W- 22 C lT R A i\ T. ymo 3 1 'Mc i. M a a ii <1 a g V9m ïkm I RiaU NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. AovERTENTièN gelieve men des Zaturdng mid" dags vóór 1 ure te bezorgende Prijs van 1 to' 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centefi, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. lie Milicien Verlofganger Okker Merensvan de ligting 1851, wordt bij deze opgeroepen om zich te vervoegen ter Secretarie de zer Gemeente. Alk maarden IS1'1'11 lUei 1852. De Secretaris van Alkmaar, De D1EU FONTEIN VkRSCHUIR. Tegen betaling van 00 Centsisvoor zoo ver de voorraad strekt, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar Het uitvoerig en beredeneerd Verslag door Burgemeester en ,i Wethouders van Alkmaar aan den Raad dier gemeente, ingevolge art. 182 der gemeentewet gedaan. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. F R A N K R IJ K. Parijs den 23sten Mei. Eergisteren middag werden de reizigers op de Spoortrein van Ha vre naar Parijs een zonderling voorval verschrikt. Met dezen trein werden tevens verscheidene wilde dieren vervoerdwelke voor de voorstellingen in de Hippodrome moesten dienen, als: een paar leeuwen, een tijger, een hijena, enz. Daaronder bevond zich ook eene groote boa, welke in een kist gesloten was. Door de be weging of door de inspanning, welke de slang wel ligt aangewend heeft," om zich in vrijheid te stellen, schijnt eene opening in de kist gekomen te zijn, en aan de boa gelulde het zich naar boven te werken en zij begon rustig van den eenen wagen naar den anderen te kruipen, zonder gelukkig op de gedachte te komen, om binnen in een der wagens plaats te nemen. Reeds geruimen tijd had zij haren togt voortgezet, toen een der conducteurs haar nog bij tijds gewaar werd waarop men den trein deed stilstaan en het ondier niet veel moeite weder in den kist deed plaats nemen. /Jlrj. Handelsbl. Alkmaar, den 29sten Mei 1852. Bij de op den 25slen dezer alhier gehoudene opening van Slem billet ten tot verkiezing van een Lid voor den Gemeenteraadzijn van de (198 uitgegeven Stembiljetten385 ingekomenen is met eene volstrekte meerderheid van Stemmen, als zoodanig verkozen: de Heer Mr. B. van Laar. Door het korps Muzijkanten der Schutterijzalbij gunstig we derop Zondag den 6den Junij aanstaande, en vervolgens om de 14 dagen des nademiddags van een tot twee ure Muzijk worden ge maakt op bet Doelen veld. Het Hek in de Lombardsteeg zal gedu rende dien tijd geopend zijn. In de den 19den dezer te Amsterdam gehoudene eerste jaarlijk- sehe algemeene vergadering van aandeelhouders in de Duinwater- maatschappij waren 2751 aandeeleri vertegenwoordigd door 32 hou ders. Het door den voorzitter mr. J. van Lennep, uitgebragle verslag luidde allezins gunstig omtrent den staat der werkzaamheden, wel ke, gelijk bekend is, den llden November 11., in de duinen ach ter Marienboseli zijn aangevangen. Uit de kom van het Oranje-water zijn tot dusver ruim 80,000 kubiek el zand uitgebragt. Dit reser voir zalwanneer het voltooid is 160,000 kubiek el water kunnen bevatten. Den 27sten April is een begin gemaakt met hetfkanaal dat het Oranje-water met de twee groote opvang-kommen het Ro- zewater en het Zwarle-veld te zarnen eene oppervlakte hebbende van ongeveer vijf bunders, verbinden zal. Met de grondslagen van bet gebouw voor het stoomwerktuig is den 26sten April een aan vang gemaakt. Het leggen der hoofdbuizen, op 12 Maart begonnen, wordt met kracht doorgezet. Tot 8 Mei waren langs de Leydscbe vaart 861 buizen gelegd, eene lengte uitmakende van 2237 el. Se dert 5 Mei wordt dat werk ook langs de Amslerdamsche vaart ver rit. Het getal der buizen tusschen het stoomgebouw bij Leyduin en de Willemspoort te Amsterdam zal 8850 bedragen: daarvan zijn tot lieden 3000 gegoten, 1920 geleverd en 917 in den grond gelegd. Wegens den buitengemeen zachten winter heeft men de werkzaam heden onafgebroken kunnen voortzetten. De hoedanigheid van het water is in alle opzigten voortreffelijk. Bij de langdurige en onge wone droogte, welke gedurende drie maanden geheerscht heeft, is genoegzaam gebleken, hoe onuitputbaar de voorraad van water is, welke de duinen bevatten. Hij liet Departement van Buitenlandsche Zaken zijndoor tus- scbenkomst van het Brilsche gezantschap bij bet Nederlandscbe hof, ontvangen, ten einde aan de belanghebbenden te worden uitgereikt, twee gouden medailles en twee kijkers, welke door de Britsche re gering zijn toegekend aan Roelf Remmerts Tunteler, kapitein van het Nederlandsche kofschip Geertruidaen aan Sjoert Pieters Gruppelaar, kapitein en eigenaars van het schooner kofschip Hillichina, terzake van hun menschlievend gedrag bij gelegenheid van het in zee ver branden van het Engelsch stoomschip Amazon. Staats-Cour.~\ Haarlem, den 22sten Mei. Uedon beeft de Hollar.dsche Maatschappij van Wetenschappen, on der voorzitting van Jkh. J. P. Teding van Berkhout, het Feest'ge vierd van haar honderdjarig bestaan. Omstreeks een ure heeft de Hoogleeraar Mr. D. J. van Lennep wien de taak was opgedragen, om eene op deze plegtigheid toepas selijke rede uit te spreken, en die zich, in weerwil van zijne ge vorderde jarendaaraan niet heeft willen onttrekkenhet spreek gestoelte heklommen. De hooggeachte redenaar, die juist vijftig ja ren geleden het lidmaatschap der Maatschappij had aanvaardheeft zich op een zeer waardige wijze van de hem opgedragene taak ge- kwelen. Na te hebben herinnerddat de Maatschappij voor honderd jaren door eenige der toenmalige Uaarlemsche Regerings-leden, met de loffelijke zucht tot bevordering der wetenschappen, inzonderheid in het belang van het vaderland, wat gesticht, en na aan deze hare oprigters en aan hare verdienstelijken raadsman en secretaris, den leer- aar der in deze stad gevestigde Lulhersche gemeente, den Heer van der Aa eene welverdiende hulde te hebben loegebragtheeft de redenaar gewaagd van de lotgevallen en van de werken dezer we tenschappelijke ingrigting gedurende het door zoo vele wisselvallig heden gekenmerkte tijdsverloop van haar bestaan. Hij is daarbij ook met hoogen lof indachtig geweest aan de verdiensten van den over leden Dr. Martinus van Marumdie den eersten secretarisbij diens overlijden in 1793 als zoodanig is opgevolgd en zoo veel heeft bij gedragen om den roem dien de maatschappij zoo hier als in het buitenland reeds had verkregen, verder te verbreiden en te beves tigen. Gewagende van de geschiedkundige verhandelingen, welke door de maatschappij zijn uitgelokt en bekroond heeft de redenaar ook gewezen op die van den overledenen Jacobus Koning, over de uitvinding van de boekdrukkunst door Lourens Janszoon Koster hier ter stedeen ook niet nagelaten zijne hoorders opmerkzaam te ma ken op de verdiensten van den Heer Abraham de Vries, mede-lid der maatschappijdie datgenehetwelk in deze zaak nog eenigzins duister mogt zijn gebleven op eene zoo voldoende wijze heeft toe gelicht- en tot klaarheid gebragt. De spreker heeft zijne rede beslo ten met eene warme ontboezeming voor den voortdurende bloei der Maatschappijwelke gelukkig in zich zelve de middelen bezit, die zij tot bereiking van het doel harer instelling, de bevordering der wetenschappenbehoeft. Na den afloop van de redevoeringwelke op nieuw had doen blijken van de bekwaamheid en begaafdheid des redenaars, hebben de feestvierenden zich vereenigd in het Paviljoen Welgelegen, in het Haarlemmerhout waarvan het gebruik door de welwillendheid van den Raad van bestuur aan directeuren der Maatschappij was vergund geworden en hebben zij plaats genomen aan eenen feestdisch voor meer dan honderd personen in de prachtige galerij der schilderijen binnen dit gebouw aangeiigt. Bij dien maaltijd, aan welken in de daad niets ontbrak, hetwelk tot verhooging van het genot kon strek - ken, is menige feestdronk iifgesleld op het welzijn van Z. M. den i Koning, den geëerbiedigden Beschermheer dezer Maatschappij, het Vaderland, de Instelling zelve, haren voortdnrenden bloei en nutti- 5 ge werking, enz. Aan den redenaar, die zoo veel had toegebragt J tot opluistering van de feestviering, is eene gouden medaille, als een blijk van de dankbaarheid der directie, aangeboden, en aan elk der aanwezige eenen bronzen medaille, als een blijvend aandenken aan dezelve, ter hand gesteld. VrHg. Uandelbl Tiel, den 26slen Mei. In den nacht van 20 op 21 Mei is uit Nijmegen een detache ment infanterie, onder bevel van een eersten luitenant, naar de gemeente Maasbommel vertrokken, om voorloopig in dezelve postte vatten. Ten aanzien van de aanleidende oorzaak tot dezen maatre gel wordt het volgende gemeld De hervormde gemeente van genoemde plaats heeft verlangd; dat de betrekkingen van koster harer kerk en van onderwijzer ver eenigd zonden blijven. Daartegenover heeft zich eene partij opge daan welke heeft begeerd dat geen onderwijzer zou worden toe gelaten dan na het vervullen van de formaliteitenhij de algemee ne wet voorgeschreven. De bevoegde schoolopziener heeft, in dien stand van zaken een der ingezetenen benoemd tol waarnemenden onderwijzerdie tevens tot koster zijner gemeente was aangesteld. Dit heeft misnoegen gebaard zoodattoen de waarnemende onder wijzer zoude worden geïnstalleerd, de sleutel van het schoolgebouw niet te vinden was, en de burgemeester hetzelve door een smid heeft moeten laten openen en dat eenige onrustige ingezeten daar in aanleiding hebben gevonden, om baldadigheden te plegen, ge lijk in den nacht van 15 op 16 Mei aan de woning van den predi kant der hervormde gemeente en aan het schoolgebouw heeft plaats gehad.

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1