iïicmvsL het vervoer der landverhuizers.Den 12 is aldaar aanbesteed het maken van eene brug over de Leuven- haven en andere werken tot verbinding van de oude en nieuwe gedeelten der stad aan P. van Limburg, voor ƒ45,600.In den nacht van 12 op 13 Mrt.ontstond brand te Zaandam in het pakhuis van Jan de Jong, in de Noord, welke spoedig gebluscht werd welk ledig gebouw voorƒ2000,(ver boven de waarde) verzekerd was; ge vangen genomen zijnde, bekende hij aan den commissaris van policie op 2 plaatsen den brand gesticht te hebben. Den 13 gaf de Rederijkerskamer te Hoorn eene voor stelling ten behoeve der algemeene armenwelke 560,en de muziekvereeniging te Breda, een vo caal en instrumentaal concert, dat 612,75 opbragt, waarvoor aan de inteekenaars broodbonsvoor de be- hoeftigen, zijn afgegeven.Te 's Hertogenbosch ging eene vrouw haren man inhet gasthuis bezoeken en liet haar 4jarigmeisje, op eene stoof met vuur achter, waardoor het kind in brand geraakte en door de ingekomen buren geheel verkoold gevonden werd.Den 14 nam de 2e. kamer de wet tot bouwing van een stoomgemaal tot ontlasting van Rijnlands boezem op den IJsselmet 50 tegen 3 stemmen aan.In de Binnen-Amstel te Amsterdam verdronk des avonds eene dienstbode die met het reinigen van emmers door het ijs gezakt was.De raad dier stad besloot den 15 met groote meerderheid, omonder eenige bepalingenaan de maatschappij van volksvlijt, een terrein van 3 h 4 bunders, buiten de Utrechtsche poortaftestaan ter oprigting van een gebouw voor periodieke tentoonstellingen. Tot vervolg der opgaven omtrent den watersnood dieneTen gevolge der doorbraak van den Grebbcdijk, zijn den 10 ook 2 duikers inde Slaperdijk, bij Renswoude, bezweken, waardoor de overstrooming nog aanmerkelijk is toegenomen, namelijk de dorpen; Rens woude, Woudenberg, SoherpenzeelLeusden en Stoutenburg. Een 1000tal personen van liet land tussclien Renswoude en Lunteren vlugtte naar Barneveld. Te Veenendaal stonden ongeveer 200 boeren-arbeiderswoningentot aan de dakenouder. Den 10 gaf de Koning, bij zijn bezoek aldaar, 1000,-- ten behoeve der nood lijdenden (gelijk te Wageningen ƒ300,en last om 400 der vlug- telingen uit de kerk, naar Utrecht te zenden, waarj de Geerte- kerk tot hunne opname was ingerigt. Tussclien beidé plaatsen is eene schuit, met geredde lieden, omgeslagen, waardoor 4 kindo ren en hunne grootvader verdronkenen de vader met een zoon zich aan oenen boom vasthielden en zoo behouden werden. De rivier de Eemal het vloedwater niet kunnende afvoerentrad buiten hare oevers, waardoor een gedeelte van Amersfoort werd onder gezet en vele inwoners hunne bovenhuizen moesten betrek ken; den 13 stond het water aldaar 1,75 bov. A. P.; het gelukte dien dag echter de doorbraak in de Grebbedijkwelke Z.M. daa<?s 11 voren bezigtigd badte beringen en alzoo den verderen aaudrang tekeeren.- De Rijndijk van de Neder betu we, den 15 door ZAL bezocht, is bij Lienden, Ingen en Maurik, op niet minder dan 5 plaatsen, bezwe ken. TeLienden, Ingcn en Ommeren, werden 5 a 60Ó personen in de kerken en scholen opgenomen en te Culemborg den 9, 250 land lieden in de stadsschool gehuisvest en verpleegdwelk getal den 11 tot 400 geklommen wasden 10 moest men aan meer dan 1800 mrsonen brood en soep uitdeelen en werden bovendien met schuiten evensmiddelen gebragt aan hun.die nog op zolders verbleven waren. De benedenstad werd. den 7 door het vloed water bereikt en liep den 9 onderzoodat zij verlaten moest worden. Yan de dorpen Brakel Poudcroijen en Zuiliohem moesten 104 gezinnen van het noodio-è voorzien worden en te Herwijnen waren mede 25 gezinnen, die hunne woningen verlaten moestenin het school geborgen.— Te Dreumelden 8 door Z. M. bezochtlag het ijs clen 9aen 7 a 8 el op den dijkskruiuhet water is aldaar tot 8,G5 geklommen f-e- wecst en zijn ruim 40 huizen vernield en 20 stuks vee verloren. In Maas en Waal zijn in 't geheel 20 dorpen en bijna 15000 bun ders land overstroomd en alleen onder Wamel 400 huizen verlaten, waarvan nog dagelijks instorten. Beest, het laatste der Geldersche' dorpenwaar al het water voorbij moet om bij Gorinchem te kun- uen lossen, staat ook grootendeels onder.Yoor Rotterdam is het ijs den 10 losgeraakt en doorgedreven.Het getal ingestorte huizen teLith, waar Z.M. zich den 9 bevond, bedraagt ruim 30, terwijl velen nog in groot gevaar verkeeren. Het dorp Alem werd den 4 door eenen ijsdam in de Maas geïnundeerdwaar eindelijk eene door braak van 120 ellen ontstond; Maas en Waal stroomden nu met donderend geweld in de Noord-Brabandsche benedenpolders en na liet bezwijken der binnendijken van Orthen en Gerwcn en van den Hennesdijk naar 's Hertogenboschwaar de brui- voor de Orthenpoort verwoest en een gat van 8 ellen diep geslagen werd. Te Zut.phen is de stads paalbrug, bijna 100 ellenlang, door den ijsgang weggeruktalsmede 25 ellen van do rijks-dooriaatbrugde hoofden van de schipbrug hebben ook veel geleden.Den V be gon de Sckippelingsoverlaatbij Deventer, te werkenden 7 met eene hoogte van 4 a 5 palmenwanneer het water met zulk eene snelheid binnendrongdat velen naauwelijks hun vee en het aller- noodigste konden hergen. Den 8 was geheel Salland eene zee en stonden de meeste huizen onder.Allerwege vormen zich com mission die de bekende liefdadigheid van het Ncderlandschc Yolk voor de talrijke ongelukkigendie have en goed verloren hebben, inroepen; zij ondervinden gewenschteondersteuningde algemee ne commissie te Amsterdam had Vrijdag reeds ƒ50,000,— ontvangen; de beroemde zangeres Jenny Liml gaf, tot hetzelfde doelden opbrengst van haar 5de concert aldaarbedragende zuiver ƒ3830,— Den 12 heeft Z. M., op Bronbeek, bij Arnhem, het besluit genomen, dat op den 20 aanstaande eene algemeene coUecte voor denoodlijdendenzalgehoudenworden.Mogo ieder daar toe naar vermogen bijdragen! Moge dit inzonderheid geschieden door den zoo welvarenden boerenstand in Noord-HoHandaan welke de jammeren van den wa tersnood van 1825 nog niet vergeten zullen zijn, even min als de liefderijke bijstand toen door de bewoners van andere gewesten zoo ruimschoots bewezen De voorstelling der Rederijkerskamer Bilderdijkten behoeve der Annen-Bewaarschool, heeft, na aftrek van alle onkostenopgebragt de aanzienlijkesom van 225,01, benevens 7,als zuivere opbrengst (tot heden) van een bij de Boekhandelaars alhier verkrijgbaar gedicht, bij die gelegenheid voorgedragen. Den 15 overleed, na eene langdurige ziekte, de heer A. H. Gouwelid van de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigtlector aan de clinische school en heel- en verloskundige te dezer stede. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. Correctionele Zitting van 13 Maart 1855. B. J. E.wegens het niet verschijnen als getuige in zake P.J. B. veroordeeld in eene geldboete van tien Gulden en kosten. BURGERLIJKE STA HID. ONDERTROUWD. Mrt. Hendrieus van Eek, wonende te Middelburg, laatstelijk te Alkmaar en Tona Zwigtman, wonende te Middelburg GETROUWD. Geene. GEBOREN. 10 Mrt. Maria Helena Johanna, D. van Gerardus Hendrieus Schaaps en Wilhelmina Geertruida van Willige.Gerardus Bar- rendims, Z. van Jean Chrétien, (zich ook noemende Jo hannes Christiaan) Kersteman en Johanna Hilman. 12 u Dirk, Z. van Adrianus Hoekmeijer en Elisabeth Pauw. Margaretha AnthonieD. van Gerrit Yeel en Wijnanda Catharina Tesselaar.Maria Clasina, D. van Godefri- dus Luijkx en Emarentia Heiaria Schouten. 13 Catharina ElisabethD. van Aart Aarts en Catharina Slinger. 15 Wessel, Z. van Wessel Pieterse en Grietje Rinner.Adri anus Johannes Hendrieus, Z. van Johannes Bernardus Fer dinand Buers en Louisa Catharina van Woerden. 16 Hermanns Franciscus, Z. van Andries Weber en Antje Haanraads.MariaD. van Johannes Tros en Marga retha Yloon. OVERLEDEN. 10 Mrt. Jannetje BlaauwEehtg. van Jacob Visser, 32 j.Gijs- bertus Gerardus Hoogvorst21 j. 13 u Elisabeth Krabbedam, 58 j.Trijntje van der Busse Wed. van Jan van der Maas, 80 j.Cornells Goose, Z. van Cornelis Kwast en Maria Johanna Tarin, 4 j. 3m. 14 rr Johannes de Veer, 56 j.Anthonius Petrus, Z. van Jo hannes Bernardus Vogelpoelen Catharina Koopman, 14d. 15 e Adriaan Herman Gouwe50 j. 16 Dieuwertjede Boer, Weduwe vanFredrik Bregman, eirea 55 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 16 Maart 1855. Door den Notaris J. SCHOEHUTZEN. 1. Een Winkelhuiste Alkmaaraan de O. zijde van de Hekel straat, Wijk C, No. 194. Strijkgeld 7,50, S. de Groot 905, 2. Een Huis aldaar, aan de Z. zijde van het Enidsen, op den hoek der NieuwstraatWijk CNo. 264. Strijkgeld 5,C. de Graaf 225, 3.Een Dito, aldaar, aan de O. zijde van de ZakkenstraatWijk D No. 343. Strijkgeld 3,J. Keet 150, 4. Een Ditoaldaaraan de O. zijde van het Groot Nieuwland Wijk D, No. 304. Strijkgeld G,T. Baas 815, - 5.Een Dito, als voren, No. 308. Strijkgeld 3,J. van Twisk f 350, 6. Drie Woningen aan elkanderaldaaraan de Oostkluftbij liet NieuwlanderhekWijk D, No. 43. Strijkgeld 4,J. Stokkink 460, 7. Een Huis, aldaar, aan do N. zijde van de Veerstraat, WijkB, No. 337. Strijkgeld 5,J. Evers. 660,- 8. Een Dito als vorenNo. 339. Strijkgeld 4,J. Dekker 505, 9.Een Dito, aldaar, aan de Z. zijde van den Koningsweg, Wijk BNo. 393. Strijkgeld 7,50, J. Stokkink 830, 10. Een Dito, aldaar, aan de N. zijde van den Koningsweg, Wijk BNo. 427. Strijkgeld 3,P. van Vasen f 620. 11.Een Dito, aldaar, aan de N. zijde van den Korten Konings weg, Wijk B, No. 458. Strijkgeld 3,B. Geels 240, 12.Eene Huismanswoning en Erve. met Schuur, aldaar, op den Geest, Wijk A, No. 498, het Erf groot 0,12,81. Strijkgeld 10,P. Vader 1500,— 13.Een Huis, te Scliagen, op het Loet, gemerkt No. 150. Strijkgeld ƒ10,J. Stokkink. f 700, 14. Eene Huismanswoninggeteekend No. 42genaamd het Huis te Blokker, aan de Noordervaartin de Schermeer, gemeente Schermerhornmet Erf en Boomgaardgroot 0,40,90. Strijkgeld 12,C. Stammes f 1600, 15. Twee Huizen onder één dak, te Alkmaar, aan de N. zijde van het VerdronkenoordWijk C, No. 116 en 117. Strijkgeld 5,A. van de Pol f 870,

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2