5?tubs lïicunrs. dernomen worden dievolgens den generaal Nid 2Q0Ï)Ö man moet kosten terwijl een langer beleg, naar de meeirng des Keizers, nog meer zoude vorderen. P Moniteur vermeldt dat voorde 747000 fr., aan het 'leger in liet oosten geschonken, is aangeschaft: voor 171000 fr aan wijn, 136000 brandewijn, 30000 aan hammen en reuzel, 60000 chocolade, 25000 kaas, 102000 tabak enzDen 20 is te Parijs de optogt met den karnavalsos gehouden die ditmaal den naam van Sebastopol droeg. Aldaar wordt eene brug ge bouwd de Almabrug geheeten.Het werven van sol daten in Zwitserland gaat zeer gunstig te weten reeds 1800 man.De Fransche vlottende schuld bedraagt 700,823,000 francs; de begrooting voor de gewone dienst van 1856 levert een overschot van 4 millioenop. Oostenrijk. Den 16 is van de Toscaansche rege ring eene nota ontvangen houdende toetreding tot het alliantie-tractaatook van Zweden is eene nota inge diend met voorwaarden tot dezelfde handeling. PruisseN. De voorstellen der buitengewone gezan ten naar Londen en Parijs, v. Usedom en generaal v. Wedell, zijn aangenomen als grondslagen om de on derhandelingen voorttezetten zijnde de redenen waar om deze staat geweigerd heeft het tractaat van 2 Dec. te teekenen, sedert gewijzigd, en men alzoo weldra de aansluiting met de verbondene mogendheden te gemoet ziet. Spanje. Bij het leger is dank zij den ijver van den minister van oorlog, reeds het buitengewoon groot getal van 10000 vrijwilligers ingeschreven.Van 10 tot 14 Febr. heeft de Cortes zich bezig gehouden met de vraag of de constitutie vrijheid van godsdienst zal veroorloven: het voorstel van den heer Corradidat geen ingezeten om geloofszaken verontrust zal mogen wordenis bestreden door het lid der commissie voor de grondwet Olozaqa en den minister Luzuriaga en met 132 tegen 115 stemmen afgewezen. Ook zijn de voorstellen van de leden Seoane, om vreemdelingen ge lijke vrijheid te verleenen als Spanjaarden in hunne landen genieten, met 125 tegen 102, en Degollada om andere eerediensten dan de Rootnsche in steden van meer dan 70000 inwoners te vergunnen, met 124 te gen 96 stemmen, verworpen.Den 21 heeft de Cor tes het bewind gemagtigd voor 500 millioen realen aan schuldbrieven uittegeven; de handelwijze der ministers omtrent de Koningin-Moeder is, met 210 tegen 2 stemmen, goedgekeurd. Rusland. T)e uitval der bezetting van Sebastopol in den nacht van 31 Jan. op 1 Febr. geschiedde onder de leiding van den lui tenant Birlulejfmet 330 soldatenwelke de Franschenmet de bajonet, verdreven en, in weerwil van het kanon- en geweervuur, 6 malen den aanval hernieuwden en 3 officieren en 7 soldaten ge vangen namen, terwijl van hunne kant 1 vaandrig en 3 soldaten sneuvelden en 31 man gekwetst werden. Dus zegt het Russisch rapportvolgens de berigten der Franschen telde" de vijand 1500 a 2000 man, waarvan een aantal met spaden en houwelen, en moest hij eene menigte soldaten op het terrein achterlaten. De Franschen leden echter hevige verliezendoor de duisternis mis leid beschoot het!2e regiment een barer compagniënwelke de Russen tot onder de muren vervolgd hadmet een moorddadig fe weer vuurwaardoor 50 personen sneuvelden, onder anderen de ataljonschef Sar/af, 1 kapitein der genie en 2 van het regiment. Te gelijk ondernamen de Russen een belangrijke uitval tegen de Engelsehe liuiën bij de Tschernaija, die, met behulp eener Fran sche brigadenog vóór. de komst van Bouquetdie mede toesnel de werd afgeslagen. Den volgenden dag had een uitval van min der belang, naar de zijde der marine batterijen, plaats.In Se bastopol houden de officieren van tijd tot tijd danspartijende Grootvorsten zijn aldaar den 2 wedergekeerdin de straten zijn tonnen met water geplaatst om de hommen in te werpen. De hei de liniën van verdediging zijn door eene gracht, met Friesche rui tersgescheiden.— Den 30 Jan. hebben de Russen den loop der Fransche mijnen ontdekt en door dampmijnen vernieldden 6 Febr. wilden de Franschen dit wederkeerig doenhetgeen mislukt is hebbende de eersten daarentegen, den 8, hunne verwoesting voort gezet— Uit Konstantinopel is eene krachtige elektrieke toestel naar de Krim gezondenom de werken der belegeraars te verlich ten, zonder eenig nut voor de belegerden."Sedert den 2 had men weder regensneeuw, vorsten kouden wind; den 12 was het weder gunstig en de sneeuw afnemendede winter is aldaar dit maal zeer streng te noemen. De Russen besehermen zich voorde koude door gegravene aardlmttenzij zijn goed voorzien van brood, brandewijn en brandhout; andere behoeften zijn slechts tot onge hoorde prijzen te hekomen.De generaal Liprandi is weder met 20 a 30000 man op de hoogten van Balaclava teruggekeerd. In die stad zijn eenige ploegen aardwerkerselk van 100 man en van het noodigezelfs van geneeskundige hulp verzorgdaangekomen, !voor den aanleg van den spoorweg.— In de 2 laatste maanden zijn 100000 Russen naar de Krim opgerukt, waarvan een derd® te Perecop is geblevenmen meent dat dit te zeer overdreven is. 30000 Turken zijn alsnu naar Eupatoria overgescheept; daaronder zijn naauwelijks 500 ziekenzij worden gelegerd in een versterkt kamp hij die stadtnsschen 2 meerende bezetting bestaat uit 11000 Turken en 8000 Erauschen en Engelsehen. De vijand be waakt naauwkeurig den omtrek. De 9e Fransche divisie zal van Konstantinopel mede naar Eupatoria vertrekken, om de bewegin gen van Omer-paclia te ondersteunen.In het manifest van 10 Febr. zegt Keizer Nicolaasdat hij door toetreding tot de 4 pun ten blijken van zijne vredelievendheid heeft gegevendat de toe rustingen zijner vijanden nogthans voortduren en hij dus op zijne hoede wil zijn, waartoe eene wapening van 23 man op de 1000 zielen wordt gelastwaarvan alleen de Israëliten en de op voor waarde van vrijstelling ingekomene vreemde kolonisten, tegen gel delijke bijdragenzullen verschoond worden.De zwakste zijde van het rijkaan de Pruissische grenzenis eenigermate voorzien door den generaal BergNarva en Samburg zijn aanmerkelijk ver sterkt en hebben talrijke bezettingen van bet Baltische arméekorps verkregen.De Keizerin heeft 1000 th. geschonken voor de nood lijdenden door den brand van Memel.Op elke 30 akkers land zal eene oorlogsbelasting van 15 roebels gelieven worden. BINNENLAND. De beliangersgezel te Zwolle, die zich, den 14, door een pistoolschot trachtte omtebrengen is den 16 over leden.'s Rijks middelen hebben in Januarij opge- bragt 4,395,551,tegen 4,036,370,in 1854. De Nederlandsche bondsgezant voor Limburg en Luxem burg is toegetreden tot het besluit van 8 Febr. ten gevolge waarvan de contingenten dier gewesten op den voet van oorlog worden gebragt.Den 9 heeft Z. M. bewilliging verleend tot oprigting der Duinwaterleiding Maatschappij van denlielder en het Nieuwe Diep, onder di rectie van mr. Ch Bosch Reitz.- Een landbouwer tellertme, bij Bornevoeder voor het vee zullende afwerpen is van den hooizolder gevallen en op de plaats dood ge bleven eene weduwe met 4 kinderen nalatende.Te Leijden en Sijbecarspel is een man en te Arnemuiden en Medemblik eene vrouw, door gebrek en koude, in hunne woningen dood gevondenin de laatste stad is een man nog 3 dagen in het ziekenhuis verpleegd, maar mede bezweken.Den 16 is aan het Nieuwe Diep eene hardrijderij op schaatsen, om eenige zilveren voor werpen en den volgenden dag te Zaandam, vanwege het stedelijk bestuur, eene harddraverij gehouden, waaraan 16 narrensleden deelnamen; de prijs werd be- hjiald door de Vliegervan C. de Goede, te Purmerend, en de premie door de Snel, van A. Boer, te Haarlem. Den 17 is bij aanbesteding het versmallen van het spoor van Driebergen naar Amsterdam met opbreken van het bestaande spoor tusschen Amsterdam en Utrecht aangenomen door L. J. de Bont Verdoorn van Ameij- de voor 14280,De buitengewone collecten aan de huizen te Haarlem door, diakonen der Hervormde Roomsche Luthersche en Israëlitische gemeenten ge houden, hebben te zamen 4752,54 opgebragt en de opvoering van de profecij der starren, van W. J. Hof dijk, en van 2 onuitgegevene blijspelen, door het ge zelschap Melpomene, op den 17, ten behoeve der ar men, ruim 700,terwijl mede eene armenloterij wordt tot stand gebragt.Eene tooneelvoorstelling door het typographisch gezelschap te Middelburgden 19, tot hetzelfde doel gegeven, leverde ruim 250, en de opvoering van Heemskerks belegtc Groningen, den 21 bruto 400,— op.De wet op de minis- triële verantwoordelijkheid is dien dag door de 2«. Kanjer met 41 tegen 12 stemmen aangenomen. De heer W. J. C. A. van Hasselt is benoemd omals agentde Nederlandsche nijverheid, bij de wereldten toonstelling te Parijs, te vertegenwoordigen N.B. In het vor g No. stond eene opgave der geraam de kosten van eenige zeedijken in N. Holland over 1855, lees 1854. Het concert op 11. Maandag, ten behoeve van de Algemeene Armen, gegevenheeft (met het bespreken der plaatsen) opgebragt de somma van 269 50 waarvan is betaald: aan P. A. Walraven, voor het houden van 20 repetitiën verwarming van localen enz. 42 25aan de suppoosten voor liet ophalen der inteekeningen het bezorgen der programma's en inza melen der gelden het halen en te huis brengen der

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2