alle steden van Dnitschlcnd verbreid. Alle nieuwsbladen gewagen er van, en de zaak staat thansnil het in de politiek stil isboven aan on de orde van den dag. Er worden oreral proeven mede geno men, die nu eens gezegd worden wèl gelukt te zijn, dan weder, dat zij geen gevolg gehad hebben, den Iflden Aprtl werd Ie Ham burg bekend gemaakt, dat in een der meest bezochte localen, de Valhalla, onder leiding van eenen piofessor, eene groote voorstel ling in de tafel-danskunst zou plaats hebben. Uien wi! er eene nieu we nog onbekende natuurkracht in zien, en schrijft bet mislukken der proeven daaraan toe, dat de menschelijke keten rondom de ta fels, die men in beweging brengen wil, niet goed gesloten was. Misschien is de beweging, dit er door in de gemoederen gekomen is, een nog opmerkelijker versohjjnsel dan de beweging der tafels zelve. Zjj toont, dat het geloof aan liet wonderbare, aan hetjunbe grijpeljjke, bij de hooggeroemde verlichting dez,er eeuw, de meeste men- schen nog bevangen heeftzoodat zjj vóór het rustige onderzoek eener zekere daadzaak reeds gereed zijn met het aannemen eener geheimzinnige natuurkracht. Er zijn er, die beweren, dat, waar men meent, dat de proeven gelukt zijn, hetgeen wel niet kan tegenge sproken worden, niet de tafel zich zelve beweegt, maar dat zjj be drogen wordt door de perionendie er hunne banden opgelegd heb ben. De overgang van eene beweging, die men wenseht en ver langt, gaat zoo gemakkelijk in de beweging zelve over, dal wij in ons bewustzijn beide dikwijls niet van elkander kunnen onderschei den, en dat er zamentrekkingen van spieren plaats hebben, die de beweging veroorzaken, zelfs zonder dat zjj duidelijk tot bewustzijn komen en zoo veel te eerderhoe levendiger (de voorstelling daar toe voorhanden is. Ons stil denken is op dezelfde wjjze meest van zachte bewegin gen der spraak vergezeldgelijk ieder aan zich zelf kan waarne men ons levendig denken drukt zich onwillekeurig in spreken uit. Wanneer nu ecnige personen rondom eene op gladden vloer ligt beweegbare tafel op die wjjze geplaatst zijn dan is hjj elk slechts een geringe aanstoot of begin van beweging (die bjj lang gedwon- gene rust der armen reeds als eene werktuigelijke drang plaats beeft) nodig, om door de vereenigde werking van meerdere perso nen eene beweging der tafel voort te brengen. Zoo wordt het ver schijnsel door velen verklaard hetgeen dan eigenlijk op zelfsmislei- ding zoude uitkomen en volstrekt niets bewijzen voor liet bestaan van eene geheimzinnige vloeistof of eene onbekende kracht, die door menschelijke ligehamen, welke door aanraking van elkander eene magische keten vormen, aan het hout wordt medegedeeld, waar door het in beweging geraakt en weder tot rust komt, zoodra de keten los gemaakt wordt. VERVOLG van het VERSLAG nopens den Staat van den Land bouw in 1852 opgemaakt bij het Departement Alkmaar der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Klaver, (roode- witte en verder soorten) Is tengevolge der aan houdende droogte, op Texel slechts aangeslagen;van Wieringer- waard en andere gemeenten, luiden de berigten gunstiger: In den Groetpolder, onder Winkel werden 190 bunders met klaver beteeld waarvan de eerste snede, 5000 ned. fg, de tweede 2500 ned. fg per bunder opbragt.In de Zijpe, had de klaverbeznnjjing als laatste of vierde vrucht, meestal na de Rogge plaats en was de opbrengst 6500 fg p. b. In den Anna Paulowna-polder wordt veel klaver gezaaid, welke nog uitsluitend voor groen voeder dient en, op de meer zoodanige gronden, zeer goed slaagd.Van Nieuwe Niedorp meldt men eene opbrengst van de eerste snede, 6000 ned. fg en van de tweede snede 4000 n. fg per bunder. Gras en Hooilanden. De weêrsgestelhrid was over liet geheel zeer gunstig voor de teelt van gras en hooi. De graslanden boden ruimschoots voedsel voor bet weidend vee aan. Later heelt de aanhoudende hitte op sommige plaatsen veel verschroeid en bragt daarna de veelvuldige regen in het najaar te weeg dat de lagere landerijen vroeg moesten worden ontruimden de honger gelegen weilanden door het vee werden vertrapt. Het hooi is in ruimen voorraad en van voortreffelijke hoedanigheid goed ingezameld. Van Texel schrijft men dat liet gras beter dan het hooi was.On der den Helder zijn 1034 bunders gehooid, welke, dooreen, 2500 ned. fg p. b. uitleverden; de 500 ned. fg gold er f8: f 10:Uil de Zjjpe berigt men, dat daar, door "de vele productie, liet hooi, in deugdzaamheid iets scheen Ie hebben verloren; men klaagt er over de weinige voedzaamheid van het hooi de gemiddelde op brengst was in die gemeente 3 a 4000 ned. fg p. b. Winkel en Nieuwe Niedorp beliep dit 4000 a 4500 ned. fg, op Terschelling, 3900 en op Wiel ingen 3500 ned. fg van dit laatste eiland schrijft men dat er 1500 bunders Gras- en Hooiland zijn, welke gemiddeid, circa 40:het bunder leverden. Ook van de Duinkant, Be verwijk en de Wieringerwaard luiden de berigen op dit artikel gunstig. Rundvee. De staat van den veestapel was dit jaar niet ongunstig, de koejjen gaven goed en de veeteelt was voordeelig.Van andere heerschende of besmettelijke dan de longziekte zijn gean gevallen bekend. Die ziekte zelve rigtehier en daar, nog wel verwoes tingen aan, maar minder dan vroeger, en zonder dat het verlies eenige merkbaren invloed op den veestapel had. Op de eilanden Texel, Wieringen en Terschelling blijft men voortdurend van deze ramp vrjj. Onder Alkmaar verloren enkele veehouders 20 a 30 stuks aan de ziekte. In de Wieringerwaard, werden op een ge tal van 1013, slechts 20 koejjen aangetast. Van 3825 koeijen in de Zjjpe, openbaarde zich de ziekte bij 62 stuks, waarvan er 44 bezweken, allen melkkoeijenhet vette vee, schijnt minder door de ziekte te worden aangetast. Op Terschelling zijn eeuige Run deren door koude en schraal voedsel, en eenige kalveren door mis lukte snijding gestorven: Er zijn goede prijzen besteed, waartoe vooral de verzending naar Engeland bijdroeg; de uitvoer van het Nienwe diep, beliep 2376 stuks stieren, ossen, koeijen en vanrsen en 1522 hokkelingen en kalveren. Op Wieringen werden circa iOO koeijen en ossen voor f 50: tot f 165:- afgezet. De niid» denprijzen beliepen in de gemeente den helder, 70 - 90 in de Zijpevan de melkkoeijen 70:-, van de jarige dito f 55:- Op de gezamenlijke beestenmarkten, te Hoorn werden 14,382 Run deren en 4906 kalveren gebragt. Te Alkmaar, zijn op de voor- en nnjaarsmarkt2881 Runder n, beneden en 4,134 stuks boven de twee jaren, zameu 7015 stuks aangebragt. [Hel vervolg A/erna.] MARKT BERIGT. Alkmaar, 6 Mei 1853. Heden werden ter Stadswaag alhier gewogen, 319 Stapels Kaas, wegen Op 70,601 Ned. ponden. De hoogste prijzen waren Kleine 22,50. Commissie 20,50 Middelbaren f 20,75 per 50 Ned. ponden. GRANEN. Tarwe9.00 Havfr 4.60 Rogge 7.25 Boonen paarden 7.00 Gerst5.25 Kanariezaad 8,25 v Or DE ARMEN-BEWAARSCHOOL te ALKMAAR kunnen terstond geplaatst worden TWEE KWEEKELINGENfus- schen de 14 en 18 jaren oud. Ving Lezen en Schrijven is een eer- ste vereischte, terwjjl de gelegenheid wordt gegeven om zich tot Onderwjjzeressen te bekwamen. Degenen, die voor deze betrekking lust en geschiktheid hebben, worden verzocht zich daartoe in persoon aan te melden in de Ver gadering van Commissarissen in het gewone locaal, op Dingsdag den IQdea Mei 1853, des avonds tusscben 7 en 8 ure. Commissarissen voornoemd II. J. van VLOTENPresident. B. BRUINVIS de LANGE, Secretaris. HUWELIJKS-PROCLAMATIEN gedaan binnen Alkmaar, op Zondag den 8 Mei 1853. Eerste Gebod. Simon Amersbeek en Maria Hel. Bernardus Aritonius Stikvoort en Catharina Maria Wigman. Petrus Hubertns Burgers en Helena Catharina Stikvoort. Allen te Alkmaar woonachtig. Gerardns Hermanns Stokmanwonende te Hoogwoud en Elisabeth Maria Motthewonende te Alkmaar. Tweede Gebod. Johannes Fredericus Lobach en Maria Sophia Haarmansbeide te Alkmaar woonachtig. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaar, van den 1 tot den 7 Mei 1853. Femmina Johannadochtertje van Johannes Hendrik Jamaar en Femmina Meerkotter. Anthonia Catharinadochtertje van Jaco bus van Heeins en Hendrika Margaretha van der Steeg. Maria Josina dochtertje van Leenderf Pieter van der Waal en Johanna Barendinn Pool. Gerredina Gcertruida Johanna, dochtertje van George Chrislinan Zondag en Johanna Sophia Louisa Pfluger. Do rothea dochtertje van Johannes Wilhelmus Wilke en Antje Dekker. Simon Petrus zoont je van Jan Zacharias Gertenaar en Johanna Catharina Veel. Johanna Marin dochtertje van Willem Vos en Josepha Jaeoba Clasina Mans. Hendrik Cornells, zoontje van Ja cob Prijs en Maartje Klugf. 'Margarethadochtertje van Jan van den Broek en Johanna Keesen. Willem, zoontje van Cornelis Hoeben en Maartje Brakenhoff, Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 1 tot den 7 Mei 1853. Maria Klijnechtgenoote van Arien Kluft, oud 57 jaren. Ge orge Bernionoud 62 jaren. Marijtjedochtertje van Jan Hens- kes en Guurtjè de Jongoud ruim 4 maanden. Trijntje Bakker, echtgenoote van IJsbrand Kepnelfond 48 jaren. Johannes Her manns zoontje van Johan Gerhard Wiese en Maria Elisabeth van Weede, ond 14 maanden. Pieter Belseroud 25 jaren. Pie ter, zoontje van Maarten de Vries en Louisa Etlemnn oud 31 jaren. Jan, zoontje van Jacob de Jager en Agatha Overtoom oud 2 jaren en 5 maanden. Anna Geertruij van der Lindenweduwe van Jan Habichoud 52 jaren. Gevoelig voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, mij betoond hij de ziekte en het overlijden van mijn waarde Moe der, betuig ik bij deze, voor die belangstelling, mijnen welmeer.en- den dank. J. P. S C II O E N. Door spoedig vertrek niet in de gelegenheid zijndeal mijne Vrienden en Kennissen te bezoeken, zoo maak ik van deze gelegen?

Alkmaarsche Courant | 1853 | | pagina 3