tabs ilicmvs. suite bij het corps grenadiers en jagers en tot luitenant ter ?ee eerste klasse. Bij die gelegenheid zijn in het kamp van Reijöu -de daaromstreeks gekantonneerde 'ruiters, ten getale van 1100 man, voor het eerst ver- eenigd geweest, tot eene wapenschouwing door den com mandant generaal-majoor van Tolt. 's Avonds was de weg van 's Gravenhage naar Scheveningen tot het badhuiseven als dat gebouw fraai geillumineerd, en op halfwege een verlichte muziektempel geplaatst; op eene visscherspink in zee werden eenige vuurwerken afgestokenDen 5 is te Lage Zwaluwe een dag- looner, van 27 jaren, verdronken gevonden, wederom door het onmatig gebruik van sterken drank, in den vorigen avond.Den 6 des avonds werd de her bouwde synagoge, in de Amstelstraatte Amsterdam piegtig ingewijd.Den 7 heeft het Provinc. Geregts- liof van N. Holland tot de doodstraf verwezen Lonrens van der Oord, oud 22jaren, van Valkoog, welke den 5 Junij, Cornells Tamis, op het land zijns vaders waar deze over moest, ontmoetende, uit toorn dat die in zijn vaders eigendom gemodderd en door diens bouwland O geloopen was met het scherp van een wieder, verra derlijk tegen het hoofd heeft geslagen zoodat dezelve eenige uren daarna overleed. Aangaande het wij zigen der plaatselijke belastingstelsels valt te berigten: den 29 Aug. heeft de raad van Hellevoetsluisopliet ontvangen van een adres van 50 ingezetenen tot het behoud der belasting op het gemaal, daartoe besloten den 31, die van Leyden met 10 tegen 8 stemmen goedgevonden zoodanige belasting, met 1" Jan. 1856 als eigen middel intevoeren en daarop om dezelve even als de opcenten op de grondbelasting en het personeel tot het maximum optevoeren en van den wijn van 10 tot 15 G. per kan te verhoogen. Te Rotterdam werd den 3 Sept., met 15 tegen 13 stemmen, bepaald eene directe belasting te heffen op den grondslag der huur waarde, nadat reeds vroeger, met 20 tegen 9 st.be sloten was geen gebruik te maken van de uitzonde ring waarvan art 255 der gemeentewet spreekt, en met 27 tegen 3 st.om na uit0. December geene plaatse lijke belasting op het graan meer te innen. Te Middel burg is den 4, met 8 tegen 5 st.almede tot dezelf de afschaffing besloten en eene commissie van. 5 leden benoemd tot het indienen van een voorstel ter vervan ging daarvan. Te Schiedam is, met 10 tegen 5 st. ter gelijke vervanging, eene belasting op de inkomsten, als het billijkst en regtvaardigst voor die gemeente vastgesteld, zijnde daarentegen te 's Gravenhagemet 22 tegen 11 st.beslist niet tot de afschaffing van den accijns op het gemaal overtegaan. In de Noord-llol- landsche steden werden tot hiertoe de volgende opcenten op de rijksbelasting geheven Amsterdam 200 Alk maar 217, Enkhuizen 266, Edam, Hoorn, Purrne- rend en Zaandam 300, Monnikendam 333 Medemblik 3331 en Haarlem 350. Het Provinciaal Zangersfeest is onder beounstio'ino' O O O van gewenscht weder, op den verjaardag des Kroon prinsen luisterrijk gevierd en uitnemend geslaagd. Ve le openbare gebouwen en woningen van ingezetenen prijkten met vlaggen en gaven nevens de talrijke vreemdelingende stad een feestelijk aanzien. Des morgens werden de verschillende Liedertafelsbij hunne aankomst, alomme door de Ceremoniemeesters opgewacht en ontvangen enter Raadhuize geleid, waar zij te 111 ure in de Prinsenzaaldoor de feestcommissiebij monde van haren voorzitter, Jr. I). C. de Dieu Fontein Verschuir van Ueijloo, werden verwelkomd vervolgens werd aan de 180zangers den eerewijn geschonken en aan elk, te gelijk met de tekstboekjes, een gedachtenistee- ken overhandigd. Door muziek begeleid togen zij daar na naar de Groote Kerk tot het houden der alge- meene repetitie, 's Avonds te 6 ure begaven zij zich andermaal, ditmaal in feestelijken optogt, voorzien van hunne banieren en vergezeld door de muziekcorpsen der schutterij en van den Tuin de Nederlanden te Am sterdam langs de voornaamste straten en grachten ter kerke, waar de uitvoering te 7 ure een aanvang nam. Indrukwekkend was het gezigt in dit schoone en geheel verlichte gebouw; in het schip en de zijbeuken be vonden zich p.m. 1400 toehoorders en daarachter, voor het orgel het orchestvan voren eenvoudig met wit en bloemen behangenterwijl voor de plaats des di recteurs het provinciaal wapen even als aan de ko lommen die der medewerkende steden aangebragt wa ren. De stukken bestonden in de eerste afdeeling uit de algemeene koren gedirigeerd door den Heer G. H. Meyroos, van Enkhuizen, zijnde het Vlaggelied van Verhulst en het Bacchuskoor van Mendelssohn tusschen welke de Liedertafel Sapho van Hoorn de Lente van IJ. A. Meijroos en het Mailied van J. 11. Vossen Amstels Mannenkoor het Vaarwel aan 't Strand van F. N. Stoetz en het Matrozenlied van L. de Pauw opvoer den de tweede afdeeling bestond uit de Bede van G. 11. IJeinze en de Kreislavf van F Otto beide voorge dragen door Euterpe van Amsterdamgevolgd door Eine Nacht auf dem Meere van W. Tschirch, algemeen koor met orchest (het laatste, door medewerking van een aantal stadgenooten, hierbij 53 personen sterk)bestuurd door „den vader der Liedertafels" C. A. Bertelsman van Am sterdam, waarin de solo tenor- en baspartijen allerver- dienstelijkst vervuld werden door de heeren Ad. Sma- bers en A. Immink (van Amsterdam) terwijl het Volks lied het geheel beslootde gansche uitvoering verschafte een keurig kunstgenot en verwierf algemeenen bijval. Het Doelen veld, daarna als Vauxhall ingerigt, leverde een verrassend en betooverend schouwspel op langs de westzijde was over de geheele lengte eene tribune geplaatstwaarvan de voorzijdevooral het toepasse lijk beschilderde middendeelfraai geïllumineerd was; daarover was het verlichte buffet, ter zijde daarvan waren 2 geïllumineerde pyramiden geplaatst; langs de boomen aan de noord- en zuidzijden hingen gekleurde papieren lantarens en midden op het veld was een open verheven, met talrijke ballons verlichte tempel opgerigtvoor de uitvoering der harmonie mu ziek van het Amsterdamsche corps onder directie van den heer C. van der Finch. Zoowel daarals in de nabijgelegen zalen van den heer Walraven tot het dan sen ingerigtwas het overvol en bleef de vrolijke en tevreden menigte tot in den vroegen morgen bijeen. Eere en dank zij den leden der commissie, en allen die hen behulpzaam waren, toegebragt voor hunne ijveri ge zorgen ter regeling van dit feest, dat van alle deel- genooten onbepaalde goedkeuring verwierf en gewis nog lang in hunne herinnering zal blijven. Te betreu ren is hetdat eenige kwaadwilligen de menigte bui- O O O ten de kerk in eene onrustige stemming gebragt had- O O O den welke de policie slechts met moeite kon beteuge len ook waren reeds den vorigen avond eene menig- O te gedrukte briefjes gestrooid waarop mendoor za- menvoeging van bijbelteksten het onbehoorlijke van zoodanige muziekuitvoering in een kerkgebouw en het gevaarlijke van feestvieren, bij het heerschen der chole ra in andere plaatsen trachtte te betoogen de laatste aanmerking zoude gedut endede kermisweek wol zoo goed van pas geweest zijn. GEMEENTERAD». Zitting van den 4 September 1855, No. 15. Voorzitter Mr. 1'. A. de Lange. Tegenwoordig 11 Leden. De Heeren Dr. D. IV. van LeeuicenMr. J. A. Kluppel Jonklir. 1). C. de Dien Fontein Verschuir en C. Bruinvis, om verschillende redenen, afwezig. I. De resumtie der notulen wordt, op voorstel van een der le den tot de volgende vergadering verdaagd. Daarna zijn medegedeeld 2. Eene voordragt van Burg. en Wctli.tot verhuring van een ongebruikt gedeelte der Kazerne aan den Heer E. IVollsehla- gertot berging van materieel, voor eene som van ƒ50, tot aan den 1 Mei 1856. In dadelijke behandeling genomen en conform de voordragt, behoudens de goedkeuring van H. tl. Gedeput. Staten, besloten. 3. Eene missive van dezelfdenten geleide eener aanbevelingslijst van de Heeren D. de Wit, IK. Helling, H. P. Ibink Meien- brink en J. Roemtot de betrekking van Lid van het Burger lijk Armbestuur. 4. Eene gelijke missivevergezeld van eene aanbevelingslijst van de Heeren Mr. P. Binkhorst van Oudcarspel en in Koedijk, Dr. C. J. de Lange, Jonkhr. Mr. G. C. Fontein Verschuir en J. C. van der Swaaghter keuze van een Regent voor bet Mannen- en Vrouwen Gasthuis. Beide, ingevolge het Reglement van orde, tot benoeming in eene volgende vergaderingter Secretarie gedeponeerd. 5. Is gedelibereerd over het ter vergadering voorgelezen rapport der Commissie, tot onderzoek der geloofsbrieven van de op den 17 en 31 Julij 11. benoemde Raadsleden, en is, in over eenstemming met dat rapport, bij eenparigheid van stemmen,

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2