ftlarkrtjcvigfcu. Sc CUfcmaarscltc GTourant In 1853 zijn als op de Graanmarkt aangebragt, aangegeven 52,530 Ned. Mudden, waaronder ruim 1800 aan erwten8642 gerst5252 boonenen 27,000 haver. Door de Afdeeling Alkmaar van de Nederl. Maat schappij van Nijverheid is ingevolge uitnoodiging der in de laatst gehoudene algemeene vergadering benoem de Hoofd-Commissie ter bevordering van de belangen der Nederl. industrie bij de Tentoonstelling te Parijs in 1855, reeds eene Sub-Commissie zamengesteld om ook in onze stad en haren omtrek tot het gezegde doel behulpzaam te zijn. (Zie Advertentie) Wenschelijk is het dat door eene ruime medewerking, Nederland op eene waardige wijzeop die Tentoonstelling zal wor den vertegenwoordigd. VERGADERING van den GEMEENTERAAD te ALKMAAR. 21 December 1853. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. 14 Leden tegenwoordig. De Heer Westendorp uit hoofde van, uitstedigheid afwezig. De notulen geresumeerd en vastgesteld zijnde, wordt voorlezing gegeven Van eene mededeeling van den Heer Staatsraad Commissaris des Koningsomtrent liet voorbehoud der Regering op hare vorde ringen wegens verpleegkosten van bedelaars. Van twee besluiten van H. H. Gedeputeerde Statentot vaststelling der rekeningen van de Gemeente en van de dienstdoende Schut, terij over 1852. Van een berigt der Commissie van Spijsuitdeeling, omtrent den uit slag van de inschrijving ten behoeve der armen; alle voor kennisgeving aangenomen. Van het rapport der Commissie tot onderzoek, van het ontwerp der algemeene voorwaarden, voor de aanbesteding van gemeente werken ter lezing voor de leden op de Secretarie nedergelegd. Bij de behandeling der aan de orde zijnde punten van deliberatie worden. Het verzoek van W. Baggeom continuatie van den huur, van een gedeelte van het Eiland of tot den overdragt daarvan bij verkoopgewezen van de hand. Het rapport der Commissie op de suppletoire rekening van het Aalmoezeniershuis, dienst 1852, aangenomen, en de rekenina: Het voorstel van Diakenen der Hervormde gemeentebetreffende de regularisatie hunner geldelijke administratie over 1853, bij suppletoire begrooting in deliberatie gehouden. De Heeren J. van der Sluis Veer en H. P. Ibinlc Meienbrink, be noemd tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie, en wordt Met vergunning van den Raad door het lid Mr. J. A. Kluppel, eeni- ge inlichting omtrent de voldoening aan een een artikel in het contract der Gazverlichting gevraagd, waarop Burgemeester en Wethouderen zich voorbehouden in eene volgende vergaderim te antwoorden. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. geene GETROUWD. 25 Deo. Klaas Hollander, Wedr. van Lijsbeth Overtoom, met Anna Maria Sprenkeling GEBOREN. 23 Dec. Hendrilca Elisabeth, Z. van Jan GerritHoogvorst en Jo sephine Elisabeth Hand. 24 u Hendrilca, D. van Jacobus Klapmeijer en Elsje van der Leek.Johanna ElisabethD. van Cornelis Duits en Margaretha Swart.Johannes Cornelis, Z. van Willem Cornelis Eoks en Johanna Erederica Wippe. 25 Anna Barbara, D. van Cornelis Bouman en Anna Bar bara Koster. 26 Christina GesinaD. van Jacob Duits en Grietje Limburg. 29 Trijntje, D. van Cornelis Korver en Eida Hoogeboom. Johannes FranciscusZ. van Pieter Zomer en Jansje Bonarius. 30 n Helena PetroneUaD. van Johannes Hermanus Keuss en Helena Maria Plas.Adrianus BernardusZ. van Pie ter Oortmeijer en Catharina Zonderhuis. OVERLEDEN. 27 Dec. Maria Catharina Scheffer, W. van Gerardus Veenboer, 68 j 28 Johannes Elleman 71 j. 29 Jan de Groot47 j. 30 e Pietertje Houtkooper, Echtg. van Jacob Bleij34 j. VEILING van VASTE GOEDEREN. (Geene) STAND VAN DEN THERMOMETER (van Fahrenheit) 's morgens ten 8 ure. 25 December 26 27 28 22 gr. 17 28 22 29 December 30 31 16 gr. 36 33 (Na het hervatten der Markten zal deze afdeeling aldus worden ingerigt.) HOOGSTE GRAANPRIJZEN. Tarwe Rogge Gerst Chevallier Haver Koolzaad Mosterdzaad (rood) (geel) Boonen (paarden) (bruine) (duiven) Erwten (graauwe) (vale) i' (groene) (witte groote) Kanariezaad Alk maar. Medem Hoorn.' blik. 29Dee. STUKSVEE. 31Dec. Koeijen Kalveren Schapen Lammeren Varkens Paarden 12 31 2 HOOGSTE KAASPRIJZEN. Kleine Commissie Middelbare Getal stapels n Nea. Ponden ƒ14,- 10,50 7,7 5 5, 8,25 15,50 ff 9,— 15, 14, ff 15, 14, 29Dee. 28Dec. ƒ25,75 ƒ25,- 24,— 425 72 118775 18360 Purme - rende. Beurs te Zaandam mag reeds op een langdurig bestaan bogen. Op Dings- dag den 6 Dec. 1796 verscheen, bij ADRIANUS STERCK het eerste Nummer eener Noord-Ilolland- sche Courantop een zaamgevouwen half vel schrijf papiermet het voornemen haar ook des Vrijdags, en dus 2 malen per week uittegeven waarvan men spoe dig afweek daar reeds in het volgende N°. berigt werd, dat zij voortaan alleen des Maandags zoude uitkomen. Den 7 Jan. 1799 nam zij den naam aan van Alkmaar- sche Couranten bevattebehalve de gewone nieuws- berigten tot het einde van 1800, ook korte versla gen van de vergaderingen van den toenmaligen stede lijken raad. Na het overlijden van den oprigter, in 1804, aan zijne erven overgegaan, verscheen zij, den 4 Febr. 1811 in langwerpig formaat, als Gazette d'Alkmaar, met de nieuwstijdingen in het Fransch en het Hollandsch en sedert den 2 Dec. van dat jaar ten gevolge der ingevoerde censuurslechts als Ad vertentie-blad genaamd Affiches Annonces et Avis di vers d'Alkmaarop een gevouwen half vel drukmedi- aan houdende nevens de aankondigingen alleen de effecten- en geldcours, de burgerlijke stand van Alk maar en ook korten tijd die van Hoorn. Alleen in No. 13 van 18 1 3 den 25 Maartachtte men het noodig, na den verloren slag van Leipzig een geruststellend ver slag nopens het Fransche leger en zijne krijgsbedrijven te plaatsen. Zulks duurde tot den 1 Dec. 1813 toen zij na de herstelling des vaderlandsharen stedelijken naam weder aannam en daarmede de vreemde taal liet varen. Aldus van den last der Fransche overheersching ont slagen zoude men meenen dat de Courantdie den Julij 1817 voor het eeist met het stads wapen prijkte, en toen in het tot heden gebruikte lange formaat werd gedrukteene nieuwe vlugt hadde genomen en ver volgens met ter tijdop het voetspoor van zoo vele anderen in degelijkheid ware toegenomen. Maar het telkens vermeerderend aantal advertentiën deed de nieuwsberigten in gelijke mate verminderen en eindelijk meerendeels achterwege blijven zonder dat men door grooter vorm of breeder kolommen dit trachtte te her stellen en werden de verslagen van de zittingen van den gemeente-raad ongaarne gemistzelfs moest men somwijlen het plaatselijk nieuws meer uit vreemde dan uit de eigene courant vernemenzoodat zij dan ook

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 3