2 millioen meer als in gelijken tijd van 185iJ.Te Voedsel gebruikte; haar lijk, dat slechts 26 N. P. woog, Amiens zal een Musée Napoleon worden opgerigt,is den 28 te Schiedam begraven.De Commissaris waarvoor geraamd is 450,000 fr.Den 28 Dec. heeft des Koning? in Z.-IIolland heeft de gemeentebesturen de Keizer de Commissie benoemd voor de Tentoonstel- in die provincie, bij schrijven van den 21, aangemoe- ling in 1855, hebbende Prins Napoleon tot presidentdigd om de Kermissen afteschaffen.Bij het muziek- 12 leden voor schoone kunsten en 25 voor nijverheid enfeest ter viering van het 25jarig bestaan der Maatschappij landbouw; bovendien is de Engelsche gezant tot' lidtot bevordering der Toonkunst, te Rotterdam, in Julij aangesteld, even als in der tijd de Fransche te Londen. Met 1°. Jan. zal geene civiele uitreiking van het Legioen van Eer plaats hebben wijl het bepaalde getal vol is. Te Parijs heerscht eene felle koude de Seine en de fon teinen zijn bevroren 't welk veel bezwaar geeft bij de branden die talrijker zijn dan ooit. Rusland-Tuekiie. Bij het ernstig gevecht te Basch- Kadijk-Lar, op 2 Dec.hebbennaar Russische op gave deze met 9800 man en 32 stukken met verlies van 300 dooden en 762 gekwetsten 36,000 Turken met 46 st. verslagen en verdreven en 24 kanonnen buit gemaakt. De stoomschepen Retribution en Mogador zijn met 250 gekwetsten uit Sinope te Konstantinopei aangekomen de bevelhebbers hangen een treurig ta fereel op van de vernieling aldaaralleen het Chris tenkwartier heeft weinig geleden, 't Blijkt dat de Tur ken niettegenstaande hunne minderheiden nadeeli- gen wind zich 5 uren dapper hebben verweerd4000 hunner schepelingen zijn omgekomen de onderbevel hebber Hussein bassadie zich van zijn zinkend fregat zwemmende wilde redden is door een kogel getroffen. Bij het te Deum te Petersburg ter zake der overwinning van Gen. Androwkoff in Azie, was het geheele hof, in nationale dragtaanwezig; 2000 koetsen stonden voor de hoofdkerk. Rusland gaat ijverig voort zich, te land en ter zee ten strijde toeterustende geoefende bemanning der Oostzeevloot is over land naar de Zwarte zee vervoerd er zijn vele bevorderingen geschied en een aantal Muselmannen in het Russische leger die nende, ridderorden verleend, waarop de afbeeldingen der Heiligen zullen worden weggelaten. In de vorstendom O oo men zijn thans 78,000 Russen en worden nog 34,000 verwacht; de slechte toestand der wegen verhinderen de bewegingen der troepen de beide Hospodars ge nieten thans van Keizer Nicolaas elk een wachtgeld van 1000 ducaten 's maands.Bij strooptogten aan den Donau hebben de Turken eenige Russen overvallen en afgemaakt en de hoofden op staken in hunne batterijen gesteld ook bij de bestorming van het fort S. Nicolaas in Azie hebben zij veel wreedheid betoond een tolbe ambte gekruisigd een geestelijke het hoofd afgezaagd een geneesheer op de pijnbank gelegd en vrouwen en kinderen vermoord.De Sultan heeft aan Omer-bassa een gouden, met diamanten versierde eeresabel en een uitmuntend paard geschonken.De Engelsche invloed in Perzie is geheel door de Russische verdrongen ten gevolge waarvan die staat den oorlog aan Turkije heeft verklaard en haren gezant uit Konstantinopei terug geroepen.Lord Palmerston overgehaald zijnde in het Engelsche ministerie te blijven, schijnen de westelijke mogendheden besloten te hebbenkrachtiger in het Oos ten te handelen en aan de vereenigde vloten last ge geven om de Zwarte zee binnen te loopen en eene maritieme lijn van Varna tot Battoun te trekken om de vijanden van elkander gescheiden te houden en de gemeenschap van Turkije met Azie te verzekeren. Zwa re stormen beletten hiervan alsnog de uitvoering.Men wil dat Rescind pachaop de dringende aansporing der gezanten -van de 4 groote mogendheden, den Divan zoude hebben overgehaald om in een vergelijk op grond van het Weener protocolte bewilligen. Zweden. De Regering heeft aan den Rijksdag voor geslagen het lOtallige muntstelsel in te voeren.Den 14 is in eene gevangenis met 550 man, te Stokholm oproer ontstaanwaarbij een gedeelte van het archief is verbrand. BINNENLAND. Eene Hollandsch-Belgische Maatschappij heeft con cessie gevraagd voor eenen spoorweg tusschen Maas tricht en Luik.De bekende Engeltje van der Vlies is den 22 Dec. te Pijnacker in den ouderdom van 66 jaren overledenbij een ingesteld onderzoek der ge- neesk. commissie in Z.-Holland is gebleken dat zij wel a. s., zal de feestrede worden uitgesproken door Prof. A. des Amorie v. d. Hoeven.W. A. de Bruinho- rologiemaker te Leijden heeft eene toestel vervaar digd om menschen te redden die door het ijs gezakt zijnproeven door de policie genomen zijn goed ge slaagd.Te Nijmegen zal een particulier, gedurende dit jaargetijdedagelijksch 150 gezinnen van warme spijs voorzienwaartoe de stad een locaal met gereed schappen heeft verstrekt.In 1852 zijn op Java 717 tijgers gedood.Het dijksbestuur van Schieland heeft eene geldleening van 70,000. gesloten, tot daarstel- ling eener hulpboezem ter verruiming van de Rotte. Den 25 heeft de wed Jaa. Minkfruitvrouw te Zwol- e, in volkomen welstand, haar 101e verjaardag ge gierd.Den 24 is te Middelburg aanbesteed het ma ken der telegraaflijn van Breda naar Vlissingenlang 102,000 ellen voor 26,800.Bij besluit van den 28 heeft Z. M. den heer mr. J. A. Mutsaers, Raads heer in den H. Raad benoemd tot Minister voor de R C. Eeredienst4in plaats van mr. L. A. Ligthen- velt, welke daarbij wordt aangesteld tot gezant te Pa rijs ter vervanging van den hoogbejaarden baron 11. Fagel.De buitengewone algemeene collecte te Am sterdam heeft de aanzienlijke som van 32,696. op- ebragt.Den 27 is te Leeuwarden eene hardrijde rij op schaatsen gehouden door gemaskerde personen welke 's avonds bij fakkellicht de stad zijn doorgetrok ken en eenige serenades hebben gebragtook te Sneek heeft den 28 door 96 en te Zwolle den 29 door 46 rijders eene wedstrijd plaats gehad.Den 27 is in de Hoofdkerk te 's Hertogenbosch met grooten luister in het bijzijn van 20,000 menschen het terugbrengen gevierd van het O. L. V. beeld dat sints 1650 te Brussel bewaard werd; de dienst is verrigt door den Aartsbisschopbijgestaan door den Bisschop van Samos en vergezeld door 90 Priesters.Den 30 heeft de laatste lijder het Cholera-hospitaal te Amsterdam her- ateld verlaten aangetast 801overleden 550 hersteld 251.Te Vilsteren in Overijssel is eene vrouw over leden van 103 jaren.In den morgen van den 30 is, bij Kamperduin eene Noordsche bark gestrandge laden met verschillende goederennadat de bemanning gered was zijn eenigenom nog iets te bergenwe der aan boord gegaandoch door het omslaan hunner boot genoodzaakt daar te blijven en waarsc gekomen. Z. M. de Koning heeft aan den Heer W. Cohen, arrond. directeur der indir. belastingen alhiereen pensioen verleend van 2215, In het gepasseerde jaar zijn te Alkmaar in den echt geboren van het mannelijk geslacht 167 buiten huwelijk vrouwelijk mannelijk vrouwelijk 191 10 9 Totaal 377 (Waaronder 5 tweelingen als 6 van het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht.) Overleden van het mannelijk geslacht 138 vrouwelijk 191 Levenloos aangegeven van het mannelijk geslacht 10 vrouwelijk 10 Totaal 349 Elders overleden en alhier ingeschreven als van het mannelijk geslacht .31 vrouwelijk 4f 75 huwelijken gesloten en geene echtscheidingen geschied. Ge volgelijk zijn er in 1853 28 meerder geboren dan overleden. 61 minder geboren j 41 minder overleden dan in 1852. 8 minder gehuwd J 25 26 29 30

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2