510 led. Edam met 47 led 445 Enkhuizen 46 146 Bloemendaal 40 152 Krommenie 37 104 Medemblik 36 76 Sloterdijk 35 74 Terschelling 34 73 Rijp 34 68 Winkel 34 64 enz. 63 vuurwerk afgestoken.Denzelfden dag is de Koning van PortugalPedro Vmet zijnen broeder den Her tog van Oporto en verder gevolg te Rotterdam aange komen en ontvangen door den opperkamerheer des Ivonings eene deputatie uit het stedelijk bestuurden portugeschen gezant en den Consul generaal van Am sterdam. Te 's Gravenhage werden zij door de officie ren van Z. M. huis opgewacht en door Prins Frederi/c verwelkomd en namen hunnen intrek in het Hotel Bel- levuewaarvoor eene eerewacht uit de bezetting werd geplaatst. Den 16 vertrokken zij naar het Loo en keerden van daar den 17 op het Paleis te Amsterdam terug. Daar ter plaatse werden de tuin van het Zoölo gisch Genootschap de Hortus Botanicushet schilde rijen kabinet van wijlen den Heer van der Hoop de Portugesche Sijnagoge 's Rijks Werf en de Oosterdok- sluizen en, den volgenden morgen, de Nieuwe Kerk 's Rijks Museum en het Werkhuis bezocht, en te Haar lem des middagsde Groote Kerkhet Pavilloen Welgelegen en het Sociëteitsgebouw in den Hout. Den 19 deden zij van 's Gravenhage een uitstapje naar Leijden ter bezigtiging van het Museum van Nat. His torie, den Academischen tuin en het Raadhuis alsmede van het stoomgemaal de Leeghwater aan den Haarlem mermeerpolder terwijl den 20 een déjeuner op het buiten het huis de Paauwvan Prins Frederik en eene revue in de maliebaan werden bijgewoond en ein delijk het Huis in 't Bosch bezienwaarna de hooge gasten zich te Rotterdam weder aan boord van het Koninglijk stoomjagt inscheeptenom de reis naar Dusseldorp voorttezetten. Beide zijn door den Ko ning benoemd tot Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw.De Prins van Oranje heeft den 14met het stoomschip Amsterdamvan den Helder eenen togt naar Hellevoetsluis gedaan en, den 16 weder teruggekeerd, het eiland Wieringen bezocht, zijnde 's avonds naar Vlieland en Terschelling vertrok ken om vervolgens ook Viissingen aan te doen.De 5<h haringjager heeft 51 de 6e. slechts 1| ton aangebragt, alzoo gezamelijkin plaats van 1000 of 1200nog niet meer dan 254| ton.Het eerste artikel van de voordragt van den Heer Groen omtrent het verleenen van vergunning tot het oprigten van scholen der le. klasse aan bijzondere personen is den 15, door de 2«. Kamer, met 31 tegen 17 stemmen verworpen en het ontwerp daarop door hem inge trokken.'s Rijks inkomstenvoor de eerste 6 maan den des jaars geraamd op ƒ27.297.513, hebben opge- bragt 27.374.142 tegen 27.056.469, in gelijk be stek van het vorige jaar.Het Nederl. Zendeling- Genootschap heeft in dit halfjaar aan giften en legaten ontvangen een bedrag van 18,949,64£.De man schappen welke van 1 tot 20 September het Kamp bij Zeyst moeten betrekkenzullen des morgensvóór het aanvangen der oefeningenkoffij met melkin plaats van jenever, verkrijgen.Het getal vreemde gras- maaijers vermindert jaarlijks over de brug te Harden- bergwaar ééne cent tol betaald wordtpasseerden vroeger 20000 nu hoogstens een derde van dat ge tal.Z. M. heeft de doodstraf over A. Wensing, Wed. Heulen, vroeger dienstbode te Haarlem, veran derd in 15 jaren tuchthuisstraf.Den 19 heeft H. D. een prachtig gouden cilinder horologiemet ketting en sleutelgeschonken aan den gewezen opperwacht meester vuurwerkmaker Nieuwenhoven van het regiment rijdende artillerie, te Leijden, ter belooning zijner50jarige trouwe dienst.Dien dag is door de Provinciale Sta ten van Noord-Holland het gewijzigd ontwerp regle ment van bestuur voor de waterschappen met 44 te gen 22 stemmen aangenomen.104 Kiesgeregtigden te Nijmegen hebben bij den Koning en de beide Ka mers der Staten Generaal adressen ingediend om de kiesbevoegdheid niet te gronden op den aanslag voor maar op het bewijs van voldane belasting.In den vroegen ochtend van den 20 is ten huize van den groen- tenboer PrikwinJcel, aan den ringdijk van den Diemer- meernabij Amsterdam een diefstal met inbraak en moord gepleegd terwijl de huisvader reeds naar de markt en de 3 knechts naar het land waren. De vrouw, dienstmaagd en 3 kinderen waren allen met eene bijl zoodanig verwond, dat men een der kinderen reeds overleden bevond en ook het tweede benevens da vrouwlater zijn bezweken. Eene som van 500. a 600. is door den misdadiger ontvreemd welke met de huisselijke omstandigheden niet onbekend moet zijn geweest.Volgens het algemeen verslag van den toestand en de werkzaamheden der Maatschappij tot Nut van't Algemeen, over 1852-53, telde dezelve 14854 leden, te weten 677 honoraire en 14177 contribue rende. Het aantal departementen steeg tot 303de voornaamste in Noord-IIolland worden aldus opgegeven: Amsterdam le me 2e Haarlem Zaandam Alkmaar Helder Koog en Zaandijk Hoorn W ormerveer Purmerende Westzaan Aan 82 personen werden eereblijken verleend voor edelmoedige daden onder anderen eene bronzen me daille aan Mozes Salomon Emmering te Alkmaarvoor redding uit het water op den 6 Junij 1852.De Volksbibliotheek in die stad bezit 1486 boekwerken waarvan door 310 lezers gebruik gemaak werd. De inlagen in de Spaarbank aldaar, waren vooi ruim de helft onder de f 1. 99 99 jj 99 99 99 99 99 99 99 11 11 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 ,£?Libsr liteIIW5. De bekwame directeur onzer gazfabriekde Heer C. C. Ferrari, is den 18 van hier naar Parijs vertrok ken omop uitnoodiging van den Franschen Keizer, in stoomfabrieken en later in Z. M. stoomschepen een nieuw procédé te besturen ter besparing van brand stoffen bij de aanwending van stoom. ARROADISSEMENTS REGTBAAK. Correctionele Zitting van 18 Julij 1854. J. v. d. M.te Heldermisbruik van vertrouwen en diefstal vrijgesproken wegens het misbruik van vertrouwen en veroor deeld wegens diefstal tot achttien maanden gevangenisstraf en kosten. A. T.te Helder, diefstal, na vroeger tot meer dan een jaar correctionele gevangenisstraf veroordeeld te zijn geweestéén jaar gevangenisstraf en kosten. A. J.te Barsingerhornoud 15 jaren, diefstal met verzwa rende omstandigheden, gepleegd met oordeel des onderscheids, drie maanden gevangenisstraf en kosten. N. de J.te Alkmaarovertreding van het Koninklijk besluit op de beurt- en veerschepen van 21 Augustus 1818, Staatsbl. No. 33, ontslagen. A. C. en Brascina v. G.te Breskensbedelarijelk drie dagen gevangenisstraf en kostenmet last om na het uiteinde der straf getransporteerd te worden naar de bedelaarskoloniën. BURGERLIJKE STA JID. ONDERTROUWD. 23 July. Jacob Levij vanThijn te Koog aan de Zaan, en Elisabeth Cohen te Alkmaar.Jan ter Haak en Geertruida Es- bach.Gerardus Johannes Cromwel en Wilhelmina Cor- nelia van Es.Willem Swartwedr. van Hendrica van der Horst en Geertruijda Mars van Santé. GETROUWD. 16 Julij .Johannes Barthobmeus Opdam en Cornelia Bingerdis. Johann Gerhard Wiesewedr. van Maria Elisabeth van Weede en Joanna Masman.— Simon Blokker en Jansje de Wilde. "19 n Fieter Lucius Wentholtte Heilo en Jonkvr. Jeannettc Agnes van Foreestte Alkmaar. GEBOREN. 14 Julij. Jeannette Christina, Gcrarda Schut. 15 Gerardus, Z. van Dirk Balder en Aaltje Boendermaker. 18 Hermams JacobusZ. van Cornelis Reekers en Catharina Maria Swaerts.— Adriana, D. van Auwel Prins en Aaltje Prins.Johannes Christiaan, Z. van Johannes Lourencius Jansen en Johanna Maria Zondag. Helena. D van Johannes Hofstee en Margaretha Wijde- raan,CornelisZ. van Aldert Ploeger en Geertje Ha verkamp.Johannes Cornelis, Z. van Jan Dekker en Barbara Elisabeth Straatman. D. van Johannes de Wit en Johanna 20

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 3