sche kolonel CallandveUibelast met den aanleg der versterkingen van Erzerumis aldaar aan de cholera overledenlaatstelijk was di'e ziekte daar genoegzaam opgehouden.— In eenen strijd tusschen de Kurden en Nestonanen hebben de laatsten de overhand behou den 400 Armenische gezinnen zijn op Russisch gebied gevlugt „•■om zich aan de Turksche militaire dienst te onttrekken.Tusschen den Sultan en den Onderkoning van Egypte is een ernstig ver schil gerezenwijl de eerste den laatste gelijk wil stellen in afhan kelijkheid met de bassa's van Damascus en Beyruth.De En- gelsche gezant, Lord ltedcliffe, is van Konstantinopel teruggeroepen. BINNENLAND. Op Java is de Pangerangh Mankoe Boemi, broeder van den overleden Sultan van Djocjocarta, namens de Neder- landsche regering, onder den titel van Hamangkoe Boevoo- no VI, tot Sultan geproclameerd. Een concert,den 2 Aug te Batavia door de Maatschappij van Toonkunst in den schouwburgten voordeele der watersnoodlijdenden gegeven, heeft zuiver/3000,— opgebragt. Eene steen drukplaat, vooorstellende eene episode uit den waters nood," met hetzelfde oogmerk, bij de boekhandelaars Mielink en Noordendorp, te 's Hage, uitgegevenheeft zuiver 825 38 opgeleverd.De cholera heerscht te Groningen, maar niet lievig; erger te Edam. Onze ge zant te Home Graaf de Liederkerke Beaufort, is aan dezelfde ziekte overleden.De gezant Ligthenvelt, te Parijs, heeft, namens den Koning, aan Keizer Napo leon het grootkruis der militaire Willemsorde overhan digd; gelijke onderscheiding is aan den Kussischen Kei zer gezonden.Onze zeeschilder Louis Meijer is dooi den Koning van Belgie met de Leopoldsorde beschon ken.Met 1°. Oct. is het vrijzinnige dagblad de Grondwet gestaakt en zijn de geabonneerden overgegaan aan de Arnhemsche Courant-, bij den uitgever van eerstgenoemde, Susan te 's Gravenhage verschijnt thans een dagblad, genaamd de Constitutioneel, in den zin van het tegen woordig bewindook wordt bij Molenkamp aldaar, 2 malen per weekhet Oranjeblad uitgegevefi.Te Pijnacker is eene dievenbende van 11 personen ontdekt en gevankelijk naar 's Hage gebragt.— De Onderko ning van Egypte, voornemens zijnde de landengte van Suëz te doen doorgraven, heeft daartoe de bekwaam ste ingenieurs van Europa opgeroepen en zich ook tot onze regering gewend, waardoor de hoofdingenieur Conrad is aangewezen, om derwaarts te vertrekken. Den 27 Sept. heeft eene commissie, namens bijna alle burgemeesters in Noord-Holland, den aftredenden Com missaris des Konings, ïm. van Ewijck, bij plegtige toe spraak van den heer Lombar Petri van Bloemendaal eene prachtige zilveren couloir, met toepasselijk opschrift, benevens een album in rood fluweel met goudmet de namen der geversaangebodenwaarop Z. Exell. met diepe aandoening heeft geantwoord; eenige dagen vroeger hadden de ambtenaren der provinciale griffie hem een' zilveren inktkoker geschonken. De nieuwe Commissaris, 'y. Boreelvan Hogelanden, zal eiken Maan dag gehoor verleenen in het Hotel van den Comman dant over het paleis, te Amsterdam.Den 28 heeft de officier van justitie te Eindhoven op last van den proc. generaal te s Hertogenbosch eene vervolging ingesteld tegen den priester en 2 heeren te Eindhoven^ als geleiders der processie naar Meerveldhoven. De regtbank te Leijden vervolgt den spoorwegwachter te Woerden door wiens onvoorzigtigheid onlangs een on geluk is geschied.— Den 1 Oct is de behandeling der zaak Salvador - Fongers door het Provinc. geregtshof van N. Holland hervat, wordendede beschuldigden bijgestaan door mr. A. de Pinto van 's Gravenhage; er waren weder 40 getuigen ter decharge gedagvaardmaar van het ver hoor van 20 derzelven werd afstand gedaanden vol genden dag heeft de adv. generaal zijne conclusie voor gedragen om het vonnis a quo te vernietigenwat betieft de aanklagt van lasterlijke aanbrenging en de beklaagden daarvan vrij te spreken maar schuldig te verklaren aan laster en te veroordeelen tot eenzame°op- sluiting van 15 dagen tot 3 maanden, tot boete van J 25,tot ƒ1000,en in de kosten en ontzegging der burgerschapsregten voor een te bepalen tijdnu. de Pinto concludeerde tot vrijspraakden 3 werden na re- en dupliek de debatten gesloten en de uitspraak bepaald op den 10e». Den 2 heeft Prins Hendrik de kamer der afgevaardigden van het Groot-Hertogdom Luxemburg plegtig geopend.— Het bouwen eener li. C. kerk te Scheveningen is dien dag aangenomen voor 45000,door Schippers, te 's Hage. Den 30 Sept. hadden 2 Engelsche stoombooten den vierden kabei voor de onderzeesche telegraaf aldaar aan het strand gebragt. 3 schuiten van dat dorpter steurharingvis- scherij uitgerust, zijn teLowestoff, in Engeland, vast. gelegd en onttakeld omdat zij meer dan de veroor loofde hoeveelheid tabak aan boord hadden.— Bij de 2e Kamer is den 3 een ontwerp ingediend om het hoofd stuk financien der begrooting van dit jaar met f 44,700, te verhoogen wegens den aanbouw van het postkan toor te Amsterdam. Uit het voorloopig verslas der commissie van rapporteurs omtrent het voorstel van den tot het houden van eene enquête, heer Rock wegens het misbruik van sterken drank blijkt, dat men om het kwaad te erkennen geene enquête noodig aclit; dat men tot het onderzoek naar de toename of ver mindering in zekere standen en gewesten minstens uit elk der 1200 gemeenten één getuige moest ver- hooren dat vele leden twijfelden of een onderzoek naar volkszonden en gebreken wel in den kring der wetge ving ligtdat men echter maatregelen tegen misbruik kan nemen, maar dat daartoe de rigting van het on derzoek meer bepaald in het voorstel moest omschreven zijn; dat het afwijzen van hetzelve eene nadeelio-e wer king hebben en de Kamer in een verkeerd daglicht stel len zoude. Bij de voorgedragene wet op de middelen voor 1856 zijn de accijns van het gemaal en het ton nengeld der zeeschepen afgeschaftde suikeraccijns tot 2 millioen opgevoerd, de opcenten op het binnen- en buiten!, gedestilleerd met 12 op de grondbelastinghet personeel, patent, den wijn, de zegel-, registratie-, giiffie-, hypotheek-, successie- en wuarborgregten niet 6 veihoogd, voor het personeel en patent integaan met 1°. Mei. Prins Albert van Pruissen en gevolg, is, na 10 dagen in het Hotel des Pays-bas te Amsterdam te hebben gelogeerdvan daarper Hamburger stoom boot, vertrokken. De raad van Goes heeft den 3, met 8 tegen 2 stemmen besloten de plaatselijke belas- ting op het gemaal te vervangen door eenen hoofdelij- ken omslagte Doetinchem ismet algemeene stem men mede tot de afschaffing en verhooging der opcen ten op het peisoneelde gebouwde en ongebouwde ei gendommen, enz. besloten. Te Eiburg worden de op centen op 's Rijks directe belastingen tot het maximum opgevoerd de belasting op den sterken drank verdub beld en voorts alle belastingen voor de gemeente af- gesch ft. Ie Rotterdam is den 4 goedgevonden met 1856 eene plaatselijke belasting te heffen van 150 op centen op het binnen!, en 90 op het buiten!, gedestil leerd; 60 op de buitenl. likeuren en 18,— per vat binnen- of buitenl. waarvan de belasting elders is be taald.Den 15 wordt het telegraafkantoor te Zut- phen geopend. 5?Lt&s; inticïJWSL 3. ARRONIHSSERENTS REGTBANK. Correctionele Zitting van 2 October 1855. 1. B. K.te Heiloappellant van een vonnis des kanton reders te Alkmaar, het veroordeelend vonnis in allen deele bevestigd met veroordeeling van den appellant in de kosten van het hooger beroep tevens. 2. D. R.te Rotterdambij verstekhoonverklaard dat er slechts eenvoudige woordelijke beleedigirg heeft plaats gehad, opgelegd eene geldboete van 1,— en in de kosten. T. L. N., te Helder, hoon en mishandeling, wegens den hoon opgelegd eene boete van 3,— en in de kostenen van de mishandeling vrijgesproken. 4. S. B.te Amsterdam, mishandeling, opgelegd eene boete van f 2,en in de kosten. BURGERLIJKE STA NU. ONDERTROUWD. 3Oct. Jacob David Hamburgerte Alkmaar, onlaags te Utrecht, en Rebecka Niaste Alkmaar. 5 n Willem de JagerWedr. van Johanna Gijzen en Trijntje Gijzen.— Cornells de Frieste Alkmaaronlangs te Hel der, en Elisabeth Muileboom, te Alkmaar. GETROUWD. Geene. GEBOREN. 29 Sept Anna GeertruidaD. van Hendrik Habich en Johanna Bijl. 1 Oct. Johannes Hermanns, Z. van Nicolaas Musen en AnnaMar- garetha Sander.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2