BINNENLAND. £iicuursu PROTESTANTSCHE VR0UWENVEREEMËIN&. GEMEENTERAAD. •a.'Kara was den 27 Oct. nog geblokkeerd, .doch minder streng, zoodat de brieven geregeld verzonden konden worden; de Russen verwijderden een deel van hun materieelde toestand der bezetting was intusschen zeer ongunstig. De generaal Muraioieff had een deel zijner magt over Akhiska naar Kutais gezondenter wijl Mustapha bassamet 8000 Turken, uitBatoun was opgerukt om die kolonneden terugtogt aftesnijden. "Volgens latere berigten, was Murawieff zelf over de Arpatschai getrokken.De Russen hebben in dat oordbehalve de militie en de ongeregelde troe pen, 32 bataljons en 48 reserve bataljons beschikbaar.Ben Rus sisch courier is te Alashgard vermoord en van zijne dépêches be roofd de Russen hebben daarop het dorp verbrandde inwoners om hals gebragt en 1800 paarden, 4000 stuks rundvee en aan zienlijke kudden schapen vermeesterd.Eene bezending Turksche en Europesche officieren is op weg om Schamyl te bewegenzich ernstig ten behoeve der Porte te doen gelden. Oostenrijk. De Keizer heeft een bedrag van 250000 francs geschonken voor het gedenkteeken der afkondiging van de Onbe vlekte Ontvangenis te Rome, als blijk van zijne tevredenheid over het tot stand gebragte concordaat. De Russische ambassadeur te Weenen heeft aan den minister van buitenl. zaken te kennen ge geven, dat Rusland zich niet gebonden rekent, door hetgeen no pens de vorstendommenbuiten zijne medewerkingbepaald wordt. Napels. De regering heeft, tot beëindiging der geschillen met Engeland, besloten eene nota aan het bewind van dat rijk aante- biedenwaarin zij erkent, op deszelfs verlangen, de directeur van politie Mazza te hebben verwijderd; deze is nogthans tot lid van den Raad van Statewaarvan de leden 10000 francs inkomen ge nieten verheven.Deze mogendheid heeft met de Vereenigde Staten eene conventie gesloten, dat de vlag de lading dekt, en dat goederen van onzijdigenaan boord van vijandelijke schepen tenzij oorlogscontrabande zijndeniet verbeurd mogen worden wordende de andere statenwelke onzijdig verlangen te blijven tot de toetreding uitgenoodigd. De cholera is ook te Groningen geweken na 249 personen te hebben aangetast, waarvan 145 bezweken zijn en 101 hersteld zijn.Te Nieuweroord, in Drenthe, hebben onlangs eenige jon gelieden in eene herberg, waarschijnlijk door den drank verhit, twist gekregen en daarbuiten ernstig met messen gevochteneen hunner is sedert verdwenen en niets dan zijne pet gevonden, 2 anderen zijnwegens dit geheimzinnig voorvalbereids in hechte nis genomen.De stedelijke regering te Breda heeft voor debe- hoeffigen eene bakkerij van goedkoop en voedzaam brood open- esteld.Te Brielle is door den raad mede tot afschaffing van en accijns op het gemaal, met 1 Jan. 1856, besloten en tot ver vanging daarvan door een' hoofdelijken omslag.Den 23 Nov. heeft zich eene hoogbejaarde vrouw te Schellinkhout, gehuwd mét den vrachtman op Hoornzonder bekende oorzaakdoor ophan ging van het leven beroofd.Prinses Marianne is dien dag weder op Rusthof te, Voorburg aangekomen.Den 24 hebben 140 oud leerlingen van inr. J. Bake, hoogleeraar in de oude letteren te Leijden, ter gelegenheid van zijn 40jarig professoraat, door eene deputatie van 50 hunner, bij monde van den heer mr. G. Groen van Prinsterer, eene fraaije zilveren vaas aangeboden.De raad van Amsterdam heeft denzelfden dag, bij de behandeling der begroo ting besloten tot afschaffing van den accijns op het schapen- en varkensvleesch met 1 Jan., met 18 tegen 14, en op de bouwma terialen, met 18 tegen 13 st.alsmede om in 1856 geen straat- of rioolgeld te heffenmet 28 tegen 2 st. Den 26 is aldaar aan besteed het maken van eenen aanbouw bij het stadhuis en aange nomen door II. en C. Rietsnijdervoor/29100,Het Prov. Ge- regtshof te dier stede heeft ter. zelfden dage bekrachtigd het von nis, waarbij de beide lucifer-jongens tot 11 maanden gevangenis straf zijn veroordeeld. Nog hebben de Staten van Gelderland den 26 eene provinciale subsidie van 100000,verleendtot verbe tering der waterlozing der Geldersche vallei en het graven van een kanaal voor praamvaart, waartoe die van Utrecht 150000,wil len geven,- en is de ijzeren kraan te 's Hertogenbosehbij het opligten van een' zwaren steen, bij den grond afgebroken en in de haven gestort, hebbende de schipper de voorzigtigheid gehad zijn vaartuig in tijds te verhalen.Het stedelijk bestuur van Zutphen heeft van het ministerie van oorlog concessie ontvangen, tot verkoop der vestingwerken aan den IJsselkant, ter plaatse van de geprojecteerde haven.Het hof van Zeeland heeft, den 27, den gewezen commies aan het postkantoor te MiddelburgA. J. 11. Bosschart, ter zake van het ligten van een bankbillet van/1000, uit een per post verzonden brief, tot eene gevangenisstraf van 7 jaren en in de kosten verwezen.- Den 28 is in de stoomwollen- fabriek van P. Mutsaerts te Tilburg, een jongeling van 14 jaren met een riem van een der machinale spinmolens omhoog getrok ken den arm tusschen den zolder en den molen verbrijzeld en het ligchaam neergestort, waarbij hij eene beenbreuk en andere verwondingen heeft bekomen enonder hevige pijnendes nachts in het gasthuisis bezweken.Door den algemeenen Kerkeraad der Herv. Gemeente te Heijloo is aldaar tot leeraar beroepen de heer G. W. Boot, thans hulpprediker te Nijmegen. De* 2e Kamer heeft zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de behandeling van het hoofdst. Binnenl. Zaken der staatsbegroot.ing. Bij de afdeeling Waterstaat is den 23 een amendement van den heer v. Nispen met 48 tegen 14 stemmenaangenomenom de som van 300,000,uitgetrokken van den aanleg van 4 sluizen te Dalem, met een derde te verminderen. Bij de afdeeling onder- vijs zijn zeer levendige discussien gevoerd over de Academie te Delft, waarvan het gevolg is geweest, dat de minister den 30, de aangevraagde gelden ingetrokken en zich eene nadere beslissing be treffende deze instelling voorbehouden heeft, wijl vele leden wel met eene reorganisatie gediendmaar het over de wijze van uit voering oneens zijnde, de beraadslaging noodeloos kan geacht worden. De heer v. Hoevell heeft eene tijdelijke tegemoetkoming van/ 15000,aan onderwijzers en onderwijzeressen voorgestel!. "V oort.s heeft de Kamer lijsten van aanbeveling opgemaakt voor dé vervulling van 2 vacatures bij den HoogenRaad en den 29, met alge- meene stemmen, 5 wetsontwerpen aangenomen, onder anderen dat tot inkoop en amortisatie van schuld. Daarop is eene belangrijke be raadslaging gevolgd over de conclusie van het rapport der com missie omtrent het regeringsverslag van 1851, over de West In- dische koloniënen wel over het in 1851 ingevoerde reglement op de slaven, waarover de Kamer reeds in Maart een afkeurend oordeel heeft uitgesproken, terwijl de minister van koloniën alle dadelijke verbetering uitstelt, wegens het hangende vraagstuk der vrijverklaring. Het door den heer Thorbecke geamendeerde voor stel der heeren Groen en van Iloevetldat de Kamervan oordeel zijnde, dat, ook met het doel om de emancipatie der slaven voor te bereiden en te bespoedigenonmiddelijke verbetering der regle menten als interimaire voorzieningwensohelijk isovergaattot de orde van den dag, is, met 45 tegen 15 stemmen, aangenomen. De regering heeft ingediend een ontwerp tot wijziging der wet van 1852, regelende de zaken der voormalige wees- en momboir- kamers, en magtiging verlamd om aan het bestuur der maatschap pij van weldadigheid eene bijdrage van 100000,te verschaf fen, ter zake der duurte van levensmiddelen en grondstoffen. In de avondgodsdienstoefening van den 25 Nov. was de kerk der Evang. Luthersche gemeente voor het eerst met gas verlicht, hoedanige verbetering ook onlangs bij het Teekengenootschap Kunst zij ons doel is daargesteld. Door Z. M. is tot regter plaatsvervanger bij de arrond. regtbank benoemd jr. mr. D. van Foreest. Yoor de verkiezing van 3 leden der Kamer van Koophandel, zijn den 26, van de 254 slechts 31 billetten ingeleverd en daarbij de af tredende heeren T. 1. Koorn, F. M.Ayhina en F. M. van de Belde, met 2o, 24 en 22 stemmen, op nieuw benoemd; de overige stem men waren over 18 verschillende personen verdeeld. In de afgeloopene week vertrok van hierom het professo raat in het Seminarie te Eindhuizenbij Weert, te aanvaarden, de heer F. X. Sparmakeringwelke de stal ie der Paters Minnebroeders, aan de Schoutestraat, 7 jaren als kapellaan en 21 jaren als pastoor heeft bediend en evenzeer om zijne geleerdheid geacht, als om zijne liefdadigheid, zonder aanzien van gezindheid, bemind was. Z. Eerw. is opgevolgd door den heer Stramanlaatstelijk ka pellaan te Hoorn. Tot predikant der Herv. gemeente te Noorden (Z. Holland), is beroepen de Heer W. C. Groenevelt, van Alkmaar, thans hulp prediker te Dordrecht. De Commissie der Loterij van de Prot. Vrouwenvereeniging maakt bekend, dat de voorwerpen tentoongesteld zullen worden bij Mej. M. M. de Wit, Oude Gracht. Wijk A, No. 90 en al daar te bezigtigen zijn op Zondag 9 Decembervan half 12 tot half 2 urealléén voor de werkende leden der Yereeniging en de huisgezinnen wier handenarbeid daar te zien is.En voor het Publiek. Maandag 10. Dingsdag 11 en Woensdag 12 December, 's namiddags van half één tot half 3 ure. Verder verzoekt da Commissie dat de nog toegezegde prijzenuiterlijk vóór 5 De cember, worden toegezonden aan Mej. Dorper. Er zal eene Bus voor de Yereeniging geplaatst worden. Zitting van den 28 November 1855 No. 19. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig alle Leden. 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijnde worden gelezen 2. Eene missive van H. II. Gedep. Staten van N. Hollandtea geleide van Z. M. beslissing op de voorgedragene heffing van Opcenten op de Rijks Personele Belasting. 3. Eene missive van dezelfdenbevattende de authorisatie op het Gemeentebestuur tot benoeming van W. Schut, als Onderwij zer voor de School aan den Omval. Beide voor kennisgeving aangenomen. 4. Een voorstel van Burg. en Weth. tot hét houden eener open bare collecteten voordeele van de door aardbevingbrand en andere rampen ongelukkig geworden bewoners van Banda, lernate en andere der Moluksehe eilanden. In dadelijke behandeling genomen en conform besloten. 5. Een voorstel van dezelfdentot het weder inhuren van het thans tot de StadsTeekenschool en Woning voor den onderwijzer in gebruik zijnde Huis, aan de Oude GrachtWijk ANo. 85. 6. Een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, betoogende de wenschelijkheid van eene geheele afschaffing van alle Stedelijke Aceijnsen. 7. Een adres van de Directie der Gazfabriek en van Commissa rissen der Alkmaarsche Pijpgazcompagniestrekkende om het contract der stedelijke verlichting met eerstgenoemden geslotenten name der Gazcompagnie overgeschreven te krijgen. 8. Eene missive van Burg. en Weth., tot toelichting van boven genoemd adres en het voorstel van een daartoe casu quo te nemen besluit. Omtrent de Nos. 5 67 en 8 is tot de nederlegging ter Secretarie, ter lazing voor de leden, besloten.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2