Siffilcïiclijïiecït (Ducrzigt. BUITENLAND. Spanje. Den 17 kwam de tijding der beweging te Valladolid te Madrid en maakte een diepe indruk op dö bevolking welke dadelijk in opstand kwam en 's a- vonds de hotels van den Burgerlijken Gouverneur, van eenige ministers en van den bankier Salamanca plunderdewiens kostbare schilderijverzameling ver nield werdzoo ging ook in de woning van Graaf Quinto eene schilderij verloren waarvoor hij onlangs nog 100000 francs geweigerd had. De troepen lieten dit toe doch beschermden de paleizen der Koningin en der Koningin-Moeder, welk laatste door barrières met geschut bezet, werd verdedigd, 's Konings broe der Don Fernandeen zwak mensch stierf van schrik ten huize van den Franschen gezant, Inmiddels had den de ministers hun ontslag ingediendhetwelk de Koningin aannam, terwijl zij aan den Generaal Cordova, Minister van Oorlog de vorming van een nieuw ka binet opdroeg. Eene voorloopige junta, op het stadhuis gevormdbenoemde den Generaal E. San Miguel tot voorzitter, doch deze, hoog bejaard zijnde, gevoelde zich daarvoor niet berekend alstoen werd eene com missie naar de Koningin afgevaardigd doch vond haar ongenegen om toetegeven. Den 18 was de stad door 500 barricades versperdwerd de aanval op het paleis van Christina hervat en de Kolonel Garrigodie in het gevecht van 80 Junij gevangen was genomen door het volk in vrijheid en aan het hoofd der beweging- gesteld. De pogingen van Cordova om ambtgenooten te vinden misluktenwaarom de Koningin zelve een ministerie van 3 voorstanders der bewegingspartij en 3 gematigde constitutionelen onder voorzitting van den Hertog de Iiivas benoemdehetwelk de wet ter beteugeling der drukpers introk en die van 1845 van kracht verklaarde Tevens betoonde de Koningin zich bereid met Garrigo te onderhandelenverhief hem tot Generaal en opperbevelhebber der ruiterij en wist hij de5 middags den strijd te doen staken welke echter den volgenden morgen weder werd hervat en eerst den 22, door wederzijdsche afmattingeindigde. Het nieu we bewind is reeds ontslagen tegen de komst van den Maarschalk Esparterowelke den 23 verwacht wordt, en wiens naamnevens die van O Donnell, onder alle proclamatien van de junta te Madrid voorkomt. Het stadsbestuur van 1843 is aldaar hersteld. De Gene raal aS. Miguel vervulde laatstelijk de functie van Mi nister van Oorlog. Blaser is naar men wil naar Portugal ontvlugt; omtrent het lot van Koningin Chris tina verkeert men nog in het onzekere. RüSLAND-TüRKIJE. De Kapitein Uijde Parker van lie Firebrand is bij den aanval op de Sulinawerken ge sneuveld. Hij was met een 30tal manschappen aan wal gegaan en werd toen door Kozakken overvallen. Een groot aantal troepen is alstoen van boord gegaan en heelt de Russische versterkingen verwoest. Het lijk van Barker is naar Konstantinopel gevoerd en met krijgseer ter aarde besteld.De Russische flotille op den Donau bestaat uit 25 stoomschepen en 36 kanon- neerbooten.Na het gevecht van den 7 zijn zoowel Giurgewo als Slaposia door de Turken onder AU Bassa, bezet; de eerstgenoemde stad wordt door hen versterkt, om er een gewigtig punt van te maken. In de nabij heid heeftbij eene verkenningeen gevecht plaats gehad waarbij de generaal Buterlin en de betman der Kozakken zijn gesneuveld. Tusschen den 16 en 20 zijn eenige gevechten geleverddie aan elk der partijen 300 dooden en gekwetsten gekost hebben.De Rus sen hebben Matschin bij het verlaten verbrand en Bu charest met een gelijk lot bedreigd.De Porte heeft weder de uitgifte van 50 millioenen aan muntpapier gelast en de Vorsten Sterleij en Ghika als Hospodars der Vorstendommen hersteld tegen het verlangen van den Engelschen gezant Redclif'edoch op aandrang van den Oostenrijkschen von Bruck.Te Varna is een Grieksche en een Armenische tolk opgehangen vermoedelijk ten gevolge van den ontdekten aanslag op het leven van Lord Raglan. Aldaar zijn 3 Rus sische Koopvaardijschepen opgebragt, welke onderSpaan- sche vlag voeren en slavenhandel drevenhebbende een derzelven 40 Circassische meisjes aan boord, om te Konstantinopel ter markt te brengen.Het Fran- sche leger in Turkije zal op 140000 man gebragt wor den om de Turksche troepen geheel voor Azie te kunnen beschikbaar stellen. Aan Schamyl is de rang verleend van generalissimus van het leger in Circassie en Georgie.De vereenigde eskaders toeven steeds op de reede van Baltschick de Engelschen hebben 50 kanonnen, van het zwaarste kaliber, uit Engeland ontboden.Het gezantschap van Tunis naar Kon stantinopel is op Malta aangekomen en brengt 42 mil lioenen onderstand overhet contingent van 6000 man zal spoedig volgen.De Deensche regering heeft aan de geallieerde mogendheden het oprigten van cho- lera-hospitalenvoor de zieken der Oostzeevloten niet willen vergunnen.De bemanning van den ge strande Engelschen stoomboot Tiger is te Odessa tegen Russische krijgsgevangenen uitgewisseld. BINNENLAND. De vermoedelijke bedrijver van den moord aan den Ringdijk nabij Amsterdam is den 26 des middags te Londenop het punt om zich naar Amerika in te schepen, gearresteerd, nadat de officier van Justitie te Amsterdam des morgens aan den Nederlandschen Consul generaal het berigt had gezonden, dat hij Za- turdag ochtend met de Stoomboot Lyon van het Nieu we Diep was vertrokken aldaar heeft hij bevorens zijne pijekker (welke reeds herkend is) verkocht en zich eenen gordel aangeschaftdie hij met rijksdaalders vul de. Hij heet Johann Heinrich Kemper, doch gaf voor de Ilaas, van Nieuwersluiste zijn, is 22 jaren oud en geboren te Wellendorf, in Hannover. Laatstelijk werkte hij in den Haarlemmermeer, achter Zwanenburg, en ging van daar's avonds voor den moord zeg gende geld in den Watergraafsmeer te moeten halen. Vroeger diende hij als knecht bij Prikwinkel, toen we duwenaar, en verliefde op diens toenmalige dienstmaagd, welke zijne aanzoeken afsloeg en vervolgens met haren meester in het huwelijk trad dit schijnt hem tot wraak aangespoord te hebben. Het nog in leven zijnde kind heeft herhaaldelijk den naam van Hein uitgesproken en daardoor aanleiding gegeven tot ontdekking van den dader. Te Haarlem was door de maréchaussés reeds bij vergissing een' persoon binnengebragtwiens signa lement met dat van den booswicht overeenkwam.In den nacht van 19 op 20 Julij is de stoomoliemolen van M. II. van der Veen buiten bet, kleine poortje te Gro ningen met het grootste gedeelte der naburige huizinge en 9000 ton turf, en in den nacht van 26 op 27 de wolspinnerij van de heeren Hoogeboom en Eigeman te Leijden verbrand. Ook zijn den 22 te St. Jans Kloos ter (ambt Vollenhoven) 24 a 25 groote boerenwonin gen waarvan 23 na den brand van September 1853 nieuw waren opgebouwd, in een paar uren, terwijl de spuitendoor gebrek aan waterweinig dienst konden doenen den 25 te Charloisbij Rotterdam, 3 huizen door 5 gezinnen wier inboedels niet verze kerd waren bewoond door het vuur vernield.Te Wijckelin Gaasterland overleed onlangs een blinde man van 56 jaren die sints zijne kindschheid door de Herv. Diakonie was onderhoudendoch bij wien in eene kist op zolder 1400. aan nieuwe muntspeci ën zijn gevonden.Een aan den drank verslaafde schoenmaker te Leeuwarden mishandelde in den nacht van 21 op 22, zijne vrouw, zoo dat de stads majoor en 2 policie agenten tusschen beide kwamen maar nu verweerde zich de beschonkene zoo hevig, dat hij de vrouw, met een scherp werktuig, eene ligte wonde in den nek den majoor eene in den buik den eenen agent twee en den anderen twee zeer gevaarlijke toe- bragtintusschen wist hij te ontsnappen doch werd later gevat.De Nederl. Maatschappij van Nijver heid heeft den Heeren Lutkie en Cranenburg te 's Her togenbosch de groote zilveren medaille toegewezen voor de beste monsters marmerpapier.De Heer J. F. van der HeijdeLid van de 2 e. Kamer der Sta ten Generaalvoor het kiesdistrict Eindhovenis te Strijp overleden.Het schip en de lading van Kap». van der Zee zijn formeel door het Engelsche gouverne-

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2