ALKMMRSCHE M a a n <1 a s; Wittebroods bollen- 1 - 4 - 5 Broodjes, zoogenaamde cadetjes. - - 7 - D25. - 8 27- vast Van Grof Bollenbrood. NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. Advertent^n gelieve men des Zaturdag mida dags vóór 1 ure te bezorgende Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centenbehalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. BROOD-ZETTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ALKMAAR, als daartoe door den Raad geauthoriseerd, bepalen mits deze; dat, te rekenen van heden af, de prijzen en het gewigt van het Brood binnen deze Gemeente de Stedelijke Belasting er onder begrepen zullen zijn als volgt Van Fijn Wit Tarwebrood lr' soort. Pd. Once Ld. Wigtj. Prijs. Brooden of regels- 2 - 9 - j 10. Brooden wegende- 4 - - 13§- - 6 - - *«3- Van Wit Tarwebrood 2c' Soort. (g^v'SH Brooden wegende1 - - - 28j Bollen, uit 8 of 10 zamengesteld. - 1 - 7 - 5 05. j prjjs Van Ongebttild Tarwebrood. I vast Brooden wegende1 - - - j gewjgt Broodjes- 2 - - 5 05. I vaste Bollen1 5 02|. J prijs. Van Roggebrood. Brooden van3 33. vast 1 - 5 - - 16§.gewigt Zullende alles gaar gebakken niet boren den bepaalden prijs, noch beneden het gewigt mogen worden verkocht, op de Boete daar toe staande. Alkmaar, den 29sten Junij 1852 F. C. W. DRUIJVESTEIJN. Ter ordonnantie van dezelven De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Alkmaar, den 'iden July 1852. Bij de Verkiezing van één Lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaaldie op den 29strn Junij en l^ten Juljj dezes jaars alhier heeft plaats gehad zijn ingekomen 1430 geldige Stembilletten en is met eene volstrekte meerderheid van 723 Stemmen verkozen den Heer J. J. ROCIIUSSEN. Amsterdam, den 29sten Junij. Hier ter stede is aangekomen de in Duitschland met roem beken de Heer Ernst ilhhner, uit lïalle in Saksen, die in zijn vaderland gewoonlijk de gezondheids-apostel wordt genoemd. Hij heeft reeds éenige steden van ons land bezocht en wij waren ook in de gele genheid enkele malen berigten hem aangaande mede te deelen. liet doel zijner komst hier te lande is zijne leer in de Nederlanden te verbreiden. Deze leer. door hein de oorspronkelijke gezondheidsleer genoemd, heeft ten doel hel heirleger ziekten, over het mensekdom verspreid te bestrjjden niet door aanwending van artsenijen door geneesheeren voorgeschreven maar door een omkeer in de levens wijs van den mensch en vooral door terugkeer tot meer natuurlijke voedingsmiddelen dan de mode thans vooral in gebruik heeft ge- bragt. Door zijne leer wil hij den mensch niet alleen tot den ge zondheidstoestand terugbrengendie aan den oorspronkelijker! het naastbij komtmaar ook tegelijkertijd den levenden gezondheids- wachter" in hem herstellen, onder wiens hoede bijna geene inwen dige stoornis meer kan plaats hebben zoodat zijne oorspronkelijke gezondheidsleer eigenlijk de kunst is om inwendig nooit ziek te worden. Vermits deze leer, uit de eerste tijden afkomstig, natuur lijk geheel van de nieuwere geneeskunst onafhankelijk is, zoo heeft men tot haar juist verstand geene de minste medicinische kennis noudig, maar zij kan door iedereen begrepen worden, weshalve ook de voordragten voor alle menschenzonder onderscheid van stand, ouderdom en geslacht, bestemd zijn en door iedereen koste loos bijgewoond zullen kunnen worden. De eerste nieuwe aardappelen uit het Westland een schuitje met 50 mud, zijn den 21sten dezer maand te Amsterdam aan de luarkt gekomen en werden verkocht gemiddeld voor 9 het mud. Den 25sten werden de eerste Rijnburger aangevoerd de prijs was toen gedaald tot 4 a 3,50. De drie volgende dagen steeg hij weder tol f 5,50doch den 28sten gold het mud f 5,20. He den (29 Junij) werde de Westlanders verkocht voor 4 a f 5de Rijnsburgers voor 3 a 4,50en de eerste zandaardappelen van Katwijk voor 5 a 0 het mud. Den 28sten Jnnij is te Amsterdam, in het hotel den Doelen, oene vergadering gehouden van de bezitters van 6 pets. Philadel phia bij GebrRothschildlwelke door het committé uit de aandeel houders vaa de Bank der Ver.-Staten belegd was. Nadat de heer lriU G. C. van Goor inlichtingen gegeven had, heeft de vergadering met algömeene stemmen beslotende heercu Gebr. Rothschildt te verzoeken: 1°. om geene andere maatregelen te nemen, dan die strekken om de vereffening der zaken van de Bank der Ver.-Staten te bevorderen 2°. om met toestemming van het tegenwoordig be stuur dier Bank binnen den kortst mogelijken tijd te realiseren de fondsendie als zekerheid gegeven zijn voor de 6 pets. leening onder hunne administratie, en zulks met het doel, om voor het mogelijk iflcort, als crediteuren der Bank nptekomen. De Am- sterdamsche couranten van 30 Junij behelzen een meer uitvoerig berigt omtrent deze vergadering. De stoomboot Cycloop, die vrijdag 25 Jnnij den nieuwen ha ring op zee had overgenomen, is gisteren namiddag (29 Junij) te Vlaardingen aangekomenmet ruim 100 ton. De berigten waren gunstig. De Prov. Drentsche Cour. meldt uit Dalen (bij Coevorden) dat in de laatst verloopene week bij het graven eener waterlei- ding in het Ermerveen, twee ellen onder het veen, op de zandlaag, gevonden zijn onderscheidene boomsoorten alsappel- en peeren- boomenhazelnooten-boomen met daarbij liggende notenwelker schil nog geheel gaaf en vast wasalsmede een aardappelwaar aan de kiemkuilljes nog duidelijk zigtbaar waren, ter dikte van een walnoot; dezelve was echter geheel verstikt, zoodat hij bij eeni- ge drukking uit elkander viel. De berigtgever voegt er bij, dat het voor de geschiedenis van den aardappel van veel belang is, dat een tweede exemplaar worde opgedolven en beier bewaard. De herkomst van den gevonden knol blijft iDtusschen zeer raadsel achtig vermits het veen zeer lang bestaan moet hebben voor dat de aardappelen uit Amerika naar Europa overgebragt werden. 's IIertogenboscii den 28sten Junij. De polders en landerijen iu den omtrek dezer stad openden, ten gevolge van den lagen waterstandzoo als men dien zelden alhier aantreft, voor den landman in het algemeen en voor dien van het Maaskwartier in het bijzonder, het verblijdend vooruitzigt op eenen goeden oogstin de Maaspolders zijn ilan ook bonderde bunders met haver bezaaid gewordenen die op den duur door het water geteisterde landstreek gaf nu eenmaal de hoop op rijke voortbreng selen de aanhoudende regen en daarop gevolgde spoedige aanwas van het water, doen alle hoop echter als van ouds verdwijnen; duizende bunders haver- en hooiland geraken wederom onder water en, wat des te ongelukkiger is, het verlies daardoor ont staan treft niet den grondbezitter, maar den armen pachter, den landman, die in het zweet zijns aansehijns werkte. Die landerijen zijn onder alle mogelijke verzekeringsmaatregelen, om de groote be hoefte aan haver en hooidoor de eigenaars tegen hooge prijzen verpacht. Heden morgen ten 8 ure zijn aanbesteed de noodkeerin- gen voor de polders EngelenYlijinen Bokhoven Hedikhuizen het Boschveld en May, den Ham en de Rijskampen en de landerij en onder Vueht en Cromvoirtte zamen ongeveer 3500 bunders groot. God geve, dat zij voor overstrooming nog beveiligd worden, waartoe wij hopen dat de vereenigde pogingen van den waterstaat en de polderbesturen, aan wier zorg dat werk is toevertrouwd, zul len strekken ongelukkig toch is het nu reeds genoeg, dat ook de landerijen langs de rivier de Aa en vooral die langs de rivier de Dommel gélegenvoornamelijk ten gevolge van den grooten aanvoer van water uit de Belgische kempen en den ontoereikenden afvoer benedeuwaardsverloren zijn; de toestand in dit gedeelte der pro vincie wordt alzoo steeds drukkender en indien het dus geene ijde- le klank is, dat billijkheid eu regtvaardigheid in onze provincie ge huldigd worden; daii zullen zij, aan wier zorgen wij zijn toever trouwd, aan dien ongelukkigen toestand een einde weten te maken. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld: De St. 3ans of derde paarden-, heesten-, linnen-en lakenmarkt, welke den 24sten dezer hier gehouden werd is druk bezocht ge worden. Hoewel het aantal paarden niet overgroot is geweest, was de kwaliteit goed; in hoornvee en varkens was er ruime aanvoer, en in alles veel handel. De linnenmarkt was druk en met veel ver koop: de aanvoer daarvan was 92,000 ellen wit, 15,000 ellen graauw, 10,200 ellen pellen, benevens 1110 ponden wol. Behalve van een aantal tot den landbouw behoorendegereedschappenvond men ook eene ruime en schnone verzameling van bloemen te koop. Des namiddags had de uitreiking der premien plaats, zoowel van die door de stad, als door de maatschappij van handel, landbouw en nijverheid uitgeloofd." 1 De afdeeling Waard- en Groet der Noord- en Zuid-Holland- solie Maatschappij van Landbouw heeft den 26sten Junij, te Winkel, eenen wedstrijd van maaijers gehouden, waaraan twaalf personen deelnamen. De zes uitgeloofde prijzen werden door den voorzitter, met eene gepaste toespraakaan de overwinnaars uitgereikten al de maaijers na afloop van den wedstrijd op brood ham en bier ont haald. Eene oppervlakte van zeven vierkante roeden werd, door den snelsten inaaijer, in 43 minuten afgeslagen; de anderen had den daarvoor een tijd van 47 tot 52 minuten noodig. Bij de mede- deeling van dit berigt voegt do inzender den wenschdat deze en dergelijke pogingen zullen strekken om in de toekomst hel te werk stellen van vreemde maaijers in deze streken onuoodig te maken.

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1