BINNENLAND. Stabs iltcuws. GEMEENTERAAD. naaf Stökholm gezondenmisschien om den indruk der zending van den generaal Canrobert tegentcwerken en te vernietigen. Voor 2 maanden .moeten reeds nota's gewisseld zijn tusschen den Pruissischen minister v. Manteuffel en den Russischen kanselier v. Nesselrodetot vredelievende beslechting der oorlogsgeschillen doch zonder afdoenden uitslag; toen heeft Koning Frederik Wil helm den Keizer een brief gezonden en de gezant v. Munster in struction ontvangenoin den wenseh van Pruissen tot eene minder onbuigzame staatkunde te opentarentot aansporing waarvan hij den Keizer ook op zijne reis naar Nicolaijeff gezonden heeft. Sardinië, liet misverstand met Toscane is, door bemiddeling van Erankrijk en Engelandbijgelegd. Spanje. Den 2 Dcc. hebben eenigc demoeraten, in de verga dering der Cortesden maarschalk O'Donnell hevig aangevallen doch, met eene meerderheid van 106 tegen 6 stemmen, is hij in het gelijk gesteld. De leden hebben hem daarna een votum van vertrouwen geschonken en de beraadslagingen over de grondwet ten einde gebragt.De Secretaris der Koningin Péralesbeschul digd van een oproerig manifest te hebben opgesteld en deswegens gevangen gezet, is vrijgesproken. Turkije. De regering is zeer misnoegd over het aanhouden van den gedeserteerden Hougaarschen officier Tiirr te Bucharest, meer om het beginsel dan om den persoonde Porte beschouwt het als eene zware beleediging en de Oostenrijksche gezant von Kotter tracht te vergeefs de bewindslieden tot bedaren te brengen.Het kamp van het Engelsch-Duitsch legioen bij Konstautinopel wordt hevig door de cholera geteisterd.Het ontwerp ecner Engelsche maat schappij, om een kanaal van den Donau naar Kustcndje te graven, zoude opgegeven zijnomdat aldaar geen plaats voor eene haven te vinden is.Omer bassa heeft zijnen togt naar Kutais niet voortgezet, in afwachting van geld voor zijne soldaten; op den 21 Nov. was hem 2 millioen francs toegezonden. Ook Selirn bassa die met 10000 man en benoodigdheden, van Erzerum ter hulp van Kars was uitgetogen, heeft zijnen togt gestaakt, nadat hij over tuigd was, dat do"Russische nmgt groot.er dan de zijne was; reeds had Murawieffdie, niettegenstaande de sneeuw en koude, zijne positie niet verlaat8000 man afgezonden welke te Sohanly-Dagh gekomen zijnom na de overgave van Kars op Erzerum aante- rukkenen had eene afdeeling Russente Delli-Balaop den weg naar Bajazid gekampeerd geweest, zich korten tijd in de val lei van Hassan-Kaleh veitoo'pd en het daar voorhanden graan vermeesterd.Een gerucht vtildat Kars !in zeer benarden toe stand door cholera en gebrek aan leeftogt, zich den 3 Nov. heeft moeten overgeven.De gouverneur van Trebisonde is afgezet die uit zorgeloosheid verzuimd heeft de bevelen natekomentot voorzieningjin'jhet onderhoud.van het leger in Klein-Azie. Tot den 10 Oct. was op Java, voor de watersnoodlijdenden hierte lande, voor zoo veel bekend, f 74973,58 bijeengebragt. De pas toor van BorneJ. F. Wwrnimlcheeft besloteu afstand te doen van zijne cassatie tegen het arrest van het hof van Overijssel- Den 30 Nov. is te 's Hertogenboschhet maken van een vleugel, naar het cellulair stelselaan de gevangenis aldaar, bij besteding aangenomen door T. M. TerwirMvoor 45,900,De raad. van Schiedam besloot dien dag eenparig, ten koste en ter exploita tie der gemeente, eene fabriek van steenkolengas opterigten, en die van Leeuwardenden 1 Deo., om eene beurs te stichten, aan de Wortelhaven, waar thans ook beurs gehouden wordt, zijnde de kosten van aanbouw en aankoop van gebouwen op 66000, geraamd.Eenige voorstanders van het nationaal tooneel te Rot terdam hebben, door den beeldhouwer J. Strackee, eene buste doen vervaardigen van den beroemden acteur Ward Bingleygeb. aldaar in 1757 en overl. te 's Ilage in 1818, en afgietsels daarvan gezon den aan deszelfs dochterde wed. J. 11. Hoedtaan de Schouw- burg-vereeniging, het museum Boymans en de academie van beel dende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam, en aan burgemeester en wethouders van Amsterdam en s Gravenhage. I)en 2 is de brievenbesteller K. iu laatstgenoemde stad sedert lang in verdenking brieven te verduisterenop de daad betrapt toen hij zich van een brief met geldswaarde meester maakte en in hechtenis genomen,en heeft de predikant van HeemstedeB. Gewinvoor ruim 600 bewoners van den Haarlemmermeerpolder, voor de eerste maal godsdienstoefening gehouden in eene loods van II. H. van Dam (van Rotterdam), door de commissie voor de gods dienstige belangen tot eene noodkerk ingerigt.Den 4 heeft de PIoogeRaadwaarvoor den 1 de heer de Lom de Berglid der 2e Kamer, wegens overtreding der wet op het personeel, is ver schenen,- de cassatie verworpen van Jacob Maasdam, tegen het vonnis des doods van het hof van Zuid Holland wegens moord op Jan Zondag, Tot leden van hetzelve collcgie heeft Z. M. benoemd de heeren Mrs. Voorduijn en de Fos. Op denzelf den dag diende voor de regtbank te Amsterdam de zaak van jr. M. Salvador, beschuldigd "van boon en laster jegens de regt bank te Haarlemin eene advertentie van het Handelsbladbegin nende Ah si le roi le savaitwordende ten deze bijgestaan dooi den advocaat Jansma van der Ploeghet Openbaar Ministerie eischt van 1 tot 6 maanden gevangenisstraf25,tot 1000,boete en ontzetting van burgerregtende uitspraak is op den 12 bepaald. Bij de verkiezing voor een lid der 2e Kamerte Sneekop den 4, bekwamen de heeren Vegelin van Claerbergen 508, Kingma 456 en J. J. L. v. d. Brugghen '279 van de 1249 stemmen, moetende over de beide eersten herstemd worden.Eene proefneming met het vervoerover den spoorwegvan 2 stukken twaalfponders met caissons, paarden en manschappen, van de veldartillerie uit Utrecht, heeft goed voldaan; den 4, 's morgens 7 ure, vertrok het transport van daar over den Rhijnspoorwcg naar Rotterdam, door die stad, over den Holl. Spoorweg naar Amsterdam, weder door die stad en over den Rhijnspoorweg naar Utrechtwaar het 's avonds te 7 ure weder terugkwam.De aanbouw van een vleu gel aan het Stadhuis te Amsterdamis den 7bij herbesteding toegewezen aan W. C. Waal, voor f 29,500,De internationale Commissiebelast met het onderzoek omtrent de doorgraving van de landengte van Suez, heeft met algemeene stemmen, het lid voor Nederland, den hoofd-ingenicur F. W. Conrad, tot haren voorzitter verkozen. Nadat het voorstel van den heer v. Iloevelltot aanwijzing van ƒ15000,voor onderwijzers, den 30 Nov., met 37 tegen 28 stemmenwas afgewezen en dat van hemom de laatstelijk door den minister aangevraagde 2800,voor eenen hoogleeraar der Yaderl. geschiedenis te Leydenter splitsing van den leerstoel voor letteren en geschiedenisniet te vergunnen, maar de oorspronke lijke voordragt te behoudenmet 35 tegen 29 st., was goedgekeurd, is dsn 1 Deo. het 5e hoofdstuk der begrooting, binnenlandschera ken met algemeene stemmen aangenomen alsmede denzelfden dag, "VI en VII, Hero, en R. C. eerediensten, beide met 53 tegen 7 st.den 4enhoofdst. VIIIMarinemet 38 tegen 24 en den 5en en Gen de beide afdeelingennationale schuld en departement van Jinancienvan het 9e hoofdst.beide met algem. st. De openbare collecte voor de bewoners der Moluksebe eilanden, op 11. Woensdag, heeft opgebragt de som van 163,21. Men verneemt dat de tooneelvoorstelling van het Amster- damseh Tooneelgezelschapbij de inteekeninglijst bepaald op den 13 dezer, uithoofde van ziekte, geen plaats kan hebben, maar tot den 20 dezer is moeten worden uitgesteld. Zitting vap den 5 December 1855 No. 20. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig alle Leden. 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd, daarna zijn gelezen: 2. Rapport der Rapporteurs van de drie afdeelingen waarin de Gemeenteraad zich tot het onderzoek der begrooting van de gemeente voor 1856 verdeeld heeft. 3. Verzoek van de Plaatselijke Schoolcommissiedat de door haar voorgedragene schoolverordeningen bij den Raad in be handeling mogen worden genomen. 4. Voordragt van Burg. eu Weth. van het maximum van den onderstandwelke door het Burgerlijk Armbestuur gedurende 1856 zal kunnen worden gegeven. De Hos. 2,3 en 4 zijn ter lezing voor de leden op de Secretarie ter nedergelegd.- Vervolgens zijn de deliberatiën gevoerd over: 5. Het rapport der Commissie voor het Plaatselijk belastingstel sel ten aanzien van het vraagpuntomtrent het behoud of de afschaffing eener Plaatselijke belasting op het gemaalen de voorziening in de, bij aanneming van het tweede punt, te ont stane vermindering der Stedelijke inkomsten. Nadat in den "loop dezer deliberatiën, nog alvorens een daaruit gevolgd voorstel //tot afschaffing van alle belastingen u op middelen van verbruik en eene vervanging daarvan door u eene hoofdelijke belasting op de vermoedelijke inkomsten," was afgestemdwordt tot de afschaffing van het gemaalmet 11 tegen 4 stemmenbesloten en vervolgens overgegaan tot 6. De beraadslaging over de middelenom de revenuen, daardoor verloren wordendete dekkenwaartoe wordt gesteld de vaststelling eener directe belasting bij hoofdelijken omslag, gegrond op het vermoedelijk inkomen der ingezetenenen tot welker wijze van regeling 3 onderscheidene projectendoor verschillende leden van den Raad waren voorgesteld. Na zeer uiteengezette beraadslagingen wordt beslotentot het arresteren van eene directe belastingbij hoofdelijken omslag op de vermoedelijke inkomsten en het vermogen der in gezetenen volgens eigene declaratie, onderworpen aan het oordeel eener speciale Commissie, percentsgewijze, mits bij geene mindere deelen dan van T'3 pCt.tot een bedrag van f 20000,tot f 22000,te heffen en loopende over ver schillende klassende laagste van f 400, - tot f 600,en alzoo met vrijstelling van de inkomsten minder dan f 400,— bedragende; de daartoe betrekkelijke verordeningen zijn daarop achtereenvolgende vastgesteld. 7. Zijn als een gevolg der bij vorige raadsvergadering aangeno- mene voorloopige vaststellingdefinitief gearresteerd De missive, in antwoord op de bedenkingen van Heeren. Gedeputeerde Staten, benevens de daartoe betrekkelijke: a. Algemeen Reglement op den in-, uit- en doorvoer. b. Verordeningen van belasting op den Turf. c_ n u de Steenkolen en Coaks. n u het Geslagt. 8. Zijn, in deliberatie gesteld de beide vroeger voorgedragene doch als nu door Burg. en Weth., als een gevolg der boven staande bedenkingengewijzigde verordeningen van heffing en invordering van belastingen. a. Op de Wijnen en andere gegiste of geperste dranken die alcohol bevatten. b. Op binnen- en buitenlandsch Gedestilleerd. Beiden ingevolge de voordragt gearresteerd en tot de expe ditie besloten.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2