generaal Dannenberg wordt zeer verschillend opgege ven het waarschijnlijkst op 45000 manhoewel het beperkte terrein hem verhinderde die naar eisch te ontwikkelen. Zij werd gedurende 2 uren door slechts 8000 Engelschen wederstaan en door behulp van 6000 Franschen verdreven. Zijne soldaten droegen dezelfde kapotjassen als de Engelsche waardoor velen bij de afzonderlijke gevechten gespaard bleven; de Engelsche officieren, zoo kenbaar aan hunne; uniform, zijn daarentegen in groot aantal door de Kussen getroffen. Na het gevecht hebben dezen gekwetsten op het slagveld met sabel en bajonet afgemaakt, waai- om Canrobert en Raglanden 8een parlementair naar den bevelhebber hebben afgezonden met eenen brief, inhoudende dat de behandeling der Russische krijgsgevangenen zal worden geregeld na die dei ge allieerden, welke in Russische handen valllen. In de ambulances der verbondenen zijn ook 500 Russen op genomen en 800 hunner dooden begraven; op het ap pel den 6 te Sebastopol gehouden ontbraken niet min der dan 15000 man. De genesaal Hutmoff is gesneu veld.Bij bovengenoemden storm zijn van de I ran- sche schepen het linieschip Henri IÊ, van 100 stuk ken een der snelste zeilersen het adviesvaartuig Plu- ton een oud stoomschip van 220 paardenkrachten vergaan doch de bemanning gered en vele anderen meer of minder beschadigd; de Engelschen hebben 32 schepen verloren waaronder 2 schroefstoomschepen met winterkleeding en gereed geld12 daarvan zijn bij de Katcha gestrand en daarbij eenige lieden dooi de Iius- sen oevangen genomen 17 schepen zijn na de stianding verin-and Binnen Sebastopol hebben de R ussen 2 schip bruggen gelegd om naar de noordzijde te kunnen teiug- trekken. Het kanonvuur der belegeraars is gaandeweg verminderd den 18 gestaakt en volgens de laatste tijdin gen (van 22 Nov.) werd het flaauw voortgezet. Zij melden ook dat de Russen met 4000 man een' aanval op Eupatoria ondernomen hebben maar afgewezen zijn. De "-eallieerden gaan voort hun kamp te versterken en te wapenen; van 10 tot 15 Nov. is hun leger met 15000 man versterkt De generaal Liprandi is uit eigen bewe-- ging naar Bachtsisaraï teruggetrokken en heeft de brug over de Tschernaja doen springen. O O stenkt jk. er ko! ij k is den 26 Nov. tusschen dep Minister von Buol en den Pruissischen minister von Arnim het additioneel artikel tot het Aprilverdrag ge- teekend. Indien Rusland de 4 punten onvoorwaarde lijk aanneemtlaat Oostenrijk het denkbeeld van oorlog oelieel varen zij zijnontruiming der vorstendommen (reeds geschied); afzien van het regt van uitsluitend pro tectoraat in die landschappen; vrije vaart op den Donau en zijne monden en vrije vaart op de Zwarte Zee. Hier door zal Duitschland zijne belangen genoegzaam verze kerd zien. j t, Spanje Pspartero is tot voorzitter der Cortes benoemdO Don- nel Mad'ozDuke en Proles tot vice presidenten en FuentesCol- ra' Feoaea. Gonzalez tot secretarissen; 127 der afgevaardigden hebben een programma onderteekendhetwelk inhoudt: //vrijheid, met orde onder den constituonelen troon der dynastie van konin gin Isabella Sedert is het nieuwe ministerie aldus tot stand ge komen: Espartero president, O Donnel oorlogLazuriaga buitenl. zaken, Aguirre justitie, Colloda financiën, Salazur marineSanla Cruz binneni. zaken. Turkije I)it rijk heeft op aansporing van Oostenrijk afgezien van do van Griekenland gevorderde schadeloosstelling.— De voor hoede der van daar komende Transclie brigade Mauran is te Kon- stantinopel ontscheept.— Den 15 Nov. waren aldaar meestallege- kwetsten van Inckerman aangekomen en in 2 hospitalen te Scuta ri opgenomen; daarin bevonden zich ruim 3000 zieken en gewon den— De 4000 naar de Krim gezondene Turken zullen met 10000 man aangevuld worden.— De Sultan heeft een bezoek gebragt aan prins Napoleon, die zeer verzwakt is; het was de eerste maal dat de Turksche vorst het hotel van eenen ambassadeur betrad.In 't ben-in der week werd verzekerd dat aan Omer-bassa bevel gezon den was zijne operatiën tegen Bessarabie te staken, en een aanzien lijk deel van zijn leger20000 manter scheep naar Balaclava te zenden; thans berigt men daarentegen, dat zijne voorhoede op Moldavischen bodem is aangekomen en een deel der ruiterij over de Sereth is getrokkenin aantogt zijnde naar de Pruth. BINNENLAND. Den 23 Nov. heeft het prov. geregtshof van Zuid- Holland uitspraak gedaan ter zake der plaats gehad hebbende woelingen te Naaldwijk, wegens het afschaf fen der kermis; 2 zijn veroordeeld tot 2 jaren gevan- genisstrafvoor het feitelijk aantasten van een ma gistraatspersoon in functie2 tot 1 maand gevange nis en 25. boete voor het opzettelijk breken van glasruiten, en I tot 3 maanden gevangenis, voor beleediging van een magistraatspersoon in functie met woorden 3 andere zijn vrijgesproken maar in hechte nis gehouden omdat het O. M. verklaarde dat daar toe reden bestond.Den 25 is te Haarlem door den heer Fodor, namens den heer Th. Wilson, aan de stad plegtig ten geschenke overgedragen een kostbaar schil derstuk vervaardigd door J. II. Egenberger en B. Wijnveld Jt., voorstellende Kenau Simons Hasselaar met andere vrouwenden aanval der Spanjaarden af werende. Het kunstgewrocht is in de groote zaal van bet stadhuis geplaatst en ter algemeeim bezigtiging gesteld.Den 26 overleed te Ley den in meer dan 80jarigen ouderdomaan een langzaam verval van krachten de oud-hoogleeraar in de Nederl. taal- en letterkunde Matthijs Siegenbeek.— Te Zwolle is den 27 bij het opbrengen van liet spantwerk der nieuw in aanbouw zijnde ijzergieterij een spant nêergestor waardoor een der' arbeiders op het hoofd is getroffen en dadelijk overleden.De Tweede Kamer heeft be reids 4 hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1855 aangenomen als den 25 Nov. huis de kmiings met algemeene stemm: 27 hooge Colleg. van Staat, met 28 Buitenlandsche Zaken, „42teg. 25 1 Dec. Justitie 45 19 Het bestuur der vereeniging tot bevordering van den boekhandel heeft bij de 2e. Kamer een adres ingediend tegen de uitoefening van het vak door de postdirec teuren waartegen zij maatregelen verzoeken bij de herziening der postwet,- en de kamer van koophan del en fabrieken te Leydentot ondersteuning van hetvoorstel der 5 leden, tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen.— Over het algemeen bestaat er wei nig geestdrift voor de stemmingen bij de perio dieke aftreding der leden van dergelijke kamers: te Haarlem zijn vaiT de 171 kiesgeregtigden 61 briefjes, te Deven ter van de 321 slechts 38 en te Amsterdam niet meer dan 52 ingekomen.De laatste verkoop van 1269 bunders, 35 roeden Haarlemmermeer gronden heeft opgebragt de som 582,600., of 459. per bunder.— In de afgeloopene week zijn een vader en zcon van AkswijkIn den omtrek van Edam met een schuitje met brood ventende, door eene hoos overvallen en om geslagen zijnde de vader verdronken en zijn lijk nog niet gevonden en de zoon hoezeer gerednog in zorgelijker! toestand— De schilder van Hove heeft ten gevolge der laatste tentoonstelling te Brussel de Leopoldsorde ontvangen— Berigten uit Neerlandsch Oost-Indie geven verslag van de feestviering der25ja- rige troonsbeklimming van Panatogomo VII, als Soe- soehoenan van Soerakartade resident van Soerakar- ta reikte hem, in het bijzijn der authoriteitenplegtig een brief van gelukwensching over van den gouver neur-generaal waarna in den kraton een dejeuner bal en souper werden gegeven waarbij ieder gast van Z. II een zilveren ring of broche ter gedachtenis verkreeg. Uit de op den 29 November gehoudene opening van stembriefjester verkiezing van nog een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken is geble kendat met 24 van de 51 uitgebragte geldige stem men, tot lid dier kamer is benoemd de Heer D. de Wit Jz. Den 23 Nov. hield de Afdeeling Alkmaar der Ne derl Gustaaf Adolf Vereeniging eene openbare vergadering in de Remonstrantsche kerkwaarbij de heeren C. F. Gülcher (van Amsterdam) dv A. J. P. Oort en d*. M. Cohen Stuart het woord voerden. Bij de ophaling der vervolgens verspreide brieven ter deelneming, is het gebleken, dat de afdeeling omstreeks 150 leden en be gunstigers telt. ARRONDISSEMEATS REGTBAAK. Correctionele Zitting van 28 November 1854. 1 J. G. B r te Rotterdamop liet appel van wege liet openbaar ministerie bij de Regtbankhet vonnis van den Kantonregter

Alkmaarsche Courant | 1854 | | pagina 2