iStabsï iliemvs. -voor het opvatten der wapenenheeft de Senaat van Montenegro 2000 man gelastde dorpelingen te ont zetten; juist ter tijd gekomen, hebben zij met verlies van 80 de Turken, met verlies van 300 dooden en gekwet sten terug gedreven.Vele officieren der zoogenaamde Pallikaren bij het Grieksche leger, hebben ontslag in gediend om naar hunne geboorteplaats in Albanië we der te keeren en deel te nemen aan den opstand. Koning Otto heeft echter maatregelen genomen opdat de aanmoediging en ondersteuning uit zijn rijk ophou- de.De Sultan zoude op aansporing der Fransche en Engelsche gezanten zijne Christelijke onderdanen ook in Azie geheele gelijkstelling met de Muselmannen verleenen. BINNENLAND. Het Concert den 27 Febr. door 144 zanger^ cn zangeressen en 43 muziekanten onder directie van den Heer H. A. Meijvoosin de Groote kerk te Hoorn, gehouden, is door ongeveer 1500 personen bijgewoond en heeft 787,35 opgebragt, waarvan onverwijld ƒ400. zijn uitgekeerd aan de spijscommissietot verlenging der winter bedeeling.Den 1 Maart is te Ridder kerk de aardappelenmeel fabriek van den Heer van der Woerden, met de belendende huizen, afgebrand. Den 4 is te Hindham iemand, die zich vaak aan den drank te buiten ging en sints 5 weken ver mist wasin eene sloot verdronken gevonden.Te Wildervank viel dien dag een Gjarig meisje van een' schipper in het water en werd achtervol gend nagesprongen door haren vader, een broeder van 13 jaren de moeder en nog een broeder geen van allen kunnende zwemmen zoodat het eenige moei te koste deze familie behouden weder op het drooge te brengen.Den 6 is te Lejden, in den ouderdom van 80 jaren, overleden de Emeritus Professor C. G. C. Rein- wardt,te Groningen een gehuwd arbeider door een' kantelenden balk getroffen en spoedig overledenen onder de Klundert eene dienstmeidmet eene kar rijdende om hare zieke moeder te bezoekenom het steigeren van het paardin eene sloot gesprongen doch dituitwijkendeboven op haarzoodat zij later dood uit den modder is opgehaald.De uit de Sijnagoge te Leeuwarden ontvreemde voorwerpen zijn den 7 door een boeren jongelingin den omtrek bezig zijnde met visschen verbrijzeld terug gevonden in een zak welke in het water was gelaten en met touw en stok aan den oever bevestigd het Kerkbe stuur heeft 400. uitgeloofd voor ontdekking der da ders.In den nacht van 7 op 8 Maart zijn te Vlaar- dingen 2 wachts van daar liggende schepen waar- schijnlijk om zich te verwarmen bij elkander gegaan zijnde, den volgenden morgen de een reeds gestikt en de ander bewusteloos gevonden.— De Koning zal eene reddingsboot doen aanbouwennaar het stelsel van den lieer Maas te Scheveningen.— Het verzoek om gratie van 3 maanden gevangenisstraf van 2 leden van den gemeenteraad van Appeltern, daartoe veroordeeld door de regtbank te Nijmegen wegens het gewelda- dadig openbreken der Protestantsche Schoolis van de hand gewezen doch op later verzoek den tijd tot 3 weken verminderd.Ook de gemeenteraad van Rotterdam heeft den 6met 26 tegen 8 stemmen besloten de kermis niet afteschaffen en heeft de Tweede Kamer, dien dag, met 53 tegen 11 stemmen, destaats- begrooting van 1853 verhoogd met het tractement van den minister voor de R. C. eeredienst.2 werklie den te Jisp eene schuit met mest overladen hebbende zijn daarmede varende gezonken en beide verdronken; een hunner laat eene vrouw met 4 kinderen achter. In Noord-Braband maken op verschillende plaatsen p. m. 250 lieden zich gereed om naar Amerika te ver huizen.Den 21 zal door de daartoe bestaande ver- eeniging te Amsterdam worden aanbesteed het bouwen van 104 arbeiders woningen op de Schans bij de Smallepadsgrachten den 23 het standbeeld van Koning Willem II te 's Hage onthuld worden met eene redevoering van den Heer E. W. van Dam van Isselt. In de plaats van den Heer W. A. Scholten, benoemd 2e architect te Rotterdam is tot architect te Purmerende aangesteld de Heer J. V. Lankelma. Het heeft Hare Majesteit de Koningin Moeder be haagd om aan den raad der Moederlijke Sociëteit alhier, dezer dagen wederom te doen toekomen Iloogstder- zelver gewone, aanzienlijke jaai'lijksche bijdrage van /T00. GEMEENTERAAD. Zitting van den 8 Maart 1854. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. 13 Leden tegenwoordig; 2 Leden om ongesteldheid en uitstedigheid afwezig. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijn de, wordt door de Voorzitter 1. Mondelinge mededeeling gedaan, van den afloop der gehouden puinverkooping en zijn daarna aan de orde gesteld 2. Het rapport der Commissie betrekkelijkhetBurgerweeshuis,waar op wordt besloten dat die instelling voortaan alleen bestemd zal zijn, tot verzorging van weezen tot eene der Christelijke Protes tantsche gezindten dezer Stad, behoudens eenejaarlijkscheuitkee- ring of kapitaals overschrijvingten behoeve van het R. C.Wees huis, nadat deregeling en inrigting van dit R.C. Weeshuis, in over- leg met de Regenten van hetzelvedefinitief door den Raad zal zijn vastgesteldterwijl het bedrag van die bijdragen of van dat kapitaal nader zal worden geregeldmet het oog op den oorsprong der kapitalenna daarop Regenten te hebben gehoord en waartoe de voordragt aan ae Commissie van rap porteurs is opgedragen. 3. Het rapport der Commissie van onderzoek der rekening van de Kamer van Koophandel en Pabrieken voor 1853, welke wordt goedgekeurd. Vervolgens is mededeeling gedaan 4. Van eene dispositie van Gedeputeerde Statenhoudende goed keuring der af- en overschrijvingen op de begrooting der Schutterij over .1835. 5. Van eene dispositie als bovengoedkeurende de voorgestelde voorwaarden met de Nederl. Telegraaf Maatschappijtot de Telegrafische verbinding dezer gemeenteaantega.an. 6. Van eene gelijke dispositie, houdende authorisatie tot de be- noodigde uitgaven voor de inrigting van het Telegrafisch Bureau. 7. Eene missive van Gedeputeerde Statenbetreffende de orga nisatie van het Stedelijk belastingstelsel, in verband met de bepalingen der gemeentewet. Alle voor kennisgeving aangenomen. "8.' Eene dispositie van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeu ring van het besluit van den Gemeenteraad, tot gratis afstand aan het Rijk van het locaal der voormalige Concertzaal. Besloten tot mededeeling aan het Collegie van Regenten voor de gevangenissen binnen deze Stad. 9. Rapport van de Kamer van Koophandelbetrekkelijk het ver zoek der Amsterdamsche beurtschippers, tot verandering in de Zondagsbeurt. Ter verdere behandeling met het Gemeentebestuur van Amsterdamaan Burg. en Weth. opgedragen. 10. Missive van de Kamer van Koophandel, aanbevelende de ver betering van den hoofdweg door den H. H. Waard. 11. Missive van Burg. en Wetli., omtrent den afloop der onder handelingen met het Polderbestuur van de Schermeer, betrekke lijk de bestrating van dien poldervan af den Omval tot aan de brug bij Schermerhorn. 12. Missive als boven, houdende voorstellen betreffende eenige wijzigingen in de verlichting dezer gemeente. 13. Rapport der Commissie tot de zaken van het Stedelijk belas tingstelsel houdende derzelver voorloopige beschouwingen omtrent de organisatie daarvan. 14. Verzoek van de Directie der Gazfabriek, om vrijdom van plaat selijke belasting op de ten behoeve dier inrigting gebruikt wordende steenkolen. 15. Verzoek van IV. Bagge1°. om afstand van een aangewezen terrein aan en langs de Stads vest. 2°. Om continuatie van Huurvan de door hem gebruikte grond op het Eilandtot 1 Mei eerstkomende. 16. Verzoek van A. Franken, om afstand van een stukje grond aan de Keetsloot. De Nos. 10 tot en met 16alle ter lezing voor de Le den op de Secretarie gedeponeerd. 17. Nadat door den Heer Bruinvis nog eene kleine opheldering ten aanzien der opening van de Woensdagsche veemarkt was gevraagd, en door den Voorzitter beantwoord, is de vergade ring gesloten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9Mrt. Abraham Elte, te Alkmaar en Beletje David Brouwerte Amsterdam. 10 Joris Johannes Molenaar en Charlotte Louisa tvitlanal. GETROUWD. (geene.) GEBOREN. 4Mrt. Kaatje, D. van Simon Kniest en Bernardina Eolmer.— Albert, Z. van Hendrik Honig Jz. en Duijfje Bnijs. 6 Anna Maria, D. van Hendrik Joseph Lammers en Anna Catharina Josephina Moorman. 7 a Albert, Z. van DirkNicolaas de Leur en Wijbregt Sint.— Alida Maria, D. van Johannes Gregorius Blom en Gcer- truida Nijssen.— Anna Maria, D. van Dirk Ranzijn en Engelina'Maria Halsema.

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2