SEIcfecSt jïisclt ©ocrsigt. BUITENLAND. BINNENLAND. il icmx?s. GE.UEENTERA AD. 29 Zaturd. II. Thomas van Cantelberg. 30 Zondag. 31 Maand. H. Silvester. L. K. 's midd. 12,23. Rusland. De Russische voorposten staan alleen nog op de berghoogten van Inkerman tot Tschorgoun, zijnde hunne hoofd- magt naar het binnenland teruggetrokken. De Tschernaya is zoo danig gezwollendat de geallieerden daar geenen aanval te vree zen hebben. Naar Russissche opgaven leven hunne soldaten in goe de verstandhouding met, de Tartaarsche bevolking, vooral door dien zij alles met klinkende munt betalenzij zijn van bonte man tels en laarzen voorzien en die welke buiten kamperen, graven zich kuilen in den grond, waar zij zich beter tegen de koude beveiligd achten, dan de geallieerden in hunne houten barakken.HetEn- gelsche leger in de Krim zal in 2 afdeelingen gesplist worden staande onder de generaals Colin Campbell en William Eijre, ter wijl het opperbevel aan Codrington blijft opgedragen. Het verre gaand misbruik van sterken drank onder de Engelsche troepen wordt thans op het ernstigst tegen gegaan, door liet verwijderen van kroeghouders uit het kamp, enz. Het Britsch- Turksche contin gent bestaat uit geoefende soldatenmaar over de officieren valt, in het onregtvaardig aanwenden van ligchamelijke tuchtigingen zoo zeer te klagendat er zelfs eene dreigende zamenspanning heeft bestaan, om alle officieren te vermoorden; de generaals Vi vian en Cunningham hebben slechts met de grootste moeite de opgewonden krijgslieden in toom kunnen houden.Het vliegen de eskader van 13 bodems is uit de Oostzee naar Engeland te ruggekeerd.De Russische regering heeft, door tusschenkomst van het huis Stieglitz te Petersburgeene leening van 50 millioen zilveren roebels gesloten, waarvan de renten aldaar, te Hamburg en Amsterdam betaalbaar zullen zijn. Tukkjje. De Sultan heeft alle de uit zijn gebied te Parijs ten toongestelde voorwerpen aan Prins Napoleon afgestaanom die te verkoopen ten voordeele van de weduwen en weezen der in de Levant gesneuvelde Eransche soldaten.Kars is den 14 Nov. door de Russen opgeëischtwaarop de generaal Williams een tijds verloop erlangd heeftom een courier naar Erzerum te zenden deze is den 22 teruggekeerd en daarna eene bijeenkomst van ge noemden bevelhebber en den generaal Murawieff gehouden en ein delijk den 24 eene eervolle capitulatie tot stand gebragtzijnde de stad den 28 overgegeven en de muschir Vassif-bassa, benevens andere bassa'sde generaal Williams en de geheele bezetting, nog slechts uit 8000 Turken bestaande, krijgsgevangen gemaakt. De vrije aftogt naar Erzerum was geweigerd, om welke open te hou den de bezetting nog den 10 Nov. eenen uit val deedten einde den bergpas op den weg naar Hassan Kaleh te vermeesterenhet welk echter mislukt isook was laatstelijk de gemeenschap tus- schen beide stedendoor de sneeuw in het gebergtegeheel af gesneden. Omer-lassa hadom de gevallen stad te kunnen red den onverwijld na het forceren van den overtogt van de Inguri op Kutais moeten trekkendie plaats vermeesteren en Murawiejf in zijne flanken bedreigen: hem ontbraken echter pontons om over de verdere vloeden te trekken, zoowel als geld en manschappen, wijl de 16000 Russen die te Achalziek vereenigd zijn om Batoun te bedreigenzijne achterhoede konden bestoken.Evenwel is hij laatstelijk tot bij Kutais genaderd, na Chopi bemagtigd en na het gevecht 12000 pelsen gevonden te hebben, die van de oevers van de Rion derwaarts waren aangebragt. 3000 Egyptenarendie uit de Krim naar Trebisonde gezonden waren om zich bij hem aantesluitenzijn te laat gekomen.Te Smyrna is het eerste regiment Zwitsers in Engelsche soldijhalf uit Duitschers be staande aangekomenterwijl te Magnesia het tweede verwacht werd.Het gerucht dat de maatschappij, welke een kanaal van den Donau naar Kustendjé wilde graven, dat plan had opgegeven, is onwaar, wijl hare vertegenwoordiger, de heer Campbell, daartoe den 6 Dec. het verlof van den Sultan overgenomen heeft. De eerste vorst heeft reeds een menschenleven gekostdoordien een j ongeling te Heusden door het dunne ijs is gezakt en verdron ken zonder dat de toeschouwers hem konden redden.Te Over- lankhorst, in Overijssel, verliezen vele landlieden hun pluimgedier te door de vossen.De Scheveningsche visschers, die ter steur haringvangst zijn uitgeweest, zijn alle, ten getale van omstreeks 800 (behalve 14 die om sluikerij in Engeland worden gevangen ge houden,) behouden terug gekomen, hebbende 133960Ö0 stuks ha ringen aangebragtdie tegen hooge prijzen verkocht werden. Jr. M. Salvador is in hooger beroep gekomentegen het vonnis der arrond. regtbank te Amsterdamvan den 11 dezer.— De gedep. staten van Friesland) hebben hunne toestemming geweigerd tot het stichten eener beurs te Leeuwarden, omdat de sommen van 38000,tot aankoop van huizen en van 2000,tot afkoop van een huurder te hoog zijn.Bij besluit van den 8, heeft Z. M.op voorstel der gedep. staten van Noord- en Zuid-Holland, goedgekeurdom de provinciale tentoonstelling van nationale nij verheid, in plaats van in 1856 (zoo als in de Staats Courant van 5 Nov. 1853 werd aangekondigdin 1857 te Amsterdam en de volgende in 1860 in eene Zuid-Hollandsche gemeente te houden. 2 kinderen van den heer B. te Rotterdam in eene kamer, waar de haard branddealleen gelaten zijnde, zijn, door het spelen met luci fers, van een hunner, een meisje van 7 jaren, de kleederen in brand geraakt; hoezeer de vader, op het noodgeschrei, dadelijk toesnelde en zich bij de blussching merkelijk verwondde, is het kind, na 30 uren lijdensbezweken. 3 werklieden in dezelfde stadaan de Willemskade met leggers arak werkzaambekwamen daarvan een weinigwaardoor zij graag geworden zijnde, zich met een stroot je bij het bondelgathebben zat gezwelgdalle 3 werden on gesteld en den 14 stierf een hunner onder de hevigste benaauwd- beden.Dien dag is aan den Helder, bij besteding, aangenomen het bouwen van eene kazerne, in het fort. Erfprinsdoor K.Kooij, te Amsterdam, voor 107,900,—en het veranderen vandekust- batterij Kaaphoofd, door A. Seret Jz.. te Sliedrechtvoor/45,900, In den avond van den 15 zijn op den laatsten spoortrein van Ant werpen naar Bredabij Hoevenwaar reeds meermalen baldadig heden gepleegd werden, door een onbekend persoon, 2 schoten gelosten is van!) de post.kar te Haarlem voor het kantoor staande, om de brieven voor den Holl. spoorweg te halen, ter wijl de postillon de lijst aannam, de zak met brieven, paketten couranten en 2826,33 aan bankbilletten en handelspapieren, ont vreemd, maar den 17 daar ter stede gevonden en teregtgebragt. Dien dag werd aan den Helder het lijk opgevischt eener bejaarde dienstmaagd, die gehoopt had, dat hare meesteres haar een onbe- zorgden ouderdom zoude verzekerenmaar daarin teleurgesteld zijnde, te eergierig was om hulp te vragen en zich dus heeft ver dronken,en is den 18, aldaar een meisje, dat een barer betrek kingen aan boord van het wachtschip had gebragt, door een ruk wind van de valreep in de haven gestort en spoorloos verdwenen. Den 18 is voorts de schipper F. IJ., 36 jaren oud, teRozendaal, met een messteek in de regterdijvermoordvermoedelijk door zijne vrouw, waarmede hij in gedurige twist leefde en laatstelijk verschil over een hondje had,en heeft het provinc. geregtshof van N. Braband uitspraak gedaan in zake de heeren van Moorsel en Bierstraten, R. C. priesters te Eindhoven en Oudenbosch de eerste wegens het aanvoeren eener processie en de laatste wegens het houden eener begrafenisplegtigheid, beide in kerkelijk gewaad; op de verdediging der advocaten N. Sassen en F. Luijbenzijn zij, even als door de eerste regtbankvan alle regtsvervolging ont slagen, doch op andere gronden, wijl het hof, volgens art. 45 der wet van 18 Germinal, jaar X, in verband met art. 1 van het con cordaat van 1802aannam, dat allerlei soort van godsdienstoefe ning buiten gebouwen en besloten plaatsen op alle dorpen toege laten zijn.Den 19 heeft Z. M. den kapt. ter zee A.J. de Smit van den Broekeminister van marine, bevorderd tot Schout bij nacht,en is in eene vergadering van aandeelhouders der Over- ijsselsche kanalisatie-maatschappijte Zwolle gehoudeneenparig besloten het kapitaal met 1100 aaudeelen van f 1000.tegen 35 pCt.te vermeerderen, waarop er dadelijk 1040 zijn geplaatst.— Den 19 geschiedde de overtogt te voet, en zelfs met vee, reeds voor Amsterdam over het ijs en den 20 kwam reeds de postschipper van Schokland op schaatsen te Kampen.Denzelfden dag viel eene dienstmeid, op de Zuidblaak te Rotterdam, een dakvenster willende openen, dat door de vorst beklemd was en eensklaps los schoot, omlaag en was oumiddelijk dood. De 2e Kamer heeft den 15, de wet tot wijziging van die op het gedestilleerd, met 48 tegen 10 st.aangenomen, nadat, op voor stel van den heer Wintgensbesloten was dezelve voor het einde van 1857 te herzien.— Den 17 is, met 33 tegen 22 st.de ver hooging van hoofdst. Y der begrooting van 1855 voor werken ten gevolge van den watersnood, goedgekeurd, alsmede den 18, met 39 tegen 16 st.de wet op de middelen voor 1856, sluitende, hoe wel uit de O. Indische baten 15j in plaats vau 14i millioen is be rekend, met een te kort van 240000,waarin de minister door besparing van rente denkt te voorzien enniettegenstaande de af schaffing van den accijns op het gemaalmet het einde des jaars nog 3 a 4 millioen over te houden. Dien dagwaarop de leden gescheiden zijn, is ingekomen een ontwerp van wet. tot herziening der tabelwaarbij het rijk verdeeld wordt in kiesdistricten en hou dende eenige wijzigingen in de kieswet. Uit het verslag van het voorloopig onderzoek der afdeelingen, van het voorstel van den heer v. Hoevellom eene enquête te bevelenwegens de aanbeste ding der O. I. duitenplaatjesis geblekendat de meeste leden daartegen gestemd zijn.Te Sneek is bij herstemmingtot lid gekozen de heer jr. mr. Vegelin van Claerbergendie 777, tegen den heer M. Kingmadie 538 stemmen bekwam.De le Ka mer heeft eenige wetsontwerpen aangenomeno. a. tot aankoop en amortisatie van rentgevende nationale schuld en verhooging van hoofdstuk IX B der begrooting van 1854, voor het postkantoor te Amsterdamwaarvan de geheele inrigtingmet het daar gebragte bureau van den rijkstelegraaf, f 150,590,vereischt. De provinciale vergaderingdoor de rederijkerskamer Bilderdijk uitgeschrevenwaarvan wij in n". 47 dezer Courant gewaagden is bepaald op Woensdag, den 16 Januarij a. s., als wanneer afge vaardigden der kamers vau Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Edam, Hoorn en den Helder verschillende stukken onzer vaderlandsche dichters ten gehoore zullen brengen, en de kamer Bilderdijk zelve door de heeren W. van der Kaag en J. Roem zal vertegenwoordigd worden. Aan de leden wordt de' persoonlijke toegang met eene dame verleend terwijl dezelve voor heeren, die geene leden zijn. wordt opengesteld tegen betaling van f 1,envoor dames van f,50. Zitting van den 19, December 1855 No. 22. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 14 Leden. Afwezig de Heer C. Bruinvis. 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijndeworden medegedeeld 2. Missive van Gedeput. Staten, berigtende de ontvangst der gecollecteerde gelden voor de bewoners der Moluksche ei landen, met dankbetuiging voor de bemoeijingen van het Gemeentebestuur. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ten geleide van derzelver rekening en verantwoording over 1855. Gesteld in handen eener speciale Commissiebestaande uit de Heeren Teengs Telting, van der Drift en Vonk, ter on derzoek en berigt. 4. Rapport der Commissie, belast geweest met het onderzoek der gewijzigde Begrooting van de Hervormde Diakonie voor 1856. 5. Missive van Burg. en Weth.tot wijziging van het Regle ment op het beurtveer tusschen Zwolle en Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1855 | | pagina 2