sehikoff met Perecop zooveel mogelijk belemmeren. In de laatste dagen zijn 200 Russische deserteurs in het hoofdkwartier der geallieerden aangekomen.Eu- patoria wordt door de Russen, onder generaal Korff, geblokkeerd.De gouverneurs der zuidelijke provin ciën wedijveren om aan de verzoeken van Menschikoff, tot verzorging der troepen te voldoen.De keizer heeft de belasting op het zout verhoogdelk met doodstraf bedreigd die na eenen veldslag gewonden of weerloozen wreed behandelt,en in de oostelijke gouvernementen eene ligting bevolen van 10 man op de 1000 zielen te bewerkstelligen tusschen 15 Feb. en 15 Maart, welke, naar men berekent, 220000 man zal verschaffen.20000 man brengen de vesting Kieuw in staat verdediging.De Russen en onder worpene Circassiers hebben de vesting Redut-Kale in Azie aangetastmaar zijn door de Turken afgeslagen. De keizerin is herstellende. Spanje Den 20 hebben de ministers hun program ma aan de Cortes bekend gemaakt, hetwelk in zeer monarchalen geest is gesteld en eene vertegenwoordi ging van twee kamers verlangtzij maken van de aanneming eene kabinets-kwetsie.Den 22 namen de Cortes de wetsvoordragt aan, waarbij het contin gent van het leger op 70000 man werd bepaaldals mede eenparig, met goedvinden van het bewind eene verklaring tegen de vervreemding van Cuba, waardoor zoo in als buiten de vergaderingeen on beschrijfelijke indruk is te weeg gebragt.De mi nister Collado heeft de begrooting voor 1855 inge diend waarbij 26 millioen fr. op de uitgaven bezui nigd worden.Den 26 zijn te Madrid, in tegen woordigheid der koninginplegtig de vaandels aan de nationale garde uitgereikt.Meer en meer wint het gerucht veld dat een corps van 15000 Spanjaarden de operatiën der geallieerden in de Krim zal on dersteunen terwijldaarentegen de Engelsche en Fransche schepen de Spaansche bezittingen in de An tillen zullen beschermen. Turkije. Men verzekert dat Omer-bassa geweigerd heeft om de krijgsbewegingen zijner troepen aan het beleid van vreemde veldheeren te onderwerpen. Hij is den 11 uit Bucharest gegaan; de wegen zijn door de regen bijna onbegaanbaarzoodat de Turksche 'troepen zeer berooid aan de zeekust zullen komen. Het leger in Azie blijft voortdurend zwak en ordeloos; de regering heeft commissarissen en Engelsche en Fran sche officieren daar heen gezonden.De generaal Dulac is met zijnen staf en een goed deel van zijn corps uit Frankrijk te Konstantinopel gekomen. BINNENLAND. De inschrijvingen voor de inrigting der Willemskerk te 's Gravenhage hebben 40000. bedragen. Vermits echter daarvoormet inbegrip van klokkenuurwerk, orgelenz:bij den hoogen prijs der materialen 135000. noodig is hebben kerkvoogden eene lee ning geopend van 75000., rentende 3 pCt.bij deelneming in ronde sommen van 100. en het meer voud daarvantegen eene jaarlijksche aflossing van minstens 3000.Bij de verkiezing van een lid der provinciale Staten van N. Hollandte Schageu zijn 290 geldige stemmen uitgebragtvan welke 77 op den heer A. R. Sloosnotaris te Winkel, en 58 op den heer P. Hulst, notaris te Zuidscharwoudetusschen welken dus eene herstemming moet plaats hebben. De gevondene munten te Utrecht, ter waarde van 3200.zijn verdeeld tusschen de stad en den vinder, den arbeider Mulder De Protestantsche en Luther- sche gemeenten te Batavia hebben zichonder goed keuring des konings, tot eene „Evangelische gemeen te" vereenigd.Tusschen Vlijmen en Geertruiden- berg zijn de landerijen, over 5 uren lengte, en H 2 uren breedtedoor het hooge waterondergeloopen als ook de lage polders om Breda.Onder Velzen is aangespoeld het lijk eener vrouwoud 40 of 50 ja ren geheel naakt en het voorhoofd de neusoogen en kin weggeschuurdzij is te Wijk aan Zee ter aar de besteld.In 1854 zijn te Amsterdam uit zee aangekomen 2046 en van daar vertrokken 1722 sche pen.Aan de hoogeschool te Leyden zijn voor 1855 ingeschreven 472 studenten waarvan in de genees kunde 84, regten 212, godgeleerdheid 128, enz. be nevens 102 aan de athenea en elders studerende. De heeren Salvador en Fongers zullen niet berusten in het vonnis der regtbank te Haarlem.Den 22 Dec. overleed te Nijmegen, in den ouderdom van 66 jaren, de heer nu. M. J. de Man, lid van de Twee de Kamer voor het kiesdistrict Almelo.In den avond van dienzelfden dag keerden 3 landbouwers, uit den om trek van Brouwershaven, huiswaarts en huurden om den slechten weg en de duisterniste Duivendijke een bootpas waren zij met den zoon des eigenaars van wal en had deze zijn licht uitgedaan, toen hij het vaartuig hoorde omslaanop goed geluk af, stak hij zijnen polsstok in het water en had het geluk zijnen zoon te reddenmaar de andere 3 personen verdron ken latende een hunner eene weduwe en 4 kinderen na.Den 23, brak des avonds te half 10 ure, in de smederij der marine-werf te Vlissingenbrand uit, diedoor de aanwezige spuitdadelijk gestuit werd een gat in den schoorsteen had den aangrenzenden muur en deze de goot gloeijend gemaakt.Den 25 heeft de hoofd-commissie voor de oprigting van een standbeeld van koning Willem II, hare rekeningen geslotenbedragende in ontvang en uitgaaf 37,166,88° De collecte ter instandhouding der inrigting tot werk verschaffing, te 's Gravenhage, op den 26heeft 2630. opgeleverd.De dagbladen vermelden vele ongelukken door het misbruik van sterken drank ver oorzaakt zoo is een slagervan Marum in Gronin gen beschonken huiswaarts gegaan en den volgenden morgen verdronken gevonden ,- is een huisvader te Arnhemdie den 24des avonds beschonken zijnde, door de policie vervolgd werd, in eene gracht gespron gen oin die over te zwemmenen mede omge komen en, den 26, uit de vaart in het Holland- sche Yeld, het lijk opgehaald van II. Maatjes, schip persknecht te Hoogeveensedert den 23 vermist. De Eerste Kamer heeft reeds 10 hoofdstukken der begrooting voor 1855 bijna met eenparigheid van stemmenaangenomen.Eenige Engelschen en an dere personen hebben te 's Gravenhage 700. en te Amsterdam 1500. verzameld, ten behoeve der be trekkingen van hunne in de Krim gesneuvelde land- genooten.— De doopsgezinde predikant Halbertsma, te Deventer, heeft, dezer dagen, aan de koninglijke bibliotheek te 's Gravenhageeene meer dan levens- groote buste van den Frieschen dichter Gijsbert Japix vereerd, waarvan zich het origineel, door den beeldhou wer Gabriel van marmer vervaardigd, in de groote kerk te Bolsward bevindt.In het atelier van den heer Louis Vennemante 's Hertogenboschwordt druk gewerkt en is men reeds ver gevorderd met het ver vaardigen van een rijken, met beeldwerk voorzienen, grooten en schoonen Gothischen predikstoel, in het strengste dier orde, welke bestemd is om naar de groote wereldtentoonstelling te Parijs te worden ge zonden. Dit pronkstuk wordt vervaardigd voor de R. C. kerk der gemeente Poeldijk wier pastoor, de heer J. Mouriksden kunstenaar daartoe in staat gesteld heeft.De heer Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, enz.is 11. Zaturdag, van zijne reis naar Rome, te Til burg teruggekeerd. Door ZHEerw. is aan de hem on- derhoorige geloovigen een mandement uitgevaardigd wegens de uitspraak des Pausen, nopens de onbevlekte ontvangenis van de maagd Maria. Dit stuk is uit Rome van den 8 December gedagteekend. Wij zijn niet gewoon verslagen te geven van de werkzaamheden onzer Rederijkerskamer. De voordragt van het dramatiesch gedicht Griffo de Saliër van W. J. Hofdijk, op II. Woensdagavond, in den Stads Schouwburg verdient echter eene bijzondere en eer- vofle vermelding. Vooral de beide hoofd-personende behendige Griffodie geene listzelfs geene misdaad ontziet ter bereiking van zijn doelde verdrijving der Franken en de edelemaar misleide Caedmonbeur telings geslingerd door zijn vriendschapsgevoel voor Theudebert en zijne begeerte om zich op liern den ver meenden moordenaar zijns vaders, te wreken, werdén door de heeren W. v. d. Kaag en J. E. Croll uitmun-

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 3