BINNENLAND. <1 b s Üicinus. VEILING VAN VASTE GOEDEÏIEN. I1UUGESILIJK.E STAND. ondernomen en 18 dooden en 8 gevangenen gemaakt, zonder van hun nen kant gedood of gekwetst te zijn. - De generaal Pelissier durft in de tegenwoordige omstandigheden de Krim niet te verlaten, maar heeft het hoofd van zijnen algemeenen staf, den generaal de Mar- timprey, naar Parijs gezondenom hem bij den grooten krijgsraad te vertegenwoordigen.Door onverwachte dooi na felle vorst zijn bij Kinburn groote stukken ijs losgeraaktwaardoor de drij vende batterijen Devastationla Tonnante en la Lavé groot gevaar hebben geloopenhebbende de laatste hare ankers en kettingen verloren.De val van Kars is den 18 Deo. te Moscoute gelijk met den naamdag van den Grootvorst-troonopvolger, met groote plegtigheid gevierd te Tifiis heeft de tijding5 dagen na de over gaaf ontvangen, groote vreugde veroorzaakt, zijnde den geheelen dag militaire en godsdienstige plegtigheden gehouden en 's avonds een salvo van 101 kanonschoten gelost. De generaal Murawiejf heeft een koerier naar Teheran gezonden, om den Shach van Perzie de vermeestering van Kars te berigten en hem geluk te wensehen met het inbezitnemen van Herat.De officieren die door bekomene wonden, niet meer voor veld- en scheepsdienst ge schikt zijn, worden bij de kustbatterijen en in vestingen aan de Oostzee geplaatst.De Oostenrijksche gezant, graaf v.Esterhuzy, is den 26 Dec. te Petersburg aangekomen en heeft den 28 en 30 den kanselier v. Nesselrode mededeeling zijner voorslagen gedaan; hij moet tot den 4 Januarij wachten, dan op antwoord binnen 10 dagen aandringen en dit niet bekomende den 15 met het geheele personeel der legatie ver; rekken; de Russische regering heeft haar antwoord echter niet aan hem gegeven, maar daarmede den 7 Jan. graaf Stackelberg naarWeenen gezonden. De hoofdinhoud der bedoelde voorstellen is de volgendeRusland ziet af van het protectoraat der Vorstendommendeze staten regelen zich met goedvinden der bevolking onder wettiging van den Sultan als souverei i, zonder inwendige bemoeijing van andere mogendheden; ter verzekering der vrije vaart op den Donauwordt de vallei van den Dniester aan Rusland en die van de Pruth aan de Vorstendommen toege kend de Zwarte Zee wordt vrij verklaard voor handels- maar ge sloten voor oorlogschepen met uitzondering van eenige ligte vaar tuigen, bij onderling goedvinden der oeverstaten, die daaraan gee- ne oorlogswerven of arsenalen mogen bezitten; ter verzekering der vrijheid en regten van de Christelijke onderdanen der Portezul len tusschen TurkijeOostenrijkFrankrijk en Engeland onder handelingen worden gevoerdwaaraan Rusland na het sluiten van den vrede deel kan nemen. Turkije. In den ministerraad is de vervanging van Omer-pa cta die zich weder te Rattoun bevindtonmogelijk geoordeeld, maar besloten eene divisie van 10000 man van zijn leger naar Tre- bisonde te zendenom onder Ismail-bassaden tegenwoordigen bevelhebber aan den DonauErzerum te dekkenwelke stad reeds door vele gezinnen verlaten ismaar nog geen gevaar schijnt te loopen wijl de Russendoor de menigte gevallen sneeuweene beweging naar die zijde hebben moeten staken. Sedert Omer's komst in Klein-Azie heeft de Russische generaal Bebutojf de Yorsten en inwoners van Trans-Caucasie bij proclamatiën opgeroepenom de Turken voor goed uit hunne streken te verdrijven. 70 schepen nemen te Konstantinopel benoodigdheden in, om naar Suchum-Ka- lé te voerenvoor het legerdat 2 dagen door overstrooming bij Kutaïs opgehoudengebrek aan levensmiddelen had.De Pran- sche gezant heeft den 29 Dec. het grootkruis van het Legioen van Eer plegtig overhandigd aan den Sultan, die, daarvoor zijnen dank betuigende vooral deed uitkomendat hij de eerste Turksche mo narch was die eene buitenlandsche orde aannam. De heer de 'l'hou- renel was van zijn hotel gehaald in het prachtige rijtuig, dat in der tijd voor de komst van Keizer Napoleon is bestemd geweest en het verder personeel der ambassade in 3 gala-rijtuigen. Door tusschenkomst van denzelfden gezant, hebben de Grieken te Kon stantinopel verlof bekomen om, evenals de Roomsch-Catholieken, klokken op hunne kerken te mogen plaatsen.Met den Griek- schen gezant Conduriolti is eene overeenkomst geslotentot on derdrukking der zeerooverij. Den 30 Dec. is bij de 2° Kamer ingekomen eene koninglijke bood schap ten geleide van een wetsontwerptot regeling van het lager onderwijs, bestaande in 61 artikelen en in hoofdbeginselen over eenkomende met het vroeger ingediendemaar niet afgedane ont werp het bevat o. a. de volgende bepalingenIn elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven in een voor de behoefte, der bevol king toereikend aantal scholentoegankelijk voor kinderen van verschillende godsdienstige gezindheden. Het onderwijs wordt dienst baar gemaakt aan de bevordering van zedelijkheid en godsdienst. Het geven van onderwijs in de godsdienst wordt overgelaten aan de kerkgenootschappen hiertoe zijn de schoollocalenbuiten de leerurenvoor de leerlingen der schoolbeschikbaar. De onder wijzers onthouden zich van iets te onderwijzente doen of toete- laten, kwetsend voor de godsdienstige begrippen der gezindheden, waartoe de schoolgaande kinderen behooren.Bij onderscheide ne Kon. besluiten is bepaald, dat in 1856, de militairen, die da gelijks 25 Cts. genieten2 centen meer bekomende vergoeding aan ingezetenen voor huisvesting en voeding op 45 Cts. per dag wordt bepaaldvoor militaire transporten per uur voor een wagen met 2 paarden ƒ1,25 inplaats van 1,en voor een kar met een paard in[plaats van 75 Cts. 1,zal worden betaald en de scha deloosstelling aan officieren voor gemis van fourages 75 Cts. per paard en per dag zal bedragen.Onze Consul-generaal te Cara cas heeft wegens de mishandeling der Israëlitische kooplieden te Coro in Februarij 1855 de volgende vorderingen gedaanafzet ting van den generaal Falcon, militair commandant der plaats, en van de regters die de zaak onderzocht hebbenbenoeming van een nieuwen gouverneur en voorbeeldige straf der daders naderhand zal eene vordering tot geldelijke schadeloosstelling worden gedaan. Bij herstemming in het kiesdistrict Hoornis mr. W. J. C. de yicq, met 236 van de 413 uitgebragte stemmen, tot lid derProv. Staten benoemd; de heer v. Styrmn bekwam er 178.- - Aan eenige voorname handelshuizen te Amsterdam is concessie verleend tot het in de vaart brengen van 6 stoombooten, voor eene geregelde maandelijksche dienst van daar op Java.Ds. BroensEvangel. Lnth. predikant te Delftheeft voor het beroep naar 's Graven- hage bedankten wil zich bij de Synode beklagen over beleedigin- gen hem aangedaan in den kerkeraad dier stadwelke zich mede, over het gebeurde bij dit beroep tot de Synode heeft gewend.— De heer iVintgens zal zijn medelid der 2e Kamer, de Lom de Berg, voor den Hoogen Raad verdedigen.Bij het departement van binnenl. zaken is voor de watersnoodlijdenden nog 40,895,92j ontvangen, zijnde het bedrag van nadere inzamelingen op Javaeu in de buitenbezittingen.De Nederlandsche rivieren zijn tot dus verre zonder ongelukken van het ijs bevrijd.In 1854 wareu voor de eerste maal zeebrieven verleend aan 220 schepenmeteu- de 27318 lasten, waarvan 199 binnen- en 21 buitenlandsch ge bouwd, en in 1855 zijn zij gegeven aan slechts 178 schepen, van 26197 lastenwaarvan 151 binnen- en 27 buitenl. gebouwd.Te Heemskerk heeft den 5 eene bejaarde en behoeftige weduwedie meermalen blijken van waanzin gegeven hadzich met een mes den hals afgesneden en den 8 eene vrouw aan het Nieuwe Diep zich verdronkendie onlangs een kind aan de mazelen had verloren en daarover aan 'tmijmeren geraakt, meende het van hongeren dorst te hebben laten omkomen.Den 6 zijn Prins en Prinses Hen drik uit Luxemburg te 's Gravenhage teruggekeerd.Den 8 Ja nuarij 1656 verscheen te Haarlem, bij Abraham Custeleynhet P No. der IPeeckelycke Courante van Europa, welke later den naam van Haarlemsche Courant aannam en dus 200 jaren onafgebroken heeft bestaan; de tegenwoordige uitgevers hebben dit No. doen herdrukken en hunnen geabonneerden toegezonden.— Den 8 is een nader onderzoek geschied van den spoorwegbrug te Wester voort, welke bereden is door 2 treinen, elk van 3 locomotieven en 18 zandwagens eerst afzonderlijk en toen gezamelijkter zwaarte van 500 tonde doorbuiging der groote openingenvan 50 ellen spanningbedroeg 25 en der draaibrug 2' streepwelke na de passage weder herstelde.Den 9 is den heer Meeussen te Breda, met 1302 van de 1475 stemmen, tot lid der 2e Kamer herkozen.— Te Iloogkarspel is dien dag zekere K., die zich aan misbruik van sterken drank overgaf, in eene diepe sloot, met het hoofd in den modderverdronken gevonden.De kantonregter te 's Hagc, heeft den 10, D. v. d. Z., stuurman op de pink Johanna Cornelia, te Scheveningenzijnde eeu der onlangs in Engeland gevangen gehoudenen, veroordeeld tot 75,boete en 7 dagen gevangenis straf, wegens het uitvoeren van tabak, of het toelaten daarvan.De raad van Amsterdam heeft den 11, met 18 tegen 16 stemmen, liet beginsel der raadscommissie van 27 Sopt. aangenomennamelijk eene directe belasting op het vermoedelijk inkomen, op de grond slagen der rijks personele belastingzoo binnen als buiten de gemeente. In het afgeloopen jaar zijn alhier ter Stadswaag gewogen 17,342 stapels kaas, wegende 3,623,111 Ned. ponden, waarvan 3,615,911 op deVrijdagsche markt- en 7.200 op andere dagen, tegen 18,631 stapels en 4,119,629 ponden in 1854, zijnde alzoo 1,292 stapelsen 496,518 ponden minder aangevoerd; de beide grootste markten waren van 29 Junij. 646 stapels en 140,945 ponden, envanöJulij, 648 stapels en 144,176 ponden. Z. M. heeft aan jr. mr. J. II. van Foreest van der Palm, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als 2° luit. bij de dienstd. schutterij en als zoodanig benoemd H. J. Bruinvis. 1. 4. 5. 11 Januarij. Door den Notaris S. A. DE MORAA3. Twee aan een verheelde stukken Weiland, in den Huiswaar- der-polder, onder Alkmaar, Sectie C, No. 155 en 157, groot 1,43,90. Strijkgeld 7,50J. C. Teisling Een stuk Dito, aldaar, No. 156, groot 2,89,50. Strijkgeld 12,50, M. T. Bruinier Een Dito, aldaar, No. 160, groot 2,90,20. Strijkgeld ƒ12,50, J. Reli Een Dito. aldaar, No. 161, groot 4,5 4,80. Strijkgeld 15,J. Brakenhof Een Dito, aldaar, No. 159, groot 2,42,30. Strijkgeld ƒ12,50, J. Reli (Afslag 18 Januarij.) 2030,- 5010,- 4050,- 6530,— 3060,- ONDERTROUWD. 11 Jan. Cornelis Albertus Schouten en Aaltje Kopjes.Joseph IKehnes en Maria Johanna Brandhorst.Cornelis Olden burg te Bergen, en Diemoertje Kos, te Alkmaar. GETROUWD. 6 Jan. Lsa'dk Elzas en Antje Prins. Makkes. Simon de Groot en Clara GEBOREN. 6 Jan. Hendrik, Z. van Gijsbert Dekker en Antje Noordeloos.— Johanna ClasinaD. van Neeltje de Rover, Wed. vaa Arend van Vasen. 10 Aagje, D. van Pieter Helder en Albertje Brasser.— Johannes Casparus MartinusZ. van Mattheus Josephus Anthonius Witte en Anna Maria Paleari.Maria, D. van Jan Ooijman en Hendrica Alida Vogelezang

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2