door zijn duël te Madrid bekende Markies de Turgot is benoemd tot groot officier van het Legioen van eer. Op de scheepstimmerwerven van het rijk heerscht alom de grootste levendigheid. Kerkelijke Staat. Rome is den 1 Jan. tot groote tevredenheid der inwoners, met gaz verlicht. Spanje. Den 5 is de Koningin van eene Prinses bevallen, welke weinige dagen daarna weder is overleden. Rusland-Turkijë. Den 22 Dec. is te Konstanti- nopel eene beweging ontstaan door ongeveer 800 der 12,000 softa's of geestelijke kweekelingen opgezet door de ulema's en naar 't schijntmeer bijzonder dooi den seraskier Mehemed-ali tegen den vredelievenden Reschid-bassa gerigtwiens rijtuig met steenen is ge worpen. De eerstebevelhebber der bezetting zijnde en dus in staat het oproer te bedwingenheeft van den Sultan die door zijne ministers verlaten was doch voor het aanbod van den Franschen gezantom tot veiligheid over het eskader te beschikkenhad be danktden 23 verkregen, dat het voortzetten des oorlogs (gedurende de onderhandelingen) werd afge kondigd waarna hijzijn doel bereikt hebbende 3 a 400 softa's heeft gevangen genomen en 100 naar Can- dia verbannen zoodat de rust geheel is herstelden de Divan zich vervolgens, den 31 bepaaldelijk met de voorstellen der 4 mogendheden heeft vereenigd. 't Blijkt dat het bij Alexandropol door de Turken, door onbekwaamheid van Abdi Pachageleden ver lies heeft bedragen 23 stukken 3000 dooden en 4000 gekwetsten.De onderkoning van Egypte rust een aantal schepen uit, tot vervanging van de bij Sinope vernielden.De zoon van den gewezen Hospodar van Moldavië Prins Grégoire Stourdzadie bij zijne troepen zeer gezien was, heeft den Sultan zijne dienst aangeboden en is door deze benoemd tot bassamet den rang van brjgade generaal.EenFransch dagblad berigt dat de vereenigde vloten den 3 Jan. de Zwarte Zee zijn binnengezeild en dat een Turksch leger bij Kalefat eene overwinning heeft behaaldwelk een en ander met rede betwijfeld wordt.In de Russische provinciën Esth,- Koer- en Lijfland zullen de bearrib- ten één tiende hunner bezoldiging aan de schatkist schenken.Te Moskau is in Dec. de bekende athleet Carl Rappo overleden. Amerika. Den 26 Dec. zijn door een brand te N. York 6 gebouwen1 nieuw en 2 geladen sche pen verbrand; de schade bedraagt een mihoen dollars. BINNENLAND. In 1853 zijn in de provincie Groningen 71 zeesche pen gebouwd.Bij den sneeuwstorm van den 4 Janu ary is de dienst op den Holl. Spoorweg met inspan ning van brachtengaande gehoudenaan het Stati on te Schiedam lag de sneeuw 's morgens reeds 1,50 el en 's avonds langs de werkplaats te Haarlem 2,59 eltot boven de ramen, hoog. Ook in Groningen en Dren the was de ophooping groot, o. a. bij Assen tot 12 voeten.Te Baarle Nassau heeft, in den nacht van 1 op 2, iemand zijn broeder met een geweeren te Maas sluis den 9 een ambtenaar der belastingen een land man met een pistool doorschotenbeide ten ge volge van lierbergtwisten de eerste is naar Bel- gie gevlugtde laatste gevat.In den avond van den 3 is bij den gemeente ontvanger te Hoogeveen terwijl hij met zijne vrouw naar een bal was, een kist je met p. m. 2000. ontvreemd.Dien dag is door de Staten van Overijssel tot Lid der le Kamer herko zen Mr. W. H. Cost Jordens.Den 6 is te Haarlem overleden de directeur der kweekschool voor onderwij zers P. J. Prinsen, oud 76 jaren;heeft te Hoorn in de hoofdstraat een wedstrijd van 17 arrensledenen te Harlingen eene hardrijderij van 44 gemaskerden plaats gehad;en is te Rotterdam door 200 zangers en 80 muziekanten het Oratorium Elias uitgevoerd ten voor- deele der nagelatene betrekkingen van slagtoffers der Cholera.Eene voorstelling der Rederijkerskamer Von del te Zaandam, voor de armen, heeft 239. opge- bragt.Z. AI. heeft benoemd: den 9 tot Hoogl. in de Wijsbegeerte en letteren te Groningen Dr. W. J. A. Jonckbloetthans te Deventer; den 12 tot Min. der Herv. Eeredienst Jr. Mr. A. G. A, Ridder v. Rappard, in plaats van den Hr. v. Doorn welke Lid van den Raad van State geworden is zijnde de eersteden 13, als Directeur van's Konings Kabinetvervangen door den Hr. de Koek.— Te Zaandam is dien dag overleden de penningkundige G. v. Orden, Ridd. van den Ned. Leeuw, Oud-Burgemeester dier stad, enz., oud 79 jaren. Den 12 is door den Raad van Haarlem besloten in het reglement van orde een art. optenemen tot uitzet ting bij aantasting van den lijvevan ledendie door den president gelast, niet willen zwijgen, met 17 te gen 2 stemmen Salvador en v. d. Ad).Het gebrek aan de duinwaterleiding aldaar is hersteld.Door de erven van Mevr. de Wed. Lewe tot Aduard te Ley- den is aan de Herv. Diakonie f 3000. en aan het Min nehuis 500. geschonken.In Z. Holland zijn reeds 10 kermissen afgeschaft, nadat dit vroeger al in 13 dorpen geschied was.Men spreekt van afschaffing der belastingen op de turf en vrouwelijke dienstboden.— De inwijding van het standbeeld van Koning Willem 11 is uitgesteld.Te Purmerende zijn in 1853 geb. 91 jongens en 68 meisjes, totaal 159; overl. 47 van het mann. en 60 van het vrouw. gesl.totaal 107, behalve 9 doodgeb. en elders overl.; gesloten huwelij ken 35; bevolking op ult°. Dec. 4170, d. i. 114 meer als het vorige jaar. SH.ifcsïi iltcmv0. Den 10 is het afbreken der bouwvallige Schermer poort en het maken van één wacht- en woonhuis aan genomen voor 3086,door den Hr. C. Kater, al hier, om den 13 met de sloping te beginnen en den 1 Aug. het werk voltooid op te leveren. Deze poort werd eerst in 1661 gesticht, aan het einde van het in 1595 aan de stad getrokken H.Land, waarvan de be woners nevens die van het in 1606 uit denVoormeer opgehaalde en later zoo fraai bebouwde Eiland of Nieu we Bierkadegeene uitgang hadden danover de hooge brugdoor de Boom- en aan de andere zijde door de Waterpoort, van waar een weg, over de Geestmerambachtsdijk tot aan den oever van het Zeglis, en daar langs verder leiddezijnde de tegenwoordige, naar de in 1635 drooggekomen Schermeer te gelijk met de poort aangelegen en in 1679 tot de Scher- merbrug bestraatmet afkomende kegelsteenen uit de Langestraatenz.Zij werd van metsel-doch de lijsten en ornamenten van zandsteen gebouwdde buitenkant versierd met 2 Toskaansche pilasterstot draging van een half rond fronton prijkende met het stads wapende eenvoudige binnenkant vertoont in het geveldak slechts een burgje en aan de beide einden de letters Anno en 1661.De hameipoort of het rin ket op de brug (dat behouden zal worden) werd in 1712 vervaardigd; de later afgehakte wapens waren: op de noorderzuil van Jacob v. Oudenstijn en Mr. Ni- colaas Vrijburg, en op de zuiderzuil van Jr. Gerard v. Egmond v. d. Nijenburg en Pieter Sijms toenmaals Burgemeesters.De opening der brug was met een wip gedekt, die in het begin der 18e eeuw verdwe nen na 1758 hersteld en weinige jaren geleden we der door eene gemetselde boog vervangen is.Van de poort bestaat eene zeer onnaauwkeurige afbeelding door A. Rademakerin de Kronijk van Alkmaar door C. v. d. Woude Amst. en Alkm. 1743 en 's Hage 1746 (dezelfde drukken met andere titels), mede voorkomende in een stel gezigten in fol. van AlkmaarDelft en Dord recht van denzelfden graveur. Beter is eene kleinere voorstelling van 1726, door J. Stellingwerf, naar C. Pronk, tot een lOOOtal dergelijke behoorende op beide platen ontbreken de beeldjes op de zuilen nog.Het is te hopendat, in verband met de aantevangen ver nieuwing ook de helling van het zwarte bolwerk en de afgegraven wal op het Hondsbosch door beplanting of andersins, een beter aanzien zal verkrijgen. Het concert van de Heeren Vrugt, Gravenstein, v. d. Pink en Gilardoniop 11. Donderdag avond over trof verre de verwachting. Vooral de laatste betoonde zich onnavolgbaar in het bespelen der contrabas. Ook de gezamenlijke uitvoering der Sentinelleverschafte even als Vrugt, door zijn Wiege- en Volkslied waar kunstgenot. Op dringend verlangen van vele liefheb bers hebben zij besloten een laatste concert te geven, op

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2