en 300 kleinere met de namen der schepen van de 3 vereenigde vloten worden opgelaten en eene uitdeeliug van 80000 fr. aan de behoeftigen van Parijs geschieden.— Wegens, de groote warmte worden aldaar dagelijks 600000- ponden ijs verbruikt en stijgen de actiën der ijskelders 50 pCt.in 3 dagen zijn meer dan 50000 waaijers verkocht.De regterlijke overheid heeft ver klaard dat er voor het tegenwoordige geene redenen zijn tot het vervolgen van den Heer de Montalembert. Prins Napoleon koint met half Augustus eene maand verlof in Frankrijk doorbrengen. Herhaaldelijk ont staan botsingen tusschen hem, als Prins van den bloe de en den Maarschalk de Saint Arnaudals opper bevelhebber.De Keizer heeft de 3 beloofde paar den van Abd-el-Kader ontvangen uit handen van El- Hadj-Bou-Khiba en den brenger eene prachtige met brillonten omzette snuifdoos vereerd.Het getal hon den in dit rijk wordt op 4 millioen begrootde voe dingskosten van elk op 10 centimes daags berekend, bedragen 146 millioen francs in het jaar. Een Ge- nuees te Parijs, Augustin Carosioheeft eene electro- magnetische toestel uitgevonden die hij eene hydro- dynamische zuil noemt en welke bestemd moet zijn om den stoom te vervangen. De Keizer, den ijver van den uitvinder willende ondersteunenheeft op zijne kosten, als proef, een werktuig volgens dit stelsel doen ver vaardigen. Hetzelve moet slechts verteren wat het door eigene kracht voorbrengtin tegenstelling van den stoom niet bepaald door de beperking van den tegenstandook zijn de kosten gering en is er geen gevaar van brand. Italië. Te Panna zijn tengevolge der duurte van de levensmiddelen bewegingen ontstaan waarvan de omwentelingsgezinden gebruik hebben gemaakt om een volslagen opstand te verwekken welke met geweld is onderdrukt geworden. Daarbij zijn 10 personen ge sneuveld en 17 gekwetst; 84 zijn in hechtenis geno men en 2 ontrouwe soldaten door eenen krijgsraad ver oordeeld en doodgeschoten. De Oostenrijksche bezet ting is tengevolge daarvan vermeerderd.Constanti- ni, een der beide veroordeelden wegens den moord van Graaf Lossiis den 22 «Tu 1 ij te Kome ter dood gebrao-t; de ander, Grandoniheeft zich zei ven in de gevan genis van kant gemaakt.— De Cholera woedt te Ge nuaLivorno, Florence en Napels. Oostenrijk. Iïet bevel is uitgevaardigd tot het op roepen der reserve waardoor het leger met 90000 ge diende soldaten vermeerderd zal worden en alzoo 590000 koppen tellen; daarvan zijn 200000 beschikbaar om tegen de Kussen te kunnen handelen.Voor de nieu we leening is alleen te Weenen43 millioenen florij nen ingeschreven, onder anderen de Keizer 1,200,000 Vorst Aloys van Lichtenstein 2,400,000, Vorst Paul Es- terhazij 2,300,000 Gaaaf Wratislow 500,000 de Hui zen Rothschild en Sma elk 5,- de stad Weenen en de Huizen Arnstein en EsJceles elk 3 millioen Voorts ver schillende steden en edelen voor 1 millioen en de Her tog van Brunswijk voor 100,000. Spanje. Den 23 was de houding der bevolking van Madrid zeer dreigende en werden er, niettegenstaande de pogingen van den minister San Miguelweder bui tensporigheden gepleegd den 24 was de toestand iets verbeterd op het gerucht dat Espartero en O Donnell eene overeenkomst hadden getroffen en des nachts een adjudant van den eersten bij de Koningin was geko men om haar de voorwaarden overtebrengen waarop haar ondersteuning werd toegezegd de roode vlago-en werden dien dag van de barricaden genomen en die daarbij tegenstand boden doodgeschoten den 25 ging ongestoord voorbij en was de nationale garde reeds tot 40000 man waarvan 17000 gewapend aange groeid door welke de 15 a 1800 barricaden en het koninglijk paleis werden bezet. De generaal Amettltr, van de radicale partijwerd tot commandant der burgerij verheven. De generaal Blaser was niet naar Portugal gevlugt, maar met zijne kolonne tot op 3 dagmarschen van Madrid genaderd om zijne voorma lige ambtgenootendes noods bij te staan. Aan den last der junta om zijn bevel neder te leggen, heeft hij voldaan. Verder heeft de junta jaargelden toege kend aan de betrekkingen der gesneuvelden voor de goede zaak en eene ridderorde ingesteld voor de hand havers der vrijheid en zedelijkheid, en tot bevrediging der verbitterde menigtewelke den dood verlangt van de generaals Cordova en Bep del Ole, alsmede van den heer Gondara, omdat zij den 17, 18 en 19 order gegeven hebben om op het volk te schietende gevan genneming gelast van de leden van het ministerie San Luis en van den gewezen gouverneur van Madrid D. Xavier Quinto, wier verblijfplaats echter onbekend is.— De Koningin, welke eerst haar paleis had wil len ontvlugten, maar daarin door hare staatsdames en de hellebaardier-gardes verhinderd was, heeft einde lijk, ziende dat hare proclamatie tot bijeenroeping der Cortes de gemoederen niet bevredigde, eene tweede uitgevaardigd waarbij zij verklaart door hare raads lieden misleid te zijn geweest, maar dat nu de waar heid tot haar is doorgedrongen en zij waarborgen wil geven voor de vrijheid en regten des volks. Voorts heeft zij de Generaals O Donnell en San Miguel tot Maarschalken benoemd en met den Koning 30000 re alen gegeven voor de gewonden bij de verdediging dei- barricades, waarbij 380 personen zijn gedood en 1247 gekwetst. Toen zij zich den 26 op het balcon ver toonde werd zij levendig toegejuicht. Den 29 des morgens, deed de lang verwachte Maarschalk Espar- tero, met 3000 man en 4 stukken, onder uitbun dige geestdrift der menigtezijnen intogt en begaf zich dadelijk naar de Koningin. Vervolgens benoem de hij den generaal Serrano tot kapitein generaal van AndalusieO Donnell tot minister van oorlog, bene vens 6 andere, zoowel progressistische als gemagtigde, doch algemeen geachte lieden tot ministers en °zo°ide' 's avonds de generaals O Donnell, Dulce en Ros de Olano aan den spoorweg opwachten terwijl Serrano den volgenden dag, aan liet hoofd der divisie van O Donnell, werd verwacht.— Te Barcelona is de ver bannen generaal Manuel de la Concha teruggekomen en door de junta tot opperbevelhebber van Catalonie benoemd; de werktuigen in de fabrieken zijn aldaar verboden.Aan alle buitenlandsche boeken en dag bladen is de toegang in Spanje verleend. Kusland-Turkije. Zoo wel in Rusland als in Tur- kije rigt de Cholera groote verwoestingen aante Gal- üpoli en Varna lijden de Franschen gevoelige verlie zen in eerstgenoemde stad lagen den 20 Julij, 400 militairen in het Cholera hospitaal. De Hertoo- van Elchingen, zoon van wijlen den Maarschalk Neijen de Generaal Cartriccia en meerdere officieren zijn aan die ziekte bezweken. Varna is overladen met troepen en erlangt geheel het aanzien eener Fransche haven twee derden dei huizen zijn door de militairen inge nomen de levensmiddelen zijn schaars en duur.Pe tersburg, waar over het vertrek der vloten veel geest- drilt heerschtwordt door de aanzienlijkste inwoners verlatenzoo zij voorgevenom de heerschende ziek te misschien ook uit vrees voor de terugkomst dei- vreemde vloten.Op deze neemt de cholera in de Oostzee afzij heeft alleen op de stoomschepen ge- heerscht; op sommige waren van 70 tot 160 zieken.— De eerste divisie der 4 ransche troepen met den o-e- neraal Baraguay d'Hilliers is te Ledsund op de Alantls- eilanden aangekomen, zoo dat men spoedig een aanval op Bomarsund verwacht. Te Kroonstadt worden 2 bat- taljons schaatsenrijders georganiseerd om in den winter de vreemde bezetting der eilanden te verontrusten. Perzie schijnt zich nu weder met Rusland te willen aansluiten. In Turkije denken de gealliëerden ern stig aan eene expeditie van 25000 man onder de Saint Arnaud tegen de Kriminzonderlijk tegen Jaffa en Anapa; in het arsenaal te Konstantinopel worden, onder toezigt van F ransche officierendaarvoor plat boomde vaartuigen gemaakt.— Men wil dat de Saint Arnaud nog 50000 en Raglan nog 30000 man als reserve hebben verlangd alvorens den Donau overte- trekken, aangezien Turkije geene reserve bezit.In- tusschen trekken de Russen waarschijnlijk om Oos tenrijk te bevredigen meer en meer noodwaartsde artillerie en hospitalen zijn voorloopig achter de linie van den Sereth in Moldavië gebragt.— De Turk- sche leening wil in Europa maar geen bijval vinden.—

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2