V MANUFACTUREN MODES. KERNKAMP. CRONE, LAPPENDAG. den penei' Pitjivein-hieting under de aanwezige leden der verschil lende Handboog schutterijen van ons vaderland op het terrein en onder medewerking der lloogsehiilterij van St. Sebastiaans Doelen, alhier gevestigd. Ofschoon verschillende omstandighedenvoornamelijk ook doorliet min gunstige weder Ie weeg gehragt het eigenlijke prijsschieten geene voortgang deden hebben en al zoo der feestelijkheid veel van iiare waarde werd ontnomen zijn echter ook de namiddaguren van dien dag bij eene algemeene schietoefeningonder begeleiding van de muziek der Stedelijke Schutterij door velen zeer gen orgel ijk gesleten en werden op den avond van dien dag de feesten dezer week licslolen, door het afsteken van het vuurwerk, door de zorgen van heereu Commissarissen Ceremoniemeesters van het Congres, uit de bijdragen der burgerij zamCngesteld. Alweder opgeluisterd door de muziek der Schutterij, werd hetzelve op het daartoe bij voorkeur geschikte terrein van het Eiland aan het Noord - Hollandsche Ka naal, des avonds ten 10 ore, in het aanzien van duizende toe schouwers afgestoken en kon het hij den meer bekrompen omvang der middelen geen groothet ntogl (eere den vervaardiger) in den vuisten zin een schoon vuurwerk eu door de daarbij heersehende orde, een waardig besluit der feesten van den dag, heéten. Het mag hier niet onopgemerkt blijven, dat zich ook nog daarna en wel op den volgenden Zondag een gemaskerde optogt te paard ver toonde, een feest optogt vin landbouwers no nfloop van den oogst voorstel lendeWaaromtrent het bij de netheid en juistheid waarmede hij was ingerigt alleen te bejammeren valt dat hij niet vroeger en in de dagen der algemeene feestviering werd uitgevoerddoch hetgeen zeer waarschijnlijk aan verhinderingen van beroepsbezigheden bij de uit voerende personen is toe te schrijven Eii alzoo eindigde een feest, dat en om zijne wetenschappelijke waarde en urn de vele en veelsoortige genoegens die het opleverde een vrolijk punt voor de geschiedenis dezer stad oplevert. Een feest, dat zich van den eersten tot den laatslen oogenblik op het gunstigst on derscheidde waarbij inen in de beschouwing van den loop der zaken, aarzelt, aan wie de meeste verdienste toetekennen, of aan de zorgen van het stedelijk bestuur of aan de welwillendheid der ingezetenen en de bebmglouze medewerking van allen; aan de naauwlettende zorg van ieder, die met de uitvoering der verschillende deelen is belast geweest of aan de orde en regel- aan de vrolijke doch tevens bedaarde stemming, die onder alle standen zoo kenmerkend heerschte, een feest eindelijk dat tut eere en lof strekt van allen (ofschoon door ons oiti der kiesehheid wille niet hij name genoemd) die daaraan mede werkten en zeker niet ligt uit, het geheugen van Alkmaars burgerij verloren zal gaan en zoo zij hoopen hij de vreemde bezoekers, die zij de eer hadden in hun midden te zien, lang in vrolijkegedachtenis zal blijven. De tentoonstelling van voorwerpen van fabriek- en liandwerknij verheid alhier gehouden in de dagen van het V111e Nederlandseh landhuishoudkundig Congres, heeft de algemeene aandacht gewekt; zij heeft van alle zijden eene belangstelling, eene ondersteuning en medewerking ondervonden die wij niet met stilzwijgen mogen voorbij gaan en, bedriegen wij oos niet, de geschiedschrijver van Alkmaar zal eenmaal van die tentoonstelling, als van eene voor deze stad merkwaardige gebeurtenis gewagen. Meer behoeven wij niet bij te brengen, om onzen lezers de zeker heid te geven dat niets ons aangenamer zou zijn indien dit blad zulks veroorloofde, dan om onze denkbeelden omtrent die tentoon stelling in het hreede te ontvouwen en de opmerkingen, die wij omtrent de ingezonden voorwerpen van bevoegde personen hebben hooien maken, in het belang van de vervaardigers, hier weder te geven. Een enkel woord dan, om ook van onze zijde onze hooge iugeup menheid aan den dag te leggen. Men heeft te regt gezegddat nijverheids-tentoonstellingen ge schikt zijn, om den naijver optewekken, om behoefte aan welen schappelijke kennis te doen gevoelen en den smaak voor hetgeen waarlijk sclmtm is te veredelen maar er is nog iets, dat zi; te weeg brengen en wij hopen, voor de stad onzer inwoning, dit spoedig te mogen ontwaren den geest van toenadering en verbroedering tusschen die talrijke, nijvere menschenklasse die de vruchten van hun vlijt en vernuft voor onze oogen hebben ten toongesteld en de overige standen der maatschappijdie men de meer bevoorregte noemt. Wie, die met eenige aandacht de tentoonstelling heeft bezocht, heeft niet met een gevoel van hoogachting en eerbied voor den fa bliek- en handwerksman het gebouw verlaten, bij het denkbeeld hoe vele genoegens en gemakken des levens hij aan hem verschut digd is, hoe veel doorzigt en schranderheid, hoe veel geduld en overleg door hem in zijn werk wordt aan den dag gelegd. Hulde worde daarom toegebrugt aan al de inzenders, die alhier eene tentoonstelling hebben mogelijk gemaakt die daardoor bewijzen hebben gegeven dat zij den tijd waarin zij levenver staan en hegrijpen dat zij niet willen achterblijven waar de stroom van beschaving en ontwikkeling, ook op het gebied der nijverheid, voorwaarts gaat. Hoe gaarne zouden wij de vervaardigers willen noemen aan wie hoven onderen, lof en eere moet worden toegekend, maar wij zou den onwillekeurig sommigen kunnen voorbijgaan wij vreezen ech ter niet door het noemen van een enkelen naam onder de inzenders de overigen daardoor te grieven of te beleedigen maar de man, die het meest tot luister van de tentoonstelling heeft bijgedragen, die een wezenlijk kunstwerk heeft geleverd, moet niet langer binnen de enge grenzen dezer stad bekend blijven de heer D. S. Ypma heeft door zijn Kerkorgel met twee klavieren en vrij pedaal zich als een meester in zijn vak doen kennen I Wij meeneii niet beter te kunnen eindigen, dan hem toetewenschen dat zijne verdiensten en bekwaamheden weldra door het vaderland mogen worden erkend en gewaardeerd. - M A R K T B E R I G T, Alkmaar, 1 Julij 1853. lieden werden Ier Stadswaag alhier gewogen, 641 Stapels Kaas, wegende 153,737 Ned. ponden. 'l)e hoogste prijzen waren: Kleine f 23,50. Commissie f 23,50. Middelbaren 23,50 per 50 Ned. ponden. G R A N E Nniet ter markt De Boekhandelaar li. J. van Floten te Alkmaar, heelt eene luteekening opengesteld op een VERSLAG van het verhandelde op het vin1' Nederlandsch Landiiuishoulktjndig CONGRES, gehouden bin nen Alkmaarin Jonjj 1853. Uit te geven in groot octavo formaat, a 15 cents per vel druks. Mede hij de Boekhandelaren Hermanns Coster Zoon, en Joh. Roem zijn Jnteekenlijsten voorhanden. Te Alkmaar, bij de Erve A. STEUC ttLVVEL1JKS-PROCLAMATIEN gedaan luimen Alkmaar, op /«uidng den 3 Julij 1853. Eerste Gedoe. Dirk Leonardos Dijkman en Catharina Dingerdis, beide te Alkmaar Woon ach tig. Tweede Gebod Jan Gerard Joseph Hembrochwonende te Amsterdam, en Cathari na Banning, wonende te Alkmaar. Josephus Joannes Theodoras Sterek, wonende te Vianenlaatstelijk te Oegsgeesl en Margaretha Maria Catharina fFiedenbrugwo nende te Alkmaar. Aangiften van GEBOORTEN te Alkmaar, van den 26 Jnnij tot den 2 Julij 1853. Johanna Anthonin ddriann dochtertje van Fecko Kiers en Gesi. na lluizer van Reenen. Aafjedochtertje van Maarten van Hel den en Geertje Bart. Antjcdochtertje van Jan van den Burg en Cornelia lloendeimaker. Aangiften van OVERLEDENEN te Alkmaar, van den 26 Juuij tot den 2 Julij 1853. Trijntje de Vries, oud 62 jaren Cornells, zoon van Pietcr SIuijs en Huijbertje lioosluot, oud 13 jaren. Dorothea Catharina Bintzen weduwe van Floris Landman oud 43j jaren. - Anna Geer- truida, dochtertje van Machiel Wagenvaren Eugelina Catharina Nijssen, oud 2| jaren. Lijdcja Jacoba Cornelia, dochtertje van Jacobus Oudshoorn en Barendina Moetjes, oud circa 4 maanden. Geertrui- da Helena, dochtertje van Johannes Leonardos Zondag en Helena Langereeoud circa 15 maanden, Simon Spruit, oud 41 jaren. Maria Barendina, dochtertje van Jan Steen hoven en Barendina Verhagen, oud eirca 3 maanden. Anna Catharina, dochtertje van Antonie lleerding en Grietje Bakker, oud 3 weken. Anna Maria, dochtertje van Hendrik Over en Wilhelmina Catharina Meijer, oud ruim 3 maanden. Voor de hartelijke blijken van deelneming betoond, voor en na het overlijden mijner geliefde Zuster TRIJNTJE de VRIES, be tuig ik door deze, aan alle mijne opregten dank. C. de VRIES Wed. BLOEM. De Commissie voor de tentoonstelling en VERLOTING van voorwerpen van fabriek en handwerknijverheidalhier, herigt hij deze dat de verloting zal plaats hebben in de Zaal Harmonica van den lieer P. A. WALRAVEN Dings d a g den 5 J u 1 ij e. k., des middags; de deelhebbers in de verloting worden verzucht daarbij tegenwoordig te zijn. Namens de Commissie, II. J. de LANGE. De ondergeteekende vernomen hebbende, dat men tracht to verspreiden dat de door hem op de Tentoonstelling van Fabriek en handwerknijverheid ingezonden SECRETAIRE niet door hem maar te Amsterdam zou vervaardigd zijnlooft aan dengenen die zulks zou kunnen bewijzen, VIJF en TWINTIG gulden uit. NICOLAAS NIEROP, Mr. Kastenmaker. tOp Dingsdag den 12den Julij 1853, des voormiddags ten 10 ure, zal men in het locaal in de Doelenstraat te Alk maar verknoping honden van een netten INBOEDEL, be staande in verschillende MEUBELEN, best Beddengoed, Damast, Koper en Tin, Schilderijen in ulijverw Pendule, enz.; mitsgaders ile Gereedschappen en verdere benoodigdheden tot eene welingerigte Vpothecars affaire behoorende. Breeder bij billetten vermeld, daags voor den verkoopdag van 10 tot 4 ure te zien. Nu Dingsdag den 5dcn Julij 1853, des middags precies ten twaalf ure, verkooping tegen kontante betaling, op de platte Stee- nenhrug alhier, van AFBRAAK, bestaande in Deuren, Balkeu, Planken Schutwerk Brandhout enz. De ondergeteekende maakt hiermede bekend, dat bij «jSa gelijk als voorgaande jaren op Zondag den 10den Julij 1853, des morgens teil vier ure, van voor de Kaasmarkt zal AFVAREN .naar de HELDERSCllF, KERMIS, en des avonds weder terug voor eene spoedige overkomst zal worden zorggedragen. Alkmaar, 2 Julij 1853, S. KLEIN. De ondergeteekende zijne APOTHEEK heden overgedaan heb bende aan den Heer J. SCHOON, bedankt zijne geëerde vrienden en begunstigers voor de menigvuldige bewijzen van genegenheid en vertrouwen, hem in die betrekking geschonken, eu beveelt zij ne opvolger in de voortduring derzelven aan. Alkmaar, 1 Jultj 1853. J- A. P E E T E R S. Ingevolge bovenstaande kennisgeving beveelt de ondergetee kende zich minzaam in dat gunstig vertrouwen, zullende door een naauwgezett® en oplettende behandeling, zich hetzelve trachten waardig te maken. Alkmaar, 1 Julij 1853. J. 8 C II 0 0 W, Houttilstraatwijk B, N°. 33. Hebben de eer het geachte Publiek te herig ten dat zij aanstaande Don derdag den 7de" Julij, van des morgens 9 tot 12 ure znllen houden V Beste LE1JDSCUE- en DELFTSCUE BOTER te bekomen bij W. VAN PF.R VOORT. Al wie iets te vorderen heeftof verschuldigd is aan wijle Mej. TRIJNTJE de VRIES, overleden den 24»ien Jnnij 1853, alhier ge- lieve .daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den 20slen Ju lij e. k.aan A. de LEEUW of W. de W'EERTH. V Wordt gevraagd: Een knappe LOOPJONGEN, die eeniga werkzaamheden kan verrigten. Adres bij de Uitgeefster dezer Courant. Op Vrijdag den 8sten Julij 1853, des middags mn 12 ure, za'. door de Voedings Commissie bij het Depot van het 2e Regement In fanterie, worden aanbesteed, de benoodigde AARDAPPELEN voor de menage van gemeld Depót benevens de Garnizoens Infermerie j te leveren van af den 16e Julij tot en met den 31e October 1853. De Voorwaarden van Aanbesteding liggen ter lezing op het Bure au van den Depot Kommandant, alwaar tevens een gesloten Bus is lenlaatst voor de Inschrijvings Biiletten. Namens de Commissie 61 Van CR.ANS, kapt. [Door plaats gebrek zal de afloop der veiling in het volgend num mer worden opgenomen.] K, in de Achterdumwijk^C, n°. 589.

Alkmaarsche Courant | 1853 | | pagina 2