en 640 andere vaartuigen en genoegzaam voedsel voor 100000 man gedurende 2 maanden vernield. Anapa is mede door de Russen ontruimd en door de Cireassiers bezette Kertsch zijn 8000 man derwaarts ingescheept en 1200 Turken van liet leger van Azie zijn daarheen insgelijks opgerukt. Uit eene onderschepte corres pondentie van de bevelhebbers in Sebastopol en den gouverneur van Kertseh bleek, dat er groote moedeloosheid onder de Russen heerschtedat er vele zieken in het leger waren en bevel gegeven was om op verschillende plaatsen in de Krim hospitalen voor 16000 man intengten.Den 7 Junij, 's avonds ten 6| ure nadat het bombardement den geheelen dag levendig geduurd hadhebben 8 Fransche divisiën de redouten Kamschatka (de bekende Lunet), Volhynie en Selenginski en de batterij tusschen de laatste en het bolwerk No. 1 (alle voorwerken van den Malakofftoren) aangeval len en bezetde Russen hernamen de mameion Kamschatka, maar werden door de Franschen weder verdreven, die daarbij 78 kanon nen en 502 gevangenen, waaronder 20 officieren, bekwamen; een uur na den aanval wapperde de Fransche vlag reeds van de geno- mene werken die sedert zijn versterkt en vermeerderden de sche pen in de Kalfaatbaaiwaarvan de regteroever geheel ontbloot is, hebben genoodzaakt in de artilleriehaven te wijkenwaar zij voor het zwaarste werpgeschut welligt nog bereikbaar zijn. Het ver lies der Franschen is nog niet bekend, maar ongetwijfeld zeer grootde onlangs verheven dappere brigadegeneraal Pecqueux de Lavarande is gesneuveld ennaar men zegtook 3 kolonels. Gort- sehakojfl noemt het niet minder dan 2500 dooden en gekwetsten 275 gevangenenwaaronder 7 officieren, en 2 stukken geschuthij voegt er bij, dat de geallieerden eenen wapenstilstand gevraagd haddenom hunne dooden te begraven.De hitte blijft drukkend; de cholera is in het kamp bijna opgehoudenmaar neemt te Ba laclava toevolgens overloopers wordt de bezetting van Sebastopol door zware ziekten geteisterd.Keizer Alexander heeft de ligting voor het leger in het gouvernement Ekatarinoslaw tot 15 Sept. geschorstmaar elders uitgebreid tot personen van 37 jaren en zelfs tot éénige zonen.De schepen Merlin en Firefly zijn den 9, bij eene verkenning, voor Kroonstad, op 3 ontploffing-machines gestoten waardoor alleen de koperen huiden beschadigd zijnden 6 hebben de Russen gevuurd op een Engelsehen boot met parle mentaire vlagdie te Hango 7 Finlanders aan wal wilde zetten welke daardoor met 16 man der equipage zijn gedood. Oostenrijk. In de laatste bijeenkomst der conferentie is door dezen staat nog een voorstel gedaandat de Russische gemagtigden ter kennis hunner regering wilden brengen maar de afgevaardigden der westelijke mogendheden namen daarmede geen genoegen en ver langden de sluiting.De Turksche gemagtigde Ali-bassa is den 9 weder naar Konstantinopol vertrokken, na een bijzonder gehoor bij den Keizer gehad en het grootkruis der Stephanusorde ontvan gen te hebben. Sardinië. Ten gevolge der kloosterwet zullen 331 gestichten opgeheven wordenbevolkt met 5598 geestelijke personendie ieder 500 francs 's jaars ontvangen. Stanje. De nieuwe minister van financiën heeft verklaard dat hij niet dan in de uiterste noodzakelijkheid tot eene gedwon- gene geldleening denkt overtegaan. Zijn eigen vermogen stelt hem in staat tot het doen van groote voorschotten. Turkije. De minister van oorlog Rizza-bassa is, op verlangen van Omer-bassadie anders zijn bevel wilde nederleggenen van anderen, ontslagen; de gedurige kuiperijen om staatslieden te ver heffen en te doen vallenstrekken tot ondermijning van het gezag. Broussa is den 29 Mei weder door eene aardbeving geteisterd; 80000 menschen zijn daar zonder onderkomen. BINNENLAND. Het concert der sociëteit S. Caecilia, ten voordeele der noodlijdenden door de overstrooming heeft te Dordrecht 382,90opgebragt.BijhetdepartementvanbinnenIandsche zaken is voor dezelde bestemmingnog ontvangen een wissel, groot 652,77 zijnde het bedrag der bijeen- gebragte gelden door Nederlanders te Konstantinopel en Smyrna gevestigd.De landhuishoudkundige school bij Groningen wordt vergroot,Men wil dat de voor- genomene verandering in de verdeeling der kiesdistric ten niet zal plaats hebben.De Koning heeft in het Groothertogdom Luxemburg een aantal ridderorden verleendaan de kommandanten der eerewachten in de steden diamanten ringen, aan de 3 onderofficieren die de dienst bij H. D. waarnamen gouden horologiën en aan de armen van het gewest 12000 francs geschonken, hebbende Z. M. van den Koning van Pruissen het Ula- nenregiment bekomen vroeger door Willem 11 bezeten. Te Maastricht heeft de Vorst, na zijne aankomst de troepen geïnspecteerd en des avonds eene serenade der muziekale vereenigingen ontvangenden 8 gehoor ver leend de manoeuvres op den St. Pietersberg bijge woond en 's avonds de illuminatie bezigtigd, den 10 op de buitensocieteit Slavante een luisterrijk feest van de voornaamste genootschappen, benevens de onderaard- sche gangen van den berg en 's avonds het prachtig feest van het stedelijk bestuur bezocht. Den 11 vertrok Z. M,over Venlo en Mook naar Nijmegen en deed daar 's avonds te 7 ure zijne intrede, verblijf op het stadhuis nemende en weder uitrijdende om de verlich ting te beschouwenden volgenden dag gebruikte de Koning een dejeuner bij den burgemeesternam de kazernes hospitalen en arsenalen in oogenschouw en daarna deel aan het diner van het gemeentebestuur in de concertzaal en verliet de stad te 5 ureden 14 's morgens te 4 ure over Arnhem Bronbeek en Soest- dijkte 's Hage terugkomende. Aan de armen te Maastricht heeft Z. AI./1200,aan het garnizoen 600,—, aan de muziekanten van het 1« reg. ƒ100, en aan de bode op het stadhuis en de leiders in den berg even veel alsmede aan de armen te Nijmegen 600,— gegeven.De kerk te Oeffeit, in Noord- Braband ter vergrooting afgebroken wordende is de daardoor verzwakte toren, in den nacht van 6 op 7 Junij, ingestortzonder verdere ongelukken te veroorzaken. Den minister van justitie heeft den 7 eene circulaire gerigt aan de procureur-generaals bij de geregtsboven, tot toelichting van art. 167 der grondwet, waarbij het houden van openbare godsdienstoefeningen al leen binnen besloten gebouwen vergund wordt. Bij koninglijk besluit van den 8 is aan den Helder eene kamer van koophandel en fabrieken gevestigdbestaande uit 5 leden te kiezen door diegenen welke minstens 7,— patentregt betalen.Den 10 werd te Hoorn het lijk opgehaald van iemand die, door den drank verhit, des nachts met zijnen broeder twist gekregen hadde dader is gearresteerd. Denzelfden dag werd te Neck, bij Purmerende, de gouden, zilveren en groene brui loft gevierd van Gerrit Honig en Anna Veneer, Klaas Groot en Guurtje Honigen Tamis Bakker en Guurtje Groot Een kolonist in het 3« gesticht van weldadigheid heeft, zonder bekende oorzaakeene vrouw den hals afge sneden en is gevangen naar Assen vervoerd.Bui ten den Helder werd den 11 des morgens het lijk gevonden van een' gepasporteerden koloniaaldie daags te voren was binnengekomennabij hem ontdekte men een stuk koperwerk dat ontbrak aan de kleeding van eer, der militairen die, in het bezit van veel geld zijnde, op vermoeden in hechtenis is genomen. Dien dag zijn te Leyden de reünisten van de jaren 1840 tot 1851 door de studenten op Zomerzorg ontvangen en plegtig naai de sociëteit Minerva geleidde maskerade den volgen den middag en avond, in de fraai geillumineerdestad, was bijzonder luisterrijk en bestond uit bijna 200 per sonen, waaronder ruim 40 te paard en 3 als dames verkleed. Over den Hollandschen spoorweg werden ongeveer 12000 menschen vervoerd en des nachts ver lieten bijna 3000 personen de stadmet 6 extra trei nen.Den 12 is het voltooide kanaal van Almelo naar Zwolle ingewijd.Den 13 heeft een hevig on- weder en windhoosvooral in Drenthe en Overijssel gewoed; te Smilde werd een 22jarig jongeling, zijnde een bakkersknechtdoodelijken te Giethoorn de arbei der R. W. Meester, bedenkelijk door den bliksem ge troffen. Bij Emmen woei een huis en schuur omver, van eene andere schuur werd de kap afgerukt en eene derdenieuw gebouwdmoet weder afgebroken wor den ook te Giethoorn werd een huis van een gescheurd. Te Slaggerda en te Zuidveen verbrandde eene woning; de brand in den kleinen kerktoren te Steenwijk werd gelukkig gebluscht; voorts sloeg de bliksem een stuk van den mast en een gat in de voorsteven van het schip van de wed. van Dijk, te Meppel.Prinses Marianne is den 14 van Voorburg weder naar Duitschland ver trokken.De 2e kamer heeft denzelfden dag het le. artikel der wethoudende afschaffing van den accijns op het gemaal met 1 Januarij 1856 met 42 tegen 19, en daarna het geheele ontwerpmet 43 tegen 22 stem men, aangenomen met een amendement van den heer Thorbecke, waarvoor zich even veel leden verklaarden, om de nieuw intevoeren opcenten niet van het geslagt te heffenzijnde het voorstel van den heer van Lennep, om het personeel en patent daarvan vrij te laten met 50 tegen 15 stemmen verworpen. Bij de kamer is in gekomen de begrooting voor de marine over het loo- pende jaar.Met 1 Julij zal het bekende dagblad de Nederlander, het orgaan van den heer Groen van Prinster er, gestaakt worden.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2