Keizer en Keizerin zijn den 19 naar de baden van Biaritz vertrokken. Het rijtuig waarmede de reis over den spoorweg gedaan wordtis zoodanig ingerigtdat Z. M.des gevorderddaarin schrijfwerk kan ver- rigten. Eene telegrafische linie is daargesteld tusschen de genoemde badplaats en de voornaamste ministeriele hotels te Parijs. Oostenrijk. De gezant van Parma te Weenen heeft door eenen brief in den Lloyd bekend gemaakt, dat aan het Hof van den vermoorden Hertog, die zij ne bedienden altijd minzaam behandeldenooit een palfrenier den naam van Carra heeft gevoerd zoodat het daaromtrent vermelde als een verzinsel moet be schouwd worden.— De jongste ligting veroorzaakt in Lombardije veel weerzin vooral onder de aanzienlij ken omdat het remplaceren niet geoorloofd is; alleen te Milaan zijn 489 dienstpligtigen niet opgekomen en in de bergdistricten is dit getal nog grooter.De Oest. Corr. bevat een artikel waarin gezegd wordt dat liet Russische antwoordhoewel het onvolkomen is toch geschikt is om aan de Westersche mogendheden te worden medegedeeldverdere maatregelen zullen dus niet anders dan in de innigste overeenstemming met Pruissen en de Westersche mogendheden geno men worden. Spanje. De opstand heeft eene ernstige wending genomen en is van grooter omvang geworden dan de eenzijdige opgaven van het Gouvernement konden doen vermoeden. De proclamatie der regering, waarbij aan de tot de Koningin terugkeerende officieren en soldaten vergiffenis werd aangekondigd heeft niet de verlangde uitwerking gehad; reeds den 12 weigerde een regiment kavalerie van Montesa om de hoofdstad binnen te trekken en voegde zich bij de opstandelin gen terwijl zelfs de getrouw geblevene troepen de belooningen weigerdenwelke hen werden toegewezen voor welgelukte schermutselingen met hunne voorma lige krijgsmakkers. Den 15 begonnen te Barcelona de bewegingendoor 2 bataljons der bezetting, onder toejuiching der bevolkingde bevelhebber werd ge vangen genomen, eene junta ingesteld enden 16 maat regelen genomen tegen eenige brandstichters en moor denaarswelke dadelijk werden doodgeschoten. De kapitein generaal heeft aangekondigd, dat hij zich met den generaal O IJonnel had verstaan om de Konin gin met de bezwaren des volks bekend te maken. San Sebastian is den 17 mede omgekeerd en hebben de insurgenten aldaar den 18e" 25000 geweren uit het tuighuis gehaald. Op beide dagen zijn ook te Madrid de troepen en bevolking in opstand geraakt, hebben de ministers en de Koningin-Moeder Afurici Christina de vlugt genomen en is het paleis der laatste verwoest. Het grootste bewijs dat de opstandelingen geen volk door desertie verloren vindt men daarin, dat de Mi nister van Oorlog Blaserdie de expeditionnaire ko- lonne aanvoerde, voortdurend versterking vroegniet tegenstaande hij reeds 20000 man onder zijne bevelen had. Bij Grenada heeft hij, in een gevecht met de troepen van O Bonnelhet onderspit gedolven en is zelf gevangen genomen. Een nieuw ministerie is benoemd. De leus is alom „leve de Koningin en de Constitutie! zoodat het voorgeven als of eene veree- niging met Portugalonder Koning Pedro V bedoeld wordtgeen geloof verdient. RüSLAND-Turkije. Omtrent de belegering van Si- listria verneemt men nog dat de welgelukte°verdedi- ging wordt toegeschreven aan de bekwaamheid, moed en volharding van den britschen Kapitein Butler, die deels aan bekomene wonden deels door vermoeijenis is bezweken. Vóór het opheffen van het beleg is de stad gedurende 3 dagen en 3 nachten allerhevigst ge- bombardeeid waardoor vele gebouwen zijn verwoest en menschen omgekomen. Het verlies der Turken is 12 of 1500 dooden en gekwetsten.Het verdelgen der werken aan den Sulinamond is den 28 en 29 Ju- nij door de Engelsche stoomschepen Firebrand en Fury geschied de bezetting is verdreven de bevelhebber gevangen genomen het fort verbrand 2 kruidma- gazijnen zijn in de lucht gesprongen en 6 koopvaardij schepen vermeesterd. De lichttoren bijzondere wonin gen en het quarantaine gebouw zijn onbeschadigd op bleven. Eenige ligte stoombooten zijn de rivier opge varen om de Russische flotille optezoeken. De vrije vaart op den Donau is weder hersteld.Den 3 en Jtdy is op de eilanden voor Rudschuck, tusschen de Turken en Russen, scherp gevochten, doch zonder uit slag; den 7 zijn de eersten, ten getale van 20000 man door Chner bassa aangevoerd nabij Giuro-ewo over den vloed getrokken welke stad na een gevecht van 11 uren is bezet, zoodat de eerste divisie van de' daar geposteerde brigade Soymonoff zich den 8met veel verlies eenen weg naar Bucharest heeft moeten banen en, na vereeniging met de tweede brio-ade, voor die vesting heeft post gevat. Een gerucht dat de Russen den 10 Giurgewo weder hernomen en de Turken verdreven hebben, is niet bevestigd. Gort- schakoff staat met zijn leger te Frateschtien ontvangt voortdurend versterking. De Engelsche en Fransche hulptroepen zijn nog niet over den Donau gegaan van 24 Mei tot 8 Julij zijn bereids over Malta ver voerd 31473 Engelschenmet 4928 paarden, en 46272 Franschen, met 7426 paarden. Timmerlieden van beide natiën zijn te Schumla en Rudschuck werkzaam om winterverblijven voor de troepen interigten.Van de Russische Generaals is Chruleff te Bucharest, ten gevolge van het afzetten van zijnen arm, overleden, Au- rep door zijne eigene soldaten dood geschoten en ligt Bebuloff op zijn uiterste. Keizer Nicolaas heeft aan °2 bojaren den rang van grootbanus verleend en beschouwt zich alzoo als meester der Vorstendommen. Hij heeft de ingezetenen van Finland thans ook tot de krijgs dienst verpligt.De Russische regering heeft bepaald dat de Kadetten te Orenburg in het aanstaande school jaar de Perzische Arabische en Tartaarsche talen zul len leeren in plaats van de Fransche en Engelsche. De Cholera neemt te Kroonstadt en Petersburg toe. In Azie zijn de Russen in het gebergte, bij Ardag- han, overvallen en geslagen.— Schamijl heeft het ver- koopen van vrouwen onder zijne stammen verboden. Hij weigert ondersteuning der Engelschen in geld en wapenen vermoedelijk zich gekrenkt gevoelende over het benoemen van eenen pacha over de door de Rus sen ontruimde punten in Circassie door de Porte. De Turksche havens zullen weder voor de Grieksche vaartuigen openstaan onder voorbehoud dat binnen 2 maanden aan de eischen der Porte voldaan worde de schadeloosstelling zal geregeld worden, door eene commissie van 2 Engelschen 2 Franschen2 Tur ken en 2 Grieken.— Het banket den 22 Junij aan de officieren der Engelsche, Fransche en Griek sche troepen op den Acropolis te Athene gegeven uit 260 gasten bestaande, zal aan het Grieksche mi nisterie van oorlog ruim 10000 drachmen kosten. Na bij Smyrna worden de veldgewassen door de sprink hanen verwoestruim 85000 Ned. Ponden van d ie insecten zijn door de landlieden bijeenverzameld en ver nietigd. BINNENLAND. Het muziekfeest te Rotterdam is Zaturdag den 15 voortgezet en beslotende uitvoering werd ditmaal ook door Prins en Prinses Hendrik en Prins Frederik met zijne dochter Prinses Marie bijgewoond en begon met de 145" Psalm, door Verhulst. Daarna betuïgde de Heer Viottavan Amsterdam, als voorzitter der Maat schappij van Toonkunstzijnen dank aan de Ileeren Verhuist en Hutschenruyter en aan den stichter A. C. G. Vermeulen welke tevens eenen gouden gedenkpenning werd aangebodenvervolgens werd de 9e sijmphonie van v. Beethoven ten gehoore gebragt en eindelijk dooi de solozangers verschillende stukken ter hunner keuze, gezongen. Ten slotte verzekerde de Burgemeester F. Hofman, als voorzitter der feestcommissie, zijne erkentelijkheid aan alle medewerkenden en aan den ver dienstelijken directeur Verhuistwien hij 11 prachtig ingebonden orchest partituren vereerdegelijk door 2 meisjes uit naam van het Rotterdamsche Koor, met een gouden horologie en ketting en een' zilveren siga- rendrager geschiedde, 's Avonds werden den Burge meester, den stichter der Maatschappij en den direc teur van het feest serenades gebragt en een prachtig

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2