A01832. ALKMAAHSCIIE N°- 41 COURANT. Maandag: 11 October. NATIONALE MILITIE. INSPECTIE VERLOFGANGERS. NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prij9 van 0 Centen uitgegeven. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op, al de zich binnen de gemeente Alkmaar en derzelver Ju risdictie bevindende Verlofgangers der Nationale Militie, met uitzon dering van die, welke, hoeseer ingelijfd, tot op heden tot geene acti ve dienst zijn opgeroepen gewordenom zich op Vrijdag den 15Jen October 1852, des morgens ten 9 ure precies te laten vinden voor het Raadhuis derzelve Gemeente, bm als dan te worden geïnspec teerd. Moetende zij zijn gekleed in Uniform en voorzien van alle door hen van het corps medegenomene Kleeding- eu Equipementstukken, alsmede van hunne Zakboekjes en Recu Verlofpassen model lett. H. H. Wordende zij bij deze herinnerd, dat bij afwezigheid, insubor dinatie of verwaarlozing van hunne Equipeinentstukkende bepa lingenvervat in art. 183 der Wet van 8 Januarij 1817 (Staatsblad n°. 1.) en in de circulaire van den 23sten Junij 1845 n°.M./S. (Prov. blad n°. 40.) zullen worden toegepast. Alkmaar, den 25steu September 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. D R U IJ V E S T E IJ N. De Seerctrais De D1EU FONTEIN VERSCHUIR. ADVERTENTièN gelieve men des Zaturdag mid* dags vóór 1 ure te bezorgende Prijs van 1 tot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Stad ALKMAAR, Gelet op Art. 1 der Keure tegen het losloopen van nonden ge arresteerd bij den Raad derzelve Stad op den 31sten Julij 1848 en op den lsten Augustus daaraanvolgende aan Heeren Staten der Pro vincie Noord-Holland opgezonden en behoorlijk afgekondigd Overwegende, dat, ofschoon wel geene bepaalde gevallen van hondsdolheid of watervrees, de zorg voor het dadelijk bestaan van dat kwaad wettigeu het nogthans bij de algeineene bekendheid dat in de laatste tijden verscheidene honden zijn gebeten als maatregel van voorzorg wenschelijk is te achten, dat de honden gedurende eenigen tijd worden vastgehoudenten einde den afloop daarvan te kunnen gadeslaan. Brengen mits deze, naar aanleiding der bovenstaande Keur, ter kennisse van de ingezetenen, dat het van heden af tot en met den 3jsten dezer maand binnen deze stad en grondgebied verboden is a honden te loten losloopen al waren die ook gemuilbandtenzij voor- nzien van zoodanig traliewerk om den kop, als waarvan het model aan het Bureau van den Commissaris van Politie aanwezig is alles op de boete en onder de bepalingen bij meergenoemde Keur vastgesteld. Alkmaar, den 8R,fn October 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd Afgekondigd den 8 October 1852. F. C. W. D R U IJ V E S T E IJ N De Secretaris ran Alkmaar, De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden: dat de Raad der gemeente, bij besluit van den 0. dezer No. 0., heeft besloten, het Tarief der Bestelloonen voof goederen van de verschillende veer schepen, gearresteerd den 10. Januarij 1849., in zoo verre te wij zigen dataanvangende met den 15. October eerstkomende de bestelloonen daarbij aangewezen, niet hooger dan tot een bedrag van 20. ten honderd beneden het Tarief zullen mogen worden ge- vorderd en het adresloon Van goederen, die door de belangheb- >i benden zelve worden afgehaald, tot een bedrag van vijf Cents «•per adres. Alkmaar, den 9''™ October 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd F. C. W. DR IJ VE STEIJN. De Secretaris De DIEU FONTEIN VERSCHUIR. Alkmaar, den 9den October 1852. Naar men verneemt, bestaat bij de Directie van dén Amsterdam- schen Schouwburg het voornemen om behoudens verlof van het Stedelijk Bestuur, gedurende den aanstaanden winter vier Tooneel- voorstelliegen in den Stads-schoiiwburg alhier te geven en zal daar toe in de aanstaande week eeue Abonnemenlshjst aan de ingezetenen worden aangeboden. Rotterdam den 3den October. Het stormachtige weder, hetwelk gisteren alhier zoo vreeselijk heeft gewoed, heeft op de Zeeuwsche strooraen belangrijke ongeluk ken en schade veroorzaakt. De Zierikzeesche stoomboot gisteren mor gen van hier vertrokkenheeft onder anderen ontmoet den beurt man van Bergen-op-Zoo:n op Zierikzee, Schippert van Dort, aan den grond zittende aan do Moersche Schor of St. Annapolder, met 04 passagiers. De sloep uitgezet hebbendezijn bij den eersten togt 9 personen gered de tweede togt echter was ongelukkiger, daar te veel personen op eens m de sloep sprongen deze omsloeg en eenige verdronken; een matroos van de boot en de hofmeester moes ten op de schor achter blijven. De half ontredderde sloep weder aan boord getrokken zijnde, was er Slechts een riein voorhanden; nadat zij weder zoo goed mogelijk in orde was gebragtheeft de matroos haar bereiktdoch den hofmeester J. v. d. Mei/denwo nende alhier, een goed zwemmer, roogt dit niet gelukken en hij vond zijnen dood in de golven. De matroos is met de sloep te Sta- venisse aan wal gekomen en van daar te Zierikzee gearriveerd en bevindt zich wel. Een schokker heeft later nog 13 personen van den beurtman gered doch 12 personen zijn er bij omgekomenwaar onder de bejaarde schipper zelf. Nog is aldaar gestrand de beurt man Cramer, 7an St. Annaland op hier, beladen met meekrap wor tels. De menschen zijn gereddoch schip en lading zijn als verlo ren te beschouwen. Meerdere ongelukken en schipbreuken worden nog verhaaldwaarvan echter de juste bijzonderheden ontbreken. Do bereidvaardigheid en moed der equipagie van de Zierikzeesche boot zijn boven allen lof verheven, te meer daar de Vlisingsche boot, aldaar tegenwoordig, hetzij door eigen gevaar (als aan den grond gezeten hebbende) of door andere oorzaken minder gelukkig in hare pogingen is geweest, terwijl de Zierikzeesche boot bij het verïeenen van hulp ook nog een anker verloren en zelve in gevaar heeft ver«< keerd. De Zierikzeesche boot heeft de 9 geredde passagiers behouden te Zierikzee aan wal gebragthebbende 2 uren met het redden enz. doorgebragt. Alkmaar, den 7den October 1852. Men leest in de Haarl. Courant van den 0den dezeronder daglee- kening van Parijs, 4 October, het volgende: feOok de bier ter dezer stede uitkomende dagbladen houden zich, zoo als te verwachten was, bezig met de levensgeschiedenis van den hertog van Wellington, en alle zonder onderscheid laten de groots eigenschappen van dien krijgsman regt wedervaren. Ook het geachte Journal des Debats heeft onlangs eene reeks van artikelen geleverd over den hertog, en is bij die gelegenheid eenigermate getreden in eene vergelijking van hetgeen in Engeland en hier te lande geschiedt. Volgens de schrijvers van dat dagblad, kan de hertog moeijelijk vergeleken worden met krijgslieden als Alexander, Caesar en Napo leon, die men boven anderen gewoon is met den naam van helden te bestempelen. Helden toch worden, zoo als men zulks noemt, geboren en leven gewoonlijk kort. De hertog van Wellington daar entegen is door noeste vlijt, volharding en slipte naleving van zijnen pligt tot den rang van een groot man opgeklommen. Geheel verschillend is het nationale gevoel't welk Frankrijk heeft gekoesterd voor den Keizer, én dat't welk de engelsehe bevolking voor Wellington heeft bezield Frankrijk had zich geheel aan den Keizer overgeleverd. Napoleon was de afgod des lands, en wordt nog als het wnre aangebeden. Het tegendeel is het geval met Wellington. Wat de engelsehe natie boven alles eerbiedigde, was de man, die het hoogste gezag in handen bad, doch niettemin altijd was gebleven de eerste onderdaan van de wet en van zijnen Koning. Engeland had den hertog met het volste vertrouwen eene plaats gegeven op de tweede trede van den troon omdat het over tuigd was, dat hij altijd de eerste trede zou blijven eerbiedigen. Hij was een gelukkig veldheer, doch tevens een gehoorzaam burger, eu beantwoordde daardoor in een tweeledig opzigt aan hetgeen in Engeland boven alles wordt gewaardeerdnamelijk aan het gevoel van eerbied voor do burgerlijke wet. In oorlog zoowelals in vrede, van het begin zijner openbare betrekking tot aan het einde, heeft hij slechts één beginsel gevolgd, dat namelijk van p%t. Hij had meer zedelijke overtuiging, dan wel geestkracht, en niettemin is hij door zijne deugden tot eene hoogte geklommen heeft hij eenen invloed verkregen, welke gewoonlijk slechts aan mannen van genie ten deel vallen. Daarna geven de schrijvers van het genoemde dagblad eene korte levensgeschiedenis van den hertog. Natuurljjk staan zij stil bij den spaansche oorlog, welke het begin is geweest van den val des Kei zers. Spanje was (dus leest men in dat blad) destijds betgeen Bre- tagne was gedurende het leven van Caesar, namelijk het laatste bolwerk. Wellington bad zich daarin geworpen en verdedigde het zelve. Zijn dóel was, den Keizer te vermoeijen en Europa den lijd te geven om tegen hem optesfaan. Spanje was het zieke punt, als 't ware de kwetsbare hiel van Achilles. Europa begon van lieverlede de aandacht Ie vestigen op den verafgelegen hoek waar de vlam smeulde; op dien weinig schitterenden doch hardnekkigen soldaat, die men eerst niet had bespeurd. De Keizer begreep het terstond, en meermalen gaf hjj in het Noorden te kennen dat hij voorne mens was om met zijne geheele magt in het Zuiden te vallen, ten einde als 't wate met een donderslag een einde aan den tegenstand te maken. Dat stilzwijgende onmerkbare protest was hem een doorn in het oog; het was het donkere punt, 't welk hem in de toekomst bedreigde. Wij houden ons niet bezig met de krijgskunde en geven geene verbalen van veldslagen. Wij geven slechts eenige algemeene trefe-

Alkmaarsche Courant | 1852 | | pagina 1