S? Ui h 5 £11 c u tv s Sardinië. Den 5 Febr. zijn de beraadslagingen over do toetreding tot het verbond tegen Rusland voort gezet. De heer iSineo heeft de aandacht gevestigd op het verzoekschrift der handelaren te Genua en gezegd dat Sardinië, voor ongeveer 15 millioen betaalde koop waren aan dè Zkvarte Zee bezatde rapporteur der commissie heeft dit overdreven genoemd en is einde lijk het tractaat door de kamer, met 101 tegen 60 stemmen, aangenomen.'s Konings broeder, Ferdi nand, hertog van Genua, is na eene vrij langdurige ziekte, ovrrieden. Hij was geboren in 1822 gehuwd met Elisabeth van Beijeren en laat 2 kinderen na. Spanje. Den 5 Febr. heeft de regering het wets ontwerp ingediend tot verkoop der geestelijke goede ren die in kleine deelen zullen gesplitst wordenom des te beter koopers te vinden. Al de nationale-, ge meente- kerkelijke-kloosterlijke- universiteits en dergelijke eigendommen kerken kazernes hospita len en gevangenissen alleen uitgezonderdworden da delijk na de bekrachtiging der wet verkocht, te beta len onmiddelijk 10 p( 't.na 10 jaren weder 10 en daarna om de ft jaren 6 pCt.tot het geheele bedrag voldaan is. Van de rijke mijnen blijven alleen de kwik- mijnen van Almaden onverkocht. De tot onderzoek dezer voord ragt benoemde commissiebestaat geheel uit voorstanders derzelve.Den 6 heeft de Cortes eene zeer omstuimige zitting gehouden waarin ten laatste, met 130 tegen 107 stemmen stemmen, beslo ten is het beginsel der koninglijke sanctie in de con stitutie optenemen daarna stelde de minister van jus titie voor, ook alle wetten en besluiten dezer vergade ring daaraan te onderwerpen en verklaarde dat het bewind daarvan eene kabinetskwestie maakte. Itien nieuwe storm was hiervan het gevolg en in verwarring gingen de leden uit een. BINNENLAND. In 1854 zijn ingevoerd 8631 runderen, 9064 scha pen, 492741 ponden boter en 432213 ponden kaas; uitgevoerd 77198 runderen, 167950 schapen, 14,651,507 ponden boter (in 1853 waren die getallen 83074, 204148en 13,592,380) en25,976,597 ponden kaas. Dezer dagen is een persoon in hechtenis genomen en te 's Gravenhage voor 4 maanden gevangen gezet, daartoe door het hof van Z. Holland in appèl verwezen, wegens herhaalde onbevoegde uitoefening der genees kunde, zijnde de voorziening in cassatie verworpen en het verzoek om gratie van de hand gewezen.De minister van oorlog heeft bij aanschrijving van den 6, maatregelen verordend om het vrijwillig dienst nemen van oude soldaten te bevorderen zij zullen van de ge wone theorien, proprieteitsappels en sommige excerci- tiën vrijgesteld worden bij goed gedrag 14 dagen ver lof, met behoud van soldij en bajonet-koppel of zijdge weer, kunnen verkrijgen; de sergeant-majoors en op perwachtmeesters mogen trouwen en de soldij der wer vende onderofficieren en soldaten verhoogd worden. Ook zijn de disciplinaire straffen voor de militairen bij het leger aanmerkelijk verligt.Den 8 is te ter Heijden gestrand de kof Clasirta Margarelhakapt. J. H. Top, van Dantzig naar Schiedam. De equipage, die vele uren in het want van het geheel onder water liggende schip gezeten had, is met de reddingsboot van ter Heij den gered nadat de nadering met de booten der Z. Boll, reddingmaatschappij en die van Scheveningen te vergeefs beproefd was.Het kantoor van de rijks-tele- graaf te Gorinchem is geopend.De groote kerk te Rotterdam zal met gaz verlicht en daartoe de toestel len aan de koperen kroonen aangebragt worden.Te Nieuwenhuis, bij Ilardenberg, heeft zich, den 11, een geacht en bejaard huisvader van een talrijk gezin om achteruitgang zijner zaken opgehangen zijne vrouw vond hem met den dood worstelendemaar viel van schrik buiten kennis ter aarde.Te Assen hoorde een heer geluid in de vuilnisbak en ontdekte daarin een pas geboren kindzijne dienstmeid is op vermoeden ge vangen genomen.Te Mook zijn 2 broertjes, van 9 en 13 jaren, op de Maas schaatsenrijdendeverdron ken.De kosten der zeeweringen van .Noord-Holland zijn over 1855 geraamd op 527647,91 waarvan voor de dijken en sluizen vanWaarden Groet/48632,69|, voor den Wieringerwaard f 385 den Anna Pau- lownapolder f 15650,de havenwerken van het N. Diep 32358,33 de Heldersche zeewering ƒ30660, de Petterner dito 1380,en den Hondsbosscher wa- kerdijk f 24431.Eene voorstelling van het liefheb berij-tooneelgezelschap Melpomene en Thalia, den 12, te Breda, heeft 220,- en het concert der schutter- harmonie S. Cecilia, den 13, te 's Hertogenbosch, na genoeg 300., ten voordeele der armenopgebragt. De directie der duinwater-maatschappij te Amsterdam heeft, omdat de hoofdbuizen nog niet in alle wijken gele gen zijn op 6 pleinen het water, a 1 cent per em mer verkrijgbaar gesteld.Den 13 heeft de 2e. ka mer hare werkzaamheden hervatde regering heeft in gediend een wetsontwerp tot aanwijzing van 200000., voor de stichting van een stoomgemaal van de Gouwe op den IJssel, bij Gouda, in het belang der droogma king van de Haarlemmermeereen dito op de uitoe fening der veeartsenijkunde, volgens hetwelk de em piristen (wier getal dat der geëxamineerden 5 maal overtreft) die 35 jaren oud zijn en 5 jaren het vak geoefend hebbendaartoe nog 2 jaren bevoegd zullen blijven en inmiddels examen moeten afleggen tegen onbevoegden worden boeten van 3. tot 100. en des noods gevangenisstraffen van 1 tot 14 dagen bedreigd; en een dito tot afschaffing der belasting van den accijns op het gemaal met 1°. Januarij 1856 en van het ton nengeld te zamen aan de schatkist 5 millioen zullen de schaden te vinden door verhooging van den suiker accijns met f 500000 door heffing van 12 opcenten op het gedestilleerd en hoofdelijken omslag van 1 mil lioen waarin Noord-Holland komt voor 342,220., of per ziel 67 cents, zijnde de accijns der tarwe en rogge in die provincie voor elk 1,66.Door het bestuur der vereeniging ter bevordering van dm boek handel is namens 350 boekverkooperseen adres bij de Kamer ingediend tegen de bemoeijingen der post beambten met hun vak vooral zich beklagende over het door dezen genoten vrije vervoer van brieven en paketten, waar door de concurrentie moeijelijk wordt. Den 13 is te Krommenie eene harddraverij, met 20 gewone paarden en daarna van 12 harddravers en den 14 eene hardrijderij op schaatsen van 106 personen gehouden de prijzendoor geldelijke bijdragen der ingezetenen bekostigd werden behaald voor de eer ste harddraverij de prijs door A. Teeling, te Uitgeest en de premie door K. van Eden te Krommenie; voor de tweede: prijs, David, van J. Visser, te Amsterdam, pre mie Tuppevan K. van Eden; aan de 53 vlugste schaatsenrijders werd eene hoeveelheid spek van 138 p. uitgereikt, en de eerste dag met eenen maaltijd in de sociëteit „ons genoegen" besloten.Den 14 heeft zich een jonge behangersknecht te Zwolle met een pistoolschot van het leven willen berooven maar de lading zon der kogel zijnde, zich slechts vreesselijk in het gelaat geschonden.Den 15 viel eene vrouw, met eene zuigeling op den arm eene brug afgaandedoor de gladde straat, zoodanig, dat het kind verpletterd werd. Men vermeent uit zeer goede bron dat het berigt voorkomende in het vorig nommer dezer courant om trent eene voorbede van Ds. J. J. v. O(osterzee)te Rotterdam voor den Czaar van Rusland tegen de ingrijpende heerschzucht zijner vijandenniet geheel overeenkomstig de waarheid is. De vermelde woorden zijn niet door den redenaar gesproken. Ingezonden.) Onlangs berigtten de dagbladendat in de teeken- school te Apeldoornvoor het eerst hier te landede leerwijze van Dupuis was ingevoerdzulks is echter reeds vóór een viertal jaren te Maastricht en sedert Februarij des vorigen jaars in onze Stads-teekenschool geschiednaar modellenwelke niet uit Parijs zijn ontboden maar alhier vervaardigd. Gedurende de maand Januarij dezes jaars, zijn van het station der N«derlandsche telegraafmaatschap- pij alhier verzonden 55 dépêches.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2