a liicuws. onder bedekking van zoodanige vlag, gedaan worden. Set Bn- gelsche bewind heeft het Deensche verzocht om bij het Russische de noodigen stappen te willen doen tot bestraffing der schuldigen; 5 Engelschen en 1 Einlandsch kapitein zijn gedood5 Bngelschen en 2 Finlanders gewond, en7 Engelschen en 2 Einlanders onge deerd gebleven. Telegraphische berigten uit Dantzig melden, dat de Engelsche vloot, bij Kroonstadt, 47 ontploflingmachines uit de zee heeft opgeligt en verwijderddat te Sweaborg eenige ma gazijnen in brand geschoten en bij Narva eenige kannonnen ge demonteerd zijn. Engeland. Na het bekend worden der jongste verliezen in de Krim, is besloten het leger aldaar met 12200 man te versterkende beschikkingen daartoe moeten den 12 Julij afgeloopen zijn. Een corps van 1000 militaire werklieden, uit allerlei handwerkers bestaande, onder leiding van den burgerlijken ingenieur Doynegaat mede naar de Krim. Lord Panmure heeft m het Lagerhuis aangekon digd, dat de troepen daar te lande dubbel soldij zullen krijgen. De heer Roebuck zal een voorstel doen tot bepaalde afkeuring van de maatregelen van elk der ministers in het bijzonder, betreffende de wijze waarop de oorlog gevoerd is.Den 24 verzamelden zich in Hydepark te Londen vele duizende menschenten gevolge van groote aanplakbillettenwaarbij de menigte werd opgeroepen om te zien hoe de hoogere standen den Zondag vieren, en om het doorgaan der aanhangige bill, tegen het drijven van winkelnering op Zondag, te beletten. Sommige lieden hebben het woord gevoerdmaar zijn daarin door de policie verhinderd, op grond dat het park geene publieke plaats, maar Koninglijk domein was. Daaraan is gehoor gegeven, maar alstoen is men met groot gedruisch naar dat gedeel te gegaan, waar de rijtuigen zich bevonden; vele paarden zijn schichtig geworden, op hol geslagen en vele gezelschappen moes ten te voet vertrekken. Deze beweging heeft tot 's avonds 9 ure geduurd, hebbende de policie groote moeite gehad om heviger tooneelen te voorkomen. Lord R. Grosvenor heeft den 26 uog- thans in het Lagerhuis verklaarddat hij genoemde bill niet wil intrekkenen, na eene hevige beraadslaging, is, op voorstel van den heer Berkeleybesloten, om de wet van het vorige jaar, tot beperking van den verkoop van bier en sterke dranken op Zondagte her zien wijl dezelve de mingegoeden in hunne geoorloofde vermaken belet en de rijken ongestoord laat.De vereeniging voor de ad ministratieve hervorming heeft hare 2de vergadering in den schouw burg van Ünmj-Lane gehouden en daarbij de bekende schrijver Ch. Dickensvoor het eerst in eene staatkundige vereenigingmet grooten bijval, gesproken. Oostenbijk. De vermindering van het leger bedraagt 140000 map. Het rijk houdt echter nog ruim 400000 man onder de wa penen en kan daardoorbij de beslechting der hangende geschil len, nog al eenig gewigt in de schaal leggen. BINNENLAND. De secretaris der Holl. Maatschappij van Landbouw lieeft het hoofdbestuur daarvan in het Algem. Weekblad, verdedigd tegen de klachtals of dat bestuur geene genoegzame bekendheid aan de tentoonstelling van vee te Parijs gegeven had, en tevens aangevoerd dat niet 15 maar slechts 8 prijzen voor Hollandsche rassen waren uitgeloofd.Bij het rijk is voor den watersnood in 't geheel zuiver ontvangen 509,441,952 behalve nog 18000,eerst op 13 Julij ontvangbaar en eenige nog niet verkochte schilderijen.Den 21 is te Her togenbosch de wedstrijd, uitgeschreven door het kon. scherpschuttersgilde ter bevordering van Neerlands weer baarheiden 's avonds in de sociëteit Casino een groot conceit onder medewerking van de liedertafel en re derijkerskamer gehouden; den volgenden dag had in de sociëteit de Unie de luisterrijke wedstrijd plaats van 32 handboogschutterijendie vooraf, in plegtigen op- togt, van alle genootschappen en gilden vergezeld, dooi de straten trokken 's Avonds werd het congres geslo- O O tendat in het volgende jaar te Maastricht zal gehou den worden. De stad was weder geïllumineerd en eene danspartij en vuurwerk in de sociëteit Harmonie beslo ten de reeks der feesten. De Koning had den 21 na liet bezoeken der tentoonstelling, op het stadhuis, de uitreiking der prijzen aan de bekroonden bijgewoond en reed 's avonds weder met de eerewacht uitom de verlichting te beschouwen. Den 22 bezocht Z. M. Dalem en Lith zoo bekend door de dijkbreuken van dit jaar, en verliet den 23, 's middags ten 12 ure, 's Hertogenbosch, na aan de algemeene armen 1500, aan de bedienden op hetprovinc. gouvernement f 600, en den boden van het stadhuis 200,te hebben ge schonken. Z. M. heeft zichover Hedel en Zaltbom- melnaar het landgoed Neerrijnenvan deszelfs groot kamerheer baron Aylva van Pallandt begeven woonde des Zondags de godsdienstoefening in de kerk te Waar denburg bij bezocht des middags Vuren en des Maan dags Kuilenburg, Buren en Tiel en kwam den 27, over Rotterdamweder te 's Gravenhage terug. Den 25 is bij provinc. geregtshof van N. Holland de behandeling der zaak Sa'vador-Fongerswaartoe op nieuw een aantal getuigen ter ontlasting door de beklaagden waren opgeroepenwegens ziekte van den raadsheer Wiardi Beekman geschorstde voor zitter deelde mede 2 brieven van de advocaten Boon- acker en Haas te hebben ontvangen houdende ken nisgevingdat zij zich aan de verdere verdediging ont trokken.— Denzelfden dag is Prins Frederik te Ber lijn op zijne doorreize naar S. Petersburg tot eere- commandeur der Johanniter-orde benoemd en onze reeds bejaarde gezant aan het Russische hof, W. baron Mol- lerusaan een' aanval van cholera overledenDen 27 heeft de gemeenteraad van Haarlem besloten tot het houden van 2 jaarmarkten de eene Donderdags vóór Velzermarkt en de tweeden den laatsten Donder dag in October.De 2e kamer heeft aangenomen: den 23, het tractaat met Frankrijk, tot wering van den nadruk met 36 tegen 20 stemmen den 25 de wet tot het verlengen met 1 jaar van den termijn be paald bij art. 293 der gemeentewet, tot vereeniging van gemeenten, en den 26, het ontwerp tot regeling der provinciale en gemeentelijke indeeling van den Haarlemmermeerpolder, beide met algemeene stemmen; den 27 de voordragt tot verhooging van den suiker accijns, met 37 tegen 15, en den 27 het wetsontwerp tot afschaffing van het tonnengeld der zeeschepen met 43 tegen 7 stemmen. Den 24 is bij de kamer inge komen een voorstel van den heer Rocliussenom een onderzoek intestellen naar den omvang van het misbruik van sterkendrankden invloed daarvan op het volk en de middelen tot bestrijding of uitroeijing dier kwaal. De polder van Boschbroek in Noord-Braband is door de plotselinge was van het waterbij gemis van het zoo gewenschte maar telkens vertraagde uitwaterings- kanaalweder onder gezet en bedreigt daardoor ook den oogst der naburige landerijen. Dingsdag den 26 Junij, heeft een in het gasthuis opgenomen persoonuit de Zijpe afkomstigzich, op heimelijke wijze uit dat gesticht verwijderd terwijl de suppoosten hun middagmaal hieldenvan een hun ner een horologie en eenige kleedingstukken met zich nemende Naar wij vernemen heeft de WelEerw. Zeer Gel. heer E. Laurillardtheoi. doet. en pred. te Zandpoort, onlangs naar hier beroepen voor dat beroep om ver schillende redenen, beleefdelijk bedanktmen zal alzoo tot eene nieuwe keuze moeten overgaan. GEMEENTERAAD. Zitting van den 27 Junij 1855, No. 10. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 14 Leden. Afwezig de Heer de Sonnaville (uit de Stad.) 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijnde worden medegedeeld 2. Het Provinciaalblad van Noord-Holland No. 55, betrekkelijk de inzigten der Regering omtrent het doen vertrekken van bekwame en ijverige werk- en ambachtslieden, naar de Pa- rijsche tentoonstelling. En 3. Authorisatie van H. H Ged. Staten van N. Hollandtot af- en overschrijvingen op de begrooting van de dienstdoende Schut terij dienst 1854. Beide voor kennisgeving aangenomen. 4. Rapport op de rekeningen van het Gasthuisde Stads Ar menschool en het Israëlitisch Armbestuur. 5. Idem op de rekening van het Aalmoezeniershuis. 6. Idem op de rekening van de burgerlijke Begraafplaats. 7. Idem op de rekening van de Stads Apotheek. 8. Idem op de rekening van de Stads Bank van Leening. 9. Mededeeling van Burg. en Weth.betrekkelijk de door H.II. Regenten van het Burgerweeshuis gedane opzegging van huur der lokalen tot kleedingmagazijn voor het Militair depot in gebruik. Besloten tot nederlegging van de Nos. 4 tot en met 9op de Secretarie ter lering voor de leden. 10. Mededeeling van het proces-verbaal der op den 7 Junij 11. gehoudene verificatie van de gemeentekas. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Consideratiën van Burg. en Weth., betreffende de daarstelling van een Gymnasiummet bijgevoegd concept reglement. Bestolen lot de nederlegging ter Secretarie ter lezing voor de ledengevolgd door een daaruit afgeleid besluitrcaarbij het toezigt op en over de Latijnsche scholenstaande de va cature van Curatoren aan Burg. en IVeth. wordt opgedragen. 12. Voordragttervereveningvanden door de gemeente gegeven waar borg voor de opbrengst der telegraaf, ten bedrage van ƒ719,70, na aftrek van de opbrengst der telegraaf gedurende 1854. Door den Raad bij af- en overschrijving uit de onvoorziene uitgaven der begrooting 1855 onder goedkeuring van U. H. Ge l. Staten toegestaan. 13. Voordragt tot gelijke verevening van ƒ126,75, zijnde het meerdere bedrag dan bij de begrooting van 1854 is v"' -1

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2