fSt.ubs llictiwg. pogingen tot redding van een polieie-agentverdron ken Des morgens is, aan het trekpad van Pekel-A ,nar Winschoten het lijk gevonden van een man die d'eirevorigen avond beschonken eene herberg verlaten jiaj en den 5 heeft een arbeider te Almelozich in z'niie weefkamer opgehangenten gevolge van huis- selijke twist en misbruik van sterken drank. Te Rot terdam wordt een adres aan de 2 Kamer geteekend verzoekende beperkende bepalingen op het verkoopen van die volksplaag en een onderzoek omtrent het wen selijke van het geheel verbieden van hare bereiding. Het militair concert te Tilburg op den 5 heeft o65,— opcebraft.Den 7 heeft de raad van Amsterdam be sloten een adres bij de hooge regering intedienenom uitstel tot 1 Jan. 18(50, van de termijn tot wijziging van het belastingstelsel, vastgesteld bij art. 291 der gemeen- tewet._ Op de Heerengracht aldaar is dien dag eén mailbezig zijnde met boomen te snoeijen naar be neden gevallen en spoedig overleden.— De leening van 98000 voor het bouwen van 2 vleugels aan het badhuis te Scheveningen is volgeteekend.— i')e Koning heeft bepaald dat de betrekking van ma kelaar vereenigbaar is met het lidmaatschap van den gemeenteraad.De 2^. kamer heeft aangenomenden 3, zonder hoofdelijke stemming: de conclusie der com missie, betreffende het adres van M. D. Teenstra, we- Igens de behandeling der slaven in West-Indie luiden de: dat de vergadering niet gerust gesteld is omtrent het' lot der slaven dat zij de reglementen niet vol doende acht om hen tegen mishandeling te beschermen; dat zij spoedig daarin verbetering verlangtzonder echter de maatregelen tot eene gewenschte vrijverkla ring te vertragen;- den 8, met 34 tegen 26 stemmen: de °wet tot regeling en beperking der uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering,- en den 9, met atgemeene stemmendie tot opheffing van liet fonds der bakengelden.— De heer P. Dadolc van Eed, thans in Egypte, heeft, door de ijverige bemoei- jincren van onzen consul S. W. Rwjssenaers te Alexandrie, voor de firma Paul van Vlissingen Dadok van Heelte Amsterdam met den Bassa een contract gesloten voor de levering van sleepbooten en ijzeren ligterstot het in werking brengen eener stoomsleepdienst op den Nijl. De zware ijsgang op onze rivieren heeft vooral in Gelderland, verschrikkelijke verwoestingen veroorzaakt; reeds den 2 werden de schipbruggen te Zutphen en Deventer weggenomen en was liet water wassende. Den 4 liep de°Westervoortsche dijktusschen Arnhem en Westervoort, op vele plaatsen over; op de oevers stapelden de ijsschotsen huishoog op en des nachts steeg het water zoo"hoog, als sedert 1820 niet geschied was; door opkistingen kon men het aanvankelijk keeren maar in den nacht van (5 op 7 bezweek de dijk bij het Malburgsche veerwaardoor de Velperbroek over stroomd werd ook het dorp Westervoort raakte ge heel onder water, zoodat men met booten van het eene huis tot liet andere voer. Den volgenden nacht bekwam genoemde dijk aldaar weder 2 gatenop de oostersin «rel te Arnhem werden ter bewaring dier stad met kradit noudkeeringen en aldaar de oude kaval- leriestallen gereed gemaaktom menschente ont vangen.Te Gent was het water den 5, in een etmaal, 1,10 gerezen maar stond nog 0,90 onder de dijkskruin.— Tusschen het Malburgsche veer en hui zen dreef ook een groot gedeelte dijk uit. In den a- vond van den 4 liep ook de bandijk, aan de regterzij- de van de Over-betuwe onder Elden, Drie], Bete ren, Randwijck en Lakemond over maar werden met I voo'rbeeldeloozen moednoodkeeringen gemaakt en be houden. 's Nachts te 1 ure stond het water 0,48 hoo ver dan in 1841. Den 5, 's morgens te 6 ure, had er eene verzakking en afscheuring, over 100 ellen lengte, aan de binnenzijde van den dijk te Elde plaats, welke'overloop en verzinking men 's avonds te 6 ure weder meester was. - Den 4 liep de dijk van Ilat- tem tot Bergwijk (bij Rlienen)over een uur lengte, over en den 5 schoof liet ijs te Vreeswijk over den dijk, en stortte het water bij de Heul te Schalkwijk, tot den Utrechtschen afweg, met gang daarover. Een weinD beneden Wageningen bekwam de noodkade 3 gaten0, hetwelk eene doorbraak van den Grebbedijk van 1C0 ellen wijd, ten gevolge had. Veenendaal alwaarin 144 jareu geen watersnood geweest was, Ede en Bcnnekom werden den Gdaardoor overstroomd waarvan de bewoners meestal zonder iets te redden, de vlugt namen en in kerken en scholen geborgen werden. Bij eerstgenoemde plaats is eene verzakking in den spoorwegdijk gekomen waarom de passagiers aldaar over eene noodbrug, in andere treinen moeten overgaan.De linkerrijnljk brak den 5, des avond,, over"60 ellen lengte, door tusschen Maurik en Eek, en onstonden den volgenden dag nog 2 gaten te In een en Lienden zoodat liet water tot Tiel stroomde en ook het Aspersche veld onderliep.De verschrik kelijkste doorbraken zijn echter in den zuider-Waaldijk bij Dreumel, waar het water ter hoogte van meer dan ééne el overliep en 2 gaten van 25 en 50 el aan den afweg naar Hcerewaarden ontstonden van het eerste dorp werden 17, van het laatste 10 huizen vernieldaldaar kwamen ook 6 menschen en eene menigte vee om.De Ellekomsche en Ooysclie pol ders bij Nijmegen, zijn mede onder water, door een cat van rutin 100 ellen, in den Ellekomsclien dijk. Deze stad was in den nacht van 3 op 4 even als Zutphen, den 6, beide ten deele, overstroomd.— De Koninc is den 6 naar Arnhem vertrokken, heeft den 7 de doorbraak te Westervoort bezocht en is den 8 naar de Betuwe gegaanook de minister van binnenl. zaken heeft zich naar Gelderland begeven.— Uit Overijssel meldt men dat het water den 7 tc Zwolle 0,17 hooger stond dan in 1784; dat de Geldersche dijk en die aan het katerveer overliepen doch de laatste door eene kleine kistdam behouden werd en dat de we >-en van Zwolle naar Deventer en EIburg en van daar naar Kampen geïnundeerd zijn, even als de om streken van Hardenberg, door een gat in den dijk, bij de zoogenaamde Koningsbrug.— In Noord-Bra- bnnd isin den nacht van 5 op 6 E ebr.de Hennes- dijk tusschen Gerwen en Rosmalenbezweken en het watermet verval van 1 el, ingeloopen2 inwo ners van Gerwendie eenen voorraad aardappelen wilden redden zijn verongeluktden 6 brak de Maas dijk te Litli door waardoor z5 huizen vernield wer den en 7 menschen omkwamenden 7 bezweek een deel van den dijk van Orthen bij liet fort, en liepen vele gedeelten van 's Hertogenbosch onder. Te Alem zijn de behoeftigen in het school opgenomen en voorts Vugt, S. Oedenrode, Boxtel, Giffen en Berlicum over stroomd.Volgens de laatste berigten was het ijs in de bedreigde gewesten opgeruimd en dus verder ge vaar geweken. In den avond van den 4 werd het 25jarig bestaan van het Schilders-Begrafenisonder de zinspreuk: lot een goed eindedoor de talrijk opgekomen leden, in de zaal van den heer Walraven feestelijk herdacht. Het bestuur gaf een overzigt van de lotgevallen van dit fonds en van deszelfs tegenwoordigen bloeijenden toestand hetwelk met toejuiching werd ontvangen en daarna den avond verder in gepaste vrolijkheid door- gebragt. Gedurende de maand Februarij zijn van het sta tion der telegraaf alhier verzonden 69 dépêches. ARRONIHSSEIIENTS IiEGTBA.HK. Correctionele Zitting van 6 Maart 1855. 1. C. H.,-te Amsterdam, bedelarij, veertien dagen gevangenisstraf en kosten. 2. J. J. M.te Nieuwer Amstelals boven. 3 II M.te A lkmaareenvoudige diefstaldertien maanden ge vangenisstraf en kosten. 4 C K en G. de W.te Alkmaarde eerste wegens diefstal veroordeeld'tot eene gevangenisstraf van veertien dagen en in de kosten en de tweede, wegens medepligtigheid aan dien dief- 5 li'1'de V"'tekAlkmaar moedwillige mishandeling, geploegd met oordeel des onderscheidsdrie dagen gevangenisstraf ea vier Guldens boete en kosten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. Geene. GETROUWD. 4Mrt. Johannes Smagtel en Dompina Adriam van EggeUn.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 3