ülicun)o. vermogen aangeboden.Een Russisch leger zal de oevers der golven van Bothnie en Finland bezetten Om. eene mogelijke landing af te weren.Engeland en Frartbrijk hebben als ultimatum de ontruiming van de vorstlil^ljQmen vóór den 30 April gesteld.De Sheik-ul- Islam ïïfeeft den Sultan 100 millioen piasters, uit de fondsen der moskeen geschonken en meerdere bijdragen toegezegd, terwijl de gezant der Vereenigde Staten volmagt heeft bekomenomdaartoe aange zocht, de bijstand zijner regering te verzekeren.Om trent de opstandelingen in Macedonië zijn de berig- ten tegenstrijdig men verzekert dat zij door den bas- sa van Janina zijn geslagenmaar ook dat zij in aan tal toenemen en Missolonghi bezet hebben. Alomme ruk ken zij de halve maan af en planten het kruis. In Athene is een comité gevormd om hun te ondersteunen.Omer bassa heeft de naar Sophia aantrekkende troepen be vel gegeven terug te gaanom den opstand te onder drukken mede zijn 2 stoombooten der vereenigde vloot daartoe afgezonden en door de gezanten ernsti ge vertoogen bij het Grieksche bewind gedaan.Ook wegens Khiva zijn de tijdingen onzekervolgens som migen zou die stad den 11 Dec.na 32 dagen be leg door de Russen zijn ingenomen en deze met den staat van Kabuleen voor Engelsch Indie ge vaarlijk verbond gesloten hebben.Te Varna zijn 8 Turksche transportschepen, door 2 stoombooten ge leid den 8aangekomenhet transport naar Bat- toun is den 11 voorbij Trebisonde gestevend.Van den Donau verneemt men, dat de Turken den 4 's nachts over de rivier zijn getrokken, om de stad Tur- nul te overvallen en te plunderen doch met verlies teruggedreven dat de generaal Schilder den 8de eilanden bij Oltenitsezonder tegenstand heeft bezet en versterkt; dat den 9, 10 en 11 scherp voor Mat- schin is gevochten toen de Turken te vergeefs trach ten de strandbatterijen te herstellen en het bruggen hoofd te Brailow te veroverendat de koude te Jassij zoo hevig is dat van eene Russische artilleristen wacht 6 man in 't veld zijn doodgebleven en dat in den nacht van 16 op 17 twee afdeelingen Russen, elk van 4 a 5000 manopgerukt om de voorposten voor Kalefat te verontrusten, door de nevel, zijn verdwaald, en bij vergissing op elkander hebben gevuurd waardoor 300 zijn gedood of gekwetst. Zweden. De Rijksdag heeft bijna eenparig de door de regering verlangde som van 2j millioen Rijksdaal ders verleend omin verband met Denemarkende onzijdigheid krachtig te handhaven. BINNENLAND. Ook te Schiedam is besloten de kermis niet aftescbaf- fendaar en tegen gaan vele dorpen in Z. Holland tot de opheffing over.De Raad te Utrecht heeft, met algemcene stemmentot het bouwen van een ko renbeurs en graanhal besloten.Alle ambtenaren van 's Konings kabinet hebben verhooging van tracte- mentbekomen.DeFransche gezant, Baron d'André, te 's Gravenhageheeft van den Paus het Grootkruis der Orde van S. Gregoruis verkregenwegens offi- cieuse dienstenbij de invoering der bisschoppelijke hiërarchie.Den 22 is een smid te 's Gravenpolder in Zeeland, beschonken van eene verkooping komen de, in een' put geraakten verdronken; den 24 iemand, die een gat in een vat gemaakt en daaruit arak inge- zwolgen had, bewusteloos in het ziekenhuis te Rotter dam gebragt en spoedig overleden en te Breda een dronkaard, na alles verkwist te hebben van eene steilte gevallen en in den modder gesmoord. Alzoo weder 3 slagtoffers van het misbruik van sterken drank. Denzelfden dag is te Grijpskerk in Groningen, een jongen van 14 jaren, wegens de felle wind, door eene molenroe welke hij los moest maken zoodanig ge troffen dat hij op de plaats is dood gebleven den 25 eene vrouw te Bleskensgraaf in een watermolen door het kamrad aangevat en zoo gewond, dat zij spoe dig is bezweken en te Enschede een jongen van 16 jarendoor onvoorzigtigheid met zijn arm in de snaar van een drijfrad geraakt, waardoor hij is omhoog gevoerdtegen den zolder geslagen en dood op den grond gevallenterwijl zijn arm in de snaar bleef han gen.Nog is den 25, te Tiel, een herbergier onder een gebrokenzwaar met hout beladen wagen geraakt en 2 uren later overleden de calicotfabriek te Nede bij Zutphen des avondsdoor het stormweder ingestort en daardoor 8 werklieden bedolvenmaar slechts een belangrijk gekwetst,en zijn 's nachts uit de Sijnagoge te Leeuwarden 6 paar zilveren ver sierselen der wetsrollen en een dito plaat, met gouden ornamentenontvreemdzonder dat daarbij braak heeft plaats gehadwaarom men vermoedt dat de dieven zich reeds over dag op de galerij hebben verborgen. Te Amsterdam zijn tot leden der Prov. Staten van N. Holland verkozen de Heeren J. Spengler en Mr. A. Jolles.De Groothertogin van Saksen-Weimar - Eisenach Zuster des Konings is den 28 voorpsoedig bevallen van eene dochter.De armenloterij te Haar lem heeft de aanzienlijke som van 1700.— opge- bragt.Te Calandsoog is de romp aangespoeld van de reeds eenigen tijd afwezige Scheveningsche pink Zee- manshoop waarvan de 7 vischerlieden zijn omgeko men, nalatende 6 weduwen en 13 kinderen.De miliciens der ligting van 1849 zullen niet als gewoon lijk den 10 Maart, maar eerst later gepasporteerd wor den.Na afloop van het Landhuish: Congres te As sen, zal in Julij een dergelijk voor het armwezen te Groningen worden gehouden.Uit Herwijnen zal weldra weder een 60tal ingezetenen naar Pella, in N. Amerika, verhuizen.Bij de 2e. Kamer der Sta ten Generaal zijn door de regering wetsontwerpen in gediend tot wijziging van den accijns op het gemaal (maïsmeel wordt gelijk gesteld met roggemeel en al- zoo de 100 p. in hoofdsom van 2.op f ,60 ge bragt) en tot wijziging in het tarief van regten op den in ,- uit,- en doorvoer, waarbij vele handels artikelen minder worden belast of geheel vrijgesteldzoo als o. a de invoer van slagtvee.Den 1 Maart is de Buiksloter-ham geveild voor 156000.Den 2 heeft Z. M. tot Hoogleeraar te Utrecht benoemd Dr. B. ter Haar predikant te Amsterdam. Z. M. heeft, den 1 Maart, den Heer Je Mr. G. C. Fontein Verschuirbenoemd regter in de Arrondis- sements Regtbank te Alkmaar eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeenten Heijlo en Limmen, en als zoodanig benoemd de Heer P. L. Wentholtalhier. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Mrt. Joseph van der Sterraan den Helder en Elisabeth van der Kop. te Alkmaar.-- Cornetis van Uriel en ïejie Korvet, heide te Alkmaar. GETROUWD. 26 Mrt. Geene. GEEOREN. 25Eeb. MarijtjeD. van Gerrit Hoff en Neeltje Elsas. 26 Maria, D. van Johannes van der Haagen en Wilhelmina Kamper.AdriaanZ. van Barend Seegers en Aaltje Kreiger. 27 GeertruiD. van Dirk Burger en Grietje de Groot. 1 Mrt. Pieter JacobusZ. van Hendrik Klaver en Antje Butt.er. 2 Anna Adriana HendrikaI). van Johannes Wilhelmus de Kort en Maria Tros. 3 Hermams, Z. van Willem Helling en Marijtje Schouten. OVERLEDEN. 27Eeb. Lea, D. van Daniel Israel Cohen en Malco Lion, 7 m. JacobZ. van Pieter Jan Jacob Cornelis Laarman en Lu- cretia Westrik2 j. 28 n Johannnes Schut, 21 j. 3 Mrt. Guurtje Punt, Wed. Sijmon Zuurbier, 63 j. "VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 3 Maart. Een Heerenhuisaan de noordzijde van de Lange- straat, wijk B, n°. 107. strijkgeld C. Boonacker 4400 Een Stal en Wagenhuis aan de westzijde van de Hoogestraat, wijk B, n°. 107. strijkgeld C. Boonacker 500

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2