A01853. ALKMAARSCHE r 24, 0 IJ R A n T. M a a n d 13 J n n ij. S p a a r b a 11 k. 1 iv a g; WSS? ÜH l\IX NEDERLANDEN. i 24,- Deze Courant wordt. eens in de wort- en we] eiken Maandag, voor de Prijs van 6 Centen uitgegeven. AnviiRlTNfleNgelipte rfiefi des Zaterdag mid dags vóór I ure te bevingende Prijs van 1 tot 5 regéls is één Gulden en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 Oen ten zégelregt voor elke plaatsing. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van ALKMAAR, In ervaring gekomen zijnde, dat door de ingezetenen in het al gemeen ten opiigte van de aangifte van verhuizingen in de gemeen temet zeer veel zorgeloosheid wordt te werk gegaan, en daardoor liet werk van het bijhouden der buurtleggers en Volksregislers groo- telijks bemoeijelijkt. Hebben gemeend de Ingezetenen te moeten herinneren aan de bestaande Keur omtrent de Inwoning, Verhuizing, of verandering van Woonplaats in de gemeente, zoo als die bij den Raad dezer ge meente op den 9Jen December 1850 is vastgesteld, en op den 28sten daaraanvolgende is afgekondigd- en waarbij ten aanzien der Verhui zingen in het bijzonder is bepaald Art. 4. Ieder die binnen de stad of hare buitenwijken van woning verwisselt of als dienstbode naar eene andere dienst overgaatzal daarvan binnen acht dagen, nadat de verhuizing zal hebben plaats gehad Ier Secretarie dezer stad aangifte belmoren te doen Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat deze herinnering ge noegzaam zal zijnom de getrouwe opvolging van dat voorschrift te verzekeren en zij daardoor zullen voorkomen dat de strafbepa lingen bij Art. 10 der keur vastgesteld behoeven te worden toegepast. Alkmaarden 3den Junij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. A. de LANGE. De Secretaris ad. int. SPAN J AARDT. 's Gravenhage, den 6den Junij 1853. De opening van de vergadering der Staten-Generaalop Dingsdag 14 Junij, zal op de gebruikelijke wijze plaats hebben. Z. M. de Koning za! te een ure des middags, met HU. KK. 1111. de Prinsen, van bet paleis afrijden in eene met acht paarden bespannen koets. Alkmaar, den 11 den Junij 1853. Men verneemt dat de Collecte ten behoeve der door Aard- en Zeebevingen veel geleden hebbende bewoners der Moluksehe eilanden, die op den 8sten dezer alhier heeft plaats gehad, eene somma van 165,815 heeft opgebragt. gang bedreigde, bestaat in bet verzuimen van de eijeren, geduren de het broeijen vochtig te houden en niet tevens in den omringden dampkring ammoniak te doen ontwikkelen. Sedert dit in bet oog wordt gebonden, mislukken hem niet meer dan 7 tot hoogstens 14 van de 100 eijeren. De mislukkende gebruik hij om een varken te voederen. De kuikens worden, in getallen van 30 tot 40, door kapoenen of kalkoenen rond geleid, welke daartoe zeer gemakke lijk zijn over te halen. De Directie van de Spaarbank te Alkmaar, heeft de eer te berigten dat bare Rekening over den jare 1852 afgesloten en goedgekeurd is, en dat de toestand van de Bank, steeds allezins, en wel boe langer zoo meer, gunstig te noemen is. De aanzienlijke vermeerdering en telkens toetreding van nieuwe deelnemers, strekt tot bet zekerste bewijs van het daarin gestelde vertrouwen deze vermeerdering heeft in den loop van het verstre ken jaar 1852 niet minder bedragen dan Honderd. De ingebragte gelden sedert de oprigting is op 31 December 1852 geweest, omstreeks f 30,000. en op dien dag was aan de inleg gers, met de renten, te goed 12,396,67. Het betrekkelijk niet onaanzienlijk Reserve Fonds, hetwelk ten gevolge van eene hoogst zuinige administratie steeds accresseer1is afgezonderd en wordt op zich zelve beheert. De Directie voornoemd vermeent daarom, in het belang van hare medeingezetenen zelve, vooral van de diensthare stand het gebruik maken van die inrigting te moeten aanprijzen, als hoofdzakelijk Strekkendetot aansporing van gepaste zuinigheiden tot waarborg voor het steeds te allen tijden gereedvinden van gespaarde pennin gen voor voldoening van onvoorziene behoeften. Voor degene welke, ten gevolge van dienstbaarheid als anderzins, verhinderd worden op het bepaalde uur der Zittingen het door hen bespaarde te bezorgen is ieder der ondergefeekende steeds bereid die gelden in ontvang te nemen en de inschrijving te bewerkstelligen. William Cohen President. Corns. Jons. de Lange, Penningm. G. L o IJ m e s. S. Blom, 1! z. F. M. van de Velde. G. D. V A N DER S w A A G H. W. G. ten Hotjte de Lange, Secretaris. MEDEÜEEL1NG DER VEREENIGING VOOR VOLKSVLIJT. Het door kunst tjitrroeijen van Hoenders, vroeger eene liefhebberij, die meestal als eene aardigheid ondernomen en zoo spoedig weder opgegeven en ondernomen werdschijnt thans werkelijk ingang te vinden als eene zeer winstgevende zaak. Bij Hanover woont een zekere Bijes, die er 1200 leghoenders, elke 50 tot 70 stuks door eenen haan aangevoerd, op na hout en die maandelijks 2000 kuikens door knust uitbroeit. Deze man kan dus van ondervinding spreken. Hij verzekertdat de groote foutdie de meeste kuiislbroejjers ma- kón en die zijne onderneming in bet begin met geheelcn onder- De hoofdcommissie tot oprigting van een metalen standbeeld ter eere van Lourens Jansi. Coster, heeft dezer dagen van eene commissie te Coracao zamengesteld ontvangen eene som van f 612; zijnde, na aftrek der onkosten, (welke deor de verpligtende tus- schenkomst van den Gouverneur, slechts zeer weinige waren,) het zuiver bedrag der gelden door onderscheidene ingezetenen van Cu racao, met den Gouverneur aan het hoofd, (die voor eene aanzien lijke gift teekende) bijeengebragt. VERVOLG van het VERSLAG nopens den Staat van den Land bouw in 1852 opgemaakt bij liet Departement Alkmaar der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. S Paarden. De gezondheidstoestand der paarden was gunstig. Al leen np Terschelling zijn 10 paarden en 11 veulens door koude en schraal voedsel gestorven. De paardenfokkerij was, bij de landbou wende klasse achteruitgaande.Voor werkpaarden werd van 60 - tot J 150:- besteed. Te Hoorn werden 593 paarden ter markt gebragt. Van Terschelling ziju afgezet 135 veulens, tegen 20:- af 60:-; alsmede 21 paarden legen ƒ50:-a 150:- het stuk.- j Schapen en Wol. Onder de schapen bleef voortdurend doch over het geheel minder dan in 1851 de schurft heerschenop enkele plaatsen werd daardoor zelfs aanzienlijke schade veroorzaakt. De behoefte aan betere policie maatregelen legen de verspreiding dezer ziekte, ondervond men met vernieuwden aandrang. Het rotkreupel en de blindwording, dit laatste toegeschreven aan de overmatige hitte, werd in den zomer, onder de schapen in de Wieringerwaard en ook aan den Duinkant bespeurd; de blindwording genas van zelve en ook het rotkreupel werd, door spoedig aangebragte geneeskun dige hulp, spoedig hersteld. In het Iioegras met 4199 schapen, bleef men, niettegenstaande de zeer natte herfst, en geen vorst, vrij van ongans, welke ziekte, ook hot in de lever genaamd, ruim van de 1716 schapen op Terschelling heeft weggerukt. De schaap- fokkerij is in vooruitgaande staat; er worden duizende schapen in Noord-Holland méér gehouden, dan voor eenige jaren.De groote uitvoer naar Engeland en daardoor aanzienlijk verhoogde prijzen, alsmede de landaanwinst door indijking hebben daartoe bijgedragen. In de gemeenten Zijpe, met 11,852 en Wieringerwaard met 3410 schapen, begint men meer inlandsche ooijen met engelsche rammen Ie kruisen, waarhij de landman zich door den hoogeren prijs der lammeren, 1: - a f 2:- meer) wel bevond. Op Texel is de geest tegbii dit middel van verbetering, omdat sedert dergelijke krui sing met Leicester rammen op dat Eiland werd ingevoerd, daar de schurft, voor het eerst onder de schapen is ontstaan. Van den Helder werden 31,293 schapen naar Engeland uitgevoerd.De prij zen der ooi-schapen waren /12:-a/15:- en van de lammeren ƒ6 Zijn verkocht van Texel 5746 schapen, tegen 10:- en 19.392 lammeren 5:- ƒ7:- per stuk; van Terschelling 416 lammeren en 145 schapen en van Wieringen, 1000 schapen, tengen f 7:-', en van dat Eiland op de markten te Schagen en Leiden5000 lamme ren tegen f 3.50 Te Hoorn werden 23,763 schapen en 8150 lam meren ter markt gebragt. Er werd van elk schaap, dooreen, drie ned. fgwol gewonnen; zij was dit jaar wel niet zwaarder dan in 1851, maar hooger in prijs: gewassen f ].32j en vuil 85 et. tnE ƒ1: - het ned. gg. er werd opgekocht te Texel 91,260 te Wie- ringen 28,179 en te Wieringerwaard 14.845 ned. f$ wol. Varkens. Onder de varkens wastengevolge der landziekte veer sterfte, zoodanig dat het van merkbaren invloed op de marktprijzen was. In de Zijpe bezweek gedeelte en op AVieringen ruim 100 varkens. Op Terschelling, waar de biggen van de vaste wal tot verdere oanfokking en mesting worden aangekocht, bezweken 31 varkens aan het koude vuur. Te Hoorn werden 1914 varkens eö 8130 biggen markt gebragt. Voor biggen werd ƒ4:- gemaakt; het spek gold in het najaar 50 a 60 cents het ned. gg. [Het vervolg hierna MARKTBERIGT. Alkmaar, 10 Junij 1853. Heden werden ter Stadswaag alhier gewogen300 Stapels Kaas', wegende 69,004 Ned. ponden. De hoogste prijzen waren GRASKAAS. Kleine 25,50 Commissie 26,25 Middel 1). 25,75 I1001KAAS. per 50 Ned. ponden.

Alkmaarsche Courant | 1853 | | pagina 1