BINNENLAND. ,£?fa&0 iltcmvs. ARRONDISSEMENTS REGTBAJUK. in de lucht gevlogen.Te Kinburn zijn Russische deserteurs aangekomendie schoenen droegen waarmede zij vast op het ijs stondenalle Russische troepen waren daarvan voorzien en maak ten aanstalten tot operatiën op het ijsde Franschen waren dus zeer waakzaam.De generaal Murawieff heeft versterking uit Gumri ontboden en Kars versterkt, om tot basis zijner bewegin gen te strekken.— De onmiddelijke omtrek van Petersburg is op nieuw van batterijen met zwaar geschut voorzien en de generaal Laders tot opperbevelhebber benoemd in het zuiden des rijks en de Krirnter vervanging van Gortschakoff.Prinses Alexandrine van Oldenburg is den 7 Jan. tot. de Grieksche godsdienst overge gaan en daags daarna met den Grootvorst Nicolaaszoon van den vorigen Keizerverloofd.— Het antwoord op de Oostenrijksche voorstellen gaf in vele opzigten toeen stelde den afstand van Kars en andere in Turkije bezette plaatsen voor, in ruiling voor de door de geallieerden in Rusland veroverde sterkten, maar wei gerde den onbepaalden afstand van grondgebied in Bessarabie de regeling der grenzen aan een Europeesch congres willende over laten het verlangde (naar een gerucht te Weenen) dat| Nicolayeff. als niet dadelijk aan de Zwarte Zee gelegenniet" ontmanteld en als maritiem oorlogs-station opgeheven zoude wordenook werd niet getreden in de vijfde voorwaardedat de mogendheden zich boven de 4 bekende punten nog anderein het Europeesch be lang, voorbehieldenwaartoe het niet weder opbouwen van Bomar- sund, en alzoo tot zekerheid van Zweden, behoorde. Den 16 is de Keizer echter terug gekomen op zijn besluit van den 12 en heeft ziek zonder voorbehoud met de vredesvoorslagen vereenigdals wanneer te 2 ure het protokolwaarbij de voorwaarden tot het sluiten der vredes-preliminairen zijn vastgesteld, door de graven v. Nesselrode en v. Esterhazy is geteekend. Sardinië. De Kamer der afgevaardigden heeft de leening van 30 millioenmet 109 tegen 18 stemmen aangenomen, nadat de regterzijde zich hevig tegen de aanneming verklaard had. Turkije. In den storm van 18 tot 21 Dec. zijn van de 36 schependie den Donau hebben verlaten26 verongelukt en is het lot der 10 overige onbekend gebleven.Met 1° Januarij zijn honderden van lijfeigenen in de Vorstendommen ontslagen door hunne heeren zonder dat deze de door de regering verleende scha devergoeding hebben willen aannemen.De aanneming van het Legioen van Eer door den Sultanheeft, op de oud-geloovige Tur ken eenen allerongunstigsten indruk gemaakt.Z. H. heeft zijne paleizen te Dasmascus aan Abd-el-Kader afgestaan.Men schrijft de menigvuldige desertie onder de troepen van het Engelsch- Duitsche legioendie reeds in Turkije zijn aangenomentoe aan hunnen afkeer van de bij het Britsche leger nog in zwang zijnde zweepslagen.Het bewind heeft een verslag der belegering van Kars openbaar gemaakt, waarin Omer-bassa vrij duidelijk wordt aangewezen, als door verzuimde hulp den val dier stad te hebben veroorzaakt. Hij heeft den kolonel Simons, Britsch commissaris bij zijn legernaar Engeland gezondenom zijn gedrag aldaar te regtvaardigen. Den 25 Dec. was hij met zijn leger te Redout- Kaleh terug en aldaar goed gehuisvest en van het noodige voor zien een gedeelte zijner magt bevondt zich te Batoun, werwaarts do gemeenschap ter zee moest geschieden, als zijnde die te land door de Russen afgesneden. Een ander deel was reeds te Trebi- sonde aangekomen.Naar latere tijdingen trok hij troepen te Usurgheti bijeen en was een Engelsch stoomschip van Sinope af gezonden om hem naar Konstantmopel over te voeren. Zweden. De minister van buiienl. zaken heeft den 18 Dcc. aan de vertegenwoordigers des rijks bij vreemde hoven eene cir culaire gezonden, tot toelichting van het tractaat met de westelij ke mogendheden, hetwelk hij zegt slechts defensief te zijn zoolang Rusland dit verlangt, van welke mogendheid het zal afhangen, dat het niet in een offensief verbond verandert. Chorasan. De veroveraar van Herat is Shazadali Jussuf, een verwijderd nazaat van Schach Soudja, die zich in Perzische mi litaire dienst bevond en zijn voordeel begreep te kunnen doen met den verdierlijkten toestand van Mahomed-Said-Khan. De Per zen maakten 's avonds de poortwachters van kant entrokken da delijk naar het paleis van den beschonken Vorst, wien de oogen werden uitgestoken. Zijn geheele gezin werd vervolgens ter dood ;gebragt, behalve de moeder van 2 Prinsen, welke gespaard werd om verborgene schatten aantewijzen, waartoe zij met gloeijende ijzers gepijnigd wordt. Dost Mahomed, Vorst van Afghanistan, verzamelt een leger van 70000 man, met 80 stukken geschut, om Herat te verlossen. Noord-Amerika. De expeditie der Hudsonbaai-compagnie om, volgens het rapport van <k Rueverdere nasporingen omtrent sir J. Franklin te doen, heeft overblijfselen van eenen boot en verschillende voorwerpen maar geene boekenpapieren of lijken der bemanning gevonden en van de Eskimoos merkwaardige mededeelingen over dezelve vernomen.Hoewel nog geen voor- zitter van het Congres verkozen was, heeft de President, der Re-f" publiek den 31 Dec. zijne boodschap ingediend, en daarbij vëf-vt kondigd zijne toestemming niet te kunnen geven aan de uitlegging welke Engeland aan het Clayton-Bulwer tractaatbetreffende Mid- den-Amerika, wil geven.Een stoomboot voor eenen vrijbuiters- togt naar Nicaragua is te New-York vóór de afreis in beslag genomen. Chili. Hier te lande zijn eenige oude goudmijnen op nieuw met zeer gunstigen uitslag bewerkt. Nabij Naeiamento90 mij len boven Conception, heeft één persoon in 14 dagen voor 10000 dollars gevonden. 's Rijks middelen voor 1855 geraamd op/55,800,289,—hebben opgebragt 59,233,073,- -, tegen 58,223,184,in het vorige jaar. Er werden 11,721,993 binnen- en 3,071,582buitenlandsche teza men 14,793,575 brieven vervoerd, zijnde 609,852 meer dan in 1854. Te Hoorn zijn 68 huwelijken gesloten298 kinderen geboren en 7 levenloos aangegeven en 286 personen overledende wettige bevolking was uit". Dec. 8877. Te Zaandam 388 kinderen veb,, 15 levenl. aanleg., 420 personen overl.88 paren gehuwd en is 1 huwelijk ontbonden.H. Verdonk aldaar, heeft den raad van Amsterdam een plan aangeboden, voor eene ijzeren brug overliet IJ naar het Tolhuis.Het Ned. Zendeling-genootschap heeftin 1855 aan giften en legaten ontvangen 27,333,36, -. Z. M. heeft het doodvonnis, waartoe Jacob Maasdam, door het hof van Z.Hol land wegens moed willigen moord, veroordeeld wasveranderd in 20 jaren tuchthuisstraf.Het kapitaal der bad- en waschinrigtin» te 's Hagewaartoe het oprigten eener vennootschap den 31 Oct door Z. M. aan T. baron van Lijnden en jr. mr J. J. de la Bas- secoiir Caan is vergund, is bepaald op /5Ó000,—te verdeeleniu aandeelen van 250,—. J. Z.te Schardam met eene lucifer eene sigaar willende aanstekengeraakte een weinig der brandstof in een wondje aan zijne kinten gevolge waarvan hij spoedi» onder hevige pijnen is bezweken.— Den 9 is proces-verbaal op gemaakt tegen pastoor J. Bernnley, te Nieuw-Vosmeer, inN.Bra- band, wegens het in het openbaar beaarden van het lijk van J.de IVitin kerkelijk gewaad.In den nacht van 12 op 13 zijn de 23 en 17jarige zoons van den bakker H. te Hoorn gestikt, door dien zijin de bakkerij slapendehadden verzuimd de doofpot te sluiten.— Het schaatsenrijden heeft op nieuw vele ongelukken veroorzaaktden 10 verdronk te 's Gravenhage het zoontje van vrouw de Bruin, den 13 een zoon en dochter, van 12 en 19 ja ren, van den heer P. Kroon te Stolwijk, terwijl een ander jon geling nog gered werden de 17jarige dochter van den heer W. Dol leman te Oisterwijkwiens geheele familie van 6 personen door het ijs raakte, maar waarvan 5 leden nog met levensgevaar behou den zijn; te Groote Lindt vielen den 11<" 2 kinderen er door; de vader van een hunnerde landbouwer Stehouwerhaalde er een weder uitmaar niet het zijne de zwangere moeder met een ach ter haar loopend kindsprong nu ook in het water en desgelijks de boer, die alleen bewusteloos gered is, zijnde de overigen omge komen.W. Groen, schippersknecht te Blokzijlgehuwd en va der van 7 kinderenbegaf zich den 14 op schaatsen ter spiering vangst; hij keerde des avonds niet terug, maar den volgenden morgen ontdekte schipper J. Visser te Steenwijkdoor een ver rekijker, iemanddie op eene schots hoen en weder liep; hij herin nerde zich IV. Groen en het gelukte hem, met 4 makkers in eenen boot, den verloren gewaande, reeds door angst en koude bewus teloos, te redden en 's avonds behouden aantebrengen.Den 14 is te Dordrecht, het maken van eene ijzeren loopbrug, ter lengte van GO ellenmet basculerende vallenaangenomen door de firma Enthoven en Cie.te 's Hage, voor 11,990,Den 15 en IC zijn voor het eerst in den Wieringerwaardter zake der longziek te 62 runderen ingeëntdoor den rijks veearts der le klasse C. A. IV. van Hoorn. De vergadering van afgevaardigden uit de Rederijkerkamers Achilles cn die opaerigt in 1844 te AmsterdamUtililas te Edam, L. Jz. Koster te Haarlem, Olympiu aan den Helder, de Roode An gelieren te HoornVondel te Zaandam en Bilderdijk alhier, op den 16 dezerheeft 's middags te 2 ure eenen aanvang genomenmet het behandelen van eenige voorgestelde puntenten gevolge waar van tot de oprigting eener Provinciale vereeniging is besloten, welke jaarlijks eene bijeenkomst zal houden, zijnde tot het bestuur daarvan verkozen 1 lid van elk der Kamers L. Jz. Kostervoor zitter, VondelAchilles, Utilitas en Bilderdijk. Na het diner der vreemde leden met de Ceremoniemeesterswerd de vergadering s avonds te 6 ure hervat, tot het voordragen der bij programma vast gestelde stukken (de heeren F. li. Kleine van Haarlem en N. J. Carbasius van Hoorn waren niet verschenen), die meerendeels al- gemeenen bijval van de talrijke toehoorders verwierven. De zaal was met de wapens der vertegenwoordigde steden en het fraaije blazoen der Kamer Bilderdijk versierdzijnde de opbrengst der zitplaatsen, welke niet voor de beschouwende leden noodig bleken te zijn, voor de algemeene armen bestemd. De avond werd be sloten door een feestmaal, van 52 couverts, vau de werkende leden der Alkmaarschemet de afgevaardigden en verder opgekomen leden der zusterkamers waarbij gulle vrolijkheid voorzat en dat tot laat in den nacht duurde. Z. M. heeft tot burgerlijke leden van den militieraad in het 3e ressort benoemd de heeren Jr. D. C. de Dieu Fontein Verschuif van Heijloo en Mr. J. A. Kluppel en tot hunne plaatsvervangers J. T. Koorn en J. Bakker Klz. De zittingen zijn bepaald op 5 Febr.17 Maart7 April en 5 Mei. Correctionele Zitting van 15 Januarij 1856. 1. J. D.te Petten, diefstalacht dagen gevangenisstraf en kosten. 2. A. S.te Heiloverwonding door onvoorzigtig rijden, zes da gen gevangenisstraf en geldboete van 25,en kosten, en schadevergoeding aan de beleedigde partijter somma van 14,en kosten. 3. H. K.te Alkmaar, mishandeling, vrijgesproken. 4. J. S.te Amsterdamlandlooperijvrijgesproken. Zitting van 18 Januarij. 1. J. P.te Wieringenmishandelingverwonding van een be dienend beambtebij de waarneming zijner functiënveroor deeld tot eene maand gevangenisstraf en twee geldboeten van 8,en kosten. 2. W. S.te Heldervernieling van sluiting en hoonvrijge sproken wegens het eerste misdrijf en opgelegd eene geldboete van 8,wegens het tweede en veroordeeld in de kosten van het regtsgeding. 3. A. A. P.te Helderdiefstal in dienstbaarheidtwee jaren gevangenisstraf en kosten

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2