VERSLAG der Raadszitting van 18 Julij 1855 en dat der Industrieschool. gemeenteraad. Te Alkmaar bij HEB INDUSTRIESCHOOL. J>. COSTER ZOON. Zitting van den 18 Julij 1855 No. 11. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 12 Leden. Afwezig de llecren van LeeuwenKluppel en Costerals verhinderd de vergadering hij te wonen. Na de opening der vergadering zijn de werkzaamheden in de volgende orde verrigt. 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Daarna is medegedeeld 2. Den afloop der plaats gehad hebbende verkiezing van Leden van den Gemeenteraadtot voorziening in de periodieke af treding van het een derde gedeeltedat met den eersten Dings- dag van September, ingevolge de wet, moet aftreden, door overlegging van het bij het stembureau ingekomen proces verbaal. 3. Den afloop van de openbare verpachting van het pontveor over het N. Hollandsch kanaalgepacht door A. Hoorndijktegen ecne jaarlijksclie toelage uit de gemeentekas van 120,—. 4. De authorisatie van H. H. Gedep. Staten, tot af- en over schrijving op de begrooting van 1854, tot verevening der on derhoudskosten van bedelaars. 5. Gelijke authorisatie tot verevening der waarborggelden van de Nederlandsche telegraafmaatschappij op de begrooting van 1S55. Allen voor kennisgeving aangenomen. 6. Rapport der commissie tot onderzoek der rekening van de Hervormde diakonie, dienst 1S54. 7. Rapport op het adres van Diakenen der Herv. gemeente om eene extra subsidie. 8. Rapport omtrent de rekening van het Burgerwees- en Huis- armenliuisover 1854. 0. Rapport op de rekening der R. Cath. Armenadministratie van 1854. Allen ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 10. Missive van Burg. en Weth., ten geleide der gemeentereke ning over het afgeloopen dienstjaar 1854, met alle volgens de wet gevorderde bescheiden. Besloten tot de nederlegging der rekening op de Secretarie der gemeente, ter inzage voor het publiek, en het voorloopige onderzoek opgedragen aan eene commissie, icaartoe zijn be noemd: de Heer en de Dieu Eontein Yerschuir, van der Drift, Teengs Tclting, Kluppel en Vonk. 11. Nader voorstel van Burg. en Weth.ten aanzien der geldlee- ning van 41000,—, tot bestrijding der kosten van aanleg van den Schermerweg. Wordt besloten tot eene vernieuwde uitschrijving dier lee ningtegen 41 ten 100, integaan met 1 Augustus 1855 de gelden te storten vóór den 1 September daaraanvolgende. 12. Mededeeling van Burg. en Weth., omtrent de ontvangene huuropzegging van den grond der boomkweekerijdoor den eigenaar P. Roskam. Besloten tot de aanneming dier opzegging, indien namelijk de verhuurder geneigd zal zijnden termijn van ontruiming te bepalen op den 1 Mei 1856. 13. Een verzoek van J. Stoppelsteen, om pensioen als nachtwacht, op grond van zijne hooge jaren en langdurige dienst. Tot nadere voordragt des geradengesteld in handen van den Burgemeester. 14. Een verzoek van den stedelijken Commies II. Houtkamp, om eene gratificatie te mogen erlangen. Was op ongezegeld papier geschreven, haten beschikking gehouden. 15. Is gelezen en in deliberatie gebragthet bereids aan de leden medegedeelde rapport der commissie tot herziening of zamen- stelling der reglementen voor het Gasthuis en het Burgerlijk Armbestuur, benevens de daarbij overgelegde ontwerpen. Behoudens eene wijziging in Art. 8 van het reglement voor het Gasthuiszijn de beide reglementeningevolge de voor dragt, gearresteerden, is tot benoeming van de leden voor het Burgerlijk Armbestuurin vervanging van de met 1 Au gustus e. k. aftredende Regenten van het Aalmoezeniershuis, op Woensdag den 25 Julij as. besloten. 16 tot en met 22. Zijn achtereenvolgens in behandeling genomen, de uitgebragte rapporten over de rekeningen en verantwoor dingen betreffende de dienst van 1854 a. Van het Gasthuis. b. do Stads Armenschool. c. r het Israël. Armbestuur. d. u Aalmoezeniershuis. e. n de Burgerlijke Begraafplaats. f n u Stads Apotheek. (j, n Bank van Leening, die allen zonder behandeling zijn goedgekeurden in derzei- ver montanten van ontvang en uitgaven vastgesteld. 23. Zijn bij revisie en definitief gearresteerdde verordeningen op de heffing der plaatselijke belasting, bij opcenten op de hoofd som der Rijks personele belasting en op derzelver invordering 24. Is de vergadering opgeheven. De Commissie van Toezigt over de Industrieschool acht het niet onbelangrijkom een kort verslag aangaande die instelling te geven. Dank zij de medewerkingdie van velen is ondervondenis de school den 1 October 1854 kunnen geopend worden en hebben, gedurende zes maanden, driemalen in iedere week, 43 jonge lie den, tussehen de 12 en 18 jaren oud, onderwijs genoten in re kenkunde algebranatuurkundenatuurlijke historie en natuur kundige aardrijksbeschrijvingterwijl bijna aller, hetzij op de Stads Teekenschoolhetzij in bijzondere lessenonderwijs in het teeke nen ontvingen. De Commissie beeft de ondervinding gehaddat het bestaan eener Industrieschoolalwaar het op de gewone lagere scholen geleerde wordt voortgezetgeene nuttelooze zaak is. Immers is het gebleken dat velen uit den handwerksstanddie op hun 12de jaar reeds de scholen verlaten hebben het voorregt en de gelegen heid missen om hunne kennis verder te ontwikkelen en daardoor of op dezelfde hoogte blijven staan, of wel het geleerde vergeten. Al ware het dus alleen om in die behoefte te voorziendan reeds mag de geopende gelegenheid om het geleerde te onderhouden op hoogen prijs gesteld worden. De Commissie hoopt echter ook allengs in hooger mate hot doel te bereikendat men zich van eene Industrieschool mag voorstel len, namelijk het onderwijs in alle vakken van fabriek- en hand werknijverheid, en kan met genoegen mededeelen, dat hij velen der leerlingendie het eerste leerjaar de school hebben bezocht de vatbaarheid daarvoor aanwezig iscn met dewelke zij dus in het volgend leerjaar met vrucht de aangevangen task hoopt te vervolgen. Het examen, dat den 12 April 1855 heeft plaats gehad, heeft zeker bij allendie daarbij tegenwoordig warende levendigste belangstelling opgewekt en verhoogd en de Commissie gelooft dus met eenigo zelfvoldoening op den ingetreden weg te kunnen voort gaan en vleit zich met de verwachting dat die ingezetenen, welke tot dus verre hunne ondersteuning aan de school onthieldennu van hare nuttige strekking doordrongendoor eene geringe gelde lijke bijdragehare duurzaamheid zullen helpen bevorderen. Be Commissie bovengenoemd H. J. de LANGE, Pres. J. VERHE1J. J. C. KOORN. CORN. JOH. de LANGE Secret.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 1