genoegen te kunnen nemen en erlangde, niettegen staande den tegenstand van Palmerston verlof om den 25 eene motie te doen waaromtrent men nog slechts dit weetdat hij de ministers hevig heeft aangevallen, inzonderheid Lord Russell. De heer Raring stelde toen een amendement; in meer verzoenenden geest voor. Den 24 hadden zich 203 leden bij den president mi nister om inlichtingenvervoegd en na bekomene opening, zich bevredigd verklaard en hem hunne on dersteuning tor gezegd. Oostenrijk. Den 15 hebben de gezanten de Rour- queneij en van Westmoreland in persoon aan den mi nister von Ruol de afwijzende nota's der westelijke mo gendheden ingediend op de bemiddelende voorstellen van Oostenrijk. Deze staat heeft reeds weder nieuwe schikkingen ontworpen en doet het mogelijke om zich voor de deelneming aan den strijd te vrijwaren. In- tussclien heeft de Fransche gezant te Weenen toege geven aan alle vorderingen voor eene militaire over eenkomst, waaromtrent Oostenrijk bedenkingen had ge opperd en dringt nu aan op het tot stand brengen derzelve. Rusland. Omtrent het terugroepen der op 3 Mei naar Kertsch vertrokkene expeditiewaarvan in de Kritn veel goeds verwacht werd om de zee van Azoff te beheerschen en de gemeenschap van het Russische leger met het binnenland te bemoeijelijkenverneemt mendat de generaal Canrobert daartoe regtstreeksche bevelen uit Parijs per telegraaf heeft ontvangen; hij zond het stoomjagt Dauphin ter opsporing der vloot welke 10 mijlen van Kertsch gevonden werdaanvan kelijk ontstond bij de scheepsvoogden eenige aarzeling, bij gebreke van bevelen van lord Raglandie echter weldra volgdenzoodat men den 6 te Kamiesch te rugkwam tot groot misnoegen der troepen bij wel ken daardoor een slechte indruk is teweeggebragt. Bij den aanval op de voorste paralel op de regtervleu- gel der Britsche werken in den nacht van den 5 drongen de Russen in de loopgravenmaar werden met groote dapperheid teruggedrongen waarbij echter verscheidene officieren en soldaten der Engelschen ge dood of gekwetst werden.Den 12 lieten de bele geraars voor het bolwerk n°. 4 eene mijn springen welke weinig schade aanrigtte.Eene nieuwe batterij van 40 stukken is opgerigt ter plaatse waar de Fran- schen na het gevecht van den 2en eenige Russische positiën bemagtigd hebben. Bij de gevechten van 1 en 3 Mei verloren zij aan dooden 11 officieren, waar onder de kolonel Viennoten 158 soldaten en hadden aan gekwetsten 22 officieren en 600 soldaten.Naar men wil bestaat er geene goede verstandhouding tus- schen Omer-bassa en de legerhoofden der geallieerden; hij zoude weigeren zich aan hunne regtstreeksche be velen te onderwerpen en daarom zoo spoedig weder naar Eupatoria vertrokken zijnhij schijnt onverdra- gelijk in omgang te worden en vooral trotsch te zijn op de ten vorigen jare aan den Donau behaalde voor- deelen.In de Krim was laatstelijkdoor de hevi ge regenbuijen aan geene krijgsbewegingen te denken. In het Engelsche leger heerscht de cholera weder, hoe wel niet hevig; de weigering der Turken om hunne lijken met ongebluschte kalk te overdekken baart nog al moeijelijkheid. Turkije. De cholera is in het Fransche kamp van Maslak merkbaar verminderd. De meeste troepen, uit makende 3 divisiën zijn ingescheept en den 17 ver trokken met verzegelde ordersdie eerst op zee ge opend mogen worden. De vertrokken manschappen zullen weder door anderen vervangen worden. RINNENLAND. Tot verbetering eener vroegere opgave dient, dat de voorgestelde afschaffing van het tonnengeld a 514,901,57 en van den accijns op het gemaal a4,577,964,41 te zamen een verlies van ƒ5,092,865,98 zullen veroorza ken dat daarentegen de verlangde intevoeren opcen ten f 2,374,220,zullen bedragen, zoodat de inkom sten eene vermindering van 2,718,645,98 ondergaan. De algemeene commissie te Amsterdam voor de nood lijdenden door den watersnood heeft heeft hare werk zaamheden geëindigd nabehalve vele kleederen en levensmiddelen, /122,136,53 j ontvangen en daarvan aan 123 gemeenten uitdeelingen gedaan te hebben; aan de commissie te Wageningen is door de schilder C. Im merzeel 2043,62 overhandigdals zuiver bedrag der door hem bijeengebragte verloting van kunstwerken nog is bij het departement van binnen!, zaken 842,55 ingekomen als opbrengst van 3 letterkundige voorle zingendoor ds. N. Reets te Utrecht gehouden.De beroemde Jacob Grimm heeft mede voor het lidmaat schap der kon. academie van wetenschappen bedankt. Evenzoo Prins Frederik voor de benoeming tot lid der le. kamer, door de Prov. staten van Groningen.In den Haarlemmermeerpolder telt men behalve de tij delijke keeten der werklieden, reeds 200 woningen voltooid of in aanbouw.De teelt van jonge baars in de vijvers van het Huis in 't Rosch te 's Graven- hage, is ditmaal gelukt.— Z. M. heeft een eervol ont slag verleend aan A. van Goudoever, gewoon hooofeeraar te Utrecht en den vice admiraal Enslie.Aan den heer II. M. Tetar van Elven II. G. zoon is zoowel door de vereeniginghet Metalen Kruis, als door de op 's Konings verlangen benoemde commissie van de kon. academie van beeldende kunsten en van het kon. instituut van ingenieurs, den prijs toegewezen voor het beste der 16 ingekomen ontwerpen voor het monument in 1856 op den Dam, te Amsterdam, opterigten.De Koning heeft den 16, des voormiddags, met een tal rijk gevolg, zijne intrede te Luxemburg gedaan; onze gezant in Frankrijk, de heer Ligthenvelt bevindt zich aldaar.— Den 17 heeft A. V., landman te Groote- boek, zich, uit onbekende oorzaak, terwijl zijne vrouw en zoon ter kerk warendoor ophanging van het leven beroofd.Te 's Hertogenbosch is een zoontje van den heer P. S.door het gebruiken van arsenicum omge komen2 anderen zijner kinderen zijn door een braak middel gered hij had voor 4 jaren eer. pakje tegen de latten gekochtdat by het schoonmaken overhoop was geraakt.— Te Ulsen bij Gramsbergen is een meis je, over de heining van een' diepen en engen put leu nende daar voorover ingevallen en later dood opge haald eene vrouw die haar te hulp willende snellen door een raam sprongis door de schrik van een dood kind verlost.Den 19 is de spoorweg tusschen Utrecht en Gouda plegtig geopend; op den feesttrein bevonden zichmet het muziekkorps der artillerie te Utrecht de commissarissen des Konings in Z. Holland en Utrecht de burgemeester van Utrechtde gemeentebesturen van Woerden Oudewater en Gouda enz. Aan het sta tion der laatste stad, welke geheel met groen en vlag gen versierd waswerden de genoodigden opgewacht en met rijtuigen naar het stadhuis gevoerdwaar een dejeuner was aangerigtdaarna^ bezagen zij eenige merkwaardigheden en keerden te 4 ure naar Utrecht terug, alwaar de directie der Khijnspoorweg-maatschap- pij een feestmaal gaf.— Op den spoorweg van Rot terdam naar Antwerpen zullen de reizigers gevrijwaard zijn tegen alle bemoeijingen van het policiebureauwan neer zij een binnenlandschen pas bezitten die koste loos te verkrijgen is van den burgemeester hunner woon plaatsen.— Door het toenemend handelsverkeer zal van Kampen naar Engeland een derde stoomboot in de vaart komen.— Ook zal welhaast de schroefstoomboot de Stad Cleve 2 malen daags tusschen Arnhem en Cleve in werking komen.Den 22 heeft de 2*. kamer de voorgestelde wijziging der postwetmet 53 tegen 2 stemmen aangenomen nadat een amendement van den heer van Eek, om de 5 cents rayon van 30 tot 65 mijlen uittebreiden verworpen was.Uit het verslaa der rapporteurs, wegens het onderzoek der begrootin^ voor de zeemagtblijkt, dat de meerderheid der leden het onmogelijk acht, om nu reeds een oordeel over het stelsel te vellen en dus de vaststelling der begrootino- voor dit jaar verlangtom later het stelsel te° onder zoeken.Op genoemden dag heeft de hooge raad uitspraak doende in de zaak Salvodor-Fongershet beroep in cassatie tegen het arrest van het prov. o-e- regtshof van N. Holland van Junij 1854 niet ontvanke lijk verklaard en de middelen van cassatie tegen het arrest van dat hof van Febr. 1855 verworpen. Den 23 heeft het prov. geregtshof van N. H. Jan de Jong, oud 25 jaren, woonachtig te Zaandam, tot de dood- O O O

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2