,£?fabs iÜtcmuöT stand inderdaad zorgelijk wordt. Op het eiland Ame land waren op Nieuwjaarsdagdes avondsde dijken reeds weggeslagen en liet binnenland in eene' barre zee herschapen. Den volgenden nacht leden ook de -dijken van den Waard- en Groetpolder groot gevaar en bekwamen aanmerkelijke schade. Behalve de vroe ger vermelde schepen, strandde ook de Engelsche Schooner Stranger, kapt. Harnbymet haver, van Gothenburg naar Londen, namelijk den 2, op Ter schelling het werd verbrijzeldmaar het volk met den boot gered. Ook de hooge stand der rivieren heeft treurige gevolgen gehad, zijnde o. a. de nieuwe spoorwegdam door hetVelpsche broek zeer beschadigd en het dorp Oosterwoldebij Arnhem, geheel over stroomd zoodat nog den 8 de inwoners in de kerk en de school geborgen moesten blijven. (Uit Leer in Oost-friesland meldt men, dat insgelijks die stad on der water staatin vele huizen van 3 tot 6 voeten hoog; de spoorweg naar Papenburg is onbruikbaar.) Te Burght is een aangespoeld lijk van de verongelukte Hendrika begraven, zijnde herkend voor dat van M Koe voet^ an Rotte: dam oud 19 jaren secretaris van de fa milie van Deun. Op eene plaat bij Haamstede liggen nog 5 lijken die door de branding niet te naderen zijn.In het vorige jaar zijn uit het Nieuwe Diep per stoomboot, naar Londen verscheept 3472 koeijen, 1345 kalveren28325 schapen 67 varkens en 4 paar den.De heer A. R. Sloos, te Winkelisbij her stemming, met 224 stemmen, tot lid der prov. staten van N. Holland verkozen tegen den heer P. Hulst, te Zuidscharwoudedie er 210 verkreeg.Den 4 hebben de hedertafel en dames-zangvereeniging te Zwolle een armenconcert gegeven dat 600. heeft opgebragt,en is, door het provinciaal geregtshof van Gelderlandeen commies ontvanger der stedelij ke middelen te Nymegen veroordeeld tot 8 jaren tucht huisstraf, wegens gepleegde valschheid in het register der accijnsenterwijl dat van Zuid-Holland den 8 Cornells Koningdie den 22 October zijnen vader moedwillig heelt verwond, zoodat deze kort daarna overleed heeft verwezen tot de straffe des doods uittevoeren te 's Gravenhage.De regering dier ge meente heeft eene geldleening uitgeschreven, ten be hoeve van den bouw aan het badhuis te Schevenino-en groot/ 112000, rentende 3 pCt.jaarlijks 500o! aftelossen.Z. M. heeftbij eigenhandigen brief den heer mr. J. L. A. Luyben benoemd tot ridder van de eikenkroon bij gelegenheid van zijn 25jarig lid maatschap der 2«'. Kamer,— en tot Burgemeester van Amsterdam den heer rat C. II. Boet officier van justitie bij de arrondissements reglbank aldaar.Den 11, des morgens, heerschte te Botterdam en Delft zulk een mist, dat vele personen in het water feraak- ten een oude arme vrouw in de laatstgenoemde stad hoewel er uitgehaald stierf spoedig.De kapitein ter zee Smit van den Broeke heeft een korten tijd in de residentie vertoefd en wordt genoemd als aanstaan de minister van marine. Te Hoorn zijn in 1851- ter markt gebrast 11232 stapels Kaas wegende 2,902,355 zijnde 367 stapels en 101,384 ponden minder dan in 1853 de middelprijs was 25 de 50 N. P.In liet vorige jaar zijn geboren 31.4 kinderen en 9 levenloos aangegeven; overleden 213 personen en 69 huwelijken gesloten. De wettige bevolking was uit". Dec: 8792 zielen,' waaronder 252 militairen en 766 gevangenen.Nederd. Herv. 4878, B. Katholieken 2756 Ned. Israel. 411, Lutherschen 368Doopsgez: 213Hemonstr: 144, Afgescheid: 11, enz: Te Medenblik geboren 98, overleden 96, waaronder 4 levenloos aangegevenengehuwd 25 paren. Te Zaandam geboren 442 overleden 334gehuwd 101 paren. Zondag, den 7 Januarij, hebben de mansledematen der Doopsgezinde gemeente, ter vervulling der vacature ontstaan doorliet emeritaat van haren leeraar D. JJsen- ■beekeen drietal geformeerd bestaande uit de heeren H. A. van Gelder te Medenblik P. Bruijn te Rotte- valle en K. Sijbrandi te Kampen waaruit den 14 het beroep zal geschieden. De uitvoering der Jaargetijdenop Maandag avond waartoe 53 zangers en zangeressen en 27 mu ziekanten (waaronder de heer B. JU. Weidnermu ziekdirecteur te Haarlem onder leiding van den heer A. Otio zamenwerkten heeft aan de verwachting ten volle beantwoord en algemeen genoegen gegeven. De solo's werden vervuld door mejufvr. C. M. Dirks, Sma- bers Sophraan en de heeren Ad. Smabers, tenor, en A. H. Koene, (dillettant) mede van Haarlem, bas, die ook thans weder hunnen wel gevestigden roem waardiglijk handhaafden Muziek en zang leverden een voortreffelijk geheel. PJere aan allen die de tal rijke hoorders zoo keurig kunstgenot schonken 1 Den 12, des morgens omstreeks 3 ureover leed alhier, na eene ongesteldheid van slechts weinige dagenin den ouderdom van zeven en vijftTg jarende heer Alexander Bestdie met goed gevolg het penseel en inzonderheid de graveerstift han teerde, zoo als zijne genoeg bekende werken getuigen, terwijl hij ook als mensch aanspraak op alle achtino- had. Geboren inde Schermeer, waar zijn vader pre" dikant was had hij zich in Amsterdam gevestigd maar zich laatstelijkdoofstom zijndetot zijne eem'ge zuster begevenom bij haar zijne verdere dagen door te brengen. Wij mogten ons slechts kort in zijn hier- zijn verheugen. Er bevindt zich in deze stad thans een Kunst voortbrengsel datteregt eene Europesche vermaardheid heeft verkregen. Het is Reichardt's Cycloramaop een geschilderdzich langzaam bewegend doek van 30000 vierkante voeten eene romaneske reis voor stellende door Tyrol, Zwitserland en Italië. De stout ste natuurtafereelende heerlijkste voortbrengsels dei- bouwkunst zijn met eene verwonderlijke getrouwheid en waarheid wedergegeven, zoodat deze gezigten „hen. die deze streken nimmer bezochten, er een juist denk beeld van geven, en tevens eene aangename herinne ring verwekken bij degenen die het geluk hadden eenmaal die schoone natuur in wezenlijkheid te aan schouwen." Achervolgens ziet men de badplaats Ischl den hoogen Gold, Saltzburghet dal Berchtesgaden lmt Koningsmeer, het wildbad Gastein, het Zilterdal,' Inspruck, het slot Tyrol de bergpas Finstermunz den Orteler Merande Franzenfestehet huis van' Andreas Hof erhet Oetzdal en Trente.Lausanne het kasteel Chillon Geneve den Montblanc den Sint Bernard, den Mont-Rosa, het meer ComoMilaan Genua, Livorno Florence, Rome en eindelijk Napels met den Vesuvius, alles op eene treffende wijze ver licht beurtelings den dag en den nachthet maan licht en den bliksem nabootsende. De eerste voor stelling, op Donderdag avond, bij den heer Walraven, werd door een uitgelezen publiek bijgewoond en zal' door nog slechts ééneop Zondag, den 14, achter volgd worden, weshalve wij onze lezers raden deze gelegenheid niet voorbij te laten gaanovertuigd, dat zij meer dan voldaan zullen zijn. Het oordeel °van de meest bevoegde kunstregters in ons Vaderland, Belo-ie en eldersregtvaardigt ten volle onze aanprijzing. Behalve het armenconcert door de gezelschappen Arion en Apollo, op Maandag den 21 dezer maand is ook de Rederijkerskamer Bilderdijk voornemens in de maand Maarteene voorstellingtot een liefdadig doel te gevenen wel het drama Joan Wouters?, door//. Schimmel, ten behoeve der armen bewaarschool' van liet departement der maatschappij tot Nut van 't AlgemeenZoo wel het genoegen dat beide avonden beloven, als het prijselijk oogmerk der leden van genoem de genootschappen, maken alle aanbeveling overbodio-, Door Commissarissen der genoemde school is, fn den loop dezer week, van wege H. M. de Konin'nn op nieuw de zeer belangrijke gift van 100 ontvangen. Dingsdag den 16 's avonds ten 6 ure zal in de Remonstrantsche Kerk eene bidstond gehouden wor den voor de uitbreiding van het Christendom onder de Chinezen waarbij ook de WelEerw. Heer P van der GootLeeraar der Doopsgezinden te Amsterdam, het woord zal voeren. Sedert 1 Januarij is N. Holland in 4 Waterstaats- Arrondissementen verdeeld aHaarlem al wat ten zuiden van het IJ ligt; ingenieur van Diesen. b.) Alk maar, het N. Hollandsch kanaal van het IJ tot de Zijne met al wat ten westen van het kanaal ligt en Water

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 3