A0-18»2. ALMAAESCIE COÜR A NT." Maandag 16 Augustus. PUBLICATIE. NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. t ADviiRTENTiëN gelieve men des Zaturdag mid. dags vóór 1 ure te bezorgen de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE OORD-HOLLAND, gelet op de resolutie van lleeren Gedeputeerde .- talen dezer Provincie, van den 21»ten Julij 11., n«. 1, houdende bepaling van de opening der Jagt op Ganzen, Eenden en Water- snippen. Gelet op art. 11 der wet van den 6d|,n Maart 1852, tot regeling der Jagt en Visscherij (Staatsblad n°. 47). Brengt bij deze ter kennisse van de daarbij belanghebbenden dat de opening der Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippendoor lleeren Gedeputeerde Statenbepaald is op Maandag den negenden Augustus eerstkomende. En op dat niemand eenige onwetendheid hiervan zoude kunnen voorwenden, zal deze aloinme worden gepubliceerd en geaffigeerd, alwaar zulks, in deze Provincie te doen, gebruikelijk is. Haarlem, den 30<ten Julj 1852. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, Van E VV IJ C K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAARbrengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat de REKENING der inkomsten en uitgaven over het jaar 1851, zoo als dezelve met hun ne VERANTWOORDING op heden aan den RAAD is aangeboden, op de Secretarie der Gemeente voor een ieder is ter lezing gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar zal zijn. Alkmaar, den 5den Augustus 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W DRUIJ VESTE IJ N, De Secretaris De DIEÜ FONTEIN VERSCI1ÜIR. BURGEMEEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen bij deze ter kennisse: dat de NAJAARS-KERMIS binnen die gemeente dit jaar op den 18del> Augustus aanstaande, eenen aanvang zal ne men en dat op dien dag tevens de Loting voor plaatsen zal wor den gehouden. Alkmaar, den 3den Augustus 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D R U IJ V E S T E IJ N. De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Op eene jaarwedde van f fiOO. benevens vrije woning in het lokaal, wordt voor de opterigten Gemeente-Apotheek te Alkmaar verlangd: Een Ongehuwd geëxamineerd APOTHEKAR. Gegadigden daartoe kunnen zich, hetzij schriftelijk of in persoon, van heden af tol en met den 31. dezer maand, onder overlegging van de gevorderde bewijzen van toelating, praetitche ervaring en goedgedrag, aanmelden ter Secretarie derzebe Gemeente, alwaar hen tevens de verdere verlangde inlichtingen zullen worden gegeven. Alkmaar, den I4d«n Augustus 1852. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. C. W. DRUIJ VESTE IJ N, De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BU1TENLANDSCIIE BF.RIGTEN. Londen den 6den Augustus. In een der jongste dagbladen van Engelsch Indie leest men het volgende De gemalin van den Koning Ran Bahadur van Nepal werd on- iniddelijk na hare derde bevalling door de kinderpokken aangetast. fran Banhadur was overstelpt van doefheid; alle inlandsche genees heeren en geleerden werden geraadpleegd en groote belooningen voor haar volkomen herslel toegezegd daarenboven werden aan de goden alle mogelijke offers gebragt. Niets wilde echter baten de toestand der Koningin verergde steeds meer en meer en de Koning werd hoe langer hoe toorniger. Onder deze omstandigheden gaven ministers en geneesheeren den raad om onverwijld afgevaardigden naar de heilige stad Benares, waar zich zoovele beroemde mannen bevonden te zenden en zoo velen van daar te ontbieden als door belofte van aanzienlijke belooning tot genezing der vorstin zouden kunnen worden overgehaald naar Nepal te komen. Deze raad werd opgevolgd en het gezantschap had dit gevolg, dat vele Brahminen, die als 'beroemde ziek leverdrijvers bekend stonden, tijdig bij het hof aankwamen. Al hunne kunstbetooning bleef nogtans zonder de ge- xvenschte uitkomst. Het leven der Koningin werd wel behouden maar de pokken hadden hunne onuitwischbare sporen achtergelaten. Zij had beslotendat de Koning haar niet zoude bezoeken noch zienvoor dat zij geheel van de ziekte zoude zijn genezen. Toen de kwaal geweken was, deed zij zich door hare kamenier een spie gel brengen. Het gezigtdat zich nu van hare misvormde schoon heid aan hare oogen vertoonde, maakte op haar een versehrikkelij- ken indruk; zij zond hare bedienden weg en naai vergift in. De plautenvergiften van Nepal hebben ccne snelle werking en zijn al tijd doodelijk althans tot op den huidigen dag heeft men nog geen tegengift ontdekt. Binnen weinige minuten was de Koningin een lijk. Toen Bar. Bahadur vernam, dat haar leven geëindigd was, vloog hij de kntner binnen waar het lijk lagen terwijl hij het lief- koosde verviel hij in eene ontembare woede. Ilij vervloekte zijn Ko ningrijk zijne geneesheeren en de goden van Nepal en zwoer wraak te nemen jegens hen allen. In de eerste plaats ontbood hij de ongeluk- kige geneesheeren van Benares, schold hen voor leugenaars en be driegers en gelastte, dat zij in zijne tegenwoordigheid duchtig ge- geeseld en hun het regter oor en de neus zouden afgesneden wor den. Dit bevel werd stiptélijk volbragt en vervolgens werden de in deze voege gestrafte geneeskundigen als een waarschuwend voor beeld voor alle latere bedriegers naar het Britsche gebied terugge zonden. Nu kwam de beurt aan de goden; hij hoonde hen verre gaand, beschuldigde hen, dat zij onder valsche voorspiegelingen 12,000 geiten, ruim 100 pond confituren, 2000 gallons melk, enz. van hem hadden genoten en bedreigde hen met voorbeeldelooze be straffing wegens de opzeltelijke misvorming zijner gemalin. Daarop beval hijdat al de kanonnen henevens de te Katmandu aanwezi ge amunitie voor zijn paleis zouden worden gebragt. Nadat dit was geschied deed hij het geschut tot aan den mond vol laden en trok nu met hetzelve naar den beroemden tempel van Paspatnathwaar al de afgodenbeelden zich bevinden. Voor de^e beelden werden nu de kanonnen geplaatst en die van het zwaarste kaliber voor de hoog ste godheid. Ran Bahadur gaf alsnu het bevel tot losbranden doch zoowel eenige der officieren als der soldalen door schrik bevangen togen op de vlugt, anderen weigerden, uit godsdienstige zin, den last te volbrengen en niet eer dan nadat een aantal arteleristen ter neder was gesabeldltonde men de overige doen hesluiten te ge hoorzamen. Nu donderde de kanonsalvo's en onder een gevaarlijk getlruisch stortten de goden en godinnen van hunne tot dusver als heilig beschouwde standplaatsen neder; zes uren dunrde de kanon- nade onafgebroken voort; maar toen waren ook al de beelden tot puin en gruis verbrijzeld. Hetzelfde lot trof de bedehuizen. De pries ters namen de vlugt en vele reddeden zich gelukkiglijk op het Britsche grondgebied; zij echter, die niet zoo gelukkig waren, werden ge vat en onthoofd. Nu was de toorn van Koning Gurcha bekoeld maar hij zwoer, dat binnen zijn gebied nimmer weder een afgoden beeld zoude worden opgerigtvoor dat zijne overledene Kuningiu hem teruggegeven ware. Het laat zich wel hegrijpen, dat zijn le ven geen langen duur had, de groolen zijns rijks, die van zijnen toorn en zijne wreedheid alles te duchten hadden daar zelfs de go den geene genaden bij hem hadden gevondenspanden zamen en gaven hem den dood." Naar men verneemt zal den 15den Augustus van Zwartsluis en den volgenden dag, van Groningen, aanvangen de onlangs aan de Zwnlsche Stoomboot-maatschappij geconcessioneerde Diligence diensten tnsschen die beide plaatsen. Met bijzonder goed ingerigte, gemakkelijke Diligences zal die onderneming worden uitgevoerd door de Diligence-ondernemers de 11H. Visser en Uiesbnnk, te Zwolle. Het vertrek uit Groningen over Assen en lUeppel naar Zwartsluis is bepaald op 's avonds half twaalfhet vertrek van Zwartsluis vijftien minuten na de aankomst der stoomboot. De prijzen der donrloopende kaarten uit Groningen en V een damvice versa, op de stoombooten der maatschappij, zijn lager gesteld dan van eenige an dere met Diligence-diensten verbondene Stoomboot-maatschappij der Zuiderzee. Deze route en dagelijksche correspondentie, is vooral voor het reizende publiek uit de provinciën Groningen en Drenthe van het grootste belang zij opent naar Holland den goedkoopsten koristen en zeker meest gemakkelijken wegdie van af Groningen zonder eenig oponthoud binnen vijftien uur wordt afgelegd terwijl de vaart over de Zuiderzee naauwelijks zes uren duurt. Wij maken vooral het reizende publiek dat tot dusver gewoon was door de provincie Vriesland naar Holland te reizen, op de daar- stelling dezer nieuwe doorloopende Diligence-dienst opmerkzaam die gewis met de daaraan direct verbondene Stoombootvaart, eene groote aanwinst mag worden genoemd, om bijtedragen tot de meer dere vervulling der billijke eischen die in deze tijden van snellen voortgang aan de openbare middelen van vervoer algemeen worden gedaan. Er zijn in de laatste lijden pogingen aangewendom het bakken van brood, eene industrie, die, bij de vele verbeteringen, welke in schier alle takken van nijverheid worden aangebragtom zoo to zeggen stilstaande is gebleven te verbeteren. Volgens een belgisch industriëel blad, heeft een Franschman te dien aanzien eene uitvin ding gedaan tot gemak zijner knechts en tot gerief zijner klanten. Zekere Roland, broodbakker te Parijs, is de uitvinder van dat nieuw systema. Het bestaat vooreerst in de uitvinding van een mechanie ken trog, die uiterst eenvoudig is, zoodat de hand van een jongen van 15 a 20 jaren den volgeladen trog in beweging kan brengen. De machiene bestaat uit een trog een aseen rad een handvat en eene menigte lange of korte kromme lemmers, welke aan de

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1