A01853. ALKIAARSCHE Maandag SPAARBANK, NEDERLANDEN. Deze Courant wordt eens in de week en wel eiken Maandag, voor de Prijs Tan 0 Centen uitgegeven. ADvmiTENTièrt gelieve men des Zaturdag mid. dags vóór I ure le bezorgen; de Prijs van 1 lot 5 regels is één Gulden, en voor eiken regel meer 20 Centen, behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deh Gemeente ALKMAAR, gelet hebbende op de Keur op het losloopen van HONDEN binnen de. Stad Alkmaar en op haar grondgebied, gearresteerd bii den Raad op den 31sten Julij 1848 en op den 5<'en Augustus daaraanvolgende afgekondigd, herinneren de ingezetenen dat daarbij onder ande ren is bepaald: dat de Honden gedurende de Hondsdagen die op den 19tlen dezer maand aanvangen, en op den 19(len Augustus aan staande zullen eindigen niet zullen mogen losloopen al waren die ook gemuilband tenzij voorzien van zondanig traliewerk om den kop, als waarvan het model aan het bureau van den Commissaris van Politie aanwezig is, op eene boete van Drie Gulden door den eigenaar te betalen. Alkmaarden 15<len Julij 1853. Burgemeester en Wiethouders voornoemd P. A. de LANGE. De Secretaris ad int SPANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ALKMAAR, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden Dat de Patenten over het 4e kwartaal van bet dienstjaar 185f, in gereedheid zijn en aan de betrokken personen die zich daartoe tussclien den 18den Julij en den lsten Augustus e. k. van des voor middags 10 tot des namiddags 2 ure (Zon- en Feestdagen uitgezon derd) ter Secretarie dezer gemeente zullen aanmelden tegen over. gifte van het ontvangen recu en (voor zooveel noodig) bewijs van betaalde regten zullen worden afgegeven. Alkmaar, den 15<le" Julij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. A. DE LANGE. De Secretaris ad. int. SPANJAARDT. Alkmaar, den 22sten Julij. Bij de op den 19den dezer gehoudene inlevering van stembriefjes ter verkiezing van vijf leden voor den raad dezer gemeente, ter vervanging van de Heeren Jonkhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir J. Teengs TeltingII. Coster llz.Dr. L. de Sonnarille en Dr. L. J. Westendorp die als zoodanig dit jaar moeten aftreden, zijn van de 705 uitgegeven stembilletten 393 ingekomen en is bij de opening dier billet ten op den volgenden dag, gebleken, dat waren uiige- bragt op de Heeren Jonkhr. d. C. de DIEU FONTEIN VERSCHUIR, 324 stemmen. J. TEENGS TELTING, 297 H. COSTER llz., 265 Dr. L. de SONNAVILLE229 die alzoo met volstrekte meerderheid van stemmen zijn herkozen terwijl ter verkiezing van nog een lid van den gemeenteraad eene herstemming zal moeten plaats hebben op Dingsdag den 2llcn Augus tus aanstaande over de Heeren Dr. L. J. WESTENDORP, die beko men heeft 180 stemmen en J. A. PEETERS, die bekomen heeft 112 stemmen. Naar men verneemt zal de tentoonstelling van Bouwmaterialen te houden door de Vereeniging voor Volksvlijt, met medewerking der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, in de Militie zaal te Amsterdam, geopend worden op Maandag 29 Augustus e. k. De inzending van Voorwerpen zal moeten geschiedenvoor 20 Au gustus. De tentoonstelling zal bestaan in a. alle Materialen de Bouwkunst betreffende, zoo wel in ruwen als bewerkte staat. b. bouwkundige Ornamenten van welke grondstof ook vervaardigd. c. stoffen nf voorwerpendienende tot aftimmering en versiering van gebouwen. d. werktuigen, inrigtingen of derzei ver modellen en teekeningen, dienende tot het maken en uitvoeren van bouwstoffen en bouw werken. Inligtingen en programma's deswegens zijn te bekomen bij de Correspondenten P. Bruinvis de Lange en M. J. Stucki, te Alkmaar. Uit het Weslland wordt gemeld dat de ziekte van de druiven, die in het verloopene jaar zooveel schade le weeg bragtzich we derom vertoont. Evenzoo worden ook weder in verscheidene plaat sen van ons land de treurige verschijnselen der aardappelziekte waar genomen. Dit bepaalt zich echter voorshands alleen tot het loof. VERVOLG en SLOT van het VERSLAG nopens den Staat van den Landbouw in 1852, opgemaakt bij het Departement Alkmaar der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Nieüwb troducten en PROEFNEMINGEN. Onder Callantsoog in het Koo- gras is op den 15 November 1851 met kop Aragoa-Tarwe 7 vier kanten ellen bezaaid geworden. De grond was kleiachtig of slijk met een weinig zand en van beste hoedanigheid. In den beginne slechts was het opkomen iets spoediger dan van inlandsche tarwe, terwijl men het gewas eer voor rogge dan voor tarwe zou hebben aangezien en het rijp zijndemeer overeenkomst had met gerst dan met tarwe-airen. Het stroo 75 ned. duimen lang, was korter dan gewoon tarwe-stroo. Het gewas leed veel door de langdurige droog te en werd den 10 Augustus 1852 gesneden; de J kop bragt slechts lf kop op. Eene gelijke hoeveelheidgezaaid in het oostelijk deel van den Anna Paulowna-polder vermenigvuldigde zich 12| maalop klei of slijk met iets zandachtigen grond vermengdzoo als die uit eene scheidingsloot was gegraven en welke nog zeer brak was. Wegen. 1°. De schulpweg in den polder Barsingerhornwaar. van in het XV. deel 4e stuk van het Tijdschrift op pag. 81 onder- aan melding wordt gemaaktis voltooid. 2°. Aansluitende aan gemelden wegbij de Tinis door het pol derbestuur van den Schagerpolder een straatweg gelegd lang 2384 elbreed 3 elvan waalklinkert-moppenloopende van de Tin langs de korte- en lange-Snevert en de stoep naar Schagen. Dit werk is aangenomen door K. Selderbeek van Schagenis geheel voltooid en heeft f 10,676:- ruim gekost. 3°. De straatweg in de Beemster is aangenomen door J. Oostwou- de te Bovencarspelvoor 63,000- De bestraatte gedeelte der wegen zijn: a. de Jisperweg van af den Rijperweg, tot den Oosthnizerweg. lang 3740 el. b. de Hobrederweg van af den bestaanden straatweg in den mid denweg tot tegen de straat in de Purmerenderweglang 3150 el. c. de Ooshnizerweg van af den Jisperweg tot tegen den bestaan- den straatweg in den middenweg, lang 1850 el. d. de Volgerweg van af de bestaande straat in den midden- en Volgerweg tot aan de Jisperweg, lang I860 el. e. de Jisperweg van af den Volgerweg tot aan de bestaande straat in den Rijperweglang 1870 el. f. de Jisperweg van af den Oosthuizerweg tot het hart van den Schermerhoriiderweglang 950 el. Al deze wegen zijn ter breedte van 3 el bestraat; dit is aan besteed den 11 Mei 1852. 4°. In de Vier Noorderkoggen is nog bestraat de Gouw, onder Hoogwoud, lang 1750 el, breed 2,50 el, en 3 el, aannemer J. Timmerman, voor f 7728. 5°. Voorts is nog bestraat de Lagedijk van Hoog- en Laag-Zwaagdijk naar Wervershoof. Voor dezen weg is de steen per 1000 aan besteed en de egalisatie in massa; de prijzen zijn onbekend. Van andere wenschelijke verbeteringen aan de Wegen, zoo als b. v. in den Heer Hugowaardde Schenneer, alsmede van Oudorp naar de Langedijkerdorpeii wordt niets vernomen, dan dat het Ge meentebestuur van Alkmaar dienaangaande eene briefwisseling met de Besturen der betrokken gemeente en polders heeft geopend'. Noord-IIollandsch Kanaal. 6°. De uitdieping van bet geheele Ka naal over een tijdvak van 7 jaren is aangenomen door C. Versteeg, voor f 792,176:- in dit werk is begrepen bet afsuijden van eene zeer hinderlijke bogt m het Kanaal achter Ilpendam, welke af snijding reeds ver gevorderd is. Ook is in dit bestek opgenomen het verbreeden van den Schut/lam langs de Alkniaarder-inèer voor eene losplaats voor baggerspecie, waardoor aan die zijde mede een jaagpad wordt verkregen. 7°. De vlotbrug over het Kanaal te Alkmaar is geheel vernieuwd, en zoodanig verlegd, dat dezelve in de strekking van liet Luttik Oudorp is gekomenhetgeen èn gemakkelijker voor de passage over de brug èn beter voor de scheepvaart daar de brug nu meer regt- hoekig op het Kanaal ligt.Ook zijn de kleppen der brug el ver. lengd ten einde de passage over dezelve mede gemakkelijk t'e maken" 8° De draaibrug over bet Kanaal te Alkmaar zal in 1853 worden vernieuwd en zoodanig gereconstrueerd, dat de bruggen aan beide zijden kunnen geopend worden. 9°. De oostelijke helft der vlotbrug te Koedijk is vernieuwden de doorvaart van 16.70 el op 17.70 el gebragt. 10°. De vlotbrug in den Burgerweg is geheel vernieuwd en do doorvaart van 15.70 el op 18 el gebragt. 11°. De westelijke helft der vlotbrug in den St. Maartensweg ia vernieuwd, en de doorvaart van 16.70 el op 17.70 el gebragt. Bijschrijven van Renten, op Dingsdag den 26s'en J„Ijj 1853 's middags van 12 tot 2 ure, in het gewoon Locaalop het Gasthuis. De houders van inlegboekjesin die termen vallende, worden ten dringendste verzocht, dezelve daartoe nantebieden, zoo we) in hun eigen belang als om eene regelmatige boekhouding

Alkmaarsche Courant | 1853 | | pagina 1