4 vrijgesproken, de overigen zijn veroordeeld tot ge- rangenis van 1 tot 3 jaren en boeten van 100 tot 500 fr. Pruissen heeft een deel van het kerspel Heppens in Oldenburg voor eene oorlogshaven bekomen waar voor het de Oldenburgsche handelsvlag zal beschermen, de betonning der Jahde betalen nevens 500000 tli. voor het aanleggen van nieuwe dijken en concessie verleent voor een zijtak van den spoorweg van Varel naar Minden. Deze staat wil in 10 jaren 14 millioen besteden voor 94 nieuwe schepen en 7 millioen voor maritieme etablissementen. Ook is aan eene Pruissi- sche maatschappij concessie gegeven voor een' spoorweg van Crefeldover Kempen Gelder, Goor en Kleef tot de Nederl. grenzen.De wintergranen staan in Duitschland zeer gunstig. Ritsland - Turkije. Het binnenzeilen der Zwar te Zeedoor de Fransche en Engelsche eskaders, ten getale van 34 bodemsvergezeld van 7 Turksche oor- logs- en 25 transportschepen om 10000 man naar A- zie te voeren, heeft werkelijk den 3 plaats gehad zon der dat de pogingen van den Oostenrijkschen gezant om dit uittestellen, eenig gevolg gehad hadden. Het stoomschip Retribution was vooruit naar Sebastopol ge zonden om den Gouverneur dier plaats daarvan ken nis te geven en de vrijheid te vorderen van Engelsche machinisten welke aan boord van 2 bij Sinope geno- mene schepen waren,Den 1 Jan. heeft de bevel hebber van Kalefat, Selimbevel bekomen de Rus- schen te verdrijven: nadat 10.000 man van Widdin waren overgekomen, heeft hij den 6 met 18.000 man, 6000 Russen in de zwakke stelling van Cetate aange tast, aan welke het echter, na eenig verlies, door het aanrukken van hulp gelukt is de Turken op de vlugt te jagen. Zij hebben evenwel hunne stelling den 7 ontruimdwelke terstond door de Turken is bezet en gedurende het gevecht van den 8toen Selim met 16,000 man den aanval tegen den Gener. Anrep her vatte behouden, hoewel zij, op hunne beurt, den 10 weder tot in het leger van Kalefat zijn terug gedreven. Van weerskanten is hevig gestreden en veel verlies ge leden dat door de overdrevene berigten niet li nauw keurig is op te geven.De aanneming der Weener nota, door de Porte is den 11 te Weenen gekomen, en voldoende bevonden zijnde, den 12 naar Peters burg gezondende Sultan wacht binnen 40 dagen antwoord.De betrekkingen van Perzie met Enge land en Turkije zijn hersteldde bekende Rost Maho med heeft zich tegen Rusland verklaard Schamyl heeft een corps van 1200 scherpschutters, uit Poolsche de serteurs bestaandein dienst genomen. De Abasiers, tot dus verre onzijdighebben zich aan hem verbon den.Aan de Softa's is vergiffenis geschonken.Door den Divan is eene commissie benoemdom Konstanti- nopel aan de landzijde te versterken. Sardinië. Wegens het oproer te Aoste zijn 5 gees telijken als medeaanleggers op het fort van Bard gevangen gezetde hooge geestelijkheid keurt de ge beurde beweging zeer afde intendant van Aoste is geschorstdoch in de gelegenheid gesteld zich te regt- vaardigen.Men verzekertdat de Minister Ratazzi vele bezuinigingen wil invoeren en o. a. eenige bisdom men doen opheffen.De Aartsbisschop van Genua is te Turijn, om te protesteren tegen het openen eener Protestantsche kerk aldaar. Zweden. De verklaring der onzijdigheid, in verband met Denemarken, is geschied ten gevolge van aanvra gen van Rusland welke de regering had afgewezen de Koning heeft 600000 rijksd. verlangdom maat regelen van voorzorg te nemen. Amerika. De Kapitein Generaal van Cuba heeft verklaard de slavenhandel ernstig te keer te willen gaan en vrije werklieden aantevoeren. Azie. De stad Shangai in China is door de Keizer lijke troepen belegerd maar heeft dezen afgeslagen 1500 woningen zijn daarbij verbrand.In Amoij heb ben de Mandarijnen 1000 personen van gemeenschap met de opstandelingen verdachtdoen onthoofden.' De Russische Admiraal Pontialine is met 4 oorlogsche pen te Nangasaki aangekomen en heeft onderhandelin gen met de Japansche regering geopend. BINNENLAND. De rijksmiddelen hebben in het jaar 1853 opgebragt f 57.058.021,40J d. i. 2.619.632,98 boven de ra ming en 928.449,17 meer dan in het jaar 1852. Voor de noodlijdenden in de Molukken door aard-en zeebeving, in Nov. 1852, is bij het Departement van Koloniën in 't geheel ontvangen f 9.842,77.Z. M. heeft aan Prins Hendrik 4 fraaije Engelsche Koetspaar den geschonken.De tamboershoornblazers en man schappen welke 25 C. daags genietenontvangen sedert den 1 dezer tot uit1' Maart eene verhooging van 2| C.Den 12 zijn 4 gevangenen uit het tuchthuis te Leeuwarden ontsnaptwaarvan één dadelijk en de overigen 2 uren laterdoor soldaten met behulp van landlieden weder zijn gevat.In den avond van dien dag zijn, door het losraken van het ijs der rivieren, de laagste gedeelten van Nijmegen, de polders de Ooy en de Erlicom en het Broek bij Arnhem ondergeloo- penlater is het water vallende gebleven en zijn gee- ne rampen vernomen Bij een smid te Hontenisse in Staats Vlaanderenwiens vrouw te S. Nicolaas was betrapt op het in omloop brengen van valsche Belgi sche muntenis huiszoeking gedaan waarbij zoodani ge stukken en de vormen zijn gevonden en hij is in hechtenis genomen.In het Semenarie te Hoeven heerscht de typhusde Bisschop Joh. van Hooijdonk is aangetastdoch hersteld maar zijn Secretaris C. II. Ingenhoutz overleden het gebouw is thans ontruimd. Door de erven van Mevr. Lewe tot Eduard te Ley- den is ook aan het H. Geest,- of Armen Wees- en Kinderhuis, 600,aangeboden.Den 19, heeft de bevelhebber van het Russische oorlogskorvet Nava- rinote Vlissingenter gelegenheid des verjaardags van de Koningin-Moeder, aan de armen der stad, eene uitdeeling van vleesch brood en drank gedaan en zijn vaartuig des avonds prachtig verlicht. Genoemde Vor stin liet dien dag te Scheveningen aan 500 behoeftige gezinnen eene uitreiking van spijzen, brandstoffen en kleedingstukken doen zijnde hetzelfde den 16 bevo rens door den gemagtigde van Prinses Mariannete 's Gravenhage in die stad geschied.Dagelijks ver melden de Couranten geschenken der Vorstelijke fami lie voor Armenloterijenwelke dezen winter zeer tal rijk zijn ook worden in vele plaatsenmet liefdadige oogmerken, Concerten en Voorstellingen gegeven zoo alsdoor de sociëteit Cassinoin den Schouwburg, te 's Hertogenbosch opbrengst 500 den 15, door de Nieuwe Kon. Harmonie te Tilburg, met de leden van het Vrijdags Concert en der Liedertafel f 375 den 16 door een liefhebberij tooneelgezelschap te Breda 2000 ponden brood te Haarlemin den Schouwburg, door de Zangvereeniging der afdeeling van de Maatschappij van Toonkunst, de opera Joseph van Méhul en de Cantate die erste Walpurgsnacht van Mendelssohn Bart- holdy f 705,60 (zijnde de onkosten a ƒ316,20 door eene edelmoedige gift gedekt)den 17 te Zaltbommel, door de Liedertafel Minerva en het Zanggezelschap Eu terpe-. f 130; allen voor de algemeene armen, en den 18 te Rotterdam, voor nagelatene betrekkingen van Choleralijdersdoor de liedertafel Jubal, welke o. a. eene cantate van den Hr. Hutschenruyterwoorden van Tollens, met grooten bijval, door 125 zangers, met orkest, heeft doen uitvoeren.De spoorweg van Mid delburg tot Venlo zal in cle lente aangevangen wol-den zijnde de borgtogt van 500.000 door de Maatschap pij Dubois-Nihoul gestort; men wil dezen weg tot Maas tricht voortzetten.— Het 9e Landhuishoudk. Congres zal den 28 Junij te Assen beginnenIn October zal eene nationale tentoonstelling van Landbouw te Arn hem worden gehoudende kosten van aanvoer en te rugzending der voorwerpen komen voor rekening der onderneming. tabG üicmus. Tot toelichting van het berigt in ons vorig N0., aan- I gaande de bestemming der vroegere Concertzaal, die- j ne nogdat zij zal worden ingerigt tot bewaar- en ver beterplaats van zulke veroordeeldenwelke zijn vrijge sproken volgens Art. 66 van het Wetb. van Strafvoi>

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2