iScurs- eti ^chccprHijbiugcti (PER TELEGRAAF) Spanje. De Cortes heeft, alvorens uiteentegaan de begrooting voor het volgende jaar aangenomen tot eene ontvangst van 1318 en eene uitgaaf van 1474 millioen realen men stelt zich voor het te kort gedeel telijk te dekken door den verkoop der nationale en gees telijke goederen. Te Madrid is een ernstig vertoog uit Kome ontvangende Pausselijke nuncius heeft, wegens schending van het concordaat, zijn paspoort gevraagd en ook bekomen. De bisschoppen van Saragossa en Zamora hebben hunne leeken verboden naiddelijk of onmiddelijk tot de uitvoering der meergemelde wet me de te werken.De bende onder de beide broeders Hierros, in de omstreken van Burgos, is geheel ver slagen en zijn de meeste leden daarvan naar Frankrijk gevlugt. Turkije. De Porte heeft toegestemd in de door de westelijke mogendheden gestelde voorwaarden voor den waarborg der Turksche leening; die garantie is te Konstantinopel met genoegen vernomen aldaar is de nieuw benoemde Fransche gezant de Thotivenel aancre- komen en eene vereeniging ontdekt van vermogende speculanten die allerlei behoeften voor de geallieer den inzonderheid hout en steenkolen, opkochten om die in den winter weder met hooge winsten te kun nen verkoopen.De Sultan heeft den grooten raad gepresideerd waarin is besloten 20000 man ter ver sterking van het leger in Azië te zenden waaronder 6000 man van het legioen in Engelsche soldijdat door den generaal Vivian georganiseerd wordtdeze organisatie levert steeds veel bezwaren op willende de Engelschen dat Turkije in het onderhoud der manschap pen zal voorziende ruiterij daarvan is, wegens het bestraffen van eenigenin hevigen opstand geraakt, waarbij verregaande ongeregeldheden zijn gepleegd en de Engelsche vlag met voeten is getredenmen heeft de muiters met schrootvuur van eene korvet uit een moe ten jagen makende zij alsnu het land onveilig.De generaal Muraioieff heeft een genoegzaam corps ter blokkade van Kars achtergelaten en is eensklaps op gerukt om Erzerum dat van troepen ontbloot is te bemagtigen en het Turksche leger in 't veld te lokken. Eene afdeeling Turksche ruiterij van 600 man is met haren aanvoerder, bij Molla Schuliman, door tie Bus sen gevangen genomen. De bassa van Trebisonde heeft de weerbare bevolking opgeroepen ter verdediging van Kars, maar de christenen hebben geweigerd om daar toe vrijwillig mede te werken. BINNENLAND. Bij den te Liverpool gearresteerden postconducteur is al het door hem ontvreemde terug gevonden.Te Ma astricht zijn, bij de laatste verkiezingen voor den ge meenteraad, 5 der aftredende leden van de vrijzinnige partij door 5 van de clericale vervangenzijnde alleen de heer Hermans herkozendaarop hebben nog 7 an dere vrijzinnigen hun ontslag ingediend vooral meent men, dat den heer Capitaine onregt is aangedaan heb bende hem de Groote Harmonie met fakkellicht eene serenade gebragtals bewijs van algemeene achting. Tegen den Burgemeester van Best (N. Braband) is pro cesverbaal opgemaakt, wegens eene klagt, dat hij de stembilletten vóór de uitgifte, zoude gekenmerkt heb ben, om daarna de inzenders te kunnen opsporen. Z. M. heeft tot Dijkgraaf van den Anna Paulowna- polder benoemd J. C. de Leeuw en tot hoofdingeland van Westfrieslandvoor de 4 Noorder-Coggen E. Kla ver.De gemeenteraad van Hillegom heeft besloten de in het vorige jaar afgeschafte kermis weder als van ouds te doen plaats hebben.De diakenen der Af gescheidene gemeente te Arnhem zijnbij vonnis van den kantonregter van den 14, veroordeeld elk tot eene boete van/'75,zijnde na herhaalde aanmaning in ge breke gebleven de volgens art. 10 van de wet op het armbestuur verpligte opgave intezenden. In Gelder land zullen meer armbesturen der Afgescheidenen ter zelfder zake vervolgd worden.De heer J. te Dam gemeente Ottersum (Limburg) werd den 18, te mid dernacht, door hondengeblaf gewekt en naar achter gaan de door 2 personen aangevallen diena eene hevige worstelingvoor aankomende hulp de vlugt namen den volgenden morgen vond genoemde heer zijnen bij hem wonenden schoonvader, met afgesneden halsniet verre van zijne woning.De wedstrijd van de Ne- derl. Zeil- en Roeivereeniging en het huishoudelijk feest van de Roeivereeniging de Hoop, /.ijn den 18 en 25 op het IJ en den Amstelte Amsterdam, gehouden. Den 19 heeft de Kon. Harmonie te Roermonde pleg- tig herdacht, dat zij, voor 25 jaren, den eersten prijs, met algemeene stemmen der jurij te Brussel behaalde; de 3 toen bekroonde stukken zijn op de markt weder uitgevoerd.De lle of laatste verkoop van gronden in den Haarlemmermeerpolder heeft den 20 plaats gehad: 1507,44 bunders (waarvan 20 wegens wanbetaling op nieuw) zijn verkocht voor 675,500,of gemid deld 448,per bunder; de totale opbrengst van 16822,57 bunders is ƒ7,972,400,-, of478,- per bunder. Dien dag is de spoorweg van Utrecht naar Rotterdam ingewijd: Prins Hendrik, de ministers van binnen!, za ken en financiën en de authoriteiten van Rotterdam begaven zich daartoe, over dien weg, naar Utrecht, alwaar ook de genoodigden van Amsterdam en Arnhem waren vereenigd; ten 12 ure reed de feesttrein be staande uit 21 rijtuigen, waarvan de 8 eersten met groen en vlaggen versierd met muziek af en kwam te half twee te Rotterdam wordende in het gedecoreerde sta tionsgebouw door het stedelijk bestuur ontvangen; de burgemeester, de president der spoorweg maatschappij mr. li. Donker Curtius en de minister van binnenl. za ken voerden het woord, rijkende de laatste daarbij aan den tweede, namens Z. M.het ridderkruis van den Ned. Leeuw uit. 200 heeren en dames namen daarop, in het gebouw der Yacht-Club, deel aan het diner van stadswege en 's avonds aan het feest der sociëteit Harmoniein do fraai verlichte doelen 't welk echter niet door fraai weder werd begunstigd. Den 30 wordt de dienst voor het publiek geopend Uit Wezel klaagt men dat er nog geene toebereidselen gemaakt worden voor de brug over de Lippe, zonder welke de spoor weg van Arnhem naar überbausen niet voltooid kan worden.Den 20 is tevens de ijzeren draaibrugwe gende 70000 N. ponden vervaardigd in de fabriek van G. Wispehoeij en Cie. te Zwolle, over het 'diep te Gro ningen gebragtter vervanging der Apoortenbrug. De raad dier stad heeft den 25, met 17 tegen 2 stemmen, besloten de stedelijke accijnsen afteschaffen en door een' hoofdelijken omslag te vervangen.Te Dordrecht is den 20 de wedstrijd van harmoniegezelschappen uitge schreven door het genootschap Euterpe, gehouden, waaraan die van Lier, Breda, Gorinchem, Nijmegen on Roosendaal deel namenzijnde de feestelijke optogt door eene eerewacht te paard begeleid. De gouden eereprijs is eenparig toegekend aan Lier de 2« aan Breda en de 3e aan Gorcum 's avonds werd een bal en den volgenden avond weder concert en bal gegeven; den 22 kwam aldaar ook het muzijkcorps der guides uit Brusseltot het geven van concerten. Het bekroon de gezelschap Vlijt en Volharding van Breda, is den 23 daar luisterrijk door de verschillende corporation ingehaald.Te Wormerveer op 't zuid is den 22 het nieuwe orgel in de Doopsgezinde kerk ingewijd zijnde vervaardigd door de heeren Flaes en Brünjes van Am sterdam Door het onweder zijn den 24 vele on gelukken geschiedalsonder de gemeente Steenwij- kerwold een arbeider in het hooiland doodgeslagen en eene boerderij, met inboedel en beesten, verbrand te Frederiksoord een kolonist en te Vledder 3 arbeiders getroffen doch niet gedood te CoevordenCuyk Haps (één uur van daar) en te Wildervank de bliksem in molens geslagenin welke laatste de eene knecht werd gedood en de andere verwond. Daags te voren o O was ook de toren van de oudebuiten gebruik zijnde kerk te Nuland (N. Braband), door dezelfde oorzaak, ten halve vernield. van 28 Julij. AMSTERDAM. Werk. Schuld 2J pCt. 03. 4pCt. 9.'3JOude Mctall. 5 pCt. 61|. Nieuwe Metall. 1851 5 pCt. 73. Russ. 179S 5 pCt. 103$.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2