VERHURING TENTOONSTELLING. rip, bezochthet hidden hij den maaltijd was ten eenemale in on bi'iiik geraakt, en ion holde dat premin al sneller en sneller op den we» des verderfs voort. Eens besloten de ouders zich van een paar kleine schreeuwers te ontdoen door hen op de nieuw opgerigle be waarschool te zenden. Geen zucht om het heil der kleinen te be vorderen neen de begeerte om van de last om op hen toe te zien ontheven te zijn, was de beweegrede dier handeling. Weinige we ken waren de kleine nog maar op de school geweest toen zij aan den middagdisch eerbiedig de handen vouwden en een regt kinder lijk gebed tot den Gever van alles goeds opzonden. Getroffen zagen de ouders dat aan; den volgenden dag vouwden ook zij hunne han den beschaamd door het stille verwijt hunner kleinen, en van dat oo»enblik af, werd in dat huisgezin niet alleen het gebed nimmer meer verzuimd maar begon men met genoegen de kleine gedich ten te hooien, door de kleinen opgezegd. De godsdienstigheid uit dat gezin geweken, keerde terug, dc kroeg werd minder en de kerk meer bezocht. De gevolgen bleven niet uitwant weldra mogt men zich daar in eene vroeger ongekende welvaart verheugen; want waar godsdienstigheid haren zetel heeft gevestigd blijven spaar zaamheid matigheid, vlijt en andere huiselijke deugden zelden lang uit. Zulke voorbeelden zoude men in plaatsenwaar bewaarscholen beslaan, meer kunnen opsommen, zulke voorbeelden spreke te luide voor het nut dier inrigtiiigen dan dat wij noodig zouden achten ulieder aandacht te vormoeijen niet een lang betoog om dat nut te bewijzen. VERVOLG van het VERSLAG nopens den Staat van den Land bouw in 1852, opgemaakt bij het neparlement Alkmaar der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Ci vooiiLi'E. Er werden vele pairijzen gevangen.de kooijen ga ven niet te best. De aanhouding van een loom lokvogels, in de achieeudefeoojjen op Terschelling blijft op denzelfden voet. De middenprijs was van Ganzen 150 a f2:-, Zwanen 4:-, Een den 50 Cents h f 1:-, wilde Eenden 35 cents, Kippen 30 cents a I - per stuk. Voor de Eijeren werd f 1.80 a 2:- per 100 stuks besteed. Brijen. De bijenteelt was dit jaar in dc Wieringerwnard redelijk, voordeeliger (bui vroeger; van 50 korven, was de opbrengst per korf 12i tted. pond ruwe honig, welke 50 cents per pond gold. Onder de gemeente Helder was de gemiddelde opbrengst van een gelijk tal korven, per korf, 6 ned. ffj ruwe honig en 5 ons was; de prijs van de honig was 30 en van de was 80 cents per ned. fg. Aan den duinkant kreeg men weinig zwermen en bleven de korven ook, niettegenstaande in Augustus veel gewin was, ligt. WarmoeZerugn. De tuinbouw onder Alkmaar slaagde dit jaar zeer ongunstig. Tot de maand Juni stond alles zeer goed, toen de in vallende sterke droogte en later veelvuldige regens veel deed mis lukken. Over het geheel waren de peulvruchten wreed en niet zoet, en de aardbeijen verdord; de kropsalade en andijvie schoten eer ze gereed en het zaad leverde geene planten die goed waren ook de sellerij, prei en koolsoorten gaven weinig planten en Van de snij- en sperzieboonen had men slechts de helft eener gewone op brengst Ook de groenten welke men onder Alkmaar in de kou de bakken of onder het koude glas teelt, zoo als spinasie, radijs en kropsalade gaven weinig. Daar de prijzen der groenten over liet geheel niet hooger dan in jaren van overvloed waren was 1852 voor do w.trmoeziers te Alkmaar, een zeer schadelijk jaar. Te Beverwijk zijn de aardbeijen door do rups vernield Waardoor de tuinders tele schade leden. Aan den duinkant stierven mede vele fijne groenten, en werd, even als Ie Alkmaar, onder de andijvie en meer plantgroenten de regenroest waargenomen. Gunstiger slaag de de groeutebouw in de Langedijker gemeente: Er zijn daar ge wonnen, berekend per bunder: Bloemkool, 10,000, roode en witte kool 10,000, üilreehtsche kool, 20,000 stuks, en uijen 280 mud per bunder, en zijn verkocht, gemiddeld, de bloemkool tegen 4 de roode en witte koollegen f 3,-de utrechtsche kooltegen 2 - per 100 stuks en de uijen tegen 1,40 per mud. De Boer maakte daar, na aftrek van landhuur en alle onkosten, per bunder van de bloemkool 150,-, de roode en witte kool 230,-, de u- trechtsehe kool 150,- en de uijen 130,-. Fijne Zaden. De opbrengst der zaden was redelijk alleen van het mosterdzaad middelmatig. Vooral het karweizaatl was een voor dan landman voordeelig gewas; bij een beschot van 30 mudden, waarvoor men ƒ15,- per mud bedong, kon hij, in de Langedijker gemeenten op een zuiver gewin van 270,- van het bunder reke Men oogste daarvan een snees (2 roeden 44 ellen) 2 mud dat is per bunder 80 mudden korianderzaad, welke werd verkocht tegen slechts 3,50 per mud. Onder Koedijk en Warmenhuizen was de opbrengst van het kanariezaad 30 mud per bunder. De teelt van vetzaad bepaalde zich tot zandgronden van de gemeenten Egniond binnen, Castricum en Heemskerk en is best geslaagd; de prijzen waren echter matig, 17,- tot 22,- per 50 ned, fg. Werden ter markt gebragtte Alkmaar, 1545 mudden, kanarie zaad, gemiddeld hebbende gegolden 7,- per mud en 212 mudden mosterdzaad, waarvan de middenprijs f 10,- was, en te Hoorn, als monster49 mudden mosterdzaad waarvoor f 13 - en 2 mudden kanariezaad, waarvoor 8,-, dooreen, per mud werd besteed. Bloemisterijen. Onder de bloembollen heerschte te Alkmaar min der ziekte dan in het vorig jaar; de gaven werden voor goede prij zen door dc bloemisten van Haarlem opgekocht. Boomkweekerijen. Waren niet vooruitgaande. Er werd besteed voor het Elzen-, Esschen-Eiken- en Berken- plantsoen, por 1000 stuks, voor de eerste 15,-, de tweede f 18,- en voor de beide laatste soorten f 20,-, de iepenboomen 30, 50, 80 cents tot 1,- eu 1,20, de Lindeboomen 1,80 1,- en 1,20, de appelen en peerenbnomen 00 tents en half stam 00 en 70 cents per sink de Pruimen, kersen en mispelen hoornen 1,- en half stam (10 en 70 Cents, de persiken ieiboomen f 1,50, f 5,- a (I,-, en de soorten voor de perzikeukasteii wordende gebruikt, 10,- «ƒ12,-, de abri kozen f 1,50, ƒ2,-, f 2,50 en 3,-, de bessenbooinen per stuks 10~eenten en de druiven Ieiboomen of ranken 1,-. Vruchtboom en. Leverden dit jaar weinig; appelen waren er bijna nieter werd daaronder niet alleen veel wormstekigheid maar ook ziekte bespeurd peren werden er ineer maar niet overvloedig ge wonnen. De frambozen kruis- en aalbessen waren meest door de droogte verdord; en ook de opbrengst van fijne vruchten, als per ziken en abrikozen was zeer gering. Akkermaalshout, Run. Het hakhout maakte een zeer goed schot en hetgeen onder Bergen is geschild, gaf goede, drooge Run. Over bet geheel zijn alle houtsoorten, uitnemend geslaagd. liet «ervolg hierna MA RKTBERIGT. Alkmaar, 24 Junij 1853. Heden werden ter Stadswaag alhier gewogen (572 Stapels Kavs, wegende 159,038 Ned. ponden. De hoogste prijzen waren Kleine f 23,00. Commissie 25, Middelbaren 24,50 per 50 Ned. ponden, GRANEN. Niet ter markt. HUWELIJKS-PROCLAMATIEN gedaan binnen Alkmaar, op Zondag den 2(1 Junij 1853. Eerste Gebod. Jan Gerard Joseph Hembrockwonende te Amsterdam en Cathari na Banning, wonende te Alkmaar. Josephus Joannes Theodorus Sterck, wonende te Vianenlaatstelijk te Oegsgeest, en Margaretha Maria Catharina fFiedenbrugwo nende te Alkmaar. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaar, van den 19 tot den 25 Junij 1853. Johannes Adrianus, zoontje van Johannes Mannes en Agatha War- denier. Maartjedochtertje vau Jacob Hartog en Antjc El fes. IFilhelmus Theodorus zoontje van Hendricus Anthonius van Woer den en Maria Geertruida Ibink. Anna Maria, dochtertje van Ba rend Johannes Geels en Aafje Koetzier. Anna Margarethadoch tertje van Pieter Benjamin en Neeltje Hoek. Egbert, zoontje van Jan Koning en Geertruida Maria van Assen Maria Engclina dochtertje van Hendrik Johannes Graat en Elisabeth Lampe. Aangiften vau OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 19 tot den 25 Junij 1853. Aritje Klokechtgenoole van Johannes Nachtegaaloud (10 jaren en 10 maanden. H- illernzoontje van Willem Schut en Corne- jia van lkelen oud 38 dagen. Gesina Bosoud 54 jaren. De ondergeteekenden brengen door dezen thans gebruikelij- ken weg, mede uit naam hunner Ouders en Betrekkingen aan alle hunne vrienden en bekenden hunnen welnieenenden en opregleii dank toe, voor de zoo vele bewijzen van belangstelling en vriend schap bij gelegenheid van hun Huwelijk, ondervonden. W. HELLING. M, SCHOCTE N. van de VISC1IBANKENop de ZEE- en RIVIER-VISCHMARKT, bin nen de gemeente Alkmaar, op fFoensdag den 29sl«" Junij 1853, des middags ten twaalf ure precies, in het Raadhuis aldaar. De tentoonstelling van voorwerpen van fabriek en handwerknij verheid zal nog geopend zijn: Zondag en Maandag, 2(5 en 27 Junij 1853. Namens de Commissie voor de tentoonstelling, Alkmaar, 24 Junij 1853. U. J. de LANGE, Secr. Ten gevolge van belangrijke HERSTELLINGEN aan de BRUG over de ringsloot, van den polder de Heer Hugowaard, bij Rusten burg, zal dezelve van den 4den tot en den 26sten Julij 1853, door Schuiten NIET kunnen gepasseerd worden. jGp Zondag den 3Jcn Julij 1853, zal er ZAK GELOO- PEN worden, om PRIJS en PREMIE, des namiddags ten vijf ure, bij W. BURGERS, te Heilo. Wordt gevraagd: Een KRUIDENIERS-BEDIENDE, om dade lijk in dienst te kunnen treden. Adres bij de Uitgeefster dezer Courant. Binnen deze Stad wordt in eene Tabak en Kruideniers Affar re, gevraagd: Een LEERLING, of IEMAND, eenigzins met hel Vak bekend zijnde. Adres bij de Uitgeefster dezer Courant. Te Alkmaar, bij dc Erve A, STERCK^ iu de Achleidam, wijk C, n°. 589.

Alkmaarsche Courant | 1853 | | pagina 2