I BINNENLAND. teruggekomen en met uitbundige geestdrift ontvangen.— Het lijk van den admiraal Bruat is in den nacht van 8 op 9 te Parijs gekomen en den 11, met den meesten luisterop het kerkhof Pere Lachaise, hegravende slippen van het lijkkleed werden gedragen door 4 vlootvoogden, waaronder de minister van marineadmiraal Hamelin; de generaal Canrobert had zich bij den stoet aangesloten.— Op hevel des Keizers zullen 2 divisiën worden gevormdter vervan ging der Keizerlijke garde bij het leger in de Krimhet laatste corps heeft aldaar niet minder dan 140 officieren en 2471 onderoffic. en soldaten verloren. De inschrijvingen onder de nationale garde te Parijs, voor de ontvangst der teruggekeerde troepen, vinden weinig bijval. De generaals Niet en de Chasseloup Laubat zijn mede te Marseille aangekomen.— Den 9 en 10 zijn vele arbeiders te Parijs gearresteerd. Frankfort. Den 6 overleed alhier de baron Anselm Meijer v. Rothschild, het oudste hoofd van het bekende bankiershuisinden ouderdom van 83 jaren's morgens door eene zinkingkoorts aan getast, bezweek hij 's avonds reeds aan een hevigen aanval van borstkramp hij was eenook om zijne liefdadigheidhoog geacht burger. Oostenrijk. De hooge geestelijkheid heeft bewerkt dat de Times met meer op openbare plaatsen ter lezing mag liggen, om zijne afkeuring van het concordaathet aanzoek tot een verbod van in voer is afgewezen.De Pruissische majoor Apel onlangs het slot Rottenstein te Meran in Tyrol gekocht hebbendeweigerde de overheid de overschrijvingop grond dat er eene wet zoude be staan die het grondbezit aan Protestanten ontzegtde bisschop van Trente wendde zich in persoon tot den Aartshertog stadhou der om het gedrag der overheid goed te keuren maar het hoog bewinddeswegens geraadpleegd verbood de weigering.-- In Stiermaiken is aan de Israëliten verboden zich met ter woon te vestigen— Professor Oppolzer is van Weenen naar Warschau vertrokken, om over den toestand van Vorst Paskevitz te worden geraadpleegdwiens ongesteldheiddoor zijne hooge jaren, beden kelijk is.De leden der commissie om voor OostenrijkPruis- sen en de verdere Staten van het Tolverbond een algemeen muntstel sel te ontwerpen, zullen den 7 Januarij te Weenen bijeenkomen Pruissen. De behoudende en ministriële partij heeft eene ze gepraal behaalddoor de verkiezing van Graaf v. Eulenburq tot voorloopig president der 2e kamer, met 187 tegen 138 stemmen; op voorstel van den nieuwbenoemde is de afgetreden vrijzinnige voorzit!er, Graaf v. Schwerin, plegtig door de geheelevergadering bedankt voor zijne bewezene diensten.— De regering heeft beslob ten dat te Coblentzeven als voor Keulen, eene vatte brug over den Rhijn zal worden gebouwd.— De Engelsche consul Curtis te Keulenheeft van den Koning gratie bekomen. Rusland. Den 25 Nov. is in de Krim eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen; de gealliëerde troepen zijn alle van bontwerken waterdigte overkleederen voorziende levensmiddelen en het paar- denvoeder zijn zoo overvloedig, dat er voor 2 maanden van alles in voorraad is; de soldaten, bij de brug vanTraktir gekampeerd, heb ben eenen schouwburg daargesteld en te Kamiesch zal weldra eene kerk ingewijd wordentot welke stad de spoorweg van Balaclava verlengd wordt. De bevelhebbers hebben besloten dat de dokken van Sevastopol moesten vernield worden het meerendeel der loop graven is reeds geslecht. De Russen brengen hunne positiën bij Inkerman en bij de Tschernaija in geduchten staat van tegenweer; andere liniën ontblooten zij en trekken de troepen te Bachtsisa- rai bijeen. Het corps der bondgenooten aan de Belbeck is ver minderd de Britsche en Britseh-Turksche ruiterij is den 30 Nov. naar Konstantinopel vertrokken en het Egyptische contingent, bestaande uit 12 a 1.3000 uitmuntende soldaten, wordt van Eupato- riawaar moeijelijk in het onderhoud is te voorziennaar Klein- ,ie overgescheept— Den 24 Nov. had het eskader van Lyons ook de zee van Azoff verlatenomdat de kusten met drijfijs bezet werden. Den 8 Dec. ondernamen 2 a 3000 Russische infanteris ten met 500 ruiters eenen aanval op de positie bij Baga, Or- kowska en Skavskamaar werden, na een hevig geweervuur van ruim een uurdoor de Franschendie weinig verlies ledenafge slagen 30 gevangenenwaaronder 2 officierenachterlatende- De generaal Tottleben en de ingenieur-officier Melnikoff bevinden zich te Petersburg, waar. in eenen krijgsraad, voorloopig een plan is overwogen tot het versterken dier stad— Na het vertrek der eskadersuit de Oostzee zijn 10 schroefkanonneersloepen, door een oorlogsstoomschip vergezeldvan Kronstadt, te Sweaborg binnen- eeloopenalsmede een 100tal vaartuigen, met krijgsbeuoodi^dlie- den en materialen, voor het weder opbouwen der verwoestehos pitalen barakkenenz— Den 3 Sept. hebben 2 Fransche fre gatten, namens de geallieerden, het eiland Uruphet middenpunt van den Russischen handel in den Kurdischen archipelbenevens een kotter met pelterijen bemagtigdde naam van het eiland is veranderd m dien van AllianceDe Keizerlijke bank van Koop handel te Odessa heeft hare betalingen in zilver moeten staken. Spanje. De Fransche gezant, markies de Turqotheeft een Spaansch blad in regten betrokkenwegens een beleedigend ar tikel voor Keizerin Eugénie.— De vlottende schuld is gedurende de maand November met 24 n illioen realen verminderd De Koningin heeft den generaal Pelissier tot grootkruis der orde van S.Ferdinand verheven en een aantal kruisen ter beschikking der Fransche regering gesteldvoor het leger in het Oosten. Turkije. De buitenlandsche gezanten te Konstantinopel zijn ijverig aan het beramen van maatregelen tot verzekering der vei ligheid op straatmen denkt een etablissement van policie opterm- ten, als in de meeste hoofdsteden va.i Europa— Den 3 Dec. was liet Britsche eskader van den admiraal Stewart uit de Zwarte Zee en de Britsche ruiterij uit de Krim aldaar terug.— De Basclii 13oezoeks m Engelsche soldij hebben andermaal buitensporigheden te Adnanopel gepleegd; 100 muitelingen maakten zich meester van' tic paketboot Ternerede, om naar Smyrna te deserteren, maar wer den na een woedenden tegenstanddoor de bemanning der brik miner, gedood, gekwetst of gevangen genomen— De naar Kcrtsch bestemde ruiterij is weder teruggeroepen— Generaal William en Kerm Pacha, de verdedigers van Karszijn tot muchirsmaar schalken benoemdmen verzekert dat de eerstedoor hongersnood gedwongen, de witte vlag opgestoken en een officier naar den ge neraal Murawieff gezonden heeftom te capituleren; generaal Kmety en een ander officierdie de tijding overgebragt hebbenzijn gelukkig door de Russische voorposten ontsnaptreeds den 3 Nov. was de sterfte onder de manschappen groot en werd toen nog slechts één levend paard in de vesting gevonden— Selim basso'is naar Erzerum teruggekeerd en maakt aanstalten zich aldaar te verdedi gen. Naar men wil staat Schampl in zeer slechte verstandhouding met Omer-bassa. De Russen zijn in Klein-Azie bij uitstek goed gevoed en gehuisvest en wordendoor hunne prompte betaling, ruim schoots door de Armenische bevolking van het benoodigde voorzien. Egypte. De Onderkoning heeft alle de uit zijn gebied naar de tentoonstelling te Parijs gezondene voorwerpen afgestaan, ten behoeve der in de Krim gewonde Franschen.De Engelsche Oost-Indische Compagnie zalten haren kosteeene onderzeesche telegraaf doen aanleggen van Suëz naar Bombay. Noord Amerika. Groote hoeveelheden graan worden naar Engeland en Frankrijk verzonden, zonder dat dit, wegens den overvloedigen oogst, de marktprijzen te New-York en New-Orle ans doet rijzen. Op 31 Dec. 1853 waren hier te lande 4206 gevangenen, waar van een zesde geen beroep verstond en een derde tot de sjouwer lieden behoorde; 43j per honderd konden niet lezen of schrijven.— Ter gelegenheid der tentoonstelling te Parijs zijn een aantal de- coratien verleend, o. a. voor Nederland de heeren Suermondt (com missaris) en van Brienen tot officieren en de heeren Wittering ea Pienemun (commissarissen) en prof. v. Baumhauer tot ridders van het Legioen van Eer.Voor de watersnoodlijdenden is weder ontvangen 1500,—zijnde de opbrengst van het plaatwerk de Waterramp van 1855, door de leden der Maatschappij Arti et A- micitia vervaardigd.— De collecte voor de bewoners der Moluk- ken heeft te Haarlem f 3S8,22j opgeleverd.De nieuwe pausse- lijke nuncius Pecchiotti is met zijnen secretaris Balderassi te 's Ha- ge aangekomende vorige gezant mr. Belgrado is door den Ko ning tot commandeur van den Ned. Leeuw benoemd— De raad van Apoeltern heeft besloten in het vonnis der regtbank te Nij megen te berustenomdat het voortprocederen de gemeentekas zoude ruineren— Volgens aanschrijving van den minister van oor log van den 6mogenom de duurte der levensbehoeftende verlofgangers in werkelijke dienst treden, op vertoon van een be wijs van het bestuur hunner woonplaatsdat zij niet in hun on derhoud kunnen voorzienzonder dat zij zich voor 6 jaren be hoeven te verbinden— Een vreemdeling die in den nacht van 6 op 7 in het hotel Fuhri te 's Hage vertoefd en aldaar uit eene bureau, op een belendend vertrek, 1300,— aan bankbilletten van een reiziger, had ontvreemd, is, op aanwijzing der Haagsche politiete Amsterdam in hechtenis genomen.Den 7 hebben de nieuw benoemde hoogleeraren J. J. Prins te Leyden en J. A. C. Rovers te Groningen hun ambt aanvaard met het houden van La- tijnsche redevoeringende een over de uitnemende geschiktheid der Academische opleiding tot vorming van toekomstige godsdienstleeraars en de ander over het belang der geschiedkunde van onzen tijd. Den 8 is in de St. Jacobskerk te 's Hertogenboschvoor iiet aangaan der namiddag godsdienstoefening, waar hij niet op ge rekend hadaangehouden de Duitscher Adolph Kriegerdie zich 's morgens daarin had doen opsluiten en vervolgens voor 4000,— aan paarlen, juweelen, goud en zilver ontvreemd; de policie en marecliaussée hebben hem tegen de verontwaardiging der menigte beschermd.- s Avonds is Jacob Maasdam tot bekentenis geko men van den moordwaarover hij door het hof van Z. Holland was ter dood verwezen— Te Hattem lieten den 92 kleine jon gens een knikker op het ijs in het üriftkanaal vallen en zakten die willende krijgener doorhun grootvader en vaderach tervolgens ter redding toegesneldtroffen hetzelfde lotzoodat zij allen jammerlijk omkwamen.— Wegens het drijfijs in de rivieren zijn den 9 de gierbrug bij Nijmegen en de schipbruggen bij Arn hem en Westervoort en den 12 die bij Deventer weggenomen- Den 9 overleed te Parijs onze consul-generaal J. P. Pescatore ,- officier van het Legioen van Eer en commandeur der orden van Karei III en van de Eikenkroon, en den 10, te's Hertogenbosch, alleronverwachtstde generaal P. van Poolsum Booibevelhebber der 2e brigade inf,provinc. commt. van N. Brabandridder van den Ned. Leeuwder Militaire Willemsorde en van het Leg. van Eer en commandeur van de Eikenkroon, geb. te Utrecht 1790— Denzelfden dag werd op den Dam te Amsterdamin het bijzijn van den commissaris des Konings der plaatselijke regeringenz. de eerste steen gelegd van het gedenkteeken van den volksgeest in 1830 en 31, door den burgerweesjongen W.F. Morriendaar toe bij het lot aangewezennadat alvorens de baron W. A. Schim- melpenninck van der Oijenamens den Koning, het woord had ge voerd; de heer E. W. van Dam van Issellvereerde den jongen daarvoor, namens liet bestuur der vereeniging het Metalen 'Kruis, een zilveren cylinder horologie, waarna de burgemeester namens de stad en de heer Elias namens het weeshuis bedankten en de genoemde heer van Dammet eene toepasselijke aanspraakde plegtigheid besloot— Den 11 heeft de regtbank te Amsterdam jr. M. Salvador schuldig verklaard aan hoon en laster en veroor deeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 100,boete. II. M de Koningin heeft voor de armen-loterij te Schermerhorn een prachtig porceleinen schrijfgarnituur geschonken. De Tweede Kamer heeft aangenomenden 8 hoofdstuk X, Oor log, met 37 tegen 26, en den 12, hoofdst.XI, Koloniën, met46 tegen 14, en XII, Onvoorziene Uitgaven, met 57 tegen 1, als mede de verlangde subsidie van f 100000,voor de Maatschappij, van Weldadigheid, met 52 tegen 6 stemmen. Breedvoerig is ter sprake gekomen de aanbesteding der verwerking van de Öost-In- dische duitenplaatjesnadat reeds een voorstel van de heeren Blau- pot ten Cate en Dullérttot het bevelen eener enquêtena het.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2