A018X2. ALKMAARSCME 1°' C U E A M T. Maandas; 30 Augustus. v-ix tb i&ZEGEJLEW. VC 0y vkA -fj' NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de weeli en wel eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. IMIIIIIIUIii Advertentión gelieve men des Zatnrdag mid. dags vóór 1 ure te bezorgen; de Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, belialve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ALKMAAR geven hiermede kennis aan belanghebbenden Dat op Dingsdag den 31sten Augustus 1852, 's middags ten 12 ure, ter kamer van Burgemeester en AVelhouders zullen worden uitgeloot 1°. TWEE AANDEELEN der geldleening van 23000 goed gekeurd bij Koninklijk besluit vanden 20. September 1847. N°. 61., waarvan de aflossing op den 1. October e. k. zal geschieden. 2°. EEN AANDEEL der geldleening ten behoeve van den Schelp weg naar F.gmond aan den Hoef, goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 18 Julij 1845, N°. 46, waarvan de aflossing den 1. Januarij 1853 zal geschieden. Alkmaar, den 21sten Augustus 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D R U IJ V E S T E IJ N. De Secretaris De ÜIEUFONTEIN VERSCHUIR. KENNISGEVING. Dn BURGEMEESTER der Gemeente ALKMAAR, brengt ten gevolge van art. 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad n». 22) bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier van het Patentregt over het dienstjaar 18||op den IS'1?" Augustus 1852, door den Heer Staatsraad Commissaris des Koningsin de Provincie Noord-Holland is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad ter invordering is overgegeven. Ieder Ingezetenwelke daarbij belang heeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te ge- ven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente ontgaan. Alkmaar, den 24st<>n Augustus 1852. De Burgemeester voornoemd F. C. W DRUIJVESTEIJN, De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. Londen den 25sten Augustus. Het afbreken van het gebouw, dat voor de groote tentoonstelling gediend heeft, vordert nu snel; dagelijks vervoeren honderden rij tuigen de daartoe behoord hebbende materialen naar Sydenham, waar een nieuw glazenpaleis opgerigt wordt. Eerstdaags zal men be ginnen met hel opnemen van den vloer, en men meent steeds, dat dan vele kostbare verlorene voorwerpen gevonden zullen worden. Voor hel regt om naar die voorwerpen te zoeken en het gevon dene zich to'e te eigenen, zijn groote sommen gelds geboden. Alkmaar, den 24sten Augustus 1852. Heden had alhier de aanbesteding plaats van de gebouwen be noodigd tot de fabrikagie der gazverlichting dezer Stad, hetwelk i9 aangenomen door den Heer IJberg van Haarlemvoor de som van f 17,400. Heden had alhier de uitreiking plaats van de medailles bi; de Schutterij, volgens het daarvan genomene besluit van Z. M. den Ko ning door den Heer Burgemeester dezer gemeente, in tegenwoor digheid der vereenigde bezetting en schutterij moge de erkenning van langdurige en getrouwe diensten, als waarvan op dien dag blijk werd gegevende leden der schutterij te meer aanmoedigenom deze hunne burgerpligt met ijver en belangstelling te vervullen. Arbem, den 23sten Augustus. Opgave van het getal personen, welke van den 16den tot den 22slen Augustus 1852 de tentoonstelling alhier bezocht hebben 16 Aug. 1436, 17 Aug. 1435, 18 Aug. 850, 19 Aug. 1342, 20 Aug. 1606, 21 Aug. 488, 22 Aug. 2685 te zamen 9842 personen. Bedrag van de vorige opgave 38727. Totaal 48569 personen. Arnhem den 24sten Augustus. Men verneemtdat de commissie voor de tentoonstelling alhier besloten heeft, dezelve open te laten tot en met Zondag 5 Sept. e. k. Wij raden dus degenen, die ze nog niet bezigtigd hebben, aan, zich dezen tijd ten nutte te maken, daar het tijdstip der sluiting thans onherroepelijk bepaald is. Helder den 25sten Augustus. Alhier zijn binnengekomen Z. M. fregat Prins van Oranje van Vlissingciien de Cycloop van Ilelvoetsluis. Venlo, den 20sten Augustus. Laar tegenwoordig de binuenlandsche zoowel als de buitenland* sche bladen zich ernstig bezig houden met over hondsdolheid en watervrees te schrijven, zoo acht ik het niet geheel ondienstig, om onder de aandacht der geneeskundigen te brengen, dat in deze streken een landman woont die in het bezit is van een in het La tijn op perkament geschreven middel tegen die dolheid. Onderschei» dene proeven hebben de echtheid daarvan bevestigd. Dit middel, dat zijne voorouders van eene oude adelijke familie voor belooning ten geschenke hadden gekregen, heeft ontelbare personen en die* ren, welke den dollen hondsbeet hadden ondergaan, volledig gene zen. De kruiden of de planten ter bereiding van dat medicament noodig, groeijen in zijnen tuin en worden jaarlijks bij voorraad ge reed gemaakt. Voor een paar jaren heeft die man zich tot Z. Exc» den minister van binnenlandsche zaken Mr. de Kempenaergewend, met voorstelom in het belang der zamenleving zijn middel aan de geneeskundige faculteit tegen eene billijke belooning af te staan, doch bekwam ten antwoord dat tegen het toedienen en verkoopen van bedoeld middel door daartoe wettig bevoegde personen (genees- heeren en apothekers) geene bedenkingen bestonden. Zoodoende ig dat heilzaam middel hier te lande nog onbekend gebleven. Mogt iemand zich die zaak willen aantrekken, om dezelve door aankoop algemeen verkrijgbaar te doen stellendan zou hij der maatschap pij eene onberekenbare weldaad bewijzen en zich zeiven groote wins ten verschaffen. [Alg. llandelsbl Men leest in de Haarl. Cour. van den 23sten dezer, het volgendei a Van wege Gedpnteerde Staten van Noord - Hollandzijn de Gemeente-besturen in genoemde provincie verzocht geworden, om de besturen van Wees- en Godshuizen in hunne gemeenten opmerk zaam te maken, dat sedert 1850 is opgerigt een instructie-battaillon, ter opleiding van jongelieden tot korporaals en van korporaals tot onder-officieren der infanterie, zoowel voor het leger hier te lande, als voor dat in Oost-Indiedal tot dus verre een bijzonder lust is waargenomen, om bij dit battaillun in dienst te worden gesteld, er> dat het welligt voor jongelingen in de Wees- en andere Gods huizen verpleegd wordende, eene wenschelijke zaak zoude zijn, om van die gelegenheid gebruik te makenten einde eene goede maat schappelijke betrekking te erlangen. De vereischte voor de aanne ming zijn in den regel: ouderdom tusschen de 16 en 18 jaren; een gezond ligchaams-gestelbedrevenheid in het lezen, schrijven en de vier hoofdregels der rekenkunde; terwijl de verbintenis wordt aangegaan voor den tijd van tien jaren, met overlegging van de ge wone voor het aangaan van een militair engagement gevorderde be scheiden bij den commandant van het instructie-battaillon te Kam pen aan welken de admissie bepaaldelijk is overgelaten." De Kommissaris des Konings in de provincie Noord-Holland heeft bij circulaire van den 19c!en dezer het volgende ter kennis gebragt van de plaatselijke besturen Meermalen heeft zich, blijkens de van den Heer Minister vaïi Bin nenlandsche Zaken ontvangen mededeelinghet geval voorgedaan, dat bij gelegenheid der inspectie over de miliciens verlofgangers, sommige dezer manschappen zich na den afloop der inspectie aan verregaande dronkenschap en ongeregeldheden schuldig maken. Volgens koninkl. besluiten van 18 Junij 1819 en 27 October 1821 (Staatsblad N°. 19) moeten de verlofgangers der nationale militie slechts gedurende den tijd welke zij ter inspectie op het terrein verza meld zijn, zoowel wat de krijgstucht, als wat de judicature betreft, geacht worden, in active militaire dienst te wezen, en mitsdien on derworpen te zijn aan de reglementen op de discipline en subordi natie en aan de wetten voor het krijgsvolk te lande. Hieruit volgt alzoo, dal wanordelijkheden als hier zijn bedoeld, niet vallen onder bet bereik van de militaire strafwetten en dat de verlofgangers na het terrein verlaten te hebben beschouwd moeten worden tot het burgerlijke leven te zijn teruggekeerd. Wanneer nu de gemelde be rispelijke gedragingen geene aanleiding opleveren om de schuldigen bij den burgerlijken regter aan te klagen dan worden al dikwijls deze laakbare handelingen straffeloos gepleegd. Om daaraan zooveel mogelijk een einde te maken heb ik de eer U. E. A. bij deze uit te noodigen uwe aandacht bijzonder op deze aangelegenheid le wil len vestigen en om ter gelegenheid van volgende inspectiënvooral door eene krachtdadige medewerking en meer dan gewone waak zaamheid der plaatselijke polieie wanordelijkheden als de hier om* schrevene voor en na den afloop der inspectievoor te komen of tegen te gaan. Wij vernemen, dat de Heer de Boer, eigenaar van den Konink lijken Bazar te 's Gravenhage aangekocht heeft de schoone en uit gestrekte broeikassen met al de zich daarin bevindende uitheemscIiG planten van het Gothische paleis van wijlen Z M. Willem II. De lieer de Boer is nu voornemens, om achter zijne Turkschen tuin die znlk eene aangename verpozing schenkt aan vreemdeling en landgenoot, die de schatten van den Bazar hebben bewonderd, de ze beroemde broeikassen te plaatsen en alzoo de genoegens te ver;

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1