-Sfdbs fïteuws. dragen en. eene nieuwe ligting van 10 man op de 1000 zielendit maal ook tot de Israëliten uitgestrektdoor het geheele rijk gelast, met uitzondering alleen der gouvernementen "Pskow, Pultava' Tschernigow, Ekatarinaslow, Kherson en Tauriein het daar-' bij uitgevaardigd manifest wordt dien maatregel uoodig gezegd te zijn, door de laatste zware verliezen van het leger en om het° vol tallig te houden, tot het afslaan der verdere aanvallen.— Eenige Engelsche oorlogsvaartuigen hebben eene verkenning in de golf van Pernau (Oostzee) gedaan en verscheidene Russische schepen ver brand, terwijl een stoomschip de batterijen van Gamla-Carleby heeft gebombardeerd. Turkije. Het is onwaar dat te Silistria aanstalten worden ge maakt om 40000 Pranschen te ontvangen; de daar verordende maat regelen strekken om in het onderhoud der Turksehe troepen aan den Donau te voorziende regering heeft ook reeds een aantal schepen gehuurd, om leeftogt naar de aan die rivier gelegene ves tingen te voeren.— Vorst Stirbeyde hospodar van Waliachiie is zeer bedenkelijk ziek. - De ministerraad heeft besloten dat de' bultan eene eigenhandige hatti-sheriff naar Kars zal zendenom de bevolking eene 3jarige vrijstelling van alle opbrengsten én de krijgsdienst te verleenen, welke voorregten mede aan de stad Si listria zullen geschonken worden; te gelijk zal een adres van dank betuiging der ministers naar Kars gezonden worden zijnde aan het leger aldaar vele bevorderingen en belooningen ten deel gevallen, on der anderen den generaal Williams de Engelsche Bat,horde.Uit Erzerum zijn 12000 ruiters getogen, om zich door den vijand te slaan en zoo de belegerde stad van voedsel te voorzien.— De Sultan heeft de liefdadige zusters te Bebeck 80000 piasters vereerd tot uitbreiding hunner school en werkplaats voor meisjes. Hij heeft Osman-lassa tot bey van Iripoli benoemd, welke den 21, met aanzienlijk gevolg, daarheen is vertrokken; voorts is dé bey van Tunis tot Muschir verheven en eene eeresabel geschonken Abd-el-Kader is van zijne reis naar Frankrijk te Konstantinopel teruggekomen. BINNENLAND. Voor do watersnoodlijdenden is weder ingekomen 15,137,711uit eenige residentiën van het eiland Java.— De cholera is te GroningenZwolle, Haarlem en Leijden opgehouden.Het bestuur der Rhijn- spoorweg-maatschappij heeft zich bij contract verbonden, binnen 2 jaren den Keulschen-Crefender spoorweg tot Nijmegen doortetrekken die overeenkomst is te Ber° lijn ter goedkeuring aangeboden. In de laatste stad isals zwendelaar en bedrieger gevangen genomen een Israëliet, geboren op Java, in de wandeling als Joseph Joannes bekend, die, onder den naam van LeoPrins van Armenie vele voorname personen vertrouwen had weten inteboezemenvroeger heeft hij te Leijdeu o-e- studeerd. De directeur van politie, Stiel erhad hem als verdachtnaauwkeurig nagegaan.De trekking der staats-loterij zal voortaan niet meer in' de ridderzaal plaats hebbenmaar in de daar naast ge legene zaalwaarin thans het kabinet van Japansclie zeldzaamheden van den heer Visscher zich bevindtdat naar het Kon. museum zal worden overgebragt.De Koning heeft vrijdom van briefport toegestaanvoor de correspondentie tusschen het hoofdbestuur en de afdee- lingen van elke maatschappij van landbouw.In den aanstaanden winter zal de veiligheid ten patten lande weder bevorderd wordendoor het stationneren van hulp-marechaussee.— De jury der tentoonstelling van nijverheid te Parijs heeft voor Nederland de volgende bekrooningen toegewezen: de gouden medaille aan de Handelmaatschappij en aan de Amsterdamsehe diamant slijperijen, met eene belooning aan den slijper Voorzanger; de bronzen medaille aan D. Romijn te Rotterdam en G. de Meijer te s Hagebeide voor zilverwerk,- de firma A de Block te Amsterdamvoor gouddraad, pas sement en militaire versierselen ,- L. Venneman en F. Stoltzenlerg en Cuypers te Roermondebeide voor pre dikstoelen en wijders aan eenige laken- en bukskin fabriekanten. Bij de tentoonstelling van schoone kun sten schijnen geene prijzen door Nederlanders behaald te zijn.Het hoofdbestuur der vereeniging tot bevor dering van fabriek- en handwerknijverheid heeft zich, krachtens besluit der algemeene vergaderingtot den Koning gewendverzoekende de Belgische wet van 24 Mei 1854 op de octrooijen ook hier te lande, met de noodige wijzigingentot wet te verheffen.— Den 25 Oct., des avonds, is te Grootschermerdoor onbekende oorzaak, eene burgerwoning tot den grond toe afae- hrand. Den 28 overleed te Groningen in 78jarigen ouderdomde dichter mr II. A. Spandawridder van den Ned. Leeuw en commandeur der Eikenkroon raads heer in hetprov. geregtshof,- en den 29 te Hoorn de heer J. G. van Pabst Rutgersridder van den Ned. Leeuw, lid van de prov. Staten van N. Holland, bewaarder van de hijpotheken en het kadaster te Hoorn, oud 63 jaren. He arrondissements regtbank te Eindhoven heeft den 29 uitspraak gedaan in de zaak van den pastoor A. van Moorsel en anderen wegens het houden eener proces sie naar Meerveldhoven en de beklaagden daarbij vrij gesproken de officier van justitie komt van dit vonnis in hooger beroep.Te Breda werd denzelfden dac een 75jarig man als bedelaar gearresteerd, door de marechaussee, uit de gevangenis naar de regtbank ge- leid, maar was daarover zoo getroffen, dat"hij op^de straat dood ter neder stortte.De raad van 's Her togenbosch heeft den 25 (behalve de plaatselijke belas- tmg op het gemaal) ook afgeschaft de stedelijke accijn- sen op de brandstoffen bouwmaterialenzee- en rivier- visch en het marktgeld aan poorten en hoornen en daar entegen belastingen verordend op den wijn de tooneel- vertooningen en andere publieke vermakelijkheden en de honden zijnde eene commissie benoemd om voor het te kort komende een equivalent op te sporen. Te Enkhuizen zijn den 3 mede afgeschaft de plaatselijke belasting op de huurwaarde, het gemaal, de stedelijke accijnsen op de dranken en andere artikelen van invoer, en het straat- en marktgeld 't welk alles hoofdzake- kelijk door eenen hoofdelijken omslag zal worden ver vangen. Den 26 en 29 heeft de raad van Leeuwarden de begrooting voor 1856 vastgesteld en daarbij de op centen op tarwe en spelt, 125 in getal (even als reeds in 1853 met die op de rogge was geschied) afgeschaft; de opcenten op de grondbelasting en het personeel reeds tot het maximum opgevoerd zijnde, is aldaar mede tot eene directe belasting besloten. Te Purmerende hebben vele kiesgeregtigden een adres hij den raad ingediend, om terug te komen op het genomen besluit tot het be houden der belasting op het gemaal; hoezeer de be zaaien van eenen personelen omslag erkennende, ver meenden zij dat die, door openbare verpachting der gemeente-eigendommen en opvoering der opcenten op de grondbelasting tot hst maximum niet of slechts tot een gering bedrag zoude noodig zijn. De stemmen hebben over dit adres gestaaktmaar inmiddels is tot het publiek verpachten der markten besloten; de lan derijen waren voor 3 jaren verhuurd.Een voor- loopige commissie heeft zich gevormd tot het droogma ken der Tienhovensche plassen in de provincie Utrecht, waarvan de ondergrond bij peiling beter is bevonden dan van den Haarlemmermeer. Ill de vergadering van het departement der Maat schappij tot A ut van t Algemeenop 11. Dingsdag, had den de leden die met hunne dames buitengewoon tal rijk waren opgekomen, het voorregt den heer W. J. llofdijk te zien optreden die eene zijner te Amster- dam gehoudene voorlezingen over de geschiedenis van het Nederlandsche Volk, deed. De begaafde spreker schetste, in zijn levendigen, dichterlijken stijlde ont wikkeling van het stedewezen in de 12e en 13? eeuw en de wijze waarop naar de behoeften van dien tijd de Hollandsche graven, inzonderheid de ridderlijke Roomsch- Koning Graaf Willem IT, en zijn volkslievende zoon, Floris V, deze bevorderden. Hij trad daarbij in vele belangwekkende bijzonderheden en boeide vooral zijne toehoorders door eene regt aanschouwelijke voorstelling van het toenmalig Alkmaar, kort na de bevrijding van 1254. Mogt de toestand onzer landgenooten in die da gen weinig benijdenswaardigs voor ons hebben, voor hen die den oorsprong onzer volksinstellingen beoefenen, nog meer voor hen die van de vroegere voorlezingen des sprekers kennis mogten nemenwas het eigenaar dig goede duidelijkdat toen werd tot stand gebragt en de vooruitgang die toen reeds plaats greep.De uitstekend schoone voordragt van de legende Eeuwig heid \an ten Fate, door den heer W. van der Faay, besloot waardiglijk dezen genoegelijken en leerzamen avond. Vrijdag morgen geraakten 2 paarden, vooreen wagen met aardappelen bespannendoor het aanrijden van een handwagen schichtig geworden op de Laat, bij de Boterstraat op hol. De eigenaar sprong er wel haast behouden afmaar door het stooten tegen een lantaarnpaal, viel de knecht tusschen de paarden en bekwam ernstige wonden, tot wier genezing hij naar het gasthuis vervoerd iseen volgende ijzeren lantaarn-

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2