stoomvaartuigen de Bug tot bij Nicolayeff verkendbij het ödaagsch onderzoek der kanalen en kleine eilandjes, in de takken van den Dnieper, hebben de kanonneer- booten een eiken- en beukenhout vlot lang 850, breed 60 en diep 6 voeten bestemd voor het tuighuis te Ni- colayefi' gevonden en naar Kinburn gebragt. De ge neraal Bazaine heeft al de Russische dorpen op het laatst genoemd schiereiland doen verbrandenhij keert naar Kamiesch terug. Evenzoo zijn den 25 Oct. al de linie schepen der vloot van Kinburn vertrokken in welke sterkte eene bezetting achterblijftterwijl de vice - admi raal Odet Pel'ion de rivieren met 2 linieschepen zal blokkerenmaar Bruat en Lyons met hunne eskaders de wateren van de Krim verlatenom in den Bospho- ruste overwinteren. De batterijen van Odessa worden ont wapend en de stukken naar Nicolaijeff gebragtwaar reusachtige werken worden gemaaktde generaal Luders is met eene divisie grenadiers en 4 regimenten ruiterij van Aleschki opgetrokken om Kherson naar de zijde van Kinburn te verdedigen. De nieuwe ligting in Rusland strekt zich uit over personen van 20 tot 36 jarenuit het binnenste des rijks zijn weder 40 barm hartige zusters naar de Krim vertrokkenzoodat hun aantal tot 160 is geklommen waarvan echter 11 zijn bezweken.De vloten der bondgenooten hebben de Oostzee verlaten.Te Wardhuus en Hammerfest in Noorwegen lagen den 16 Oct. een 60tal Amerikaan - sche Hanseatische Noorsche en Deensche schepen, omna het vertrek van het blokkade-eskader der Witte zeeden handel met Archangel te hervatten en nog vóór de vorst weder te vertrekken. Tukkije. Den 22 Oct. is Omer-bassa van Soukoum- Kalehwaar hij laatstelijk zijne magt verzameldemet 22 bataljons naar Kutaïs opgerukt. Emir-beygouver neur van Circassie en ondeibevelhebber van Circassie, heeft hem een aantal hoofden der bergbewoners voor gesteld die hem hunne medewerking hadden toegezegd; dezelfde Emir heeft een Russisch konvooi met levens middelen opgeligtwaarbij hij 100, maar de vijand 300 man verloor. Binnen Kars had men den 30 Sept. nog voor 3 weken leeftogt; men hoopt dat het transport van Erzerum daar nog tijdig zal aankomenwordende de gemeenschap door het gebergte reeds moeijelijk, we gens de gevallene sneeuw.— Te Konstantinopel zijn de prijzen der levensmiddelen en brandstoffen tot eene ongekende hoogte gestegen aldaar heerscht groote span ning tusschen den Engelschen gezant ter eene en den Franschen met de Turksche ministerster andere zijde, verlangende de eerste opgaaf tot welke oorlogskosten de gelden der gewaarborgde leening zullen worden be steed terwijl de laatsten eerst na de uitgave verant woording willen geven. Hoe wel men wil dat Redcliffe, die steeds weigert de tegenwoordige ministers te er kennen en betrekking met hen aanteknoopenvan zijne regering eene nota ontvangen heeft, om zich te ma igen is de zaak nog lang niet geschikt, wijl de minister van oorlog liever zijn ambt zal nederleggen dan toegeven. Spanje. Meer en meer wordt eene aansluiting van dit rijk tegen Rusland waarschijnlijk; het voorstel van de regering om het leger op 70000 man te brengen (en zulks met het oog op eene mogelijke deelname van den krijg)wordt door de Cortes gunstig opgenomen de leden waren laatstelijk te Madrid slechts in klein getal aanwe zig, wegens het heerschen aldaar der cholera, die nu genoegzaam is opgehouden. Door den ministerraad zoude besloten zijn de orde van Karei III, aan de generaals Canrobert, Bosquet en de la Marmora te vereeren. De regering heeft in Catalonie een aantal Carlistische benden te bestrijden gehad en verslagen, zijnde een voornaam aan voerder daarvan, Borges, met de zijnen naar Frankrijk gevlugt. Het bewind neemt steeds krachtige maatregelen tot regeling der staatsschuld en tot herstel van het crediet. BINNENLAND. In de provincie Zeeland kan de oogst over het ge heel gunstig genoemd worden en zijn meer aardappe len gewonnen dan sedert 1845 en wel gemiddeld 130 mud per bunder, zelfs in het voormalige 4« dis trict 152 mud p. b. In Friesland is de opbrengst min der gunstig te weten van 80 tot 100 mud p. b.— Aan de heeren Suermond te Aken en Gadiot te Gronwel is vergunning verleend tot aanleg van eenen spoorweg, tusschen Maastricht en Luik, op den regter Maasoe ver; tot leden der gemengde commissie van ingenieurs zijn voor Nederland benoemd de heeren L. J. A. vander Kun en IV. Badon Ghijben.De Arnhemsche Courant berigt dat, blijkens een nader onderzoek, de brug van den Rhijnspoorweg te Westervoort nog zoo belangrijke verbetering vereischt, dat de dienst dit jaar niet geo pend zal kunnen worden.De spoorwegwachter te Woerden, door wiens onoplettendheid onlangs een on geluk is voorgevallen is door de regtbank te Leyden schuldig verklaard aan verwonding door onvoorzigtig- heid en veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 8,boete.Volgens aanteekeningen aan den stads waag te 's Gravenhage gehouden is de prijs der bo ter thans even hoog als in 1762.— Te Brussel, Ant werpen Leuven en Gent hebben zich commissiën ge vormd, om bijdragen te verzamelen voor een gedenk- teeken van prof. des Amorie van der Hoeven in laatst genoemde stad heeft de Maatschappij de tael is gansch het volk zich aan het hoofd der inschrijvers geplaatst.— De cholera-hospitalen te Amsterdam en 's Gravenhage zijn ontruimd, zoodat men de ziekte als geweken kan beschouwen.De regterlijke overheid te Berlijn heeft geengenoegzamen grond gevonden om den zoogenaamdeu Prins van Armenie gevangen te houden vermoedelijk zal hij herwaarts worden overgebragt.Tijdingen uit Neêrlandsch-Indie houden in, dat Ternate door zware en aanhoudende aardbevingen geteisterd werdzoodat vele inwoners hunne woningen hadden moeten verlaten; dat op Banda een geweldige brand aanmerkelijke schade had veroorzaaktwaaromop hoog gezagop Java inschrijvingen waren geopend, en dat de Sultan van Djocjocarta 1501,had gegeven, voor de watersnood lijdenden hier te lande.— De jury der tentoonstelling van nijverheid te Parijs heeft aan N. D. Brandon te Amsterdam eene medaille der le klasse en aan een'fa- briekant te Gouda eene eervolle vermelding toegekend, beide voor stearinekaarsen. De jury voor de schoone kunsten heeft den 2 Nov. de volledige lijst harer be krooningen opgemaakt; van de 14 eeremedailles, 40 medailles der L, 50 der 2e en 50 der 3e klassen zijn slechts 3 der laatsten in Nederland door de schilders Meijer, Bles en Bosboom, behaald.Den 1 Nov. had in een huis, op de Keizersgracht, bij de Weesperstraat te Amsterdam eene hevige ontploffing plaats, door het onderzoek met eene brandende lucifer naar een lek in de gaspijp tusschen 2 vertrekken de hevige slag werd verre gehoord en de vensterramen vlogen uit hunne kozijnen op straat; de hulp der toegesnelde brandspui ten was echter niet benoodigd.In den nacht van 3 op 4 Nov. is de beroemde Rembrandsmolen onder Hazerswoude (waar deze schilder zoude gewoond heb ben, maar geensins geboren is), door onbekende oor zaak afgebranddoor zijne ongeschikte plaatsing waren meermalen ongelukken met rijtuigen voorgevallen. Den 5 heeft de Koning, op verzoek, eervol ontslag verleend aan J. A. C. van Heusdeals gewoon hoog- leeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren te Groningen, en aldaar tot gewone hoogleeraren in die faculteit benoemd dr. W. Heckerlector in de paeda- gogie aan de hoogeschool aldaar, en dr. C. M. Francken rector aan het gijmnasium te Leeuwarden.Door den minister van financiën is E. H. Ramaer, inspecteur der registratie te Haarlem, van de directie Alkmaar ver plaatst naar de directie Zutphen.Te Steenwijk is den 5 een gedeelte der achterste rangin bet paardenspel van L. Dassieingestort waardoor 2 jongelingen be langrijke kneuzingen en 20 personen mindere wonden bekwamen. Te Vollenhoven zijn ook dit jaar bij meer dere raadsleden de glazen ingeslagenwegens het op schorten der kermis, om het heerschen der cholera, enz.Den 6 heeft de arrond. regtbank te Breda den kapellaan Bierstraten vrijgesproken, wegens het houden van openbare godsdienstoefening op het kerkhof te Oudenbosch dat wel niet eene beslotene plaats in den zin der wet ismaar wijl zulks aldaar reeds vóór de invoering der grondwet van 1848 overeenkomstig de wet van Prairial jaar XIIgeschiedde was het eene geoorloofde handeling.Bij de hervatting der werk zaamheden door de 2e Kamer, op den 7 is ingediend een brief van 4 ministershoudende inlichtingen we- gens het bouwen der R. kerk teKockengen, en voorts een brief van mr. II. U. Bugueninvoor zijn lidmaat-

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2