te vervoegen ter Secretarie de zer Gemeente. Alkmaar, den 15'!''11 Mei 1852. De Secretaris van Alkmaar, De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Alkmaar den 8sten Mei 1852. De .3de Mei was voor de gemeente Zijpe een ware feestdagde eerste weekmarkt aan de Schagerbrug werd gehouden. Reeds vroeg ju den morgen wapperden nationale vlaggen van den dorpstoren en van de particuliere gebouwenook het markpleintje had een fees telijk aanzien. Maar bovenal muntte de goede gezindheid van Zij- pas ingezetenen uit dour de getrouwe medewerking, |om deze nieu we inrigting aan de besleaiming te doen beantwoorden. Eene tal rijke opkomstgevoegd bij eene groote menigte handelsartikelen al daar aangebrngt, waarin grage afzet plaats vond, kan het plaatse lijk bestuur de onderneming als goed geslaagd doen beschouwen. Belangrijke aankoopen van boter voor den Helder en Nieuwediep en een levendige handel in runderen, schapen,1 biggen, eijeren enz. doen vermoedendat de opvolgende marktdagen in levendigheid zullen toenemen. Doch daartoe is de medewerking van builen da plaats eene zeer gewenschle zaak. Leyden, den 11 den Mei. Gisteren gaf de Heer Koning uit Dordrecht in onze stad, ten aan« schouwe van een zeer talrijk publiek uit Professoren Studenten en anderen bestaande, de sterkste proeven van de uilwerking van het magnetisme op wakende nienschen. De proeven betroffen voornamelijk de beweging en den smaak; en het strekte tot niet weinig genoegen van het publiek Ie zien hoe eenige Studenten, daartoe verzocht, al hun ne krachten inspanden om den magnetiseur te slaan en te stompen, maar daarin niet konden slagenen slechts bewegingen konden ma ken langs dien kant waar hij liet verlangde. Naar men verneemt zou de Heer Koning zijne kennis er van hebben gekregen van een Amerikaan en zou ook hij bereid ziju hun, die het verlangen, daar in onderrigl te geven. In de Alkmnarsohe Courant van den 24sten November des vori- gen jaars, werd aan de ingezetenen dezer stad medegedeeld, dat het Departement Alkmaar der maatschappijTot Nut van 't Alge meen, besloten had tot de oprigting van eene Hulpbank te de zer stede. Daarbij werd tevens een beroep gedaan op de welbegrepen wel dadigheid onzer stadgenooten, om door geldelijke bijdragen het tot stand brengen der zaak mogelijk te maken. Het is niet zonder zelfvoldoening, dat de leden der Commissie," waaraan het bestuur der Hulpbank is toevertrouwdbij vernieu wing, de aandacht van hunue medeburgers op die mededeeling vestigen. Immers de voorbereidende werkzaamheden, die de oprigting d^r Hulpbank vereischte, zijn door hen met een gunstig gevolg ten einde gebragtniet te vergeefs werd de medewerking van alle wel-; denkenden ingeroepen; in de voorgenomen geldleening werd inge schreven voor de som van2275. en aan vrijwillige bijdragen werd afgezonderd de som van 110. Reeds zijn eenige geldelijke voorschotten aan hulpbehoevenden verstrekt en de Commissie houdt geregeld haren Zitdag des Maan dags, van half één tot half twee urein het Huis van Achten waartoe een der lokalen voor de noodige uren, door Heeren Regenten van dat gesticht, tot wederopzegging toe, welwillend is afgestaan. Bestuurders der Hulpbank hebben gemeend als nudoor deze hunnen welgemeenden dapk te moeten toebrengen aan allen, die, op de eene of andere wijzevan hunne deelneming in die instelling hebben doen blijkendie oorzaak is van de verkregene gunstige uitkomst. Het is hun aangenaam ook te kunnen berigteu dat Z. M. den Ko ning bij besluit van den 3den April 1852., N". 64, al hetgeen tot deze inrigting betrekking beeft, van Zegelregt heeft vrij gesteld. Zij wenschen nog een enkel woord bier te laten volgen vooral gerigt aan ben, voor wie de Hulpbank eigenlijk ojigerigt is,'als eene aanprijzing, om van deze inrigting vlijtig gebruik te maken. De Hulpbank is eene instelling van Liefdadigheid, uitsluitend be stemd om nijvereminvermogende lieden door geldelijke voor schottenbehulpzaam te zijn in het aanvangen, voortzetten, of uit breiden van hun beroep. Zij tracht dus werkzaamheid, zuinigheid en welvaart onder de minvermogenden te bevorderen. En terwijl het trekken uit armen kassen, niet ten onregte, voor velen vernederend schijnt, tracht zij, door een verëerend middel de zucht tot eigen onderhoud te bevor deren. Irumers de Hulpbank, wol verre van voor iemand iets vernede rends te hebben, vereert degenen, die er gebruik van maken, door het in hen gestelde vertrouwen en schenkt hun vertrouwen bij an deren terwijl zij, wanneer zij aan hunne v-erpligte wekelijksche teruggave voldoen, zich meer en meer de hulpvaardigheid en op merkzaamheid aller weidenkenden waardig maken. Om nu eenige nering of bedrijf uit te oefenen, of uil te breiden, is geld noodig. Het doel der Hulpbank is, voor zoo veel zij dit vermag die noodige gelden voor te schieten. Wel is waar ontbreekt het niet aan menschenvriendendie ge negen zijn den nijveren man voort te helpen en geldelijk te onder steunen maar in de wijze, waarop de Hulpbank geld leent, in de wijze van teruggave vooral, ligt een voorname grond tot aan prijzing dier instelling. Zij doet voorschotten van f 10.tot 100.tegen eene inte rest van vijf percent. De teruggave geschiedt in veertig, of in twintig wekelijksche ter mijnen, naar keuze vari den geldopnemer. Zij verlangt, dat de leener zich onderscheidt door zedelijkheid en goed gedrag. Zij eiseht twee borgen tot meerdere zekerheid voor de teruggave. Men heeft wel eens de opmerking gemaakt, dat het voor den lee. ner moeijelijk zoude zijn twee personen te vinden, die zich als hors i

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1