uit men alleen de klinkende munten de regtbank waaruit inen de bijpotheek-akten slechts gedeeltelijk heeft kunnen reddenzijn vernield alsmede 4 schepen van de 200 die men allen heeft laten zinken om ze te behouden 6 straten en pleinen zijn alleen verschoond gebleven. De schade wordt op 6 millioen thaler ƒ10.500 000.) begroot.Naar Aken is bevel ge zonden om de speelbankwelke bij oogluiking nog geopend bleef, te sluiten en daartoe de vergunning niet weder te verleenen. Rusland. De bekend gemaakte legerberigten om trent het gevecht aan de Alma behelzen nog de vol gende bijzonderhedenDe slag was aanvankelijk op den 19 bepaald, doch de Engelsche troepen, die de inoeijelijkheden van het terrein niet zoo goed als de vlugge Franschen konden te bt»ven komen, déden zich wachten. Menschikoff maakte zich dezen tijd ten nutte om waarlijk uitmuntende maatregelen van tegenweer te nemen. Bij zijn leger bevonden zich 180 stukken ge schut en 6000 ruiters. Evenmin is het den 20 aan de Engelschen gelukt de regtervleugel der Russen omtetrek- kenmaar zij hebben dit verzuim door hunne dapper heid vergoed. De Fransche divisie Bosquet deed dit de linkervleugel en was daarbij op de hoogte komende, een geruimen tijd blootgesteld aan het vuur van 52 batterijen artillerie. De tot deze divisie behoorende Turken hebben geen dadelijk deel aan den strijd genomenmaar eene merkwaardige geestdrift betoond. De luitenant Poite- vin droeg het vaandel van zijn regiment op het tele- graafgebouw het centrale verdedigingspunt des vijands, en sneuvelde dadr door een' kanonskogel. De gene raal Thomas, werd zwaar gewond door een' geweer kogel in den onderbuik. De vijand stelde zich hard nekkig te weer en deed het gezegde van Frederik II, na den slag van Zorndorf, in 1758 weder herleven: „dat men de Russische soldatennadat zij doodgescho ten waren nog omver moest werpen." Toen de o- verwinning zich echter voor de geallieerden verklaarde, vloden zij verward dooreen en wierpen hunne wape nen weg, zoodat 10000 ransels en 5000 geweren wer den gevonden. 8 of 900 gewonden werden krijgsge vangen gemaakt, waaronder de generaals Karganoff en Shokanoffook werden de generaals Cliomutoff en Kowalewshi gewond, de laatste zwaar; Menseliikoff ont ving eene kneuzing aan den arm. Hun geheele ver lies wordt aldus opgegeven dooden 1 generaal2 kolonels, 53 officieren en 2800 manschappen; gekwet sten 87 officieren en 3000 man, welke laatsten op cle we gen werden achtergelaten en later gevonden, terwijl de af trekkende troepen alle dorpen verbrandden. Ook het verlies der verbondenen is groot, namelijk der Franschen: dooden 3 officier.en 253 onderoffic. en soklat gekwetsten54 „1033 derEngels: dooden 26 327 gekwetsten76 „1545 het 23e Engelsche regiment verloor al zijne officieren op 3 na: de kolonel Ainsly sneuveldeterwijl hij het vaandel aan de boorden van de Alma plantte, 's Avonds werd detent van den maarschalk de Saint Arnaud opgeslagen op de plaats, waar die van vorst Menschikoff gestaan had het rijtuig van dezemet zijne portefeuille en brieven werd buitgemaakt en daarin ook zijne gou vernante gevonden. Bij gebrek aan de noodige ruite rij kon het voordeel van den dag niet vervolgd wor den anders ware het Russische leger vernietigd ge worden. Den 24 zijn reeds 2 stoomschepen met 800 zieken en gekwetsten te Therapia, over Konstantino- pel gekomen en zouden door nog 2 met 900 gevolgd worden. Mede zijn 2 stoombooteVi met 340 gekwetste Russen naar Odessa gestevend, om daar aan hunne landgenooten overgegeven te worden. Toen deze lie den aan boord gebragt werden, moest dit onder be dekking van het geschut geschiedendewijl een corps van 6000 vijanden de inscheping wilde verhinderen. Den 23 verlieten de geallieerden de Alma en trokken dien dag over de Alma en den 24 over de Belbeck zonder dat er gevechten geleverd werden daar men echter bevond dat de mond dezer rivier door een vij andelijk werk was afgesloten zoodat aldaar het ont schepen van troepen, geschut en materieel was belet, besloot men na rijp beraadSebastopoldoor eenen zijwaardschen marschaan de oostzijde omtetrekken en Balaclava te bezetten. Den 25 werd deze togt door een digt bosch aangenomen en stuitte men spoe dig op de flank eener Russische divisie, welke werd aangegrepen en daarbij eenige gevangenen veel am- munutie en bagage genomen den volgenden dag wer den de Engelschen bij het naderen van Balaclava, door kanonvuur uit een oud fortontvangen dat zich over gafterwijl tegelijk het schip van Sir E. Lyons woor de stad verscheen en welhaast door zijn eskader gevolgd werd. De Fransche troepen kwamen een dag later; allen hadden veel geleden door gebrek aan water. Men schikoff heeft zich niet sterk genoeg geacht deze beweging- te beletten, maar aan de noordzijde van Sebastopol het veld behouden waar zoowel de gemeenschap met de stad als met Perecop voor hem geopend blijft. Hij heeft 5 linieschepen en 2 fregatten voor de haven doen zin ken zoodat alleen de toppen der masten boven het wa ter uitstekenen dit heeft de verbondenen die nu met hunne schepen weinig van den zeekant kunnen on dernemen bewogen om de stad niet van de noord maar van de zuidzijde aantevallen. Den 28 heeft men eene uitbarsting en brand in de stad bespeurd misschien door opruiming van gebouwenwelke de verdediging belemmerden.De toevoer van water van de hoogten is afgesneden. In en om Sebastopol heerscht de cholera De generaals O sten Sacken en Luders zijn naar men wilmet 40 bataljons en de 20000 man sterke bezet ting van Odessade Krim binnengeruktdoch even wel nog verre van Menschikoff verwijderd. Eene af- deeling van het Russische huzaren regiment Saksen Wei- mar heeft den 26 een transport levensmiddelenvan Eupatoria komendevermeesterd en daarbij 6 officie ren en 40 man gevangen gemaakt.De Fransche opperbevelhebberdie sints lang lijdende _was maar door groote geestkracht zijne kwaal wist te verbergen, heeft zich eindelijk den 27 verpligt gezien, het bevel, ingevolge de geheime bevelen des keizersaan den generaal Canrobert overtedragen en met het stoomschip Berthoüet naar Konstantinopel te vertrekken doch is, reeds 2 dagen daarna, aan boord van dat vaartuig, overleden.De Fransche schepen in de Oostzeein de haven van Kiel vereenigd maken nu werkelijk aanstalten om huiswaarts te keeren. Turkije. Vorst Stirbeyde hospodar van Walla- chije, heeft, den 6 October, zijne intrede in Bucha rest gedaan en is daar wel ontvangen. Men verwacht eerstdaags eenen inval van Omer-bassa in Bessarabie. BINNENLAND. De raad te Gorinchem heeft den 4 October besloten, dat dit maal, wegens het heerschen der cholera, de groote kermis of najaarsmarkt niet zal gehouden wor den wel de paarden- en beestenmarkt. Te Gronin gen heeft de raad, den 7, om dezelfde reden, bepaald, dat de maskerade van h. studenten, den 12, alleen bij dag en niet des avonds zoude plaats hebben, gelijk geschied is. Te Rotterdam zijn in de vorige maand 230 personen aan de ziekte overleden. Te Maassluis, waar ook velen bezweken zijn, neemt zij af en heerscht verder ook te LeydenUtrecht en Amersfoortin welke laatste stad de kermis echter niet uitgesteld is. De nieuwe haven te Huizen is den 7 plegtig geopend. De heeren C Brandligt en J. A. de Ilaas hebben con cessie gevraagd tot het in werking brengen eener sleep dienst, met schroefstoombooten, op het groot noord-holl. kanaal, en, op gunstig verslag van de kamer van koop handel te Amsterdam, ook bekomen hun voornemen is eene reederij opterigten met een kapitaal van f 125,000 verdeeld in actiën van 500.Z. M. de Koning heeft aan de algemeene armen te Arnhem 600. geschonken.— Den 9 heeft de gemeenteraad van Deventer den heer dr. Mulder te Utrecht benoemd tot hoogleeraar in de kruidkunde aan het Atheneum. Te Nieuw Drouwen in Drentheis een landbouwer, bezig zijnde met turfgraven onder het instortende veen bedolven en later dood gevonden.Het Prov. Ge- regtshof van N. Holland heeft den 11 uitspraak ge daan in de zaak van II. Kamperbeschuldigd van don moord aan den Ringdijk, en hem, schoon de voor bedachte rade niet voor voldoende bewezen werd aan-

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2