A018o2. ALKIAARSCIÏE r 28 - COURANT. '•^4: M a a n d a g 3&Tn 12 J u 1 ij. Ifil fclli 4iiiA V - - A li* - "V-\ C< 'y- NEDERLANDEN. f ■<- ty/r. - Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. illiiltEUi T >-S-r "V Advertenticn gelieve men des Zaturdag mid. dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van I tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente ALKMA AR, brengt ten gevolge van art. 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad n°. 22) bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier der Personeele Belasting, dienst I8f§, n°. 1, op den 29»"'" Jurtij 1852, door den lieer Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Koord - Holland is executoir verklaard, en op heden aan den lieer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad ter invordering is overgegeven. Ieder Ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te ge ven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen Ie ontgaan. Jlkrnaarden 6lle" Julij 1852. De Burgemeester voornoemd F. C. W. DR U IJ VESTE IJ IV. De Secretaris D. W, van LEEUWEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ALKMAAR; Gelet hebbende op de Keur op het losloopen van Honden binnen de Stad Alkmaar en op haar grondgebied, gearresteerd bij den Raad op den 3lsten Julij 1848 en op den 5den Augustus daar aanvolgende afgekondigd herinneren de ingezetenen dat daar bij onder anderen is bepaald dat de Honden gedurende de Hondsda gen, die op den 19d"" dezer maand aanvangen, en op den 19den Augustus aanstaande zullen eindigen, niet zullen mogen losloopen, al waren die ook gemuilband, tenzij voorzien van zoodanig tralie werk om den kop, als waarvan het model aan het bureau van den Commissaris van Politie aanwezig is, op eene boete van Drie Gulden, door den eigenaar te betalen. Alkmaar, den 10'len Julij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DR UIJ VESTE IJ N. De Secretaris De D1EU FONTEIN VERSCUUIR. Alkmaar, den lOrfen Julij 1852. In tweede helft van de maand Junij 1853(zal te dezer stede wor den gehouden het VIIIs'" Landhiiishoudkundig Congres; in h,et Bestuur van welk Congres zijn verkozen, de Heeren Mr. J. A. KLUP PEL PresidentJhr. Mr. C. van FOREEST, Vice-PresidentJ. G. A. VKRHOEFF, Is'" Secretaris, Jh<-. Mr. J. H. van FOREEST van der PALM 2de Secretaris, Mr. A. J. C. MAAS GEESTERAMS van ZUIDSCHARWOUDEl8te Penningmeester en J. TEENGS TEL- TI KG 2'le Penningmeester. Zoo als in vorige jaren, zal ook nu weder het ORGEL inde Gronle Kerk des Donderdags van een lot twee uredoor den Or ganist bespeeld worden. Bij resolutie van Z. Exc. de Minister van Finantien vari den 23,len Junij 1852, n°. 85, in verband met dat van den 19den No vember 1850, N». 81, wordt vastgesteld de 218de Loterij, zal be- itaan uit 20.000 loten, 10.000 prijzen en 2 premiëu de Collecte sal geopend worden op Maandag den 2de" Augustus 1852, en wor den gesloten op Zaturdag den 14den dier maand. De trekking der eerste klasse zal aanvangen den 30slen Augustus terwijl de laatste 100 nommers op Vrijdag den 19dcn November 1852, zullen getrok ken worden. Amsterdam den Oden Julij. Omtrent het werk der droogmaking van het Ilaarlemmermeer, in de maand Junij, meldt de commissie, dat de gesteldheid van liet meer thans zoodanig is datofschoon de aanvoer-kanalen voor eene aanzienlijke lengte gemaakt zijn het weinige waterwaarmede de bodem bezet is, bij afwaaijenden wind, niet genoeg kan toevloei- jea voor den geregelden gang der stoomwerktuigen. Om dezelfde reden is het ook niet mogelijk, den juisten waterpassen stand op te ge ven; doch, wanneer men de waarneming van 20 Junij, bij vrij stil Hf deraanneemt, gevende een stand van 3,90 el onder A. P., dan ral men niet ver van de waarheid zijn. Het meer zou dan ondanks Teel gevallen regenwater, en den stilstand vau den Leeghwater, se dert den laatsten Mei5 duim verlaagd zijn. De Leegh water heeft in Junij geene dienst gedaan als zijnde af gedamd voor het nazien van pompenenz. In het begin van de vol- gende maand rekend men daarmede in gereedheid te zullen zijn. De Cruquias heeft 607 uren gewerkt, en 99J uren moeten stilstaan door gebrek aan toevoer van water. De Lynden heeft 437J uren gewerkt; het stoomwerktuig te Sparendara 426 uren. Boxmeer den 5den Julij. Da overvloedige regens, welke elders veel schade aanrigtten, vielen in liet land van Cuyk zelden te gelegener tijd; dit werkte al-1 lezins gunstig op de veldgewassen. De rogge, voornaamst product, belooft alles; boekweit, garst, haver en verdere zomervruchten laten weinig te wenschen over. De hooibouw, waarmede men zich druk onledig houdt, is guns tig. Voor het gras is de prijs van f 110 per bunder besteeden dezd geeft eene hoeveelheid van ca. 5000 fg hooi. Aan den regter Maas oever heeft gelijke kwaliteit f 20 a f 30 per bunder meer gedaan. Bij behoorlijke overvaart en bruikbare weg naar Limburg en Prui sen zoude ook gewis die prijzen aan deze zijde zijn bedongen. De zoo zeer gevreesde aardappelziekte wordt niet bespeurt. Van hagelslag en longziekte is men bevrijd gebleven, alhoewel de laatste zich al meer en meer in de nabijheid begint te ver- toonen. De landman van dit kanton mag zich alzoo voorhands in eenen gelukkigen en rijken oogst verheugen." De voorstellingen van Electrische Biologiegegeven door den Heer de Koningh in het Odéon alhier, verwerven bij voortd uur een druk bezoek en algemeen bijval. Dit is trouwens geen wonder, daar het verwonderlijkehet onbegrijpelijke den menschelijken geest bekoort en boeit en de werkzaamheden van den Heer de Koningh iets won derbaars, iels bovennatuurlijks bevatten, alhoewel zij voorzeker op de wetten der natuur gegrond zijn. De Heer de Koningh kan door de Electrische Biologie sommige zijner medemenscheu niet allen in zulk eenen toestand verplaatsten, dat zij hunnen wil, hun voor- stellings- en gevoelsvermogen geheel en al aan hem onderwerpen. Wat hij verkiest, doet hij hen gevoelen, zien, zeggen en doen y tot hetgeen de zonderlingste droomen hun somwijlen voorspiegelen, kan hij hen door zijne wilskracht overhalen; en weder bijkomende, schijnt ook alles voor hen slechts een droom geweest te zijn. Uit een en hetzelfde glas water doet hij hen eiken smaak proeven; aan een en denzelfden doek doet hij hen successivelijk alle kleuren zien: hij verplaatst hen als door een tooverslag uit de schoonste warmste wereldstreken iu de barste en koudste landenhij doet de zon voor hen schijnen of schept eene volslagen duisternis om hen henenliii doet het voor hen regenen hagelen en sneeuwenhij foovert voor hunne blikken eene effene zee met een helderen hemel, een opko mend onweder, storm en woelende golven hij beneemt hun het geheugen en doet hen zich verbeelden andere personen te zijp.en al de angst en vrees, al het genot en de vreugde, die hun eene levendige verbeelding in droomen kan schenkendoet hij hen in een kort tijdsbestek beurteling ondervinden. Welk een zonderling schouwspel zulks voor den toeschouwer oplevert, laat zich gemak kelijk gissen. Zoo als reeds gezegd worden die voorstellingen ge durig druk bezocht en met de meeste belangstelling bijgewoond. Het is bekend dat sedert eenigen tijd hier te lande gevestigd is eene vereeniging lot de bevordering van de fabrjjk- en hnnd- werk-nijverheid iu Nederland. Met genoegen verneemt men dat die jeugdige instelling builen 'stands, de bijzondere aandacht tot zich gelrokken heeft. Eenige industriëlen van Londen die in eert En- gelseh blad een overzigt van de werkzaamheden der vereeniging, haar doel en strekking gelezen hadden, hebben zich tot het hoofd bestuur gewend, met verzoek de statuten te mogen bekomen. Het beeft zich beijvert aan dat verzoek te voldoen, liet reglement is in Engeland aan eene naauwgezetle overweging onderworpen en zal lot grondslag dienen tot de oprigting van eene groote vereeniging waaraan aanzienlijke personen die tot fabrijken of handwerken in betrekking slaan zullen deelnemen. Hel levert een nieuw bewijs op, dat er in Nederland ook goede zaken tot stand gebragt kunnen worden mits men maar wete de ondernemingszucht van bijzondere personen op te wekken. Dagelijks worden te Arnhem voorwerpen voor de aanslaande tentoonstelling aangebragt. De meeste verwacht men echter, gelijk doorgaans bij dergelijke gelegenheden het geval is, tegen het einde van den bepaalden termijn. Men verneemt, dat de commissie voor de tentoonstelling zoo als die bij het nadere programma is bekend gemaakt, in drie sub-commissiën verdeeld is, te weten: eene voor versiering en rangschikking eene voor administratie en polieie, en eene voor de firiantiën. Men twijfelt niet, of de verwachting, die men van deze onderneming koestert, zal ruimschoots voldaan wor den terwijl daarenboven de schoone omstreken dier stad menigeen tot een bezoek der tentoonstelling zullen uitlokken, die anders wel- ligt zou terugblijven, doch zich thans van een uitstapje naar Gel derland een dubbel genot belooft. MARKTBERIGT. Alkmaar, 9 Julij 1852. Kaas kleine f 17.75. middelb. f 17.25. commiss 16.75. LIJST van SCHEPEN, sedert den 1 tot den 8 Junij 1852. de Koopvaardij-sluis aan het Nieuwe-diep gepasseerd BINNENGEKOMEN. Java, kapt. G. Eileits v. Balavia Emma, kapt. W. Humble r}

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1