.Stabs üicttrosri füftrfctbcrisjtcii. bij de infanterie ingevoerde korte jas ook bij de schut terijen aangenomen behoort te worden is toegestaan die om der kosten wille vooreerst buiten gebruik te la ten immers in afwachting eener nieuwe wet op de schutterijen.Nederland zal bij de conferentie over de, door de Vereen. Staten uitgelokte Sondtol-kwestie vertegenwoordigd worden door onzen minister resident te Stokholm den graaf van Bylant.De arrond. regt- bank te Amsterdam in raadkamer vergaderd heeft, den 3, W. O. Kluter buiten vervolging gesteld omtrent medepligtigheid aan het bedrog jegens de Handelmaat schappij door A. Kruijt, wijl hij eerst na zijn vertrek door den laatste daarmede is bekend gemaakt.Den 8 is, op de begraafplaats te Groningen, het door den steenhouwer J. Derksema aldaar vervaardigde monu ment onthuld, ter gedachtenis van G. Alenuinghge neraal majoor, co mm', der 3« brigade inf. en provinc. commt. van Friesland, Groningen en Drenthe, over leden den 25 Febr.De Staten der provincie Gro ningen hebben in hunne zitting van den 13 besloten een adres aan de hooge regering te rigten om de vesting Groningen als zoodanig opteheffenals belem merend voor de stoffelijke ontwikkeling van het geheele gewest.Denzelfden dag heeft in de woon- en pak huizen van C. L en A. Q Kolf, tinna Tollens ty Ge. kooplieden in verwwaren aan de Bierstraat te Bot terdam, een hevige brand gewoed: bij het verplaatsen van een vat met terpentijn, stootte een der knechts de lantaarn met den voet omver, zoodat de kaars in de uitgelekte terpentijn vielwaardoor de vlam zich spoe dig verspreidde; de bewoners der bovenwoning hadden naauwelijks den tijd zich te redden. 2 pakhuizen zijn uitgebrandterwijl de nevensstaande panden en het achtergedeelte der belendende huizen van de Wijnbrug straat schade bekwamen.Den 14 is aldaar, in het Park met plegtigheid de eerste steen gelegd van het gebouw der officieren-sociteit.De raad van Deven ter heeft den 12 besloten voor 60000,deeltene- men in de kapitaalsuitbreiding der Overijss. kanalisa tie-maatschappij en die van 's Gravenhagemet 26 tegen 1 stemom den Koning bij adres te verzoe ken om aan de Staten Generaal eene wet voorte- stellen, tot onteigening der gronden in de aangenome- ne rigting van het kanaal naar Scheveningen.Ter gelegenheid der sluiting der tentoonstelling te Parijs, welke den 15 door den Keizer, in tegenwoordigheid van 40000 personen met groote pracht, is geschied heeft Z. M. 75 benoemingen bij het Legioen van eer gedaan voor de buitenlanders die zich als leden der jury verdienstelijk hebben gemaakthebbende voor Ne derland bekomen de heer Piscalore het officierskruis en de heer Suermondt de ridderorde. De regering heeft in antwoord op de verslagen der 2e kamer omtrent de begrootingswettende vroeger voorgestelde opcenten ingetrok ken, uitgenomen de 12 op het binnen- en buitenl. gedestilleerd, 0 op den wijn en 6 op den waarborg van gouden- en zilveren wer ken. Den 13 heeft de Kamer, met 51 tegen 3 stemmen, aange nomen de voordragt tot verhooging van hoofdstuk IX der beo-roo- ting van 1855 (voor het postkantoor te Amsterdam) en den 16, met algemeene stemmenhoofdstuk I (Huis des Koniugs) der be grooting voor het volgende jaar. Bij de Kamer is den°10 ingeko men een voorstel tot ve.'hoogmp van het 5e hoofdstuk.(binnenl. zaken) voor het loopende jaar met 191,933, wegens bijdragen voor scha de door den watersnoodmede heeft de regering ingediend een ontwerp van wet op de samenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie; volgens hetzelve blijft de Ilooge Raad het opper ste geregtshof en in elke hoofdstad een provinciaal hof, maar wor den de regtbanken in die steden opgeheven; blijven de procureurs in eersten aanleghooger beroeprevisie en rekest civielmaar niet in cassatiekomen de kosten van procureur voor de verlie zende partij en in cassatie alleen die van den pleiterspreken de kantonregters regt in het laagste ressort tot 7 5,en in hooier beroep tot 300,de regtbanken in eerste en laatste ressort tot 600,cassatie van vonnissen van kantonregters en regtbanken in 't laatste ressort worden alleen toegelaten ter vordering van het Openbaar Ministerie, waarbij zieli de verliezende party kan aansluiten, en zonder die aansluiting alleen in 't belang der wet. Eene voordragt van wet op de nationale militie is aan de overwe ging van den Raad van State onderworpen. hier ter stede) naar aanleiding van Joh. 94ik moet werken de werken desgenen die mij gezonden heeftzoo lang het dag is; de nacht komt, wanneer niemand werken kan, terwijl hij, des avonds, zijne intreerede hield met de overweging der woorden van Paulus (le br. aan de Cor. 3: 96): Gods gebouw zijt gij. - Onze stadgenoot T. de Jong, wiens proeven van knipwerkook voorhanden op de wereldtentoonstelling te Parijs, wij dikwerf bewonderden, heeft thans weder een kunststuk van vrij grooten omgang vervaardigd ter gedachtenis van het provinc. Zangersfeest op 4 Sept. alhier. liet opschrift is geplaatst tusschen desnaren eener Apollo-lierwelke omringd is door de wapens der verschillende steden, met de namen hunner liedertafels, en de eerste regels, met de muzieknoten der uitgevoer de korenhet geheel is van keurigesmaakvolle be werking en getuigt van de bijzondere bedrevenheid des makers, die de aanmoediging van kunstliefhebbers ten volle verdient. Z. M. heeft benoemd bij de d. d. Schutterij, tot officier van gezondheid 3e kl. den 2e" luitenant dr. C. de Lange en tot 2™ luitenant den schutter M. Cohen Stuart. Men verneemtdat bij de Rederijkerskamer Bil- derdijk het plan bestaat, in dezen winter eene verga dering te houden waar voordragten zullen geleverd worden door afgevaardigden uit de verschillende Noord- Hollandsche Kamers. Reeds hebben verscheidene Ka mers dit plan goedgekeurd en] zoowel de keuze der heeren afgevaardigdenals die der stukken voorspelt den beminnaars van poëzij en voordragt een' genot- vollen avond. A SIRONIHSSIhTIENTS REGTB ANK. Correctionele Zifting van 13 November 1855. 1. J. y. Y.tijdelijk te Kolhorn, mishandeling en verbreking van sluiting, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en twee geld boeten een van f 8,en een van ƒ25,en injde kosten van het regtsgeding. 2. J. M. P.te Helder, poging [tot diefstal, acht maanden ge vangenisstraf en kosten. 3. A. D., te Helder, mishandeling, vrijgesproken. 4. S. O., te Zijpe, feitelijke beleediging van een bedienend beamb ten van de openbare magtbij de waarneming zijner funetien, acht dagen gevangenisstraf en kosten. 5. J. M.te Helder, woordelijke beleediging van eenen commies,, bij de waarneming zijner functiën, f8,boete en kosten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Nov. Abraham Post en Catharina IPentel. 10 n Johan Daniel Sijbrand Toussaint en Henrietta Johanna Chris tiana Louise Boumeester. 16 n Jurjen Romkes Sluis, te Hindelopen, en Egberdina van Assen, te Helderlaatstelijk te Alkmaar. GETROUWD. Geene. GEBOREN. 10Nov. Anna Cornelia, D. van Johannes Schoonhoven en Antje van Duin. 12 Anna Catharina, D. van Johannes Schoonhoven en Trijn- je Bakker.-- Leonardus AnthoniusZ. van Anthonius Alferink en Helena Catharina Aleida Lievendag. 13 Albert, Z. van Dirk van de Werken en Aagje Bakker. 15 Fredencus Johannes, Z. van Anthonius Petrus Vogelpoel en Johanna Agnes Lobaeh.Cornells, Z. van Dirk Modder en Maartje Bakker. OVERLEDEN. 12Nov. Oeertruijda ErkersWed. van Hendrik Keijzer72j.l0m. 14 Johannes Petrus Schoen, 50 j. 15 Haartje MoskWed. Reur Sjoerds de Vries. 76 j. De nieuw beroepen leeraar der Herv. gemeente ds. J. W. van der Leeuw, werd Zondag, den 11, in de Groote Kerk bevestigd doorZ. Eerw. vader ds. W. van der Leeuw, predikant te Amsterdam, (eerder insgelijks Alkmaar 14 Nov. Aangevoerd 176 Paarden, 30 Veulens. 16 November. Kleine Kaas 31,dito Middelb. f 33,50, dito Commissie 32,75aangevoerd 294 stapelswegende 60629 Ned. Ponden.Tarwe ƒ17,25, Rogge f 12,60, Gerst 7,75, dito Chevall. 9,Haver 5,40, Boonen (paarden) ƒ9,05 dito Erwten (groene),/17,75, dito (graauwe) ƒ17,50, dito (vale) ƒ15, -, Kanariezaad ƒ12,75. 16 Nov. Aangevoerd 161'Varkensjj (vette). 17 10 Paarden, 1 Pink, 393 Schapen, 28 Yarkens (mag.)404 Biggen.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2