ALKMAARSCHE COURANT j\°. 49. Zevenenvijftigste Jaargang Maandag issii 3 December. ic ■III! K. IA I (Dfficiccl (Bcbccltc. QUmanafc bcr €.21 eeik. 221ckclijköcït ©oerztejf. BUITENLAND. f Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusseken 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,—franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 0 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers ÏÏERM CUSTER ZOON. De Advertentiën kosten v^&n 1—5 regels ƒ0,75, voor elke regfël meë.r - 15 Cents, behalve 35Centszelfglregt voor elke plaatsing. Zij wordehsui- terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen: dat de Gemeen teraad, bij zijn besluit van den 28 dezer maand, No. 1, heeft be paald, dat er eene algemeene Openbare Collecte zal plaats hebben, tengunste van de door aardbeving, brand en andere rampen onge lukkig geworden bewoners van BandaTernate en andere der Moluksche eilanden. Dat deze Collecte zal geschieden met. opene Schalen, doorH.H. Wijkmeesteren dezer gemeente, die zich daartoe, op uitnoodiging van den Raad, bereid hekben verklaard, op Woensdag den ,5« Decem ber aanstaande's voormiddags. Burgemeester en Wethoudersvermeenen om de deelneming hunner Stadgenooten in deze optewekken niet anders te behoeven, dan te wijzen op de zoo vaak en laatstelijk bij de rampen van den jongsten watersnood, zoo ruimschoots toegebragte gaven, door de iswoners onzer Overzeesche bezittingen, tot leniging der rampen in ons Vaderland, en vleijen zich op dien grond met eene geluk kige uitkomst van dezeook door de hooge Regering zoo zeer aarbevolene inzameling. Alkmaarden 30 November 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. de LANGE, De Secretaris, SPANJAARDT. POLITIE. Te Alkmaar gevonden een Bankbiljet. De daarop regthebbende kan hetzelve terug bekomen aan het Commissariaat van Politie alhier Be Commissaris van Politie VAN BREMEN. Dl Dec. 3 Maand. II. Eranciscus Xaverius. 4 Dingsd. H. Barbara. 5 Woensd. Vastendag. H. Petrus Chrysologus en Sabbas. 6 Donderd. H. Nieolaas. 7 Vrijd. Vastendag. H. Ambrosius. Varkenm. te Alk maar. Koeijen- en varkenm. te Hoorn. 8 Zaturd. Maria Ontvangenis. 9 Zondag. 2e Advent. N. M. 's morg. 1037. ii Frankrijk. Den 23 Nov., 's middags te 2 ure, is de Koning van Sardinië te Parijs gekomen en aan het station van den Lij- onschen spoorweg door Prins Napoleon ontvangen. De plegtige trein trok over de brug van Austerlitzlangs de kaaijen, door de straat Rivoli, over het Caroussel plein, naar de Tuileriën, doch voldeed niet aan de verwachting. De Vorst kwam namelijk te vroeg zoodat hij aan het station moest wachten en eerst daags te voren was bepaalddat hij zijnen weg niet langs de Boulevards zoude nemen, omdat de policie vernomen had, dat eenige voorstanders der Italiaansehe eenheid zich op den voorgrond wilden stellen.- Den 21 zijn de ministers en de voorzitters der 3 hooge staatslig- chamen aan Z. M. voorgestelddie vervolgens in een open rijtuig met den Keizer uitreedom eenige merkwaardigheden te bezigti- ;en en's avonds met denzelve de Gymnase bezocht. Na het groot iner op het Paleis hadden H. II. M. M. een langdurig onderhoud met de maarschalken Magnun en Vaillant en andere hoog geplaat ste militairen. Den volgenden dag woonde de Koning de mis op de Tuilerien bijontving daarna het corps diplomatique en hoorde met den Keizer het laatste der groote concerten, in het gebouw der tentoonstelling; de kooren zouden door 1000 personen onder de leiding van Berlioz, uitgevoerd worden, maar de Belgische zangers- genootsehapnenaan welke vrije overtogt per spoortrein was toe gezegd, werden aan het station verpligt I der vrachtprijs te beta len. Zij wilden daarom geen deel aan de repetitie en uitvoering nemen, zoodat het geluid niet zoo indrukwekkend was als men verwacht had. Om de hooge prijzen en de koude waren de plaat sen ook schaars bezethoewel menom het locaal beter tej vul len, aan goed gekleede personen vrijen toegang geschonken had. Den 26 jaagden de Keizer en Koning te S. Germain en bezochten 's avonds de opera. Den 27 had de groote revue op het Veld van Marsover 20 regimenten infanterie en 50 eskadrons kavallerie mede in tegenwoordigheid der Keizerinplaats. De Keizer nam alstoen de "militaire medaille van zijne borst en overhandigde die den Koningzeggende niet te willen dat hij zich zonder dezelve aan zijne troepen vertoondewijl hij zoo waard was haar te dra gen. Den 28 heeft de Koning het Hotel der Invaliden en 's avonds met den Keizer, het prachtige bal van den gemeenteraad, op het stadhuis, en den volgenden dag het paleis van Versailles bezocht om den 30 naar Engeland te vertrekken, zullende met het Ko ninklijk stoomjagt Osborne van Calais afgehaald worden.Z. M. heeft aan Prins Napoleon de orde der Annonciades vereerd, welke slechts door 12 Sardiniers en 12 vreemdelingen mag gedragen wor den. Niettegenstaande de Vorst door den Paus in den ban is ge daan, is het corps diplomatique hem door den nuucius voorgesteld en is hij op zijne reis door den Bisschop van Marseilleden Aarts bisschop'van Avignon en den Kardinaal de 'Bonald te Lvou be groet.Bij Keizerlijk besluit is bepaalddat de tentoonstelling^ den 30 Nov. zal gesloten worden.De bekende staatsman graaf Molé isop zijn landgoed bij Champlatreux, aan den maaltijd, aan eene beroerte, overleden.De Hertog van Cambridgewas den 23-, van zijn bezoek aan Parijs te Londen terug. Rusland. De Russen bestoken, uit de noordelijke forten, Se- bastopol met gloeijende kogelsde bondgenooten beantwoorden dit, maar haasten zich alle gebouwen, zoo veel mogelijk, omver te halen. Den 15 Nov., toen ae aanmerkelijke ontploffing in hetEran- sche artilleriepark heeft plaats gehad, werd ook zeer hevig gevuurd, zoodat men vermoedt, dat een bom op het kruidmagazijn is geval len; de generaal Pelissier heeft toen, door kalmte en beradenheid, veel tot beperking van het onheil toegebragt en, door de sprin gende bommen, meermalen groot levensgevaar geloopen.De nieuwe militaire weg van Balaclava (Kadikoi) naar het middenpunt van het Engelsche kamp6| Eng. mijlen langis thans voltooid en zoo voortreffelijk dat hij eeuwen kan bestaan.De schepen in de havens van Kamiesch en Kasatsch en langs de geheele kust der Krim, lijden veel schade door eenen houtworm.Het garni zoen van Eupatoria heeft bij eene verkenning, den 3 Nov., 270 ossen, 3450 schapen, 50 paarden, 10 kameelen en 20 wagens buitgemaakt. Aldaar is den 13 en 14 weder een aantal Turksche troepen ingescheept en westwaarts gestevend.In de Ukraine hebben oproerige bewegingen plaats gehaddie door het zenden va,n krijgsmagt gedempt en met het verbannen der bedrijvers naar Siberie geëindigd zijn; het Eransche ultramontaansche blad l'Univers wil, dat zij gerigt waren tegen de hooge Grieksche geestelijkheid, omdat deze het volk misleidde, door het diets te makendat de Eranschen, vijanden waren van het orthodoxe geloof en het wilden uitrocijen. De blokkade van de Witte Zee is in October opgeheven. Türkijb. Het gros van het Eransche eskader, onder den ad miraal Br natis den 14 Nov. van Koustantinopel naar Frankrijk vertrokken. De Sultan vereerde den vlootvoogd eene eeresabel en de minister van oorlogaan boord van het linieschip Mahmudié en de gezant de Thouvenel gaven hem ter eere feesten. Hij heeft echter zijn vaderland niet mogen bereiken, maar overleed, ter hoog te van Messina, aan een aanval vah het podegra. Het gros der Britsche vloot, onder den admiraal Stewart, kwam den 18 inden Bosphorus en zou, na de Grieksche Archipel bezocht te hebben, te Malta overwinteren; Lyons was in de Zwarte Zee gebleven. Om de steeds toenemende duurte is in de hoofdstad eene brood zetting ingevoerd.— Ter versterking van het garnizoen te Kertsch uit 17 a 18000 Turken, waaronder" 6 batterijen artillerie en 1200 ruiters, bestaande, zijn 250 Turksche dragonders, onder Engel sche officieren, van Koustantinopel naar Yarnagezondenom daar scheep te gaanen naar Schumla de beruchte Baschi-Bazouks in aantogt, due, na van de losbaudigsten gezuiverd te zijn, zich thans zeer goed gedragen; het regiment Turksche kozakken, uit 800 Polen zamengesteldis mede onder het bevel van den generaal Vivian gesteld.De te Bucharest gevestigde Fransche geneesheer Schramm is door een Oostenrijkseh kapitein verregaand mishan deld waarover de Eransche consul voldoening gevraagd en van den Oostenrijkschen generaal tot antwoord bekomen heeftdat de schuldige voor eenen krijgsraad gebragt en waarschijnlijk gedegra deerd zoude worden.— Het leger aan den Donau zal op 70 a 80000 man gebragt worden, om, door Eranschen en Engclschen ondersteundin net voorjaar de Russen in Bessarabie aan te tas-

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 1