.Stabs üicuws. gustus aangevangen; neutrale schepen hebben 14 da gen tijd om Archangel te verlaten.liet gevecht bij Kars in Azie, op den 5 Augustus, is niet zoo beslis send geweest als de liussische berigten deden vermoe den daar ook aan die zijde 140 officieren en 2914 soldaten gedood of gekwetst zijn en „de Turken eene hardnekkigheid aan den dag legden welke de oud gediende soldaten nog nooit bij hen hadden waar- genomen", het wederzijdsche verlies beloopt 5000 mail. De generaal Selim-packa (Guyot) is intusschen afgezet. Te Petersburg zijn bij eene plegtige vertoo ning der veroverde vaandelsenz: eenige personen in hechtenis genomendie beweerden dat het dezelfde van eene vorige keer waren. Orner-bassa heeft den 22 met 25000 man en 30 stukken geschut, zijnen in- togt te Bucharest gedaan, waar hij feestelijk ontvangen werd. Onder zijne troepen is de cholera uitgebroken. De Oostenrijkers wier krijgsmagt voor het bezetten der vorstendommen 36 a 40000 man belooptworden de 5 September in Bucharest verwachtzullende de Turken vóór dien tijd weder vertrekken. Er heeft zich eene feestcommissie uit de aanzienlijkste inwoners gevormdom de „Oostenrijksche redders" luisterrijk intehalen. In de voornaamste straten worden triumf- bogen opgerigt en in alle kerken zal een te Deurn worden gezongen. Omer heeft 150 hoofdofficieren aangewezen om hen te verwelkomen en naar de hoofd stad te geleiden. Dervich bassa is den 17 Augustus uit Konstantinopel derwaarts gereisdom namens de Porte, de vorsten Stirbey en Ghika uittenoodigen tot het weder aanvaarden der betrekkingen van hospo- dars van Moldavië en Wallachije.Den 10, des avonds, is te Varna, in den drankwinkel van een Griekbrand ontstaanwaardoor 300 dat is een zevende der huizen zijn vernield alsmede een gedeel te der levensmiddelen, bijeengebragt voorde expeditie naar de Rrirn de Engelsche krijgsmagt heeft eene aanzienlijke hoeveelheid schoenen meel en haver ver loren ter waarde van 40000 p.St. De geheele ramp wordt op 10 millioen francs begroot. Echter was het grootste deel der behoeften reeds ingescheept. Toen de brand bijna de kruidmagazijnen bereikt hadis de wind gelukkiglijk gekeerd. Algemeen schrijft men de oorzaak aan kwaadwilligheid toeterwijl het vuur ■woedde hebben de Franschen 5 Grieken doodgescho ten '20 gewond en 5 gevangen genomen; het ver trek van vreemdelingen uit de stad is verboden. De zoo vaak uitgestelde en op 20 Aug: bepaalde logt naar de Krim is wederom tot 2 September ver schoven te Konstantinopel zijn daarvoor den 13 Aug. 3000 en den volgenden dag weder zoo vele Turken ingescheeptdie van een' goeden geest bezield waren en onder het bevel zullen gesteld worden van Soliman bassaeen hoofdofficier van groote verdienstendie zeer goed het Fransch spreekt.Te Adrianopel heeft zich mede de cholera geopenbaard 15000 Fran schen zijn in Turkije daaraan bezweken. BINNENLAND. Adrianus van der Heydenden 10 Augustus, te Brusselalwaar hij woondeoverleden heeftbij tes tamentzijne niet onaanzienlijke nalatenschap vermaakt aan het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen" in zijne geboortestad 's Hertogenbosch en wel omdat bij verdeeling aan zijne talrijke neven en nichten, ieder slechts weinig zou kunnen verkrijgen. Wijlen de Heer A. van der Hoop, welke zijne kostbare schilderijenverzameling aan de stad Amsterdam heeft geschonken heeft ook aan de algemeene armen aldaar eene som van 20000. gelegateerd.De kosten voor het aanleggen der gazverlichting te Groningen hebben zooverre de verwachting overtroffen dat de gemeente raad het plan van eene geldleening van 100000. ten behoeve daarvan heeft openbaar gemaakt. Aldaar is, naar loffelijke gewoonte, het ontzet der stad in 1672 feestelijk herdachtden 26 door eene harddraverij met paard en cbais, waaraan 18 deelnamen, den 27 (den eigenlijken dag) door kerkelijke godsdienstoefeningen en de 28 door een muziekfeest in de Nieuwe Kerk waarbij Professor Hofstede de Groot eene redevoering heeft uitgesproken, door volksvermakelijkheden en eene harddraverij van 16 paarden; de stad was alom met vlaggen versierd.Den 26 zijn door Z. M. benoemd tot Burgemeesters der gemeentenonlangs met ande ren vereenigdals D. de Boer van Heer Hugo Waard P. Spaans Jsz., van Averhorn enz:Den 27 heeft zich een bejaard huisvader een half uur buiten Hoorn, aan eenen paal opgehangen na oneenigheid met zijne kinderen en huisgenooten had hij doldriftig zijne woning verlaten en, hoezeer achtervolgd, zijnen zelfmoord weten te ontbrengen.In den nacht van 27 op 28 Aug: stortte bij den logementhouder Meijerink, te Lochem, een bij het graven van een kelder gestutte muur met de zoldering, in, waardoor een kind van 6 jaren gedood werd en 2 oudere, zwaar gekneusd, in levensgevaar verkeeren ,- en in den nacht van den 30 op den 31, werden bij den horologiemaker Rankte Oud-Beijer- land27 horologies ontvreemd; de dieven welke het huis aan de achterzijde waren ingekomen zijn onbe schaamd genoeg, geweest hun gevoeg op eene binnen plaats te doen en met een emmer te overdekken. Den 29 heeft de gemeenteraad van's Gravenhage, met 17 tegen 7 stemmen, besloten tot het aangaan eener geldleening van 112.000 verdeeld in aandeelen van 500.-, hoogstens 4 p.Ct. rente doende, voor den aanbouw van 2 vleugels aan het stedelijk badhuis te Scheveningen.Te Breda hebben zich enkele geval len van cholera voorgedaan.De eerste Kamer der Staten Generaal heeft den 30 de wet tot veranderino- van het tarief, met algemeene en den 31 die tot vaststelling van het reglement op het beleid der rege ring in Neêrlandsch-Indiemet 33 tegen 1 stem (van den heer van Swinderen aangenomen.) Dings dagden 29 Augustus, 's morgens te 4 ure, ontstond brand in de bergplaats van zaagselvan den broodbakker Kuipers aan de Keizerstraatwelke, we gens liet daar naast gelegen turfpakhuis van het K. C. Weeshuis, ernstige gevolgen had kunnen hebben, in dien de wind minder stil geweest waredoch thans door de hulp van slechts 2 brandspuitente 6 ure <?e- bluscbt washet perceel is echter geheel verwoest. Naar men vermeent is door Dijkgraaf en Heem raden van de Bedijkte Schermeerna vooraf bij circu laire daarop de Ingelanden gehoord te hebbenbeslo ten het voorstel van het Bestuur dezer Stadbetrek kelijk het aan leggen van een straatweg door gezegden polder langs de Noordervaart aangenomen met vrij lating aan de regering tot de keuze van den Noorder of Zuiderkant. Onze kermis beguustigd door het schoonste weder, werd vooral op de beide laatste marktdagen druk be zocht door de zoo welvarende boerenstand. Daartoe werkte gewis ook het aanwezen mede van het Cirque Equestre van den Heer Wollschlagerdie even als de Hoeren Ouvrier Fulgoni en Daleramet hunne gedresseerden honden en apenhunnen gevestigden naam handhaafden. Het hondje Lelie van den Heer van Straalen overtreft ech ter gezegde vierbeenige kunstenaars nog in leerzaam heid dewijl het kaart en domino kan spelen en de waarde der geldstukken en cijfers toont te weten. Nog eenige dagen na de kermis zal hetzelve in den Nieu wen Doelen te zien en ook voor gezelschappen te ont bieden zijn (zie Advertentie.) ARRONDISSEMENTS REGTBAMK. Correctionele Zitting van 29 Augustus 1854. 1. A. K. en J. J.te Alkmaar, mishandelingna daartoe gepro voceerd te zijn, elk veertien dagen gevangenisstraf en in soli- düm in de kosten. 2. G. K.te Helder, mishandeling, drie dagen gevangenisstraf en kosten. 3. J. van d^b. O, te Haringhuizen, mishandeling, boete van vijf en twintig gulden en kosten. 4. C. O.te Warmenhuizenverzuimde aangifte van zijn kind binnen drie dagenaan den ambtenaar van den Burgerlijken Standboete van drie gulden en kosten. 4. B. A. C. 1'.te Leiden, bedelarij, drie dagen gevangenisstraf met de kosten en transport naar de bedelaars koloniën.

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2